hirdetés

Poco X3 Pro okostelefon teszt

Izomból mindenkit letol

teszt
Poco X3 Pro okostelefon teszt 1
írta: Don Kartács
2021-04-01

Itt az új Poco telefon az X3 NFC fejlesztett verziója, az X3 Pro. A kinézettel nem sokat vacakoltak, hiszen eddig is dögös volt, cserébe teletömték durva hardverekkel a cuccot, illetve kicserélték az eddig sem rossz kamerákat. Az ára nagyjából ugyanannyi maradt – kb. 74 500 Ft a 6/128-as variáns -, így jogosan merül fel bennetek a WTF hárombetűs rövidítés. Hol van a kutya elásva? Leginkább sehol.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9.6

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A hátoldalon maradt a droid ábrázatot imitáló négyelemű kamerasziget – az 5. a vaku -, oldalt pedig az ujjlenyomat-olvasó, de azért körbe az éleken és az alsó részen is van mit nézni. A SIM tálca két helyet tartalmaz, de az egyikbe akár micro SD kártyát is tehettek. „Van NFC, giroszkóp, értesítési LED, iránytű és lépésszámláló is. A WiFi duális ac szabványú, a felső élen ott az infra port, sztereó a hangszóró, alul pedig a töltésért felelős Type-C port figyel. Természetesen a dobozban van egy elég bika, 33 W-os gyorstöltésre képes töltő is. A sérülésmentességről az “előre telepített” képernyővédő fólia és a szilikon tok gondoskodik.” Ezt írtam a Poco X3 NFC tesztjében, és ez a Pro esetében is maximálisan megállja a helyét, mivel a dobozban lévő kiegészítők is tökéletesen ugyanazok.

Ha viszont ennyire keresni kell a különbségeket, akkor bizony adja magát, hogy táblázatos formában ezeket összefoglaljam:

Poco X3 Pro – A brutális még brutálisabb lett

A fenti táblázatban kiemeltem narancs színnel a különbségeket, és az eddig is erős telefon még 38%-kal durvább lett, ami egy generációváltásnak is simán beillik. Nézzük a számokat a 6/128-as teszttelefon esetében: Antutu 450-480 000 pont a – képen látható 570K szerintem fals, ezért a netes eredményeket vettem alapul -, GFX Bench: T-Rex Offscreen test: 185 FPS, Androbench: 1460/531 MB/s írási és olvasási sebesség. Igazából, ha összeméritek a drágább telefonokkal – Mi 10 Lite 320K, Mi 10T és Mi 10T Lite 330K Antutu pont -, akkor bizony azokat is csúnyán elpicsázza. Az első mobil a Mi 10, ami többet tud az X3 Pro-nál. Játékok? Pipa.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Ez azért kicsit megmosolyogtató a 73 000 Ft-os ár tükrében, ezek után ki fogja megvenni a fenti telefonokat ha az X3 Pro ilyen durva?

Maximum az, aki elvakult 5G/WiFi 6 hívő, vagy nem tud élni az AMOLED kijelző nélkül. Pedig megjelenítőben továbbra is nagyon erős az X3 Pro, mivel ugyanaz a panel került bele, mint az X3 NFC-be. Az 1080*2400 pixeles IPS panel 120 Hz-en is képes frissíteni, de a rendszer adaptív, fogyasztáscsökkentési okokból képes a készülék visszavenni a frekvenciát ha arra van szükség.

Minden más paramétere is kiváló a 6,67 colos képátlóval rendelkező darabnak, egy baja van: a 450 nit fényerő. Ez vakító napsütésben eléggé kevés – amit demonstráltam a galéria képein is -, ezt a Poco F3 remekül megoldja a saját 1300 nites darabjával, ravaszok ezek a kínaiak, mindig változtatnak valamit, ami miatt egy másik telót is érdemes megvenni. Egy tükröződésgátló fóliával lehet tuningolni valamennyit a láthatóságon, de csodát ettől sem kell várni. Azért ide is került egy kis „ápgréd”, Gorilla Glass 5 helyett már a 6-os felületkezelést kapta az üveg, vagyis jobb az ütésállósága.

Az akkumulátor és a gyorstöltés szintén megegyezik az X3 NFC-vel, 2 napra számíthattok intenzívebb, és 3-ra a spórolósabb használat mellett az 5160 mAh-s teleptől. 33 W-on viszont iszonyatosan gyorsan fel lehet tölteni, 65 perc körül mértem, de nem ez a pláne, hanem hogy 15-20 perc alatt is felszippant egy munkanapnyi energiát.

Az operációs rendszer az elődmodellhez képest fő verziószámot lépett, 10-ről Android 11-re, a MIUI pedig további frissítéseket kapott, most éppen a 12.0.4 fut rajta. Erre jött rá a Poco Launcher, ami felugró menüs, így az ikonokat itt kell keresnetek, de természetesen a widgetek kirakhatók a szokásos helyre is.

Az SoC után a kamerafronton érhető tetten néhány lényeges változás:

  • 48 MP-es Sony IMX 682-es fő szenzor
  • 8 MP-es ultraszéles látószögű szenzor
  • 2 MP-es makró érzékelő
  • 2 MP-es mélységélesség szenzor (Portré mód)
  • 20 MP-es szelfi

Ami elsőre is kibukik, hogy a fő kamera – Sony IMX582 az IMX682 helyett – és az ultraszéles egység – 8 MP a 13 MP helyett – változott, és nem úgy tűnik, hogy előnyére.

A deviceranks.com oldalon meg lehet nézni, melyik kameraszenzor hogyan teljesít, és a 682-es a 12., míg az 582-es csak a 32. helyet foglalja el a listán. Először azt hittem, rosszul írtam le az adatokat, de megnéztem újra az élő adást a bemutatóról, és tényleg egy IMX582 van a készülékben. Ez viszont így mindenképpen visszalépés az X3 NFC-hez képest, lehet itt kellett megfogni a zsír új hardver miatti többletköltségeket.

Kezdem a rossz hírrel, a 2 MP-es makró szutyok, de minden telónál az,

viszont ugyanez az egység az X3 NFC-ben 5 Megapixelt tud, ami jelentős különbség. Szerencsére a fő kamera elég közelre tud fókuszálni, így ennek a gyakorlatban nem sok jelentősége lesz. Az ultraszélessel nagyjából ugyanez a helyzet, 8 MP csap össze 13 MP-lel, de itt az összemontázsolt képeken csak árnyalatnyi különbségeket vettem észre a felbontáskülönbség ellenére. A fő kamerája mindkét mobilnak jó, talán az X3 NFC-nél élénkebbek a színek, cserébe „tintásodik” a kép, fura kékes-lila árnyalattal húzza át a felvételeket. Eléggé döntetlenszagú ez a kategória, de az X3 NFC-nek a nagyobb felbontás miatt a részletesség terén van némi előnye. A helyzetet az éjszakai felvételek sem tudják dűlőre vinni, az X3 NFC-nek kicsit nagyobb a látószöge, de talán a Pro-nak valósághűbbek a színei. Az összes képet itt éritek el.

A funkciók gyakorlatilag megegyeznek a Poco X3 NFC-nél is leírtakkal,

profi, portré és bokeh mód, makró és lassított felvétel és a szokásos extrák a „több” gomb alatt: éjszakai felvétel, VLOG, panoráma, dupla videó, time-lapse klón és hasonlók. Ebből a leghasznosabb a dokumentum lehetőség, amivel remekül be lehet „szkennelni” pl. szerződéseket, a hátteret mesterségesen fehérre alakítja, többször használtam, szerintem remek. A videós képességek terén ugyanazt hozza az X3 Pro, mint az X3 NFC, 4K 30 FPS a maximum felbontás, ahol már van elektronikus képstabilizálás is, míg 1080p mellett 60 FPS-t tud, de lassított felvételhez rendelkezésre áll egy 720p 120 FPS-es mód is.

És eddig tartott az X3 Pro tökéletességébe vetett hit, a videóknál egyértelműen gyengébb teljesítményt nyújt, mint az X3 NFC, ami kategóriáját meghazudtolóan durva volt. Vagy mégsem? Nagyjából ötször néztem meg a korábbi és a jelenlegi teló anyagait, és nem tudtam eldönteni, melyik a jobb. A stabilizálás az X3 Pronál is jó, de ebben is vannak mikrolagok, és ez az X3 NFC kapcsán is megvolt. Ugyanez igaz az 1080p 30 FPS esetében, és mindaddig agyaltam is az egészen, amíg megnéztem a Note 9 Pro által készítetteket. Uram atyám, mi ez a retek? Szóval a két Poco még mindig csak egymással mérhető össze, mert annyira kiemelkednek a középkategória mezőnyéből, például semelyik másik kínai telefon tudtommal nem képes 4K 30 FPS mellett videót stabilizálni. Ellenben éjszaka igazi borzalom lesz belőle, ezt a helyetekben nem erőltetném.

Összegzés

A Poco X3 Pro tulajdonképpen a Poco X3 NFC hátán mászik fel a csúcsra. Egy nagyon jó telefonnál kijött egy még jobb, aminél nagyítóval kell keresni, hogy mibe lehet belekötni. Talán abba, hogy a fő szenzor felbontása csökkent, így egy egérarasszal jobb képeket csinál az X3 NFC, de azért az X3 Pro képei sem rosszak. A közös részegységek továbbra is jók, vagyis a kijelző a magas frissítési frekvenciájával, az akku idő, a gyorstöltés és a szenzorrengeteg. A maradék pedig megújult, és még sokkal ütősebb lett.

Két hivatalos forrásból is beszerezhetjük Aliexpressen, és szerencsére mindkettő spanyol raktárból szállít, így amellett, hogy néhány nap alatt megérkezik, garantáltan áfamentes is lesz. Mindkét bolt 2 év garanciát biztosít a termékre, és az ár is megegyezik: a Poco Official Store-ban a 20X3PRO kuponnal, a Poco Spain Store-ban pedig a X3PRO20 kóddal tornázhatjuk le az árat 74 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ra a 6/128GB-os verzió esetében, és 92 500 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ra a 8/256GB-os változatnál. Ezekbe az összegekbe már a szállítási díj is bele van kalkulálva.

Ilyen árcédula mellett a hardver ereje szabályosan értelmezhetetlen, nem is tudom, ennyiért hogy adhatnak felsőkategóriás teljesítményt, 6 GB RAM-ot és 128 GB háttértárat. 450-480 000 Antutu pont és 1460 MB/s-es olvasási sebesség a háttértár esetében? Nagyon durva, de ennek minden felhasználó örül, mert ezzel a teljesítménnyel simán el lehet lenni kb. három évig. Ritka jó ár/érték arány, szerintem kínai telefonban még sosem láttam ilyet. 8/256 GB-os variánst pedig kizárólag flagship készülékek között találni, ráadásul ez is piszok olcsó a Poco X3 Pro esetében.

Pro

  • Felsőkategóriás hardver
  • Tonnányi szenzor
  • Remek gyorstöltés, elég hosszú üzemidő
  • 120 Hz-es kijelző
  • Jó anyaghasználat, patent összerakottság
  • A kategóriájában elég jó fényképezési képességek
  • Stabil rendszer, kellemes launcherrel

Kontra

  • Szerintem az X3 NFC kameraképességekben egy hangyányit jobb
  • Éjszaka borzalmas minőségű lesz a 4K 30 FPS videó
  • Nincs 5G és WiFi6 támogatás, pedig az SoC elvileg tudja

hirdetés