Mecool K7 TV box teszt
Tehergonómia
A Mecool TV boxait szoktuk szeretni, mert általában jól összerakott, Android TV-vel felvértezett, hangalapú keresést is magában foglaló rendszereket tesznek az asztalra. A K7 ennél is többet ígér, DVB-T tunert tartalmaz, vagyis befoghatjátok vele a földi digitális adásokat. A hardver is eléggé brutális lett, de az ára is: 45 500 Ft-ot kérnek érte, érdemes az EU Prirority Line áfa- és vámmentes szállítással rendelni.
A fentiekhez társul az erős hardver, ami a Beelink GT King szériával vetekszik, bár abban az S905x2 processzornál újabb dolgozik, de azért ez sem rossz. 4 GB RAM és 64 GB ROM pedig elég szinte mindenre, bár ekkora háttértárnak azért vannak korlátai: 57 GB-ot hagy meg az Android rendszer a filmeknek, így jöhetnek majd a külső adattárolók. És itt jön az első probléma, hiszen csak két USB port van az eszközön. Számoljatok velem együtt: egér, billentyűzet, külső merevlemez, ez bizony három, nem jön ki a matek.
Galéria
WiFi fronton viszont erős a Mecool K7, duális ac szabvány szerint kommunikál, és jó gyors is az átvitel. Ami viszont nem ennyire rózsás, az a hardvereket összefogó tokozás. 45 000 Ft-ért ez az anyagminőség szerintem gyenge, teljesen átlagos műanyag, semmi szilikon borítás, de prémium hatást keltő fém felületeket sem fogtok találni, a Zidoo Z9S kenterbe veri a K7-et.
Már a beüzemelés is nehezemre esett, olyan rabiátus módon tekintettem az eszközre, hogy nem sok híja volt, hogy ez a teszt nem születik meg. Gondolkodtam rajta, hogy a fiókban lévő vízpumpa fogót „F” erővel nekiba**om a szerkezetnek, ezzel lezárva a történetet. Ennek oka az, hogy még egy WiFi jelszó beírása is nehézségekbe ütközik, ha nem tudjátok, mit kell vele csinálni. De nektek, kedves olvasók, elmondom a trükköt: NE dugjatok rá billentyűzetet, amíg be nem állítjátok a vezetéknélüli kapcsolatot, ugyanis ha a TV box klaviatúrát érzékel, nem jeleníti meg virtuális keyboardot. A fizikain pedig nem érzékeli az entert, így soha az életben nem fogjátok tudni beírni a jelszót, sakk-matt.
Galéria
Ezen a hibán 2 órán át rágódtam, nem túl nagy lelkesedéssel. Utána már csak a kezelőfelület felfedezése volt hátra, ami viszont egyáltalán nem rossz, elég jól be lehet állítani rajta az applikációkat, van egy csomó előretelepített okosság – Netflix, Chrome, Google Play stb. – viszont érdekes módon a böngészést nem éreztem a hardverhez képest gyorsnak. Nem rossz, de azért annyira nem is pörgős.
A különböző streaming szolgáltatók appjai – Netflix, HBO Go, Amazon Prime, UPC Horizon – mind szépen feltelepültek, a Kodi pedig alapból fent van „TV Center” néven, ami gyakorlatilag megegyezik az eredetivel. Az, hogy milyen felbontásban képes az eszköz a streaming szolgáltatók videóit lejátszani, azt a DRM Info programmal tudjátok megnézni. Minél kisebb level számot láttok a „Security level” sorban, annál jobb, vagyis a K7 L3 értéke annyira nem tuti. Bár Miracastot és Chromecastot nem találtam, de az Apple féle Airplay működik a netes videók szerint.
A távirányító jónak néz ki, de nem az. Az egyik a repülő egér használhatatlansága, ami csigalassúsággal mozog a kijelzőn, ritka idegesítő. A másik, hogy nincs hang alapú keresés – ebből is látszik, ez a rendszer nem Android TV -, de még a virtuális billentyűzetet sem lehet vele előcsalni.
Aztán miért nincs egy gomb a virtuális billentyűzetre? Ez idegesített a legjobban. A DVB-T dolgokra viszont nem rossz, látszik, hogy erre hegyezték ki az egészet. Különböző színekkel jelölik az eltérő funkciókat, viszonylag könnyű eligazodni közöttük.
És ha már DVB-T, ennek lényege, hogy a földi digitális adókat foghatjátok be vele, bár szerintem ez ma már nem akkora előny. Egyrészt a neten is mindenféle streaming szolgáltatást lehet nézni, másrészt ahol van kábel TV, ott ez a probléma alapból megoldott. Nyilván a balatoni nyaralóban meg a telken nem lesz ilyen, én oda tudom elképzelni a szerkezetet. Ha van egy fölös antennátok és nem akartok előfizetni a csatornákra, akkor még mindig itt az ingyenes lehetőség. Ha így nézzük, akkor nagyjából egy év alatt vissza is jön a Mecool K7 ára, igaz az általam befogott 150 adóból nagyjából 20 nem volt fizetős.
Galéria
Nem volt más hátra, mint a filmekkel tesztelés. Kivétel nélkül mindent remekül lejátszott az Amlogic S905x2 processzorral szerelt TV box, ami nem véletlen, jó sok technológiát támogat a hardver. Még a 10 bites MKV-kat is simán vitte, egyetlen helyen akadt meg, a H264 kódolású 4K 60 FPS MKV-nál, ehhez képest a H265-ös 4K 120 FPS-t gond nélkül lejátszotta. Persze m2ts, avi, ts, mov fájlokkal is próbálkoztam, és azokat is kezelte. Ugyanez a probléma Youtube-on nem jött elő, a 4K 60 FPS tartalmak tökéletesen futottak.
Bár a Mali-G31 nem egy játékra kihegyezett GPU chip, azért egész sok Androidos game-et lehet rajta futtatni. Érdemes ehhez beszereznetek egy kontrollert, úgy az igazi, különben egy csomó autós, lövöldözős és hasonló „nagy nevet” nem fogtok tudni kiélvezni.
Összegzés
A Mecool K7 egy „high-end” TV box akar lenni, legalábbis az ára ezt sugallja. Sajnos az anyaghasználatából nem ez derül ki, és a zavaros, helyenként kifejezetten idegesítő kezelés is sokat ront a helyzeten. Persze ha kitapasztaljátok, akkor megszokhatóak a nyűgjei, de például a béna távirányítóra tényleg nincs mentség. A stock Android helyett is jobb lett volna egy specializált Android TV rendszer, vagyis lenne még mit csiszolni a terméken.
A hardver viszont erős és gyors, szinte mindent lejátszik, a streaming appokat simán le tudtam tölteni, elég sok rajta a hely is, a DVB-T funkció pedig kifejezetten speciális extra. Ennek ellenére ezért az árért elvárnám, hogy a fenti problémákkal ne kelljen szembesülni, a Mecool M8S fele ennyiért jobb választásnak tűnik. Aki viszont az izom hardverre és a földi digitális adás elérhetőségére vágyik, annak ki kell perkálnia 45 500 Ft-ot a Mecool K7-ért. Érdemes a rendelést EU Priority Line áfa- és vámmentes szállítással leadni.
Pro
- DVB-T képességek
- Erős hardver
- Mindenféle streaming app felmegy rá
- Számtalan filmes formátumot lejátszik
Kontra
- Borzalmasan béna virtuális billentyűzet
- Gagyi, helyenként rosszul működő távirányító
- Nem Android TV fut rajta
- Drága
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.