hirdetés

Xiaomi Mi 10 Lite okostelefon teszt

Az 5G-nek mennyi a fele?

teszt
Xiaomi Mi 10 Lite okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2020-08-11

Sokakat felbosszantott a Xiaomi Mi 10 bevezető ára, és nem is vásárolták az emberek olyan nagy hévvel, mint a korábbi csúcstelókat. A kínaiakkal azonban nem lehet csak úgy kibabrálni, itt a Mi 10 Lite, ami a nagyobb tesó „felhígított” változata, bika központi maggal, AMOLED kijelzővel, tengernyi RAM-mal, 5G támogatással és dögös kinézettel. Azért volt némi kivéreztetés, hogy lejjebb csússzon az ár, 145 000 Ft-ért kell némi áldozatot hozni. A Xiaomishopnál elérhető mobil mellé a szokásos 2 év gari és magyar nyelvű támogatás is jár.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 10

9.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A billegés ellenzőit bosszantani fogja, hogy balra került a négy kamerából álló sziget, így asztalon nem kellemes csépelni. Szemből a csepp notch tűnhet fel, illetve az, hogy a ritka rossz minőségű, könnyen karcolódó gyári műanyag fólia egy ponton elkanyarodik. Itt lakik a fehér színű értesítési LED. Az ujjlenyomat-olvasó a menőségi faktort előtérbe helyező, kijelzőbe épített megoldás, ami trendi, de lassabb, mint a hagyományos verzió, és az animációja is eléggé gagyi. Ezt viszont könnyedén ellentételezni tudjátok arcalapú feloldással, és mire felemelitek a készüléket, pont elvégzi a feladatát.

Természetesen rendelkezésre áll infra port a TV és a klíma vezérléséhez, 3,5 mm-es jack a zenehallgatáshoz, míg a töltés Type-C csatin zajlik. Utóbbi mellett alul egy monó hangszóró bújik meg. Ennek a hangját a neten sokan ekézték, szerintem nem rossz, de most őszintén: ki hallgat hangosan telefonról zenét? Emiatt tuti nem dobja ki senki a kukába a készüléket. Alulra került a duális nano SIM tálca, ami sajnos micro SD alapú tárhely bővíthetőséget nem támogat. A gyári dobozban a szokásos dolgok lapulnak, a kábel, a leírás, a szilikon tok és a töltő, ez utóbbi 22,5 W-ot tud kiadni magából – kell a 20 W-os gyorstöltéshez -, de ez a Realme X2 Pro 50 wattosa óta már nem olyan nagy szám.

 

Xiaomi Mi 10 Lite – Benne van a kraft, de valahogy mégsem kéne

A gyakorlat azt mutatja, hogy a csúcsprocesszorok alatti 1-2 lépcső is olyan erős, hogy a nem igazán érződik az előbbi erőfölénye. Persze kimérni ki lehet, én is szoktam ilyet csinálni benchmarkokkal, de a Snapdragon 765G azért már eléggé brutális ahhoz, hogy a rendszer pörgős legyen. Nálam a 6/128-as verzió járt, de ebből is van izmosabb 8/256-os verzió, ami még évekig ki fog titeket szolgálni.

Nem lenne meg a teljesen folyamatos élmény a megfelelően gyors háttértár nélkül, ami itt a 2.1-es UFS technológia használatát jelenti, de azért a drágább telók már a Hármas szabványt használják. A telepítés pörgős, a játékok is szépen futnak, a hardverigényes nevek sem lassúak. A mért eredmények is meggyőzőek – Antutu: 310 000 pont, GFX Benchmark, T-Rex teszt: 97 FPS -, de azért érezhető némi „távolságtartás” a teljesítményben a Poco F2-höz és a Mi 10-hez képest, hiszen valahogy azokat is el kell adni. Ugyanez igaz a háttértár sebességére is, az Androbench 945 MB/másodperc olvasási és 470 MB/másodperc írási sebességet mért, ami már nagyon gyors, de azért a drágább modellek még gyorsabbak.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A kijelzőtől sokat vártam, de valahogy nem jött a szokásos döbbenet. A 6,57 inch-es, TrueColor AMOLED kijelző 1080×2400 pixel felbontással rendelkezik, a fényereje állítólag 600 nit – de olvastam 430-at is -, a színek nagyon szépek – HDR 10+ a támogatással is rendelkezik -, káva alig van a szélén, kellően kitölti a mobil előlapját. Az érintésérzékenység és a betekintési szögek is jók, kifejezetten élvezet rajta visszanézni a fényképeket vagy videós tartalmakat fogyasztani. Két dolog viszont nem tetszett, az egyik, hogy a Realme X2 Pro brutális fényerejű megjelenítője után ezt egy kicsit halványnak éreztem – pedig igazából nem az -, illetve a hagyományosan kisebb fogyasztásúnak tartott panellel is úgy merült a telefon, mint a kő.

Ettől eléggé elszoktam a Xiaomik kapcsán, mindig ilyeneket írtam, hogy 2-3 nap, extrém esetben akár 4 is, de ez a Mi 10 Lite-nál nagyon nem így alakult. Gondolkodtam, mi lehet az oka a dolognak, viszonylag sokat autóztam a nyaralás alatt, esetleg a GPS használat – de akkor a Redmi 8 és a Note 8-nál miért nem – ette meg? Amikor az apartmanban ültem, akkor is előjött a probléma, úgy is, hogy egy fél napot a parton feküdtem, mobil nélkül. Arra gyanakszom, hogy a MIUI 12-ben fellelhető mindenféle fancy háttérfunkció – például animáló, elforduló effekt, AOD stb. – eszegette bőszen a 4160 mAh-s akku elektronjait, amit 70-75 perc maximumra tölteni, de ez csak vezetéken megy, „vájárlesz” töltés nincsen. Az üzemidő nálam 1-1,5 nap körül alakult, de ezt egy fekete téma statikus háttérrel, kikapcsolt AOD mellett akár 2 napra is növelheti.

A szoftver friss-ropogós, az Android 10-re épülő MIUI 12 felület problémamentes, jól variálható, de azért ne essetek túlzásba az állítgatás során, nehogy úgy járjatok, mint én. Ennek ellenére jópofa az app drawer, a dark téma, és az egyéb apróságok, a mindenféle beállítható dolgokkal tényleg nagyon jól személyre szabhatjátok a rendszert.

Érdemes még egy pillantást vetni a szenzorokra is, duális ac WiFi, BT 5.1, NFC, giroszkóp, lépésszámláló, gyorsulásmérő, FM rádió és iránytű is megtalálható a készülékben a már említett infra mellett, tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy fullos a felhozatal. Aki elakadna az NFC beállításában, annak ajánlom Fintech csoportunkat, ahol rengeteg a segítőkész tag.

Jöjjön a fekete leves, a kamera szekció, hiszen 150 000 Ft-ért már lehetnek elvárásaink. A négyelemű szenzorkészlet az alábbiakból áll:

  • 48 MP-es Omnivision OV48B főszenzor
  • 8 MP-es széles látószögű kamera
  • 2 Megapixeles makró lencse
  • 2 Megapixeles mélységélességért felelős egység (portré)

A trükk a fényképeknél mindig az, hogy az AMOLED kijelzőn minden nagyon jól néz ki, a notebookomon viszont már kevésbé. A Mi 10 Lite az egyik kivétel, ezek a képek letöltve is szépek. A színhőmérséklet nagyon tetszett, szinte egy az egyben ezt láttam a valóságban is, kivéve a zöld szín esetében, ahol néha valami hibádzik, a képek túlszaturáltak lesznek, de például a virágok színösszeállítása nagyon élethű, jól dolgozik a fő szenzor. A mélységélességért felelős egységet is eltalálták, viszont a széles látószög esetében mintha a képek szélein „mázolna” egy kicsit a szenzor, ami a fák levelein köszön vissza, nem túl elegáns formában. Zoomból csak digitálisat kapunk, 0,6-2x nagyítás között – van egy Mi 10 Lite Zoom verzió, ötszörös optikai és ötvenszeres digitális zoommal -, a spéci módokat a „Több” menüpont alatt találhatjátok, már amennyiben a legújabb frissítéseket is letöltitek, ami totálisan átvariálja a teljes kezelőfelületet.

Xiaomi Mi 10 Lite okostelefon teszt 84

A felemásságot tovább tetézi, hogy az éjszakai képek nem túl jók, nagyon sokáig exponál a kamera, és emiatt ha bármi is picit mozog, akkor egy temperával pacsmagolt festmény marad a tartalmakból. A nem mozgókat pedig megpróbálja túlélesíteni, emiatt a fényforrások kontúrosak lesznek és kiégnek, míg a sötét részek bemosódnak.

Vicces fícsör, hogy a már elkészült képeken kicserélhetitek az eget, vagy videóvá alakíthatjátok, például vághattok rá hóesést, és egyéb cukiságokat is, és van még pár egyéb szerkesztési lehetőség is.

Szintén újdonság, hogy képes a kamera AI módban korlátozott „karakterfelismerésre”, így a lefényképezett szövegeket nyomtatható formára alakítani a háttér variálásával. Text alapú kimenete viszont nincsen, a formátum továbbra is kép marad. Összefoglalva, ha van sok fény, és a fő kamerát vagy a portré módot használjátok, remek képeket készít, minden más viszont egy kicsit karcsú ezért a pénzért. Az összes képet itt éritek el.

A videók terén nagyon hasonló tapasztalatokat szereztem, mint a fényképek esetében. Napsütésben minden rendben, korrekt színek, jó stabilizálás Abban a pillanatban viszont, hogy csökken a fény mennyisége, kezdődik az őrület. Olyat például nagyon ritkán tapasztalok, hogy éjszaka az 1080p felbontás élvezhetőbb, mint a 4K. Néha viszont meglepően jó felvételeket sikerült készítem, úgy tapasztaltam, hogy a fényméréssel vannak gondok, ez látszik például az óriáskerekes videón elején, és persze végén is. Ráadásul a lassított felvételekkel – amit 720p 960/240 FPS vagy 1080p 120 FPS mellett készít – is kavartak, hiszen a telefonon még slow motionnek néz ki, de a laptopra letöltve már hagyományos módon játszható csak le, viszont a mobilon tényleg állat dolgokat lehet vele csinálni.

Összegzés

Nem mondom, hogy a Mi 10 Lite kiváltotta belőle az „instant kell érzést”. Az a baj, hogy olcsóbban vagy ennyi pénzért korábban sokkal jobb telefonokat adott a gyártó – Mi 9, Mi 9T, Mi Note 10 -, és most kicsit fáj, hogy véget ért a kánaán. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Mi 10 Lite rossz lenne, hiszen remek a kijelzője, jól néz ki az üveg hátlap, erős a hardver, gyors a rendszer, szenzor fronton fullos, csak sajnos pont ott nem villant nagyot, ami mindenkinek fontos: akkumulátor időben és kamera fronton. Aztán megláttam a kinti árakat, illetve eszembe jutott,  hogy ez a legolcsóbb Xiaomi teló 5G támogatással, és így végül összeállt a kép. Már csak az a kérdés, hogy a szolgáltatók mikor lesznek hajlandóak olyan csomagot kínálni, amiben emberi áron érhető el a szolgáltatás.

A Xiaomishopnál a mobil 145 000 Ft-ba kerül a szokásos 2 év gari és magyar nyelvű támogatás mellett, Kínából ugyanez a BG8X10L kuponkóddal 93 000 Ft, az 6/64 GB-os variáns esetében, míg a BG8M10L128 kupon a 6/128-as verziót viszi le 98 000 Ft-ra, ami viszont már ütős ár ezért a telóért. Ez kevesebb, mint fele a Mi 10-nek, így inkább ez kéne, mint a méreg drága nagy testvér.

Pro

  • Remek AMOLED kijelző
  • Erős hardver
  • Szép, igényes anyaghasználattal kialakított ház
  • A világ összes szenzora, NFC is
  • Támogatja az 5G hálózatokat

Kontra

  • Az üzemidő egy Xiaomihoz képest rövid
  • A kameraképességek elggé felemásak
  • Gagyi kijelzővédő fólia
  • Ez is bazi nagy

hirdetés