hirdetés

Poco F3 okostelefon teszt

Egyik szemem sír, a másik meg nevet

teszt
Poco F3 okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-09-02

Megérkezett a Poco F3, az új flagshipnek kikiáltott mobil a Xiaomi almárkájától. A hardver szokás szerint brutális, a Snapdragon majdnem csúcslapkáját, a 870-est kapta, ez egészül ki egy 120 Hz frissítésű AMOLED kijelzővel. Gyanúsan csúcshardvernek néz ki ez az összeállítás, és a mobil az 5G és WiFi 6 szabványokat is támogatja, hogy kerülhet akkor 107 000 Ft-ba a Banggoodon? Ráadásul az árban már benne van az EU Priority Line áfa- és vámmentes szállítás is.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 9

9

Népítélet

9.7

  • megbízhatóság:10
  • design és anyagminőség:9.5
  • felszereltség, funkciók:9.5
  • ergonómia:9.5
  • ár/érték arány:10
Véleményt írok

Frissítettük a cikket, hiszen a kiadás óta jelentős árcsökkenés történt a telefon kapcsán, így pedig a pontozás is máshogy alakul.

Ami a Poco F3-at illeti, a dobozban a szokásos dolgok – 33 W-os töltő, átlátszó szilikontok, kábel stb. – találhatók, ne is vesztegessünk rá sok szót. A kinézet sokkal érdekesebb, dögös ez a kék szín és az üveg hátlap, főleg, hogy a háromszögekkel határolt felületen játszik a fény, nagyon szép és minőségi hatást kelt a telefon, annak ellenére, hogy a keret műanyag. Van ebből egy narancsos variáns is, ami talán még dögösebb, és persze a klasszik fekete. A minőség szokás szerint kiváló, viszont szomorúan vettem tudomásul, hogy a felső élről eltűnt az infra port mellől a jack csatlakozó, vagyis a Type-C porton keresztül lehet átvinni a hangot. Ez nálam nem kizáró ok, hiszen kb. csak BT-s füleseket használok, de megértem, ha valakinek fáj a port hiánya. Nincs értesítési LED sem, helyette animál a kijelző széle, ha üzenet érkezik, ami eléggé menő.

Szerencsére minden más szokásos szenzor, csatlakozó és szolgáltatás maradt a felhozatalból. A már említett infra, 33 W-os gyorstöltés, lépésszámláló, NFC, iránytű, giroszkóp és gyorsulásmérő, élre elhelyezett villámgyors ujjlenyomat-olvasó, támogat 5 különböző műholdas helymeghatározó rendszert, ráadásul villámgyorsan pozíciót is fog. A sornak itt nincs vége, támogatja az 5G és WiFi 6 szabványokat is, vagyis durván gyorsan lehet vele netezni, a hangszórói sztereók, ami egyfajta kikacsintás a gamerek felé. Nano SIM-ből kettőt fogad a telefon, amiből kiderül, hogy nincs micro SD-s bővítési lehetőség, de mivel a mobilt 6/8 GB RAM-mal és 128/256 GB-nyi UFS 3.1-es tárolóval szerelik, ez talán nem akkora probléma.

Érdekesség még, hogy a hátlapon elhelyezett 3 elemű kameraszett – telefonbillegés fóbiában szenvedők legnagyobb bánatára – csak a tok felhelyezésével kerül síkba. A negyedik „pötty” pedig a mikrofon, nem képkészítő szenzor, a vaku pedig egyelemű. A fronton a már megszokott DotDisplay kialakítású kijelző egy punch hole szelfi kamerával, a kávák viszont mintha a szokásosnál is kisebbek lennének. A mobil cseppálló, vagyis teljesíti az IP53-as szabvány kritériumait, vízállóság viszont továbbra sincs.

Bár a Xiaomi általában nem szereli be a mobiljaiba a vezetéknélküli töltést, azért érdemes megemlíteni hogy itt sem része a felhozatalnak, de őszintén szólva nincs is rá szükség. A 4520 mAh-s akkut 52 perc alatt fel lehet tölteni 100%-ra, és a 74% is megvan 30 perc alatt.

 

Poco F3 – Hardverben durva, képekben csíra

A központi mag szerepét a Snapdragon 870 tölti be, de nincs itt semmi látnivaló, ez gyakorlatilag a 865 átcímkézett változata. Vagyis egy korábbi 7 nanométeres flagship lapka, ami kellően brutális ahhoz, hogy ebben a tekintetben egy csúcstelefonról beszéljük. Számszerűsítve ez 672 000 Antutu pontot jelent, GFX Bench szokás szerint kiakadt a T-Rex teszten, hozta a maximális 120 FPS-t, de azért off-screen összehozott 216 képkockát. Az Androbench szintén hasított 1474 Mbps olvasási és 562 írási sebességet teljesítve a teszten.

Kicsit az volt az érzésem, mint kb. 10 éve az Intel Core i processzoroknál,

hogy annyira erősek lettek a hardverek, hogy már nem igazán kellett megvenni a legdurvább chipeket, és már az optimalizálásra sem kellett akkora figyelmet fordítani. Ez alatt nem azt akarom mondani, hogy felesleges a nagy teljesítmény, de a Poco F2 Pro 665, a Mi 10 575, míg a Mi 11 Lite 5G 523 000 Antutu pontja között nem igazán érezni a különbséget. Mindegyik durva, az összes nagy nevet – Asphalt 9, PUBG Mobile, ARK: Survival, Ironblade stb. – nagyon szépen futtatja, ráadásul a játékok nem mindegyike támogatja a 120 Hz-et. Annyit azért megjegyeznék, hogy házon belül a Poco X3 Pro is teljesít 450-480 000 Antutu pontot, és már az is rohadt gyorsnak érződik.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A kijelzője szintén nagyon durva,

de mit is várhatnátok egy 1080×2400 pixeles, pengeéles AMOLED kijelzőtől, ami ráadásul 120 Hz-en frissít, és még a fényereje is meghaladja az 1000 nitet? Például, hogy kisebb legyen, mint 6,67 inch, ugyanis ez a telefon is hatalmas, 196 grammot nyom, és 163, 7 milliméter magas, vagyis kicsinek nem nevezhető. Ez persze nem von le semmit a kiváló panel érdemeiből, csak ha van igény, amit a Xiaomi semmilyen szinten nem szolgál ki, az pont a kisebb készülékeket keresők szegmense. A 4520 mAh-s akkumulátorból másfél napnyi üzemidőt sikerült kihoznom, de ezt lehet „finomhangolni” a kijelző frekvenciájának visszavételével, akkor a 2 nap sem lehetetlen. Meg az 1 napnál sűrűbb töltögetés sem, ha masszív gamingbe kezdtek, de kit érdekel, ha 30 perc alatt 74%-ot lehet visszatölteni?

Az operációs rendszerre sok szót nem érdemes vesztegetni,

az Andorid 11-re épülő MIUI 12.5.3 tökéletesen teszi a dolgát, azzal kezdte, hogy bekapcsolás után leszedett egy csomó frissítést. A Xiaomi telefonok támogatása híresen jó, a régi Redmi Note 4-em vagy 4 évig frissülgetett, szóval ezzel kapcsolatban nem aggódnék. Újdonságot pedig nem tudnék a MIUI-ról írni, csak azt, amit az előző 20 cikkben is leírtam.

Itt kezdtem el azon gondolkodni, hogy kinek is szánja ezt a készüléket a gyártó.

Hiszen AMOLED kijelzős, erős mobilból azért van pár a kínálatban. Az olcsóbb modellek viszont vagy jóval gyengébbek hardveresen – Redmi Note 10 Pro – vagy erősek, de nem AMOLED panelesek – Poco X3 Pro – esetleg a kettő között, de jobb kamerával, mint a Mi 11 Lite, és nagyon hasonló hardverrel, de kisebb képfrissítéssel, mint a Mi 11 Lite 5G. És ezzel egy kicsit le is lőttem a csattanót, ugyanis a Poco F3 egy tipikus gamer telefon, kiváló kijelzővel és előremutató vezetéknélküli szolgáltatásokkal, viszont nem túl acélos kamerákkal.

A felhozatal háromelemű:

  • 48 MP-es főkamera
  • 8 MP-es ultraszéles kamera
  • 5 MP-es makró
  • 20 MP-es szelfi egység

Mint látható, a főkamera felbontása nem verdesi az egeket – Redmi Note 10 Pro pl. 108 MP-es – ,

amivel önmagában nem is lenne baj, ha szép anyagokat csinálna. Alapból 12 megapixeles képeket készít – 4:1 pixel binningnek köszönhetően -, és hát vannak vele gondok. Az ellenfénnyel konkrétan semmit nem tud kezdeni, össze-vissza változnak a színek, hol fakó, hol sötét, de néha csak simán túlszaturálja a dolgokat. Nagyobb bajom az volt velük, hogy a képek széle még homályos is, vagyis a jótól eléggé távol állnak. Az ultraszéles szenzor még rosszabb, teljesen életlenek a képek és egy kékes árnyalat is látható rajtuk, ami a fő kamerán nem. A makró meg olyan, mint minden 5 MP-es egység, ez sem fókuszál igazán jól, és a felbontása sincs meg ahhoz, hogy jó képeket lehessen lőni. Szerencsére a fő kamera is egész közelre tud fókuszálni, így azért azzal is lehet dolgozni. A 48 MP-es képeket itt nézhetitek meg.

Természetesen itt is van éjszakai mód, portré, illetve állítgathatjátok a képarányt 4:3, 16:9 és teljes képernyő között,

illetve hasznos még a dokumentum mód, amivel szerződéseket lehet beszkennelni. Ami az este készült anyagokat illeti, kb. az X3 NFC szintéjt vagy még azt se hozza, eléggé temperáltak a képek, maszatos az összhatás, egyáltalán nem méltó egy ilyen drága telefonhoz. A videók terén jobban áll a készülék, 1080p és 4K 30 FPS-ben is van elektronikus képstabilizálás, ami nagyon szépen kisimítja a felvételeket. Nagyon ritkán egy-egy mikrolag előkerül, de majdnem teljesen folyamatosak a videók, nem is értem, máshol miért nem tudják ezt ilyenre megcsinálni a Xiaomi telefonok esetében. A képeknél található problémák itt is előjönnek, a gyenge fénykezelés miatt folyamatosan „hullámzanak” a színek a túl fakó és a világos között, de összességében a képminőségre nem mondanám azt, hogy rossz.

Összegzés

Nem pendített meg nálam érzelmi húrokat a Poco F3, amiből egy dolog derül ki: hogy ez a készülék nem az én célcsoportomnak való. Ez persze nem azt jelenti, hogy ez egy rossz telefon lenne, de nem is hibátlan: a kameraképességek kifejezetten gyengék ezen az árszinten, nincs jack csati, vezeték nélküli töltés és micro SD kártya bővítési lehetőség sem. A hardver és a kijelző brutálisak, gyakorlatilag a flagship telefonok szintjét hozzák, és a WiFi 6 és 5 G támogatás is megsüvegelendő, ahogyan a gyorstöltés is pazar.

Vagyis, ez egy gamereket célzó telefon, azoknak szól, akik nem akarnak lemondani a tonnányi portról és a modern átviteli szabványokról, de századrangú kérdés számukra a képkészítés és videózás. Összességében jobban kedvelem a kiegyensúlyozottabb telefonokat, és az ellenfelek között van is ilyen a Mi 11 Lite 5G személyében – ami a kisebb mobilok kedvelőinek lesz tökéletes -, illetve ott van a Mi 10T/Mi 10T Pro páros, nem AMOLED kijelzővel, de nagyobb képfrissítéssel és jobb kamerával. A mobilért a 107 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek a 8/128-as variáns esetében, amire nehéz lenne azt mondani, hogy drága. A 8/256-os verzió pedig 120 000 Ft, ami azért jelentős felár, én azt hiszem az előbbit választanám.

Pro

  • Nagyon erős hardver
  • Kiváló AMOLED kijelző, nagy fényerővel
  • 5G, WiFi 6 és NFC támogatás
  • Remek minőség

Kontra

  • Nincs jack port és értesítési LED (de van helyette kijelző animáció)
  • A kamerák büntetnek

hirdetés