Alldocube iPlay 40 tablet teszt
Nagyarcú
Az Alldocube menetrendszerűen dobja piacra újabbnál újabb tabletjeit, mára gyakorlatilag a budget kategória királyává nőtte ki magát. Legújabb termékük az iPlay 40 8 GB RAM, 128 GB háttértár és egy 2K-s kijelző segítségével teszi örömtelibbé az ágyban punnyadós filmnézés élményét. Szerencsére a GPS-t és a 4G modemet sem felejtették el beépíteni, így akár mezőn vagy vonaton netezős hordozható eszközzé is előléptethetitek. A 10,4 inch-es tabletért 64 000 Ft-ot kérnek cseh raktárból, a szállítás 1500 Ft-ba kerül, de még ez sem tűnik soknak egy ekkora táblagépért.
Galéria
A dobozban megtalálható SIM tűvel kitolhatjátok a kártyatálcát, ahol egy micro SD kártyát – 2 TB-ig kezeli őket – és egy nano vagy 2 nano SIM-et helyezhettek el. Előbbi nyilván a háttértár bővítésére való, utóbbival pedig olyan helyen is netezhettek, ahol nincs WiFi. Ahol pedig van, ott a 2.4 és az 5 Ghz-es sávot is használhatjátok, de természetesen rendelkezik BT 5.0 modullal is. A hátoldalon egy minimális igényeket kielégítő, egyelemű, 8 MP-es kamera kapott helyet, de a táblagépek szenzoraival még soha senki nem lőtt normális képeket, így ezt el is lehet engedni. A fronton pedig egy 5 megapixeles szelfi egység helyezkedik el, ami kiváló home office-os Zoom és hasonló meetingek lebonyolítására.
Galéria
Ennél sokkal fontosabb, hogy az alsó élen egy Type-C port bújik meg,
ami a cég állítása szerint képes gyorstöltésre, az 5V 2A-es adatok alapján ez a QC 1.0, de 2021-ben ennél azért többet várnék. Szerintem az ilyen nagy akkumulátorok – 6000 mAh az iPlay 40 telepje – ordítanak valamelyik újabb Quick Charge szabványért, csak hát ezt sajnos a UNISOC T618 nem támogatja, hanem valamilyen Qualcomm megoldást kellene alkalmazni, ami bizony megdrágítaná a tabletet.
A „gyengeség” persze viszonylagos, az Antutun elért 254 000 pont nem kevés
– veri a vadonat új Redmi Note 10-et -, főleg hogy az összes házon belüli modellt nevetve lepipálja vele. A 8 GB RAM is megteszi a hatását, a rendszer gyors, nincs akadozás, jó dolgozni vagy egyáltalán bármit csinálni az iPlay 40-nel. Lefuttattam a játékos hajlamú olvasók kedvéért a GFX Bench T-Rex tesztjét, 41 FPS lett az eredmény, ami rendben van, a legtöbb nagy nevet elviszi az Alldocube terméke, még ha nem is a legdurvább felbontásban. Ma már szinte minden program átskáláz a hardver alapján, így nem is nagyon futottam bele akadozásba. Viszont 10,4 col már a tapizós játékokhoz elég nagy, így nem biztos, hogy mindenkinek kényelmes lesz így a használat. A gyenge pont a háttértár, a 110/176 Mbps olvasási és írási sebesség nem nagy szám, de ez pont filmnézés közben nem lesz lényeges.
Márpedig, ha valamire használható egy 2K felbontással ellátott eszköz, akkor az pont a mozizás.
A 2000*1200 pixeles IPS panel kifejezetten kellemes színekkel operál, éles a kép és az érintésérzékenység is jó. Igaz, nem AMOLED mint az X Neo, de panaszra nem lehet ok, remek élmény rajta filmeket nézni. Nekem viszont ez a 10,4 colos méret már egy kicsit nagy, még akkor is, ha a 478 grammos tömeg nem teszi kezelhetetlenné az iPlay 40-et. Egy billentyűzetet elfogadtam volna hozzá, akkor megállna a „lábán”, így marad a tablettartó az ágyban mozizáshoz.
Streaming szolgáltatók közül a Netflixet próbáltam, gond nélkül ment, igaz, a DRM Info szerint a magasabb felbontások sajnos nem érhetők el. Ami a filmek lejátszását illeti, ez a 2K-s kijelző eléggé kapufa kategória, igazából a Full HD filmeknél csak a fölösleges oldalsó üres területeket növeli. Cserébe viszont mindenféle kódolású filmet lejátszott, megette az MKV fájlokat is, legalábbis addig, amíg a képernyőfelbontásnál nem nagyobb tartalmakkal próbálkoztam. Ha esteleg valamilyen formátum mégsem menne, érdemes a VLC player appal próbálkozni, az sok esetben segít. Nyilván, egy 1080p-s YouTube videó egy ilyen hardvernek meg sem kottyan, ellenben a 4K felbontással voltak gondjaim.
Az operációs rendszer a viszonylag friss Android 10,
ez tablet szinten „újnak” számít, hiszen jellemzően nem ide érkeznek meg a legújabb főverziók. Viszont azt nem lehet mondani, hogy a gyártó elengedte volna terméke kezét, a teszt alatt több javítócsomag is érkezett, rémelem, ez még hosszú ideig így lesz. Fölösleges appokkal nem találkoztam, a rendszer gyárinak tűnt. A 6000 mAh-s – szerintem az iPlay 20-szal közös – akkumulátor durván 7 órányi filmnézésre ad lehetőséget – a 10 órás Trololo teszten 10-12 órát tudott -, az energia viszont gyorsan fogy, ha komolyabb játékba kezdtek, hiába, a 2K-s kijelzőt ugyanis rendesen etetni kell. Szenzorfronton sok említésre méltó nincsen, a műholdas helymeghatározás mind a négy nagy rendszert támogatja, de kötve hiszem, hogy valaki egy giga tablettel szeretne navigálni. Ha mégis, a lehetőség adott.
Galéria
A kamerától túl sok mindent nem vártam, de bevallom, meglepett.
Ez a képminőség egy tablet esetében már bőven a jó kategóriába esik, egész szépek a színek, a közeli tárgyak élesek, a háttér picit mosott, és sajnos a szoftverben túl sok mindent nem lehet állítgatni. Az ellenfényben elkezd szenvedni, illetve egy picit lassú a fókusz, emiatt a mozgó tárgyakat nehéz lefényképezni. Az ilyen eszközöket nem igazán a képkészítésre hegyezik ki, így meg pláne nem tudom rá azt mondani, hogy rossz. A szelfi egység nagyjából arra jó, hogy lőjetek vele néhány önarcképet és hogy videóchateljetek, egy online meetinget simán le lehet vele zavarni.
Összegzés
Szolid termék lett az Alldocube iPlay 40, csak a külseje eléggé jellegtelenre sikeredett. Ha tényleg az iPlay 30 utódja, akkor a leváltása jól sikerült, ugyanis ronggyá veri hardverben, gyors, erős, a 8 GB RAM pedig nagyon időtálló táblagéppé teszi. Apró makula, hogy a háttértár nem a legpörgősebb, amit a brutális méretre ellentételez, és az, hogy micro SD kártyával 2 TB-ig növelhető, ha minden filmeteket itt akarnátok tárolni. A hangja egész jó, képes helymeghatározásra, duális a WiFi-je, tűrhető az üzemideje, van benne 4G modem a mobilnet használatához, szóval elég fullos a csomag 64 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért, ráadásul cseh raktárból érhető el.
Nehéz belekötnöm, nyilván a márkanév presztízse meg sem közelíti a Xiaomi vagy Apple brand értékét, de ettől olcsó, és mi pont ezt szeretjük.
Pro
- Tabletben elég brutális mennyiség a 8 GB RAM
- Remek minőség és összerakottság
- Gyors és erős
- Jó 2K-s kijelző
- A 128 GB-os háttértár további 2 TB-tal bővíthető micro SD kártya segítségével
- 4G modem, mobilnetezni is lehet vele
- Egész jó a kamerája
Kontra
- A dizájn még nem megy az Alldocube-nak
- Lassú háttértár
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.