hirdetés

Realme X2 Pro okostelefon teszt

Az idő a legnagyobb ellenség

teszt
Realme X2 Pro okostelefon teszt 1
írta: Don Kartács
2020-07-03

A Xiaomi kicsit olyan helyzetben van, mint az akcióhősök a filmekben, mikor hátulról a gonosz megpróbálja őket egy fojtóhurokkal kivégezni. Persze végül mindig kiszabadulnak, de azért nagy a dráma és a küzdelem. Az X2 Pro is ráhozta néhány kínai fejesre a frászt, amikor kiderült, hogy a Mi 10-nél brutálisabb a gyorstöltése, 8 GB RAM-ot és 128 GB háttértárat vonultat fel, Snapdragon 855 Plus SoC-vel szerelik, remek a 90 Hz-es AMOLED kijelzője. Az ára viszont borsos, nagyjából 150 000 Ft körül el lehet érni. Ráadásul már az X50 Pro utód is megjelent, ami még brutálisabb, mint az X2 Pro.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 7
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 6

8.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Ami a kinézetet illeti, nálam a gyöngyház fehér járt, ami hűen hozza a tengeri kagylók belsejében is tapasztalható fényjátékot. Nem mondom, hogy magamnak ezt választanám, de élőben nagyon jól néz ki, és kellően egyedi ahhoz, hogy mások is felfigyeljenek rá. A hatalmas Realme felirat viszont eléggé belerondít az összképbe, én ezt máshova tettem volna. A trendnek megfelelően minimálisak a kávák, hatalmas előlap/kijelző aránnyal büszkélkedhet, egyetlen „idegen test” a 16 MP-es selfie kamera a felső részen. Az infra port továbbra is „hiánycikk” a Realme raktáraiban, ellentétben a jack bemenettel, amit alulra száműztek a mononak látszó, de valójában sztereó hangszóró és a Type-C port mellé. A mikrofonja duális, két egység felel a tökéletes beszédminőségért, és ezt a gyakorlatban is érezni.

A hátlap letisztult, a négyelemű kameraegyüttes középre került, egymás alá. Biztos sokan sírtak a gyártónak, hogy az asztallapon püfölve billeg a telefon, de ezt itt a szilikon tok tökéletesen kiküszöböli. Nano SIM-ből kettőt lehet az ajtó mögé tuszkolni,  micro SD kártya hely viszont nincsen. A gyártó nem volt rest a kijelzővédő fóliát előre feltenni, így nem nektek kell bankkártyával vakarászni a felületet. A készülék sajnos a divatnak megfelelően eléggé nagy, 161*75,7*8,7 milliméter és 199 gramm, de még így is kisebb, mint a Poco F2 Pro, úgy látszik, minden generációra hizlalnak egy kicsit a gyártók a termékeiken. Ezzel elveszítitek az egykezes használat lehetőségét, bár elvileg a gesztusvezérlés alapból aktív, ami azért némileg megmenti a helyzetet. Éretsítési LED gyanánt a képernyő széle animál, ami különsen a bejövő hívásoknál néz ki jól.

 

Realme X2 Pro – Power és remek működés egyben

Nem tudom, le merjem-e írni, hogy „csak” Snapdragon 855+ SoC van benne, de ilyen a tesztelői lét, ha már láttatok 865-öt, akkor beég az agyatokba az adat, és most az a király. Nem mintha a 855-tel nagy baj lenne, ez is erősebb a bechmarkok szerint a telefonok 96%-ánál, a maradék 4% pedig SD 865-ökkel van tele. Az érezhető sebességben azonban nincs különbség, mindkettő pokoli gyors, és a 855+ nemcsak órajelben tud többet a sima 855-nél, de elviekben az 5G-s szolgáltatásokat is ismeri. Sajnos azonban az X2 Pro ezt valamiért nem kapta meg, ami a jelenlegi helyzetben jelentős versenyhátrány.

A tesztprogramok által mért eredmények flagshiphez méltóak, de ezek nem adják teljesen vissza, mennyire gördülékeny maga a felület. Még mikrolagokba, kisebb döccenésekbe sem futottam bele, 489 000 Antutu pont és a GFX Benchmark T-Rex teszten elért 184 FPS nem viccel. Ennél azonban sokkal nagyobb elégedettséggel tölt el a háttértár sebessége. Hasonlóan a Xiaomi Mi 10-hez már ez is az UFS 3.0 technológiát használja, amivel SSD-s sebességet lehet mérni, olvasni 1400 MB/másodperccel, míg írni 210 MB/másodperccel képes, amivel bőven pariban van a konkurensekkel. Már pedig a rendszer sebességét a leglassabb elem határozza meg a legjobban, és ez bizony pokoli gyors, az alkalmazások „varázsszóra” feltelepülnek, érződik mögötte a modern technológiai vívmány.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Ugyanez igaz a játékokra is, nagyon gyorsan betöltődnek és zökkenőmentesen futnak. Ezért is szeretek flagship telefonokat tesztelni, mert mindig rá lehet fogni egy kis gaminget arra, hogy „ezt most csak a teszt kedvéért csinálom”. Megpörgettem a szokásos nevek – Iron Blade, Asphalt 9 stb. – mellett néhány zombi apokalipszist szimuláló gémet is, de minden tökéletesen futott, némi melegedésért cserébe. Pedig a cég nagyon büszke a hűtésre, a sajtóanyagban sokszor ott vannak a „vapour chambers” szavak, meg hogy a hőt elvezető terület hány négyzetmilliméter.

A kijelző természetesen AMOLED technológiát használ a 6,5 inch-es, 1080*2400 px-es megjelenítő, aminek extrém szépek a színei, de amin nagyon meglepődtem, az a fényereje. Ritka az, hogy a tárgyboxban, a LED világítás mellett le tudok fényképezni egy kijelzőt, itt viszont gyári érték szerint 1000 nit – egyes mérések alapján inkább 850 – dolgozik, ami verőfényes napsütésben is elégséges.

A feketék hagyományosan nagyon szépek, kiváló a színhűség és a betekintési szögek is, ráadásul az AMOLED panelek mindig jótékony hatással vannak az üzemidőre. Bár ez inkább operációs rendszer specifikus kérdés, de egyből bekapcsoltam a sötét témát – Dark Mode -, aki pedig tovább akar spórolni, visszaveheti a 90 Hertz-es képfrissítést 60-ra. Ezzel viszont egy kicsit megölitek a mókát, hiszen pont a telefon legjobb részét fosztjátok meg attól, amire kitalálták.

Az egyik előny, ami miatt a teszt pár hónappal később készült el, mint ahogy a telefon megjelent, hogy már Android 10 fut rajta Color OS 7 kezelőfelülettel karöltve, nem pedig a régebbi Kilences Droid. Valamiért ezt a kiadást már Realme UI-nak hívják, ezzel is el akarnak különülni az Oppo termékvonaltól.

Elvileg „stock Android” élményt kínálnak vele, de szerencsére inkább a régebbi Color OS-es sajátosságok maradtak meg. Említettem már a remek sötét módot, de itt az intelligens asszisztens, a kifinomult gesztusvezérlés, nem vették ki az app drawert sem, átszabták a kamerához tartozó kezelőfelületet, inkább volt MIUI-s érzésem a használat során. Néhány appot is feltettek – Aqua Mail, Opera stb. -, de én ezeket gyorsan le is szedtem. A lényeg persze az, hogy hiba nélkül tette a dolgát és nem akasztott ki, mint sok más gyártó egyedi rendszerei. Aki komolyabb leírásra vágyik, ezen a linken nézelődjön.

Szenzorfronton nem voltam teljesen elégedett, aminek két oka volt: az infra és az 5G-s szolgáltatások hiánya. Előbbit napi szinten használom a TV-hez és a klímához, és nem értem, hogy egy ilyen apróságon hogyan lehet spórolni. Az 5G kihagyása pedig vörös posztó azok szemében, akik kicsengetnek 140-150 000 Ft-ot egy csúcstelóért, főleg úgy, hogy a konkurensek újabb modelljei ebben az ársávban mind tudják, és elvileg az SD 855+ SoC is támogatja. Természetesen van kétsávos ac WiFi remek érzékenységgel, BT 5.0, mindenféle műholdas rendszerek támogatása, B20 sáv, lépésszámláló modul, iránytű, NFC, giroszkóp és gyorsulásmérő is. Az FM rádió meg senkinek nem fog hiányozni, amióta több száz csatorna érhető el online. Az ujjlenyomat-olvasó flagship telefonosan a kijelzőbe került, szépen animál, de még mindig lassabb, mint a hagyományos megoldások, helyette inkább az arcalapú feloldást használtam.

Az üzemidő témakört kiértékelni trükkös dolog, amikor egy olyan gigantikus töltő áll rendelkezésre, ami 32 perc alatt véget vet minden kérdésnek. Sok vagy kevés-e az akksi 4000 mAh kapacitása, ha villámgyorsan fel lehet tölteni? Ha otthon vagytok biztosan elég, de például a szivargyújtóból már nem tudtam kivenni az 50 W-os teljesítményt és nem sok power bankot ismerek, amelyik ennyit tudna leadni, ezért mégsem mondhatom azt, hogy lényegtelen. Két-három napig el lehet lenni a Realme X2 Pro-val nem gyilkos használat mellett, de annyira adja magát, hogy játszatok rajta, hogy a 48 óra nem nagyon lesz meg. Képernyőidőre közepes fényerő mellett, bekapcsolt WiFi-vel és YouTube videó lejátszásával 16 órát mértem.

Minél drágább egy telefon, annál inkább kell villantani kamerák terén. A négyelemű részegység az alábbi szenzorokból áll össze:

  • 64 Megapixeles főegység
  • kétszeres telefotó szenzor, 12 Megapixel felbontással
  • 8 Megapixeles ultraszéles látószögű
  • 2 Megapixeles mélységélesség (portré) szenzor

A fenti szett ismerős lehet a Realme 5 Pro-ról és a kezelőfelület sem tartalmaz sok újdonságot, a lehetőségek az alábbiak: fénykép, videó, éjszakai mód, álló, 64 MP-es főlencse használat, illetve a további lehetőségek alatt lassítás, gyorsított felvétel, szakértő mód, ultra makró és panoráma mód. A szakértő menü itt is azoknak szól, akik szeretnek egyedileg paramétereket állítani. Képarányból 1:1/4:3/16:9/és teljes képernyő áll rendelkezésre, nyilván annak, aki telefonon nézi vissza a képeket a legutolsó a megfelelő, monitoron pedig a 16:9.

És akkor jöjjön a fekete leves: ezek a képek bizony elmaradnak a konkurensektől. A Realme 5 Pro esetében – ami ugyanezt a hardvert kapta meg – még arra gyanakodtam, hogy a gond szoftveres. Itt valóban szebbek a képek, de azért az ellenlábasok ennél ma már jóval többet tudnak. Furcsa hiba, hogy mintha sokáig exponálnának a szenzorok, ezért néhány képem homályos lett. A 2 Megapixeles szenzor színei eléggé büntetnek, de legnagyobb felbontás mellett azért lehet kellemes képeket lőni, ha van elég fény. A képek itt érhetőek el teljes méretben.

Videós téren kicsit eltér a helyzet, hiszen 4K 60 FPS-sel is büszkélkedhet a Realme X2 Pro, és itt van EIS is, legalábbis a DXOMARK szerint. 1080p 30 FPS esetében pedig az ultraszéles látószög is működik. A részletesség rendben van, a színek valósághűek, zoomolni viszont csak digitálisan lehet, ami 150 gurigáért mindenképpen a hiányosságok között említendő, viszont a képminőség kiváló. Nekem a stabilizálás sem igazán tetszett, folyamatosan rázza a képet az algoritmus, ennél láttam sokkal egyenletesebb teljesítményt is. Kiemelném a nagyon tiszta hangot, ráadásul a sztereó hangszórók telefonhoz képest elképesztően jól szólnak, kellően hangosak és tiszták, így nemcsak a felvett anyagaitokat érdemes rajta visszanézni, de akár szükségmegoldásként zenehallgatásra is használhatóak.

Összegzés

Ahogy a Belga együttes strófája mondja: „egyik szeme sírt, a másik nevetett, mert dolgozott benne a testvéri szeretet”, én is pont így voltam a Realme X2 Pro-val. Kiváló telefon, remek hardverrel, az egyik legjobb kijelzővel, amit valaha láttam, hihetetlenül gyors töltéssel és kiváló hanggal.

A gond az, hogy ez fél éve még nagy szám lett volna, ám mára 150 000 Ft körül 5G képes, Snapdragon 865-tel szerelt mobilokat lehet kapni, olyan kamerákkal, amitől az amatőr fényképészeknek is összefut a nyál a szájában. Itt van például a hasonló árazású Xiaomi Poco F2 Pro, amit a F54915F6 kuponkóddal 148 000 Ft-ért el lehet hozni, és mindent tud, amit az X2 Pro, sőt, még többet is.

 

Pro

  • Talán a legjobb kijelző, amit valaha láttam
  • Brutálisan gyors hardver
  • A Realme UI MIUI szintű
  • 32 perc a 0-ról 100 százalékra töltés
  • NFC
  • Remek anyagminőség és dögös kinézet

Kontra

  • Nincsenek 5G-s szolgáltatások
  • A konkurencia újabb modelljei már lenyomják
  • Gyenge kameraképességek
  • Nincs infraport
  • Ezzel a tudással jelenleg túlárazott

hirdetés