hirdetés

Xiaomi Mi 10 okostelefon teszt

Mindent tudjon, ingyen legyen, tegnapra

teszt
Xiaomi Mi 10 okostelefon teszt 1
írta: Don Kartács
2020-04-30

Az címben szereplő háromelemű informatikai tételmondatból a Xiaomi Mi 10 kettőt is teljesít: mindent tud, és már tegnapra megcsinálta azt a technológiát, amit ti csak a távolabbi jövőben fogtok használni. Az egyik legdurvább hardverrel és kamerarendszerrel rendelkezik a piacon, kiváló, 90 Hz-es AMOLED kijelzővel érkezik, olyan technológiákat alkalmaz – 5G, WiFi 6, 8K videó – amelyeket jelenleg még jó eséllyel nem tudtok igénybe venni. Szinte tökéletes mobil, de nagyon magas áron. 300 000 Ft-ot kérnek érte itthon, ehhez képest az első adagot úgy elkapkodták a Xiaomishopnál, mint a huzat.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 7

9.2

Népítélet

8.8

  • megbízhatóság:10
  • design és anyagminőség:10
  • felszereltség, funkciók:9
  • ergonómia:8
  • ár/érték arány:7
Véleményt írok

A kijelzőbe épített kamera sokkal diszkrétebb, mint eddig, mondjuk én alapból notch gyűlölő vagyok, de így sokkal jobban kihasználható a panel teljes felülete. Mondanom sem kell, hogy a minőség és az anyaghasználat is első osztályú. Az ujjlenyomat-olvasó szintén a megjelenítőbe került, szépen animál használatkor, de ez szinte már általános a modern telefonoknál. A vezérlőgombok jobb oldalra kerültek, infra portból egy, mikrofonból és hangszóróból kettő van, ami kivételesen jó beszédminőséget és sztereó hangot tesz lehetővé. Természetesen Type-C porton keresztül tölthető 30 W-nyi teljesítménnyel, ami döbbenetes sebességgel működik. 20 perc alatt durván 40%-ot, 57 perc alatt pedig 100%-ot képes bepumpálni a gyári töltő, vagyis már a reggeli fogmosás-öltözködés alatt össze lehet hozni egy félnapos üzemidőt. Ráadásul a remek, századpontosságot is kijelző töltési animáción real-time nyomon követhető a töltési folyamat.

A SIM tálca alulra került, csak egyetlen helyet tartalmaz, pedig fizikailag képes lenne a telefon 2 kártyát is kezelni – a CN verzióban is így van –, viszont a micro SD bővíthetőséget el kell felejtenetek. Nem hinném, hogy ez gondot fog okozni, lévén a legkisebb verzió is 128 GB ROM-ot tartalmaz, a nagyobbik meg 256-ot. Két dolgot hiányoltam, az egyik a mobil vízállósága, amit a konkurens termékek nagyrészt tudnak, másrészt nincs értesítési LED, cserébe egy igen jól paraméterezhető aktív kijelzőt kaptok, amit szoftveresen úgy állítotok be, ahogy akartok. Ez képes megjeleníteni mindenféle alkalmazás piktogramot is, így végül is feloldották az értesítési LED problémáját is.

A jack bement eltűnése szinte már iparági trend, a Type-C port viszi át a hangot, így a dobozba a 30 W-os töltő mellé egy Type-C kábelt és egy átalakítót is mellékeltek. Az átlátszó szilikon tok sem maradt ki, kijelzővédő fóliát viszont nem fogtok a csomagban találni.

 

Xiaomi Mi 10 okostelefon – Izom és ész egyben

Általában ki szoktam emelni egy telefon műszaki paraméterei közül azt, ami a legérdekesebb. Ez a Mi 10 esetében nagyon nehezemre esik, mert mindene érdekes, de kezdjük a hardverrel. Csúcs árért csúcshardver jár, a jelenlegi legdurvább Snapdragon 865-ös SoC került bele, amit 8/12 GB RAM egészít ki 128/256 GB-nyi háttértárral, verziótól függően. A számok viszont nem adják vissza azt az élményt, amit ez a töménytelen mennyiségű teljesítmény nyújt.

Nem kérdés, hogy nincs olyan játék, amihez az 575 000 Antutu pontot és a T-REX teszten 202 FPS-t teljesítő hardver ne lenne elég. Én azt hittem, hogy például Apshalt 9: Legends-ben minden effektet láttam már, de nem, a 865-ös újakat csalt elő. Még az Iron Blade Tower Challenge – ahol 50-60, lángoló kardokkal szaladgáló figura varázsol – sem szaggat, pedig az minden mobilt ki szokott készíteni. A brutális teljesítmény miatt viszont egy kicsit tud melegedni, hiába van benne folyadékhűtés.

Ami viszont megdöbbentett, az az UFS 3.0 háttértár sebessége: az 1300 MB/s fölötti olvasási érték egy lassabb NVME SSD szintjét hozza. Az alkalmazások csettintésre indulnak, és pont így is települnek, a 600 MB/s-nál is gyorsabb írás is szerintem közel kategória első. Az egy másik kérdés, hogy erre tényleg szükségetek van-e, de ha egyszer már rendelkezésre áll az erő, akkor igencsak jól esik használni.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A másik a körberajongott dolog a kijelző, a méltán híres 90 Hz frissítési frekvenciájú, 6,67 colos, 1080*2340 pixeles AMOLED panel, amit a Samsung szállít. Soha életemben nem láttam még Xiaomi telefonban ilyen jó megjelenítőt, a színhűségről, a kontrasztról is csak szuperlatívuszokban tudok beszélni, és ezt sajna a fényképek semmilyen szinten nem adják vissza. A fényerő 800 nit – egyes források szerint 1200 -, ami rendkívül jó értéknek számít, napsütésben sem lesztek teljesen elveszve vele. A magas frissítési ráta miatt pedig nagyon folyamatos a megjelenítés, és ehhez elég könnyű hozzászokni, így visszaváltani a régebbi telefonomra extra csalódás volt. Még viszonylag kevés játék támogatja a 90 Hz-et, én a PUBG-vel és a Fortnite-tal próbálkoznék a helyetekben.

A 3D lekerekítéssel kialakított Gorilla Glass 5 üveg, amelyik lefolyik a telefon oldalán, nagyon jól néz ki, de egy hibája mindenképpen van: a teljes képernyőn megjelenő reklámokat sokkal nehezebb rajta bezárni, mint egy hagyományos megoldáson. A széleken ráadásul kevésbé érzékeny a panel, ez játékoknál tudott néha zavaró lenni. A látvány viszont tényleg mindenért kárpótol, még a Note 10-et is veri, pedig már azt is agyon dicsértem.

A 10-es Droidra épülő MIUI 11.0.9-ről túl sok újdonságot nem tudok elmondani, tökéletesen, hiba nélkül teszi a dolgát. Sajnos az app drawer – a menü, amit alulról felfele tudtok húzni és az alkalmazások widgetjeit tartalmazza – kikerült a repertoárból, illetve néhány fölösleges programot is előre telepítettek, amiket leszedegettem. Van néhány beállítás, ami viszont nagyon kedvemre való volt, ilyen az üzemidőre jótékony dark mód, míg a látványos AOD inkább akkumulátorgyilkos funkció hírében áll. Az AOD menüben tudjátok beállítani az értesítések animációját is, ha már ilyen jellegű LED külön nincsen. Természetesen nem maradt ki a GameTurbo sem, ami a játékok szerelmeseinek jön majd jól.

A szenzorok között van néhány egészen előremutató újdonság is. Nyilván a GPS, az infra, a lépésszámláló, a barométer, az iránytű és az NFC hallatán már senki nem kapja fel a fejét. Ellenben ha azt mondom, hogy a teló az 5G szolgáltatásokat is kezeli, illetve a WiFi 6-ot – ami a 6. generáció összefoglaló neve – is támogatja, akkor már egészen más a leányzó fekvése. Bár kipróbálni nem tudtam őket, vezeték nélkül elméletileg stabilabb, 9,6 Gbps/másodperces átvitel is elérhető, rendelkezésetekre áll a WPA3 titkosítás és a 802.11ax szabvány minden vívmánya is. Akit bővebben érdekel a technológia, az ebben a HVG cikkben olvasgathat róla.

Xiaomi Mi 10 okostelefon teszt 34

Bevallom, az üzemidővel egy kicsit bajban voltam, mert bár a paramétereket tudtam – 4780 mAh kapacitású akkumulátor, 30 W-os gyorstöltés -, annyira iszonyatosan gyorsan tölt a telefon, hogy nagyjából soha nem kerültem közel ahhoz, hogy teljesen lemerüljön. Ráadásul a dark mód, az AOD, a kétféle – 60 és 90 Hz – képfrissítési frekvencia elég nagyban befolyásolja azt, hogy mikor kell újra töltőre dugni, így pedig nehéz mérvadó számokat írnom. Persze mikor intenzíven használtam – masszív teszt, játék, fényképezés, videók – akkor kivégeztem egy nap alatt is, és a tesztkészülékek szinte mindig ilyen üzemben működnek. Azért mértem egy közel optimális beállítások – 60 Hz képfrissítés, dark mód be, AOD ki – melletti képernyőidőt, amivel durván 14 óra jött össze. Ez óvatos használat mellett olyan 2 nap, de őszintén, kit érdekel, mikor 10 perc alatt kb. 20%-ot visszatölt a telefon?

A kameraképességek egy külön cikket is megérnének, és nem is nagyon lehet rövidre fogni ezt a szekciót, hiszen egy csomó változás történt, még a Mi Note 10-hez képest is. Az alábbi szenzorokkal rendelkezik a készülék (adatok még bővebben itt):

  • 2 MP-es mélységérzékelő
  • 108 MP-es elsődleges szenzor
  • 2 MP-es makró lencse
  • 13 MP-es ultra széles látószögű lencse (FOV 123 fok)
  • 20 Megapixeles selfie
Xiaomi Mi 10 okostelefon teszt 80

Az első fontos dolog, hogy ennyi hardver közül kiválasztani a megfelelőt egy adott helyzetre, nem is annyira egyszerű, főleg, hogy elég sok mindent be lehet állítani. Amit javaslok, hogy a térhálót és a vízszintet kapcsoljátok be, ezzel könnyebb középre pozicionálni a témát. A másik, hogy a paramétereket Pro módban személyre szabhatjátok, így aki egy kicsit szeret mojolni a beállításokban, az rögtön itt kezdjen.

A fénymérés mindig ott történik, ahol megérintitek a képernyőt, így egy félig árnyékos képen egy világos vagy egy sötét színen mérve teljesen más eredményt kaptok. Ezt tetézi, hogy 1:1, 3:4, 9:16 és 9:19,5-es képarányokkal is dolgozhattok, bekapcsolhatjátok az AI-t, a HDR-t, filtert húzhattok a képre, zoomolhattok 0,6-10x-es nagyítás között – igaz, csak digitálisan -, és akkor még csak a lehetőségek harmadát mondtam el.

A fentiekből nem nehéz kitalálni, hogy a képek megdöbbentően jól néznek ki a Mi 10 AMOLED kijelzőjén. Aztán miután letöltöttem őket a számítógépemre, már nem voltam ennyire elájulva, egyszerűen a monitoraim meg sem közelítik azt a színvisszaadást és kontrasztot, amit a telefon tud. Ráadásul a tipikus képarány desktop esetében a 16:9, így érdemes elsődlegesen ilyen tartalmakat lőni, különben sokat levágnak a PC-s alkalmazások a területből. A színek nagyon élethűek, jók az árnyalatok, kromatikus aberrációnak nyoma sincsen, a felbontás remek, érdemes belenagyítani a képekbe. Azért ez a kamera is képes kivakulni ellenfényben – ahogy mindegyik -, és sok esetben túlzottan telíti a színeket – HDR, AI -, ezen viszont csak ti segíthettek a kézi beállításokkal. Mivel képes RAW formátumot is létrehozni, utómunkázni is tudtok, de nyilván nem ez lenne a cél. Azt viszont elhiszem, hogy egy amatőr egy MILC vagy egy APSC géppel sem lőne jobb tartalmakat, és azt biztosan nem olyan könnyű cipelni, mint a 208 grammos Mi 10-et.

A videók kapcsán is tetten érhető néhány igen lényeges változás. Az egyik a 8K felbontás – 6K-t skáláz fel nyolcra, itt nincs se EIS, se OIS -, amire most sokan felnevetnek, hogy minek ilyet, mikor úgysem lesz megjelenítő, amin visszanézhetnénk. Ez igaz, viszont a nagy felbontás miatt már a 4K 30 FPS tartalmakat is remekül stabilizálja a Mi 10, mivel a 8K „maradék” pixelein „simítja” ki a rezgéseket. Azt hiszem, hogy a 4K 30 FPS is több mint vállalható – 60 FPS mellett sajnos nincs OIS -, ha majdnem gimbal szintű rezgésmentességet kaptok cserébe. A színhűség, az élesség és a fókusz itt is remek, utóbbi villámgyors és nem nagyon találkoztam a klasszikus „mikro fókuszrángásos” hibával, cserébe helyenként az EIS korrekciói látszanak a videókban. Természetesen slow motion, time-lapse és filmmód is van, de vlogolást is bekapcsolhatjátok, ami különböző effektekkel elhúzza vagy elcsavarja a képet, illetve van rajta egy retro filter is. A videók alatt a zoom is működik kétszeres nagyításig, a felvett hang pedig kiváló, köszönhetően a jól működő zajszűrésnek.

Összegzés

Nem nehéz szónokolnom egy olyan telefon mellett, mint a Mi 10, ami mindenből a piacon elérhető maximumot nyújtja. A legerősebb SD 865-ös SoC hajtja, tonnányi RAM-mal dolgozik, a valaha látott leggyorsabb háttértárral rendelkezik, döbbenetesen jó a 90 Hz-es kijelzője, soha nem töltött még ilyen gyorsan Xiaomi telefon, mint a Mi 10, atom stabil a MIUI, és ömlenghetnék tovább. A kamerái nagyon durvák, és egy csomó olyan funkcióval rendelkezik – WiFi 6, 5G -, amit a legtöbben nem fogtok tudni kihasználni, jelenleg. Viszont ez a telefon 3 év múlva is pont ugyanúgy használatban lesz majd, sőt akkor érik majd be igazán, ha végre a hazai technológiai színvonal is utoléri a tudását.

Ennek ellenére ez a telefon sem hibátlan, nincs rajta jack csati, nem vízálló, csak egy SIM és 0 micro SD slotja van, nincs értesítési LED, nem képes 4K 60 FPS-ben stabilizálni, néha az EIS túl agresszívan avatkozik be, szóval néhány javítanivaló hiányosság azért maradt a következő generációra is.  Az ára viszont brutális, 300 000 Ft-ba kerül. Vajon tényleg olyan sok ez? A Samsung Galaxy S20 Ultra 389 000 Ft, Huawei P40 Pro 5G 310 000 Ft, iPhone 11 Pro 330 000 Ft, Pro Max 365 000 Ft, és a OnePlus 8 Pro sem lett éppen olcsó a 350 000 Ft-os árával. Ha a konkurencia flagship telefonjaival vetjük össze, egyáltalán nem fogott olyan vastagon a ceruza. Aki a top ligában akar játszani, az a telefont a Xiaomishoptól rendelheti meg, ami mellé 2 év garancia és magyar ügyfélszolgálat társul.

Pro

  • Brutálisan erős hardver
  • Az egyik legjobb kijelző, amit valaha láttam
  • Nagyon gyors háttértár
  • Innovatív technológiák garmadája: 5G, WiFi 6, 8K videó
  • Nagyon gyors töltés kábelen és anélkül
  • A 4K 30 FPS videót szépen stabilizálja
  • Remek sztereó hang, nagyon jó rajta játszani

Kontra

  • Még mindig nem víz-, csak cseppálló
  • Nincs jack port és értesítési LED
  • Az erős EIS miatt döccenések a videóban, 60 FPS-t nem tud stabilizálni
  • Csak egy SIM hely, micro SD-t pedig nem is kezel
  • Csak digitálisan tud zoomolni

hirdetés