Tronsmart Q10 ANC-s fejhallgató teszt
Vannak érdemei, de nem lettünk barátok
Nem adtam fel azon törekvésemet, hogy megtaláljam a legolcsóbb ANC-s fejhallgatót a piacon, ami még vállalható hangképpel rendelkezik. A legújabb versenyző a Tronsmart Q10, és a márka általában elég frankó termékeket gyárt meglepően nyomott összegért cserébe, így nem volt nyomós indok a tesztelés ellen. Az üzemideje ráadásul 100 óra, amit egyetlen konkurens sem mondhat el magáról, és az ára is rendben van, szállítással együtt 13 000 Ft-ot kérnek érte a GKBTSDE15 kóddal, EU raktárból. Ígéretes kezdet, de vajon milyen a folytatás?
Az egyből feltűnt, hogy nagyon kevés gombot találok a zajongó oldalán,
de legalább azokat is pocsék helyre tették. Például ki találta ki azt, hogy a fejpánt szára alá kell eldugni a bekapcsoló gombot? Ha viselitek a Q10-et, konkrétan nem lehet kikapcsolni, mert egyszerűen eltakarja az egyik műanyag elem. MFB néven dedikált gombot kapott a hangasszisztens, amit kb. senki nem fog használni, mert ahhoz túl nagy a Tronsmart üdvöskéje, hogy kocsiban headsetként használjátok, és telefonáljatok vele, bukó alá nem fér be, ha pedig szabad a kezetek, egyszerűen kikeresitek a funkciót, amire a telón vagy a laptopon szükségetek van.
Galéria
Oké, de akkor hol van a többi funkció vezérléséért felelős nyomkodó? Sehol, helyette jobb oldalon, a Tronsmart jel alatt egy érintőpanel helyezkedik el. A hangerőt fel-le, míg a számok léptetését oldalra húzogatással tudjátok vezérelni, a dupla kopp elindítja és megállítja a zenét, hosszú érintésre pedig lapoz az ANC OFF/ANC ON/Transparency állapotok között. Ez egyébként meglepően jól működik, erre nem volt panaszom. Azért ide is sikerült becsempészni egy ergonómiai hibát, ha leválasztjátok a BT kapcsolatról a fejest, nem áll át automatikusan párosító módba – mondjuk, hogy mire vár azt nem tudom -, hanem helyette nem csinál semmit. A leírás szerint ha 5 másodpercig nyomjátok a kikapcsoló és az MFB gombot egyszerre, akkor újra párosító módba vált, de ez egyrészt extrém logikátlan, másrészt kényelmetlen megcsinálni.
A Tronsmart Q10 szerintem egy kalap kaki az ANC terén,
eleinte azt hittem nem is működik, annyira keveset tompított a nem kívánatos hanghullámokból. Nyilván, az Anker Soundcore Life Q35 mellett – amit napi szinten használok – eltörpül a tudása, de hát a Q10 gyakorlatilag nem szűr. Szinte minden hangot ugyanúgy, de egy picit tompábban hallottam, alig vágott le valamit, pedig állítólag 35 dB-lel csökkenti a zörejeket. Jó lesz az 3,5-nek is, annyira nem érezhető a zajszűrés hatása. A Transparency – vagyis a külső zajok mikrofonon keresztüli zenébe keverése – viszonylag jól működik, sajnos a drágább konkurensek „Tap to Talk” funkcióját nem kapta meg a Q10.
Ami a hangját illeti, az árához képest rendben van.
A fejhallgatók egyik jelentős előnye a fülhallgatókkal szemben, hogy viszonylag nagy membránokat lehet a fülpárnák alá elhelyezni, így sokkal nagyobb felületek képesek rezegni. A Tronsmart terméke a sztenderdnek mondható 40 mm-es driverekkel dolgozik, elég szépen szólnak, van elég basszus – ezek meglehetősen cizelláltan szólnak -, de nem rontja el az összképet, a közepek – énekhangok – is jók, és a magasak sem sziszegnek. Egyetlen hibája van, hogy ugyanazon a hangerőbeállításon halkabbnak érződik, mint a konkurensek, ezt többen is írták a termék alatt a komment mezőben, de hát fel kell hangosítani, és kész. Tud ez ordítani, ha kell és ott sem torzít, szóval a hangjára pont nem lehet panasz, a fülpárnák pedig alapból elég jól szigetelnek a minőségi zenehallgatáshoz.
Az üzemideje parádés, 100 óra, ez kategóriaelső érték,
a turpisság ott van, hogy bekapcsolt ANC mellett külön nem adták meg ugyanezt az értéket. Tapasztalataim szerint olyan 30%-kal csökken aktív zajszűrés mellett az üzemidő, ami még mindig 70 óra, és egyetlen fejhallgatót sem tudok mondani, ami ezt überelné. Megpróbáltam lemeríteni, de 5 napnyi zenehallgatás után még mindig nem könyörgött elektronokért, szóval valósnak tűnik a gyártó által írt érték.
3 óra feltölteni, de gyorstöltési funkcióval is ellátták, így 10 perc alatt 3 órányi zenélésre elegendő energia megy bele. A Q10 headsetnek is használható, hiszen vannak mikrofonjai, a hívásokat az érintőfelület segítségével tudjátok felvenni. A hangminősége nem nagy extra, de nem is különösebben rossz, teljes mértékben használható, a hangasszisztens is hellyel-közel megértette, amit mondtam neki, de valahogy még mindig nem érzem életszerűnek, hogy egy fejhallgatóhoz beszéljek és ne közvetlenül a telefonomhoz.
Galéria
Ami a Tronsmart applikációt illeti, nagyjából ugyanazt lehet innen is állítgatni, mint a vezérlőgombokról. Nagy előny viszont, hogy átparaméterezhető a vezérlés tetszés szerint, ezt még manapság sem tudja minden konkurens, pedig eléggé alapnak kellene lennie. Rendelkezésetekre áll továbbá 4 db ekvalizer profil, amivel a hangképet szabhatjátok át a saját szájízetek szerint, ha pedig valamit elfelejtettetek, akkor itt is megnézhetitek a leírást, elektronikus formában.
Összegzés
A Tronsmart Q10 pont arra nem jó, amire a nevéből következtetni lehetne. A zajszűrése nagyon ergya, amiért nagy kár, mert 13 700 Ft-ért egyetlen konkurens sem kínál ilyen megoldást. Ami még nem tetszett, az a gombok elhelyezése, és az anyaghasználaton is érződik, hogy ez egy olcsó fejes. A hangja jó, az üzemidejével minden konkurenst agyonver, az érintőpaneles kezelés is meglepően kellemesen használható, tehát egyértelműen vannak a terméknek értékei.
Legközelebbi konkurense a OneOdio A30, ami pár ezressel drágább, de jobb fejhallgató, illetve érdemes még az Edifier W820NB-t is megemlíteni. Nagyobb ugrásokkal eljuthattok a BlitzWolf BW-ANC5-höz és az Anker Soundcore Life Q35-höz, de azok sokkal többe kerülnek és más ligában is játszanak. A termékért 13 700 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek a GKBTSDE15 kóddal, ami összességében rendben van, nem kiemelkedő vétel, viszont még így is decens választás, és így ő a kategóriája legolcsóbb vétele. Ráadásképp EU raktárból küldik, így gyorsan hozzájuthattok a Q10-hez.
Pro
- Az árához képest jól szól
- Meglepő, de működik ez az érintőfelületes vezérlés is
- Ilyen hosszú üzemideje egyik konkurensnek sincs
- Kicsire összecsukható, könnyen szállítható
- Hasznos app
Kontra
- Az ANC nagyon keveset szűr
- Egyszerű anyagok mindenhol
- Ergonómiai hibák, például a gombok elhelyezése nem túl jó
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a Tudnivalók menüpontra nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.