Tudtátok, hogy a RendeljKínait céggé válása több mint nyolc évvel ezelőtt – mert egyébként majdnem 11 éve létezik az őse, a RendeljKínait blog – egy robotporszívó tömeges eladásának a segítségével jött létre? Bizony, az iLife X5 robotporszívót vették a népek, mint a cukrot, ebben az időben robbant be ugyanis az önálló életre képes porszívók piaca. Azóta takarító eszközökből biztosan több mint 100 típust teszteltünk, ezek között voltak hagyományos és önürítő robotporszívók, morzsaporszívók, akkumulátoros állóporszívók, 2 az 1-ben száraz-nedves, ablaktisztító berendezések, meg még sok minden más is. Robotporszívó teszt címke alatt pedig bizton állíthatom, hogy több tucat, ha nem százas nagyságrendű írásunk született.
A fentiek alapján egy biztos: kevés olyan dolog van a piacon robotporszívó témában, amivel még nem találkoztunk, főleg úgy, hogy olyan partnerekkel is dolgoztunk együtt, akik Xiaomi, Roborock, Dreame, Roidmi, Viomi termékeket árultak, ezek egyébként mind a Xiaomi érdekkörébe tartozó, robotporszívókat is gyártó vállalatok. Természetesen a szerkesztőség minden tagjának van otthon egy vagy több takarító eszköze, amit napi rendszerességgel használunk. A rengeteg tapasztalatunkat szívesen osztjuk meg veletek, sőt, néhány tippet és trükköt is leírunk.
Tartalomjegyzék
- Ezek a legjobb robotporszívók (2024)
- Minden, amit a robotporszívókról tudni kell
- Mi alapján válasszatok robotporszívót
- A robotporszívók használatának előnyei és hátrányai
- Alternatívák a robotporszívó mellé vagy helyett
- Gyakran ismételt kérdések
Igyekszünk minden olyan kérdésre választ adni, ami bennetek, olvasókban felmerülhet. Melyek a legjobb ár/érték arányú robotporszívók, hiszen ez a paraméter hazánkban kiemelt szerepet tölt be a vásárlási döntésekben. Egyes speciális élethelyzetekhez milyen robotporszívó illik a legjobban. Mekkora a lakás, amibe szánjátok, hányan éltek benne? Milyen felületek vannak a legnagyobb számban: parketta, laminált padló, csempe, esetleg szőnyeg? Van-e gyerek a háztartásban, kutya, macska vagy egyéb kisállat? Honnan szerezzétek be a kellékanyagokat? Számtalan további kérdés merülhet fel, ezeket írásunkkal igyekszünk lefedni.
Ezek a legjobb robotporszívók (2024)
A listánkon szereplő robotporszívókat az alábbi szempontok alapján válogattuk össze:
- több mint 10 éves, saját, tesztelői tapasztalatok alapján
- a korábbi partnereink – pl. Xiaomishop, Roborockshop, Roidmi.hu stb. – szerviztapasztalatai és tartós tesztjei alapján
- egyéni kutatás alapján, aminek az alapját hazai és nemzetközi vásárlói vélemények képezik
- különböző fórumokban és speciális csoportokban olvasható vélemények alapján
Kinek ajánljuk
A Xiaomi Roborock S8 széria alapmodellje a Roborock S8 robotporszívó, aminek különböző variánsai vannak. A Roborock S8+ a hagyományos dokkolóállomással ellátott modell, ami port ürít, míg a Roborock S8 Pro Ultra az über modell, ami mindent tud, amit jelenleg lehet és akár 7 hétre is automatizálható. Azoknak ajánljuk, akiknek a büdzséjükbe bármi belefér, és a maximumot akarják megkapni. Ők vihetik a Roborock S8 Pro Ultra kiszerelést, aminél a piacon nem nagyon van feljebb. Ráadásul ez egy Xiaomi termék.
Miért lóg ki a kínálatból
A Roborock S8 Pro Ultra mindenféle szoftveres funkcióval rendelkezik, többszintes házakat kezel, brutálisan nagy a szívóereje, nagyon sokáig képes üzemelni, és a dokkolójának köszönhetően a port és a folyadékokat is üríti. Az elején van egy tárgyfelismerő kamera, amivel azonosítja és kikerüli az akadályokat, ráadásul nagyon jó mélytisztítási képességekkel rendelkezik a dupla hengerkefének köszönhetően.
A térképet számtalan módon fel lehet darabolni a szoftver segítségével, sőt a felmosóplatniját meg is tudja emelni, ha a szőnyegekhez ér, amiket automatikusan fel is ismer. Vagyis fullos, de az ára is az.
Specifikáció
- Szívóerő: 2500 Pa
- Üzemidő: 180 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: ultrahanagos feltörlés
- Takarítási alapterület: 300 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 470 ml
- Víztartály: 300 ml
Kinek ajánljuk
A Xiaomi Roborock S7 széria ugyanazt a logikát követi, amit a Roborock S8, így a nevezéktana is nagyon hasonló. A legnagyobb modell a Roborock S7 Max Ultra, ez a Roborock S8 Pro Ultra logikájára hajaz. Az eggyel korábbi generáció nagyjából ugyanazt tudja, mint a Roborock S8 széria, csak feleannyiért, és hát az ár nagyon nem mindegy. Lassan kivezetik a piacról, szóval, aki közvetlenül a csúcs alatti robotporszívót vinné haza, annak itt a Roborock S7 széria.
Miért lóg ki a kínálatból
A Roborock S7 árazása ugyanonnan indult, ahol most a Roborock S8 van, csak a kiadása óta eltelt majdnem 3 év, ami nagyjából lefelezte az árakat. Szinte majdnem mindent tud, amit a Roborock S8, így nagyon kevés dologba lehet belekötni. Nagyon szépen takarít, VibraRise technológiával feltöröl, tonnányi szoftveres funkciója van, van benne beszorulás elleni védelem, ultrahangos szőnyegérzékelés, önürítő dokkoló, aminek az ürítési gyakorisága az appból programozható. Mi kell még? Egy alacsony ár, ami meg is van.
Specifikáció
- Szívóerő: 5500 Pa
- Üzemidő: 240 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: feltörlés
- Takarítási alapterület: 300 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 2 darab henger
- Portartály: 470 ml
- Víztartály: 350 ml
Kinek ajánljuk
A Roborock Q8 Max+ robotporszívó a kedvenc darabunk. A Q széria az S alatt helyezkedik el, vagyis ez a top -1 kategória, ami még mindig rengeteg mindent tud, de a felmosás és a folyadékürítés nincs közöttük. Ez viszont viszonylag kevés embernek szükséges, és mivel a porszívózást sokkal tovább lehet automatizálni, mint a felmosást, ezért ez egy igazi „mindenből az ideálisat” porszívó. Azoknak ajánljuk, akik nem akarják a világ összes pénzét egy gépre önteni, de szeretik a nagyon hosszú autonóm működést.
Miért lóg ki a kínálatból
Bár lényegtelennek tűnhet, fizikailag a Roborock Q8 Max+ egy kategóriával kisebb gép, mint az S8, ami annak köszönhető, hogy nincs víztartálya. Így viszont egy igazi multifunkciós gép: jó garzonba is, nagyobb házakba (kezel 4 szintet), nagyon hosszan, 7 hétig is automatizálható, majdnem ugyanazt tudja, mint az S8 – duális hengerkefe, tárgyfelismerés, nagy szívóerő, szana-széjjel állítgathatóság szoftveresen -, szóval tényleg durva.
Olyan, mintha a Porsche palettájáról nem a legdurvább 911-esbe ülnétek be, hanem az eggyel kisebbe, de azért az is nagyon adja. Itt is el lehet játszani azt, amit az S8 és az S7 esetében, nézzetek rá a Roborock Q7 Max+ robotporszívóra, ha még kapható, és amit szintén teszteltünk.
Specifikáció
- Szívóerő: 7000 Pa
- Üzemidő: 220 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: korongos felmosás
- Takarítási alapterület: 205 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 3,2 l/350 ml
- Víztartály: 4,5 l/80 ml
Kinek ajánljuk
A Dreame a Roborockhoz hasonlóan is egy Xiaomi almárka, így ezt is kiváló minőségben gyártják. A robotporszívót felmosásra hegyezték ki, szinte minden paramétere ezt támogatja, de természetesen a hagyományos porszívózásban sem marad el a konkurensektől. Alapvetően azoknak ajánljuk, akiknek a legfontosabb funkció a felmosás, illetve ahol van gyerek vagy kisállat, amelyik folyamatosan összemászkálja a padlót. Nekik ideális választás. A szerkesztőségünkben két elődmodell – Dreame D9 és D9 Max – is évek óta teszi a dolgát, megbízható márka, szeretjük őket.
Miért lóg ki a kínálatból
A Xiaomi Dreame L10s Pro Ultra Heat a nevében tartalmazza a lényeget: nemcsak durván képes felmosni a korongjai segítségével, de meg is szárítja önmagát, sőt, melegvizes tisztításra is képes. Amennyire tudjuk, a Dreame L10s Pro Heat egyedülálló módon vízkiállásra köthető, amivel megoldották az automatizálás egyik nagy problémáját: a koszos és a tiszta vizet nektek kellett eddig cserélni.
A „water hookup kit” segítségével ezt a Dreame L10s Pro Heat elvégzi helyettetek, és a kosz önürítése is hetekre automatizálható. Nem mellékesen a szívóereje is hatalmas.
Specifikáció
- Szívóerő: 7000 Pa
- Üzemidő: 260 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: korongos felmosás
- Takarítási alapterület: 205 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 3,2 l/300 ml
- Víztartály: 4 l/80 ml
Kinek ajánljuk
A Xiaomi Dreame L20 Ultra a Dreame L10s Pro Ultra Heat utódmodellje, és már a kinézete is üt, végre egy jól kiállású porszívó. Itt már nem „hanyagolták el” a takarítást sem, a korongos felmosás mellett ott van az 1 darab oldalkefe is, szóval fullos lesz a porszívózás is. Természetesen mindent önürít, port és vizet egyaránt, viszont az ára is húzós, igazából ez a Roborock S8 Pro Ultra robotporszívó konkurenciája. Akinek az nem jön be, annak ezt a terméket ajánljuk.
Miért lóg ki a kínálatból
A Dreame L20 Ultra – valamiért ez már nem Pro – egy nagyon fejlett robotporszívó, többek között AI támogatott tárgyfelismerő kamerával rendelkezik a LiDAR szenzor mellett. A cég azt állítja, hogy akár 75 napig sem kell üríteni a portartályt, ami ha belegondoltok, több mint 2 hónap, ami valószínűleg új rekord.
Természetesen ez a robotporszívó is öntisztít és szárít – olyannyira, hogy fizikailag le is tudja venni a felmosó tappancsokat a dokkoló -, „száz” szintet kezel, mindenféle elektronikus funkcióval rendelkezik, a felmosópárnákat pedig a szőnyeghez érve felemeli, hogy az véletlenül se legyen nedves. Hölgyeim és uraim: üdv a jövőben.
Specifikáció
- Szívóerő: 4000 Pa
- Üzemidő: 120 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: felmosó tappancsos
- Takarítási alapterület: ~100 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 2,5 l/350 ml
- Víztartály: 2,5 l/80 ml
Kinek ajánljuk
A Xiaomi Robot Vacuum X10+ a Xiaomi házon belüli robotporszívó szériájának a csúcsmodellje, ami leginkább a Dreame L10s Pro Ultra közvetlen ellenfele. Ezt is felmosásra hegyezték ki, a logika itt is ugyanaz, mint a Dreame esetében: 2 darab felmosóplatni, amit a padlóra présel és ezzel takarít. Tehát aki ilyen berendezést keres, mert a felmosás az elsődleges és a Dreame is tetszik neki, annak érdemes ezt a modellt is megnézni, és a kettő közül választani, hiszen ezek egymás alternatívái.
Miért lóg ki a kínálatból
A Xiaomi Robot Vacuum X10+ robotporszívó egy technológiailag nagyon fejlett masina. A LiDAR szenzor mellett egy tárgyfelismerő és tárgyelkerülésre használt kamera kapott helyet, tipikus csúcsporszívós tulajdonság. Érzékeli a szőnyegeket, felemeli a felmosó korongjait, ha kárpithoz ér. Ez is kezel több szintet, hetekre automatizálható, ürít port és vizet, és még sorolhatnám.
Az appban mindent nyomon követhettek, push üzeneteket küld, ha valami esetleg nem stimmel vagy a takarítás befejeződött.
Specifikáció
- Szívóerő: 4000 Pa
- Üzemidő: 130 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: feltörlés
- Takarítási alapterület: ~100 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 300 ml
- Víztartály: 170 ml
Kinek ajánljuk
A Xiaomi Robot Vacuum S10 a Xiaomi Vacuum Mop 2 Pro utódja, a házon belüli robotporszívó, ami a Xiaomi neve alatt jelenik meg és az alsó kategóriát képviseli. Még hazánkban, számlával, garanciával, ügyfélszolgálattal és minden egyébbel is olcsón elérhető és már ez is nagyon sok mindent problémamentesen végrehajt. Ha biztonsági játékosok vagytok, akkor ez az egyik legjobb tippünk számotokra, ha most kellene belépő kategóriájú, de fejlett robotporszívót vásárolnunk – mondjuk a saját Xiaomi Dreame D9-eink helyett -, mi a Xiaomi Robot Vacuum S10-et vinnénk haza.
Miért lóg ki a kínálatból
Nem szabad lebecsülni a Xiaomi Robot Vacuum S10-et, hiába csak a híres kínai gyártó belépőkategóriája, azért meglehetősen fejlett. Ez is LiDAR szenzorral épít térképet, képes feltörölni, igaz csak feltörlő platnival, a szobákat külön jelöli, amiket elég nagy mértékben személyre lehet szabni.
Természetesen rakhattok le virtuális falat, no-go zónát és hasonlókat is, de időzíthető is, van do not disturb, vagyis ne zavarj módja. Igazából azt a szintet hozza a Xiaomi Robot Vacuum S10, amit pár éve a csúcsporszívók tudtak, ami így nem egy rossz ajánlat.
Specifikáció
- Szívóerő: 8000 Pa
- Üzemidő: 120 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: feltörlés vibrációval
- Takarítási alapterület: 120 m2
- Küszöbmászó képesség: N/A
- Kefék száma: 1 oldal és 1 henger
- Portartály: 4,5 l/350 ml
- Víztartály: 220 ml
Kinek ajánljuk
A Rowenta csúcskészüléke az X-Plorer S240+ robotporszívó, ami speciális D kialakítású. Azért nevezik így ezt a formát, mert az egyik oldala lapos, így be tud állni a sarkokba, végig tud menni a szegélylécek mentén, emiatt nagyon hatékonyan takarít, még az állatszőröket is felszedi a hengerkeféje. Nagyjából ez a modell is a Roborock és a Roidmi csúcstermékeivel vetekszik, így aki a maximumot akarja, de nem egy kínai gyártóra szavaz, annak a Rowenta terméke az egyik lehetséges opció.
Miért lóg ki a kínálatból
A Rowenta robotporszívó is elsüti az AI klisét, ez valószínűleg a tárgyfelismerő kamerájához köthető, hiszen ez a modell is képes kikerülni az akadályokat. 2 hónapra időzíthető az önürítés, de a vizet nem tudja cserélni, így néha mégiscsak meg kell szakítani az automatizációt.
A robot teljes neve Rowenta X-Plorer S240+ AI Animal & Allergy, vagyis kisállat tartóknak is ajánlott, és allergiásoknak is jól jön a HEPA szűrő alapú tisztítás. Azt pedig már mondanom sem kell, hogy az appból gyakorlatilag minden beállítható.
Specifikáció
- Szívóerő: 7800 Pa
- Üzemidő: 210 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: ultrahangos feltörlés
- Takarítási alapterület: N/A
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 2 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 1 l/300 ml
- Víztartály: 280 ml
Kinek ajánljuk
A Narwal Freo X Plus egy igazi sleeper porszívó, kevesen ismerik, ehhez képest elég top a cucc, például a Roborock és a Roidmi porszívókat is verő szívóerővel rendelkezik. Amiért bekerült a listára, az elsősorban az ára, ugyanis jóval olcsóbb, mint a Xiaomi ökoszisztémába tartozó társai, pedig nagyjából ugyanazokat a funkciókat tudja. Ráadásul nagyon hasonló kinézettel rendelkezik, mint a Xiaomi darabjai, ha nem lenne ráírva, hogy Narwal, simán összekevernétek. Aki egy kicsit kalandvágyóbb, annak bátran ajánljuk a Plust és az Ultrát is, utóbbi ráadásul önürítésre is képes.
Miért lóg ki a kínálatból
Hiába olcsóbb a Narwal Freo X Plus, mint a konkurensek, meglepő funkciókkal villog. Először is, 6 N-nal nyomja és rezgeti a feltörlő platniját, ez nagyon hasonló a Roborock S8 Pro Ultra VibraRise technológiájához, csak nem úgy hívják.
A Narwal is képes felismerni és kikerülni a tárgyakat, mindenféle szoftveres funkcióval – no-mop, no-go zóna, virtuális fal, több szint kezelése – rendelkezik, sőt egy műanyag, 1 literes! tartályt is kapott. Ráadásul nem is tekeri fel a szőröket és a hajszálakat. Az Ultra a tipikus önürítős dokkolós megoldás, igaz az sokkal drágább.
Specifikáció
- Szívóerő: 4500 Pa
- Üzemidő: 250 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: felmosás
- Takarítási alapterület: 250 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 oldalkefe, 2 darab felmosó tappancs
- Portartály: 2,5 l/268 ml
- Víztartály: 175 ml
Kinek ajánljuk
A Proscenic egy másodvonalas gyártó, az Ultenic eszközöket is ők készítik, viszont néha meglepően jó termékeket dobnak a piacra, sokkal olcsóbban, mint a konkurensek. A Proscenic M9-et felmosásra hegyezték ki, 6 N-rel nyomja a felmosó tappancsokat, szóval egy remek alternatíva a drágább konkurensekhez képest. Aki szeretne egy önürítős dokkolóval rendelkező eszközt, de nem zavarja, hogy egy másodvonalas termékről van szó, annak bátran ajánljuk.
Miért lóg ki a kínálatból
A Proscenic M9 egy önürítős robotporszívó, ami ugyan a vizet nem tudja cserélni, viszont a port meglehetősen nagy igyekezettel szívja fel a dokkolója. 2,5 literes zsákban tárolja, így akár 60 napra is automatizálható. A vízcserén kívül viszont szinte minden mást tud, több szintet kezel, feldarabolja nektek a térképet szobákra, a dokkolója pedig kijelzőként is szolgál.
Érdekesség, hogy ugyan van rajta LiDAR torony, meglepően alacsony, nincs 10 centiméter a gép, így a mélyebbre lelógó bútorok alá is befér. Mi több, még UV fénnyel is fertőtlenít.
Specifikáció
- Szívóerő: 4000 Pa
- Üzemidő: 200 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: feltörlés
- Takarítási alapterület: N/A
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 darab oldal és 1 darab henger
- Portartály: 3 l / N/A
- Víztartály: N/A
Kinek ajánljuk
A japánok sem akartak kimaradni a buliból, így piacra dobták a Sencor robotporszívóját, az SRV 9385WH-t, ami a középkategóriában indul az elsőségért. Ez is önürítő megoldás, de ő is csak a port pucolja ki, azt viszont egy 3 literes tartályba. Takarítás közben UV fénnyel fertőtlenít, ami megváltás lehet azoknak, akiknél kicsi gyerek van a családban, aki még a padlón csúszik-mászik. A gyártó azt ígéri, hogy a gép a kábeleket sem gubancolja, így akinek ez a két funkció lényeges, annak mindenképpen ajánljuk a masinát.
Miért lóg ki a kínálatból
Nehéz újat mondani a Sencor robotporszívóról, ugyanis eléggé egy kaptafára készülnek ezek a masinák. Ezt is applikáció alapon vezérelhetitek, 2D-s térképet épít lézerszenzorral, feldarabolja szobákra az alapterületet, szabályozhatjátok a szívóerejét és a feltörlés intenzitását, felismeri a szőnyegeket, több szintes házakat is kezel, és időzíthető is.
Sőt, mint minden konkurense, okosotthonnal is társítható és hangasszisztenssel is vezérelhető. Mi kellhet még? Például japán megbízhatóság, amit a Sencor jó eséllyel teljesít is.
Specifikáció
- Szívóerő: 3000 Pa
- Üzemidő: 180 perc
- Térképépítő szenzor: LiDAR
- Folyadék alapú tisztítás: feltörlés
- Takarítási alapterület: 120 m2
- Küszöbmászó képesség: 20 mm
- Kefék száma: 1 oldal egy henger
- Portartály: 600 ml
- Víztartály: 350 ml
Kinek ajánljuk
A végére hagytuk az igazi döbbenetet, a Tesvor S5 robotporszívót, ami a csúcsmodellek árának a tizedébe kerül, úgy, hogy a funkcionalitásuk 2/3-ával rendelkezik. Ebbe az árba is rengeteg minden belefért, LiDAR szenzorral épít térképet, több szintet kezel, észreveszi a szőnyegeket, kitehettek virtuális falat, no-mop és no-go zónát, szóval nagyon hasonló a sokkal drágább vetélytársaihoz. Elsősorban azoknak ajánljuk, akik minimális büdzséből szeretnék megoldani a feladatot és a maximum 70-80%-ával is megelégszenek.
Miért lóg ki a kínálatból
A Tesvor S5 robotporszívó fő vívmánya az ára: az esetek döntő többségében elképesztően olcsó. Igaz, ezért le kell mondanotok néhány dologról, például nincs önürítő dokkoló, cserébe sokkal kisebb helyen is elfér és az átlagnál nagyobb a portartálya.
Nem mos fel, csak feltöröl, de az esetek többségében ez is tökéletesen elég arra, hogy a port megkössétek. És azért olyan fancy funkciókkal is rendelkezik, mint a szívóerő szabályozás szőnyegeken, ami pár éve még csak a csúcskategória sajátja volt.
Futottak még kategória az Aldi Easy Home robotporszívó, aminek a fő baja az, hogy ez egy „buta” robotporszívó, ami előredefiniált algoritmusokkal működik. Ennyiért vannak sokkal jobb modellek is, például a feljebb említett Tesvor S5, vagyis nem érdemes aldis robotporszívót venni. Ugyanez igaz a Lidlre is, itt a Silvercrest robotporszívóját lehet néha kapni. Vannak továbbá a Vileda kínálatában is robotporszívók, de ezek nem véletlenül nem lettek népszerűek. Van továbbá a Tesla, aminek semmi köze az autógyártóhoz, még csak nem is amerikai a cég, hanem cseh, tehát, ha a Tesla robotporszívó szavakat együtt olvassátok, akkor ne Elon Muskra gondoljatok.
A Xiaomi robotporszívó szókapcsolat alatt pedig nemcsak a Roborock és a Dreame, hanem a Roidmi termékeket – például a Roidmi Eve Plus robotporszívót vagy az EVA-t – vagy a Viomi darabjait is szoktuk érteni. Weboldaltól függ, kiírják-e elé a Xiaomi szót, a lényeg az, hogy mindegyik a cég ökoszisztémájába tartozik, és ezek a berendezések mennek a Mi Home appal és integrálhatók is okosotthon rendszerekbe. Tehát, amikor a Roborock, a Dreame, a Roidmi, a Viomi szavakat látjátok, képzeletben tegyétek oda elé, hogy (Xiaomi).
Minden, amit a robotporszívóról tudni kell
Valószínűleg a legtöbben már láttatok robotporszívót, viszont azt nem biztos, hogy tudjátok, hogyan működnek, milyen alkatrészekből tevődnek össze, illetve mit érdemes nézni rajtuk, és hogy a külsejük alapján honnan lehet tudni, nagyjából hogyan építik a térképüket. Ebbe a világba fogunk most bevezetni benneteket!
Hogyan működik a robotporszívó?
A robotporszívó nem más, mint egy olyan takarítóeszköz, ami képes autonóm módon feltérképezni a lakást vagy előreprogramozott algoritmusok alapján bejárni egy adott területet. Az újabb modellek már meglehetősen bonyolultak, általában egy LiDAR – vagyis lézeres távolságmérő – szenzorral vagy kamerával építik fel a takarítás alapját képező térképet, majd érzékelők sokaságával bejárják a területet, miközben nagyjából azt csinálják, amit a hagyományos porszívók is: a szívónyíláshoz seprik, majd felszívják a szennyeződéseket. A komolyabb berendezések képesek feltörlésre/felmosásra is, ez nem teljesen ugyanazt jelenti, később tisztázzuk a különbséget.
A robotporszívó működésének lényege, hogy (szinte) mindent automatán csinál. Lehet időzíteni, vagyis egy előre megadott időpontban elindítani, akár az év összes napján, és feltérképezi a takarítandó felületet. Ebből általában egy 2D-s térképet rajzol – bár egyes robotporszívók képesek 3D vonalrajzot is készíteni -, amin a jobbak bejelölik a tárgyakat is, illetve a padló anyagát, majd a beállított algoritmusok alapján automatikusan feltakarítják a területet. Ez több mindent takar, felsöpri vagy feltörli a felszínt, kikerüli a tárgyakat, és még sorolhatnám. Miért nem esik le, akad fel – azért néha mégis -, szorul be a robotporszívó a berendezési tárgyak alá/közé? Mert egy tonnányi szenzort használ a környezete feltérképezéséhez, ezekről lesz most szó.
A robotporszívó szenzorkészlete
A modern robotporszívók tonnányi szenzort tartalmaznak, jellemzően az alábbiakat:
- leesés elleni optikai érzékelő (a lépcsőknél jön jól)
- ultrahang (ezzel érzékeli a különböző padlófelületeket és a szőnyeget, illetve egyes esetekben a leesést is)
- LiDAR (térképépítéshez)
- 3D kamera (térképépítéshez és tárgyérzékeléshez)
- WiFi (az okosfunkciókhoz)
- a szivattyú folyadékszenzora (vízkifogyás érzékeléséhez, ami általában csak egy úszóbolya vagy hasonló megoldás)
- nyomásszenzor (elöl, az ütközőn és a tetején, utóbbi a beszorulást akadályozza meg)
Egyes modellekben vannak további kiegészítő szenzorok is, illetve van, amelyikből egyszerre több is, ilyen például a leesés elleni, amit szinte mindig körben alkalmaznak. Mint látható, meglehetősen sok adatot kell a robotporszívónak feldolgoznia, többek között ezért is kerül annyiba egy modern modell amennyibe. Kicsit nézzünk a fontosabb szenzorok mögé, mi mit csinál.
LiDAR szenzor
A LiDAR a Light Detection and Ranging rövidítése. Ez nem más, mint egy lézeres távolságmérő szenzor, ez az, ami a gépek tetején forog, általában a térképépítés alapja. A modernebb robotporszívók szinte mindig rendelkeznek ilyen szenzorral, e nélkül elképzelhetetlen a nagy felbontású térképek építése. Ezért láthatjátok azt, hogy az első feltérképezési alkalommal a robotok egy helyben forognak, ilyenkor pásztázzák körbe azt a helyet, ahonnan indulnak, illetve bejelölik, ahová vissza fognak dokkolni.
Ultrahang szenzor
Az ultrahangos szenzorokat alapvetően távolságmérésre és az anyagok sűrűségvizsgálatára használják, ezért működik remekül a szőnyegek érzékelésekor. Az ugyanis kevésbé sűrű, mint mondjuk a csempe vagy a laminált padló, így a robotporszívó be tudja jelölni a térképen a szőnyegek borította területeket. Ez a szenzor képezi többek között a szívóerő megemelés és a no-mop zónák kihelyezésének az alapját, annyi kitétellel, hogy olyan zónákat, ahol az eszközök nem mosnak fel, kézzel is ki lehet rakni, nemcsak automatikusan érzékeli azt a robotporszívó. Vannak továbbá ultrahangos felmosással operáló verziók is, amik nagy rezgésszámmal mozgatják a felmosó platformjukat.
3D Kamera
A 3D kamerák alapvetően két dologra jók: tárgyfelismerésre és így azok elkerülésére, illetve térképépítésre. Az előbbi esetben a kamera felismeri és megpróbálja azonosítani az előtte felbukkanó tárgyakat, amik tapasztalataink szerint azért nem szoktak tökéletesen flottul működni. Ilyen modellek többek között a Xiaomi Roborock MaxV modelljei.
A 3D kamerák másik felhasználása a térképépítés. Ilyenkor a robotporszívó a mennyezetet fényképezi és a fényképek közötti eltérések alapján megállapítja a saját helyzetét.
Ütközésérzékelő
Az ütközésérzékelő nem más, mint egy nyomásszenzor. Két módon szokták kialakítani, vagy egy „lökhárítót” szerelnek a robotporszívó elejére, ami ha hozzáér valamihez, a robot megáll és tolatni kezd. A másik megoldás ugyanezt csinálja, csak a LiDAR torony tetején lévő benyomható felület segítségével. Ez ugyanúgy viselkedik, mint a lökhárító, azzal a különbséggel, hogy a beszorulás ellen véd, például ha bemozog az ágy alá a robotporszívó. Ha ez nyomást érzékel, a robot szintén tolatni kezd, és kiszabadítja magát.
Optikai szenzor
Szokták leesés elleni szenzornak is hívni, általában 5-6 darab is van a robotporszívó alján, és a padlótól mért távolságot figyeli. Mivel a robotporszívó tudja, milyen magas, ezért ha a mért távolság megnő, akkor azt feltételezi, hogy egy olyan felülethez ért, ahonnan le tud esni, például a lépcső szélére. A működését úgy tudjátok tesztelni, hogy felteszitek a robotot egy alacsony dohányzóasztalra, és hagyjátok körözni, az élénél mindig szépen vissza fog fordulni.
Az optikai szenzorok elég sűrűn elkoszolódnak, aminek az oka az, hogy az oldalkefék felverik a port, és ez rá tud ragadni a szenzorok felületére. Nem különösebben komplikált a tisztítása: egyszerűen át kell törölni a felületüket.
Ciklusszámlálók
Vannak továbbá olyan szoftveres számlálók, amiket ugyan nem lehet szenzornak nevezni, de mégis adnak vissza szenzorjellegű információkat. Ilyen például a szűrők cseréje, amit általában vagy működési idő alapján jeleznek ki vagy pedig, ha csökken az átszívás ereje, akkor azt méri a porszívó, és javasolja a szűrőcserét, bár ez inkább a vezeték nélküli megoldásokra jellemző. Nagyjából a többi kellékanyag elhasználódásának jelzése is ilyen egyszerűen történik.
A robotporszívó műszaki paraméterei
A legtöbb olvasó általában úgy kezd keresgélni az eszközök között, hogy elkezdi leválogatni a robotporszívó kínálatot a műszaki paraméterek alapján. Ezért érdemesnek tartjuk ezeket egy picikét kivesézni, a lenti listában a fontosabbakat látjátok:
- szívóerő (Pa): pascalban megadott érték, ekkora erővel szívja fel a koszt a földről a robotporszívó. Nem egyenlő a takarítás minőségével, ami sok minden mástól (oldal és hengerkefe típusa, száma, stb.) is függ.
- teljesítmény (W): valójában irreleváns adat, azt mutatja meg, mekkora teljesítményt ad le a motor, ebből szoktak fogyasztást is számolni (Wh). Egyes robotporszívók esetében már erre is optimalizálnak, például csak éjszaka töltenek az eszközök.
- szívóteljesítmény (AW): air watt, vagyis „levegő teljesítmény”, a szívóerő kifejezése wattban
- akkumulátor kapacitás (mAh): azt mutatja meg, mekkora kapacitású az akkumulátor, amiből lehet az üzemidőre következtetni
- üzemidő (perc): általában percben vagy pedig feltakarítható alapterületben adják meg. Mára nagyjából lényegtelen műszaki paraméterré vált, mert az összes robotporszívó tudja a visszatérés-dokkolás-újrakezdés (recharge and resume) rutint. Egy esetben van jelentősége: ha az alapterület nagyobb, mint a robotporszívó által maximálisan bejárható terület. Ebben az esetben egy másik eszközt kell választanotok vagy várnotok kell míg újratölt az aksi.
- küszöbmászó képesség (mm): általában 18-20 mm, ez az a magasság, amin a robotporszívó még át tud haladni. Olyan lakások esetében fontos, ahol a szobákat magas burkolatelválasztók határolják.
A fenti paraméterek azonban nem igazán határozzák meg a robotporszívók teljesítményét, a trükköket manapság sokkal inkább szoftveres oldalon kell keresnetek, ezeket lejjebb találhatjátok.
Hogyan takarít a robotporszívó?
Alapvetően valamilyen kefével. Kétféle fő típust különböztetünk meg, oldal és fő-, henger- vagy más néven úszókefét. A nevükből kitalálható, melyik mit csinál, de minkettőnek van 2-2 típusa:
- hagyományos oldalkefe: műanyag sörtés, könnyen elhajlik és kopik, cserébe olcsó
- szilikonos oldalkefe: kevésbé törik és időtállóbb, jobb takarítási képességekkel rendelkezik, viszont be tud akadni dolgokba. Drágább megoldás, a komolyabb gépeken találkozhattok velük.
- Sima úszókefe: ez egy egybefüggő henger, alapvetően padlóra való, gyűjti a port, viszonylag gyengéden dörgöl
- Szilikonsörtés úszókefe: középen csavart szilikonsörtéket tartalmaz, alapvetően szőnyegre való, a koszt nemcsak a szívóerő szedi fel, hanem a fizikai behatás is fellazítja a port.
A hengerkefék előtt szokott lenni egy penge is, ami elvágja a hajszálakat, ez is általában a prémium termékeken van jelen.
A robotporszívó 1 vagy 2 darab oldalkefével maga alá söpri a port, ahol csak 1 darab van, ott a szimmetriatengelye körül megfordul vagy többször járja be ugyanazt a területet, csak az ellenkező irányban is. Bármennyi oldalkeféje van, ezeknek a szerepe az, hogy a szívótorokhoz söpri a koszt, amit az felszív. Mi számít jó szívóerőnek? A skála nagyjából 1000-8000 pascal között mozog, a 2 kPa-nál nagyobb szívóerővel rendelkező gépek tartoznak az erősebb robotporszívók közé, de ma már minden ilyen.
Robotporszívó felmosó funkcióval
A robotporszívók képesek az aljukra szerelt párna vagy rongy segítségével feltörölni, illetve felmosni. Fontos, hogy ez nem köti meg a szálló port, csak azt szedi össze, ami a padlóra lehull, illetve fellazítja, vagy akár el is tünteti az odaszáradt koszt. A feltörlés és a felmosás között az a különbség, hogy az előbbi esetben a robot csak passzívan húz egy rongyot, amit esetlegesen spéci mozgással egészít ki. Például cikk-cakkban mozog, többször átmegy egy adott felületen, és hasonlók.
Ezzel szemben az a robotporszívó, amelyik felmosni tud, aktívan dörgöli a felületeket, vagyis nyomást gyakorol rá, illetve a felmosó platni is rezeg, illetve ha felmosókoronggal rendelkezik, akkor az forog. A nyomás erejét newtonban szokták megadni, például a 12 N azt jelenti, hogy 12 newtonnal nyomja a robotporszívó a felületet.
A feltérképezés módszere
Kicsit kibővítem azt, hogy a robotporszívók hogyan építik a szoftveres térképüket. Alapvetően kétféle módszer van, LiDAR szenzoros, ami egy forgólézer, ahol a kilőtt sugarak visszapattanását érzékeli a szenzor, így tudja megállapítani a tárgyak távolságát. Ez elméletileg alkalmas 3D-s térháló kirajzolására, és néhány típus – egyes Xiaomi és 360 modelleknél láttunk ilyet – épít is ilyen térképet. Színeket, textúrát és hasonlókat viszont nem tud rögzíteni, viszont a 3D térképbe szoftveresen el lehet helyezni előregenerált objektumokat, például széket, asztalt, kanapét, és így tovább.
A másik megoldás a 3D-s kamera, ami a tárgyak formáját is rögzíti, illetve képes színeket és textúrákat – némi AI-os segítséggel – rögzíteni. Ha a LiDAR és a 3D kamera tudását összetoljuk, akkor elvileg kapunk egy olyan rendszert, ami teljes értékű térképet képes a lakásotokról építeni, illetve ez az alapja a tárgyfelismerésnek is. A robotporszívózás egyik alapelve, hogy ahhoz, hogy jól működjön, rendet kell csinálni. Ez enyhít ezen a problémán, illetve a robotporszívó szempontjából necces magasságú tárgyak – például az ACGAM elektromos asztalom lába – automatikusan kizárhatók a takarítási területből. Ha ez valamiért nem menne, még mindig bejelöli a szoftver a térképen a problémás területet, így a robotporszívó applikációjából kirakható no-go zóna vagy virtuális fal.
Hagyományos vagy önürítős legyen a robotporszívó?
A robotporszívók új generációja képes az önürítésre. Ez úgy működik, hogy a dokkoló állomás 1-3 darab tartályt tartalmaz, ahol 1 darab van, ott egy nagyméretű porzsákot tesznek a dokkolóba. Ahol 3 darab van, ott az előbbi mellett van egy tiszta- és egy koszosvíz tartály is. Az automatizáció 60-90 nap, legalábbis a portartály esetében, ez azt jelenti, hogy tényleg nem kell hozzányúlni másfél hónapig. A probléma az, hogy ugyanez a vízre nem vonatkozik, mert ezek sokkal gyorsabban kifogynak, de azért 1 hetet a nagyobb tartályok még így is kiszolgálnak.
A dolog előnye értelemszerűen a robotporszívók automata működése, a hátrány az, hogy porzsákot kell rendelni. A Xiaomi modellek esetében ezek hosszabb távon is rendelkezésre állnak, de azért érdemes betárazni nagyjából 1 évre előre. A porzsákoknak van egy további előnye, hogy egy lamellával le lehet zárni a pornyílást, és egyben, viszonylag higiénikusan ki lehet dobni az egészet. Sajnálatos módon az a tapasztalatunk, hogy a porszívó portartályából azért nem sikerül mindig 100%-ban kiszippantani a koszt, szóval néha érdemes ezt kézzel kitisztítani.
Mekkora legyen a robotporszívó?
Elsőre furcsa kérdésnek tűnhet, de nagyon nem lényegtelen kérdés, hogy a falra fúrt vagy a megemelt bútorok alá – tipikusan ilyen az ágy – be tud-e menni a robotporszívó. Általában két módon szokták magukat beszorítani: vagy bemennek a szék lábai közé és nem találnak ki vagy pedig a LiDAR torony akad be, mert ez a legmagasabb pontja az eszközöknek.
A LiDAR toronnyal rendelkező megoldások általában 10-11 centi, míg az elöl LiDAR-ozók vagy a kamerával nézelődők 7-8 centiméter magasak. Ez utóbbiak jobban be tudnak bújni a bútorok alá, mégis ez a ritkább megoldás. Egyszerűen azért, mert a LiDAR tornyosak sokkal pontosabb térképet építenek, illetve a tetejükön szokott lenni nyomásszenzor, amivel érzékelik a beszorulást és kitolatnak szorult helyzetükből. A fejlettebb robotporszívók 3D kamerája képes megmérni az egyes rések magasságát is, ezért meg sem próbálnak bemenni, ha ott esetleg nem férnének el.
A robotporszívó karbantartása
A robotporszívókat, ahogy minden műszaki berendezést, ezeket is karban kell tartani. Ez egy viszonylag egyszerű folyamat, leginkább szűrőket és keféket kell cserélni. Leírjuk a saját tapasztalatainkat, illetve, hogy milyen elemeket kell cserélni, hogy ti is fel tudjatok ezekre készülni:
- oldalkefék: nagyjából 6-12 hónap
- hengerkefék: a padlóra valót évekig nem cseréltük, csak kipucoltuk, a szilikonsörtéset akkor cseréltük, amikor belekapott valamibe és az beszakította a sörtéit (több év után)
- HEPA filter: pár havonta, de ha van egy kompresszorotok, érdemes havi 1x kifújni, illetve ezek moshatók is az esetek többségében
- portartály: 2-4 hetente, ha a gép nem önürítős, érdemes kimosni is
- szenzorok letörlése: csak a leesés elleninél tapasztaltam elkoszolódást, akkor kell, mikor a robotporszívó ezt jelzi
Minden robotporszívóban – a rúdporszívókban meg pláne – vannak belső számlálók, amiket a gép bizonyos események hatására léptet. Például egy takarítási program elindítása, a portartály kiemelése, de lehet csak az eltelt idő alapján. Ha ezek elérnek egy bizonyos szintet, akkor automatikusan kaptok egy push üzenetet az applikációtól, hogy vagy ürítsetek ki valamit vagy cseréljetek kellékanyagokat.
Viszonylag kevesek által ismert tény, hogy a feltörlésre/felmosásra képes robotporszívók nagy része egy vízpumpa segítségével nyomja ki a folyadékot a feltörlő platnijára. Mint minden folyadékkal dolgozó cucc, ez is tud vízkövesedni, így érdemes desztillált vizet önteni bele. A sima víz használata általi vízkövesedés garanciavesztéssel jár! Ha a robotporszívó emiatt meghibásodik, nem fogják nektek ingyen megjavítani a szervizben.
Mire jó a robotporszívó applikációja?
A modern robotporszívók szinte mindegyike képes WiFi segítségével kommunikálni a telefonotokkal. Ehhez mindig van egy alkalmazás, a Xiaomi ökoszisztémába tartozó eszközök esetében általában a Mi Home-ba integrálódnak, de például a Roborock és a Roidmi sajátot (is) használ. A többi gyártónak – 360, Proscenic, Ultenic – mind van egyedi alkalmazásuk, de a kisebb cégek sok esetben valamilyen általános okosotthonos platformot használnak.
Az alkalmazás lényege, hogy összefogja a robotporszívó által gyűjtött előzményadatokat, illetve innen lehet vezérelni – bár a legtöbb modell tetején is vannak gombok, illetve néha adnak távirányítót is -, illetve bizonyos szoftveres funkciókat csak innen lehet beállítani. Mivel a modern robotporszívók mindegyike épít térképet, azokat is itt lehet nyomon követni.
A robotporszívó szoftveres funkciói
Szinte nincs ma már olyan robotporszívó, amelyikben ne lenne kismillió szoftveres funkció. Sőt, a gyártók konkrétan versenyeznek, ki tud előbbremutató újdonságokat az eszközeikbe lefejleszteni. A lenti, távolról sem teljes lista a fontosabb lehetőségeket taglalja:
- 2D/3D térképépítés: mindkettő vonalrajzot jelent, csak az előbbi kizárólag a terület alaprajzát, utóbbi a teret is mutatja
- objektum lerakás térképre: vannak olyan robotporszívók, amelyek képesek előregenerált objektumokat a térképre rakni. Eye candy funkció, ebből jót még nem láttunk.
- tárgyfelismerés/elkerülés: a nevéből következik a funkció lényege. Ilyenkor a térképen is megjelenik a tárgy, sőt egyes modellek képet is fűznek hozzá. Egyelőre viszonylag sok a fals felismerés (pl. krumplira kutyakakit ír és hasonlók), de azért nagyjából használható.
- teljes térkép alapú takarítás: ez a hagyományos takarítás, a térképen végigmegy a robotporszívó
- feldarabolt terület: a térkép kézzel vagy automatikusan helyiségekre bontható
- szoba vagy pont (spot) takarítása: adott területre küldhető vagy egy egyedi szoba szekvencia is kijelölhető
- önürítő állomáson való kiürítés: nemcsak automatán tud üríteni, hanem ti is visszaküldhetitek az állomásra
- takarítási módok, porszívózás, felmosás, kettő az egyben: amennyiben a robotporszívótok képes feltörölni, kombinálhatjátok a kettőt
- szívóerő és folyadékmennyiség állítása: magától értetődő, általában 3-4 lépcsőben állítható
- virtuális falak, no-go és no-mop zónák kitétele: a három között az a különbség, hogy az első egy csíkszerű tiltózóna, a másik kettő területalapú. Az első esetében a robotporszívó be sem megy a kijelölt területre, a második esetében csak nem mos fel (pl. szőnyeg).
- térképek és szintek kezelése: a modern eszközök képesek többszintes házak kezelésére. Ilyenkor minden szintet elment a memóriájába a robot, és ha áthelyezitek, akkor felismeri az adott szintet.
- időzítés (schedule): adott időpontra beállítható a takarítás kezdete, illetve az is, hogy hol és mit csináljon
- Ne zavarj! mód (DND): ebben az időszakban a robot nem indul el, nem ad hangjelzést és sok esetben kikapcsolja a LED-jeit is
- takarítási előzmények: hisztogram a korábbi takarításokról
- állapotváltozások és hibaüzenetek korábbi listája: a robotporszívó képes a telefonotokra push üzeneteket küldeni és így tájékoztatni benneteket
- szőnyegfigyelés, szőnyegen teljesítmény megemelése: ezt általában az ultrahangos szenzorral intézik, az eltérő sűrűségű szőnyeget ez veszi észre, és megemeli rajta a szívóerőt
- öntisztítás: egyes robotporszívók képesek a saját keféjüket vagy a felmosó korongjaikat tisztítani
- önszárítás: az előbbi kiegészítő tevékenysége, a lemosás után megszárítja önmagát
- önürítő kalibrálása: ez általában egy komplett menü, mindenféle lehetőséggel, például milyen sűrűn ürítsen, mossa-e le a robot keféit, meddig szárítson stb.
- hang és nyelvbeállítások: a legtöbb robotporszívó több nyelven kommunikál, de minimum angolul és németül
- fogyóeszközök kijelzése: általában egy ciklusszámláló van a robotporszívóban és bizonyos idő után szól, hogy cseréljétek ki a fogyóeszközöket. Érdemes ellenőrizni, hogy ez tényleg szükséges-e.
- virtuális távirányító: ugyanaz, mint a fizikai, csak a telefon felületén kell nyomkodni az irányokat.
- firmware frissítés: letölti a porszívó a legújabb szoftververziót, ami sok esetben új funkciók megjelenését is magában foglalja
Mi alapján válasszatok robotporszívót?
Nagyon sűrűn elhangzó kérdés, teljesen jogosan. A generális válasz az, hogy ami az igényeiteknek megfelelő, de ezzel kikerülnénk a valódi választ. Inkább összeszedtünk néhány támpontot, ami segíthet lerostálni a kínálatot:
- Ha tehetitek, ne vegyetek „buta” porszívókat, csak olyat, ami LiDAR szenzorral épít térképet. Valójában a buták is előreprogramozott algoritmusok mentén működnek, de egyrészt nagyon idegesítő a mozgásuk, másrészt elég sokszor beszorulnak. Akkor meg mi értelme az egész automatizációnak?
- Gondoljátok végig, mekkora a lakástokok alapterülete. Teljesen felesleges egy Roborock S8 Pro Ultrát venni félmillióért egy 35 négyzetméteres garzonba. A dolog fordítva is igaz: 300 négyzetméterre egy 50 000 forintos porszívó ugyanúgy nem lesz jó valószínűleg.
- Ha van a családban kisgyerek, aki csúszik-mászik a földön, tudjon feltörölni a robot. Sok port megköt vele és nagyon gyorsan szárad a vékony filmréteg. Asztmásoknak, allergiásoknak szintén ajánlott a feltörlés.
- Háziállat, kutya-macska mellé olyat érdemes venni, ami vagy elvágja vagy nem tekeri fel a szőrt. Ezeket angolul „antitangle” néven illetik.
- Ha sok a gyerek, a háziállat a háztartásban, akkor érdemes egy felmosásra képes robotot venni, mert az már fel tudja szedni a megszáradt sarat is, amíg az nem nagyon vastag.
- A küszöb minden robot ellensége, főleg ha a felmosóplatni is fent van. Mérjétek meg a burkolatválasztók magasságát, mielőtt eszközt vásároltok.
- Jó dolog az automatizálás, de a folyamatos porzsákvadászat nem annyira. Mindig ellenőrizzétek, hogy minden kapható-e a robotporszívóhoz!
- A 3D-s térkép meg a bútorok letétele a legtöbb esetben parasztvakítás, semmi más.
- A szilikonos oldalkefe kevésbé amortizálódik és jobban is takarít, mint a hagyományos.
- Ha sok a szőnyeg, akkor érdemes a robotporszívó mellé venni egy kiegészítő rúdporszívót is vagy egy atkaeltávolítót. Ez utóbbi jó a bútorokra és az ágymatracra is.
- Az überporszívók sokszor olyan drágák, hogy kijön belőlük 1-2 kategóriával kisebb, de ugyanúgy több emeletet kezelni képes modell. Ha többszintes házban laktok, egyszerűbb szintenként 1 olcsóbbat venni, mint állandóan átpakolgatni a drága robotot.
- A robotporszívó egyik legnagyobb ellensége az IKEA-s cipőtálca. Pont olyan magas, hogy még átmegy a peremén, de nehezen jön ki belőle.
- Mindenki megkérdezi, kell-e az önürítés. Szerintünk 50 négyzetméterig nem. Ekkora lakásokban heti egyszer bőven elég kiönteni a portartályt, nagytakarításra pedig alapból alkalmatlanok a robotporszívók. Ha viszont 100-200 négyzetméteren kell takarítani, akkor sok esetben meg tud telni 1-2 nap alatt is a tartály, ide már érdemes megfontolni az önürítést.
- A modern önürítős robotporszívók sokszor a vizet is ürítik, aminek az a problémája, hogy a tartály mérete határt szab az automatizációnak, de biztosan sokkal rövidebb idő alatt telik meg a víztartály, mint a por. Szóval, ha a hosszú automatizáció a lényeg, akkor olyan modellt vegyetek, amelyik csak a port üríti.
A robotporszívók használatának előnyei és hátrányai
A robotporszívók elsődlegesen azért terjednek rohamléptekben, mert nagyon megkönnyítik a mindennapi életet, és rengeteg időt felszabadítanak az által, hogy kiváltják a házimunkát. Vagyis számtalan előnnyel rendelkeznek, de azért vannak a robotporszívó használatnak hátrányai is, ezeket vesszük most sorra.
A robotporszívó használat előnyei:
- A porszívózási és takarítási időt felezi, harmadolja. Ha mindennap megy a robotporszívó, lényegesen kevesebb porszívózást kell majd megejtenetek.
- Hetekre automatizálható: porszívóz, feltöröl vagy felmos, helyettetek, majd kiüríti önmagát, sőt fel is tölti magát, majd újra elmegy takarítani.
- Okosotthonba köthető, más eszközökről is vezérelhető.
- Akkor is dolgozhat, ha ti nem vagytok otthon.
- Bárhonnan elindítható.
- A drágább modellek több szintes házakat is kezelnek.
- Egy csomó robotporszívó LED-jeit ki lehet kapcsolni, ahogy a hangját is, sőt van csendes módjuk is, így akkor sem zavarnak nagyon, ha otthon vagytok.
A robotporszívó használat hátrányai:
- A hatékony robotporszívó használathoz rendet kell tartani, különben összeszedi a papucsokat, az USB kábeleket vagy éppen a LEGO kockákat.
- Ami a nem földön van, azt nem tudja feltakarítani, vagyis a bútorok, az ajtófélfa, polcok és hasonlók kimaradnak.
- Nem minden lakásba alkalmasak, különösen ott lehet gond, ahol nagyon magasak a burkolatelválasztó elemek vagy ahol sok a nagyon mély szőnyeg (pl. shaggy).
- A high-end modellek ára magas.
- A háziállatok eleinte félhetnek tőle, de hosszabb távon megszokják (a macskák néha utaznak is rajta).
- Nem váltja ki teljesen a takarítást.
Hogyan lehet a fenti hátrányokat kiváltani? Alternatív berendezésekkel, amikről a következő szekcióban lesz szó.
Alternatívák a robotporszívó mellé vagy helyett
Személyes tapasztalatunk az – legalábbis mi így csináljuk -, hogy a robotporszívók önmagukban kevesek egy háztartás rendben tartásához, ezért ki kell őket egészíteni valamivel. Lássuk, milyen kiegészítő megoldások vannak, és mik azok, amiket felejtsetek el.
Ablaktisztító robot
Az egyik leghaszontalanabb dolog az ablaktisztító robot. Egyik sem volt jó azok közül, amiket eddig láttunk, felejtsétek el őket vagy alaposan olvassatok utánuk, mielőtt vásároltok egyet.
Száraz-nedves porszívók
Az egészen jól használható eszközök közé tartoznak a száraz-nedves, 2 az 1-ben eszközök. Ezek tulajdonképpen olyan porszívók, amelyekben egy vagy több forgókefe kapott helyet, amelyek nedvesek. Ezt úgy éri el a berendezés, hogy vagy maga elé spricceli a vizet, vagy pedig a hengerkeféket közvetlenül nedvesíti meg. Kettőt teszteltünk is, ezeket ezen a linken találjátok.
A megoldásnak két problémája van: elég nehezek, így nem lehet őket egyszerűen felemelni, a másik pedig az, hogy mivel a hengerkeféket be kell fogni valahová, ezért a kefék szélére eső tartókonzolnál mindig kimarad egy csík a takarítási területből. Vannak kivételek ez alól, például a Roborock Dyad. A másik gond, hogy bele tud büdösödni a folyadék, ha nem megfelelő időközönként ürítitek ki őket. Ettől még a megoldás használható, de az említett problémákkal számolnotok kell. Ennél vannak jobb kiegészítő megoldások is robotporszívók mellé.
Vezeték nélküli, stick-, rúd- avagy állóporszívók
A vezeték nélküli porszívók a másik slágerkategória a robotporszívók mellett. Ezekről nem lesz most szó, mert ezt külön fogjuk egy másik szakmai fejtágító cikkünkben kifejteni. A rúdporszívók elterjedése nem véletlen, gyakorlatilag teljes mértékben kiváltják a hagyományos porszívókat ezek az akkus megoldások. Könnyű őket mozgatni, hatékonyan takarítanak, használhatók a lakástakarítás mellett az autó kipucolására is, de akár morzsaporszívónak is. Sőt, egyes modellekre lehet felmosó platnit is szerelni, illetve képesek elvágni az emberi és az állati hajszálakat is. A mi háztartásunkban is egy robotporszívó és egy vezetéknélküli porszívó dolgozik nap, mint nap. Utóbbi hat éve teszi a dolgát.
Miért nem csak a vezeték nélküli porszívót használjuk? Azért, mert ennek használatához emberi beavatkozás szükséges. Vagyis, a robotporszívó arra jó, hogy a mindennapi koszt összeszedje, felezze vagy harmadolja a takarítások számát, ami pedig megmarad, azt egy vezeték nélküli porszívóval szépen fel lehet takarítani. Ha mindkettő tud felmosni vagy feltörölni, akkor az még jobb, hiszen több port kötnek meg a nedves felületek.
További kiegészítő berendezések: atkaeltávolító és légtisztító
Bár a takarítás elvégzésre egy robotporszívó és egy vezeték nélküli porszívó együttese is tökéletes, vannak olyan eszközök, amelyekkel a hatás fokozható. Két ilyen, szerintünk hatékony berendezés van, az egyiket a vezeték nélküli porszívó teljes mértékben ki tudja váltani.
Atkaeltávolító
Bár a vezeték nélküli porszívók dobozában sokszor van egy kisebb motoros fej a nagyobb mellett – ezt szokták atkaeltávolítónak is hívni -, vannak erre speciális eszközök. Miért van erre egyáltalán szükség? Két okból: a háziporatka egy erőteljes allergén, az allergiához és az asztmához is van köze, ráadásul a házi por egyik alapja maga az emberi bőr. Ezt leginkább azok a felületek gyűjtik, amelyek porózusak, vagyis a szőnyeg, a bútorok szövetfelülete és az ágymatrac. Ezeket időnként tisztítani kell, erre alkalmas egy atkaeltávolító, ami nemcsak porszívóz, de fizikailag ütlegeli is a felületeket, illetve UV fénnyel is elpusztítja a kórokozókat. Ezen a linken találjátok őket.
Légtisztítók
A légtisztítók, más néven air purifierek, hasonló berendezések, mint a különböző porszívók, azzal a különbséggel, hogy nem a felületekről kötik meg a leülepedett port, hanem a levegőből szedik össze a szállót. Ezek a berendezések is HEPA szűrővel gyűjtik be a részecskéket, de számtalan modell szagokat is semlegesít aktívszén szűrővel, de léteznek kemikáliákat kiszűrők, illetve egyes berendezések UV fénnyel sterilizálnak is. Vagyis, míg a robotporszívó alulról támadja a porcicákat, addig a légtisztító felülről.
Gyakran Ismételt Kérdések
Milyen robotporszívót vegyek?
A kérdést már érintettük a cikkben, elsősorban megbízható, az életviteletekhez illeszthető berendezést. A kínaiak az elmúlt 10 évben finoman szólva is ronggyá verték a piacot és főleg a nyugati márkákat, kezdve az olyan nevekkel mint az iRobot – ők találták ki az egész piaci szegmenst az iRobot Roomba szériájukkal -, amit nemrég fel is vásárolt az Amazon. A remek ár/érték aránnyal rendelkező top kínai márkák az alábbiak:
- Xiaomi, alanyi jogon
- A Xiaomi ökoszisztéma tagjai: Roborock, Roidmi, Viomi, Dreame stb.
- Uwant
- Neabot
- 360 modellek
- Másodvonalas kínai gyártók: Proscenic, Ultenic, iLife, Trouver stb.
Azért ne írjuk le a többi távol-keleti és nyugati gyártót sem, a Philips, a Rowenta, a Dyson is jelen van a szegmensben, de vannak sajátmárkás termékek is, például a Lidl és az Aldi is forgalmaz berendezéseket, vagy ott van az Alza a Siguro eszközökkel.
Melyik a legjobb robotporszívó?
A legtöbben a legfejlettebb és így az egyik legdrágább robotporszívónak a Roborock S8 Pro Ultra modellt tartják, de a Roidmi Eve is egy kifejezetten nagy tudású darab. Azt viszont érdemes tudni, hogy ezeknek az ára igen borsos, mint ahogy bármelyik csúcsmodellnek. Egy Dyson sem olcsóbb mint félmillió forint, ráadásul a legtöbb esetben az átlag emberek számára ezek feleslegesen nagy tudású eszközök.
Melyik a legjobb robotporszívó márka?
A fenti kérdés továbbgondolása, de kiindulva abból, hogy az ismertségi körünkben túlnyomó többségben vannak a Xiaomi ökoszisztémába tartozó modellek, ezért ezek közül érdemes valamit választanotok. Szerencsére a több száz termék között mindenki meg fogja találni a számítását.
Melyik a legjobb robotporszívó kisállat mellé, állatszőrre?
Alapvetően minden olyan robot jó, amit felcsavarodásmentes – antitangle – hengerkefével láttak el. Ezek általában a hosszirányuk mentén aszimmetrikusan elcsavart kefék, illetve szokott lenni egy vágóél a szívónyílás előtt, ami felszeleteli a hajat és az állatszőrt. Nagyon hasznos funkció, kevés macerásabb és undorítóbb dolog van, mint kisollóval a tengelyről levagdosni a hajat.
Melyik a legjobb porszívó gyerek mellé?
A kisgyerekek szeretnek a padló kúszni-mászni és mindent a szájukba venni, így a szülőknek kiemelten fontos, hogy tisztaság legyen. Ebből a szempontból kifejezetten jók a feltörlésre vagy felmosásra képes robotporszívók, hiszen ezek nemcsak felszívják, hanem a folyadékkal meg is kötik a port, illetve az UV-fénnyel fertőtlenítés is egy hasznos extra.
Ami még fontos lehet, hogy az eszköz halk legyen, szerencsére a legtöbb robotporszívónak már van csendes módja. Az önürítés viszont nagyon hangos, mert nagy teljesítménnyel kell végezni, olyan mintha 10 másodpercre egy repülőgép turbinát indítanának be.
Melyik a legjobb robotporszívó szőnyegre?
Alapvetően két fontos dolog van a szőnyegtisztítás kapcsán: legyen mechanikai dörgölés és jó nagy legyen a szívóereje. Szoktak még hozzá társítani egyéb funkciókat is, például szőnyegfelismerés – ilyenkor bejelöli a térképen – illetve a szívóerő megemelése, illetve amennyiben a robot feltöröl vagy felmos, akkor megemli a felmosóplatniját.
Ezek alapján minél nagyobb szívóerejű és egy jó hengerkefés robotporszívót vegyetek.
Milyen sűrűn kell üríteni a portartályt?
A gyakorlati tapasztalatok alapján nagyjából hetente érdemes a 300 ml körüli tartályokat. Ha nem teszitek meg, a szívóerő elkezdi összepréselni a koszt, és előbb vagy utóbb nem lesz ereje szívni a robotnak.
Mennyire zajos egy robotporszívó?
Attól függ, hogy milyen teljesítményen üzemel. Általában négy lépcsőben lehet állítani a szívóerőt, csendestől maximumig, értelemszerűen a legkisebb szívóerő mellett a legcsendesebb. A maximum hanghatás valahol 65-75 dB körül van, a silent mód olyan 50, ami nagyjából a beszélgetés hangerejével egyenlő. Mivel a decibel egy logaritmikus mértékegység, tehát nem lineárisan nő, vagyis a 30 és a 60 között nem kétszeres a különbség, hanem SOKKAL több.
Mi számít jó szívóerőnek?
Ez az egyik központi kérdés, hogy mekkora szívóerővel rendelkeznek a robotporszívók. Ez egy igazi poszteradat, amire minden gyártó büszke, de valójában 5-6 éve is jól takarítottak a gépek, amikor még csak 1500-2000 pascal volt ez az érték (ez elég a kisebb csapágygolyók felszippantásához), ma pedig már 6000-8000 Pa körül tartunk. A szívóerő önmagában nem elégséges a hatékonyság megállapításához, fontos az előtte forgó kefe hatékonysága a szívócsatorna kialakítása, és még sok minden más.
Melyik a jobb: egy vagy két oldalkefés robotporszívó
Mindkettőből láttunk már jót és rosszat is. Az egyetlen oldalkefével rendelkező robotporszívók szoftveresen „ráfordulnak” arra az oldalra, ahol van oldalkeféjük, vagyis kétszer mennek végig ugyanott, azért, hogy a szegélylécek mentén is tudjanak söpörni. A két oldalkefével rendelkező modelleknek nem kell megfordulniuk, de ez nem jelenti azt, hogy jobban takarítanak. Ezt alapvetően az útvonaltervezési algoritmus – SLAM – határozza meg.
Mennyit megy egy robotporszívó egy feltöltéssel?
A gyártó ezt kétféleképpen szokta megadni: percben vagy négyzetméterben. Az átlagos akkumulátorkapacitás 3000-5200 mAh – a Xiaomik tipikusan 5,2 Ah-sak -, ez jellemzően 120-180 percnyi takarítást jelent. Mára azonban ennek az értéknek nincs igazából relevanciája, mert minden robotporszívó képes a recharge and resume-ra, vagyis, ha lemerülne, akkor képes visszatérni a dokkolójára, feltölteni magát, majd onnan folytatni a munkát, ahol abbahagyta.
Mi a különbség a virtuális fal, a no-go és a no-mop zóna között?
A három fogalom hasonló, bizonyos értelemben egymást kiváltó szoftveres funkciók. A virtuális fal egy vonalban kihelyezhető egydimenziós elem, például két fal közé húzható ki, ezen a robotporszívó nem halad át. A no-go zóna kétdimenziós, területre lerakható forma, amin a robotporszívó szintén nem halad át, például bútorok, kábelek és egyéb „tereptárgyakra” lehet lehelyezni. A no-mop zónába a robotporszívó bemehet, de nem moshat fel. Ez utóbbit szokták a szőnyegérzékeléssel kombinálni, ezeket a komolyabb eszközök bejelölik a térképen.
A legtöbb modern robotporszívó meg is tudja emelni a felmosó platniját, ha szőnyeghez ér.
Milyen sűrűn kell egy robotporszívót szervizelni?
Alapvetően a kopó-fogyó alkatrészeket kell cserélni, illetve néha ki kell takarítani. Tipikus probléma, hogy a kerekei összeszedik a koszt és szorulni kezdenek, illetve a bolygókerék, amivel fordul, felszedi a hajat. Ezeken kívül szűrőket és keféket kell cserélni, nagyjából félévenként, de legalábbis érdemes lepucolni.
Hány évig képes egy robotporszívó működni?
A korai iLife modellek egy jelentős része már nincs közöttünk, ez durván 7-8 évet jelent. Ennek elsősorban az oka az, hogy az akkumulátorok tönkre mentek, és ugyan lehet ezeket cserélni, de nem rentábilis. A kerékforgató motor szokott még megpusztulni a karbantartás hiánya miatt.
Nem sokkal az iLife-ok megjelenése után jöttek az első Xiaomi robotporszívók, amik a mai napig működnek, vagyis 5-6 éve. Van hozzájuk szerviz, alkatrész, így olyan nagyon emiatt nem aggódnék, de azért tudunk olyat is, ahol 1 év alatt elszállt az akku, amit cserélni kellett.
Ugyanez igaz a vezeték nélküli porszívóikra is, használunk olyan Xiaomi Roidmi porszívót, ami 2018-as, és az üzemideje még mindig nem csökkent, hat év alatt sem. Egyetlen hibája volt, egy motoros fejet kellett cserélni, mert eltört benne a flexibilis cső. Szóval ezek meglehetősen strapabíró és megbízható eszközök.
Leesik a robotporszívó a lépcsőn?
A válasz az, hogy nem. A robotporszívók szélén több optikai szenzor van, ami figyeli a felületektől mért távolságot és megállítja a robotot, mielőtt az leesne.
Megbirkóznak a robotporszívók a küszöbbel?
Általában igen, de a magasságtól függ. Jellemzően 18-20 mm-t még képesek megmászni, de ha esetleg elakadnak, akkor érdemes levenni a felmosóplatnit, mert sokszor ez a legalacsonyabb pontja a gépnek.
Milyen feltörlési és felmosási módok vannak?
A feltörlés és a felmosás között az a különbség az, hogy a feltörlés esetében csak egy rongyot húz maga után a porszívó, míg a felmosás esetében aktívan közreműködik dörgöléssel – lásd a Roborock S8 Pro Ultra esetében használt VibraRise-ot – és forgással a kosz eltávolításában.
A feltörlés egyik régebbi módja az Y mozgás, amikor a robotporszívó sasszézva mozog a padlón. A következő, eggyel fejlettebb megoldás a rezgetett felmosóplatni, amit például a Roborock VibraRise-nak hív, de a lényege mindegyiknek ugyanaz: gyorsan rezeg. Az ennél fejlettebb megoldások általában felmosótappancsosak, amik körkörösen forognak és nyomják a padlót, mint a Roidmi EVA vagy a Uwant 200.
Melyik a legjobb felmosós robotporszívó?
A Roborock S8 széria csúcsmodelljét a Roborock S8 Pro Ultra robotporszívót szokták a legjobbnak tartani, de a MaxV széria is érdekes, ami szintén Roborock gyártmány. Jelenleg a 7. generációnál tart, ezt Roborock S7 MaxV-nek hívják. Mindazonáltal már az alap Xiaomi ökoszisztémába tartozó modellek is képesek legalább feltörlésre.
Mennyire vizezi össze a padlót a felmosás?
Valójában alig. Egy nagyon vékony filmréteget hagynak a robotporszívók, amik sokkal gyorsabban száradnak, mintha egy kézi felmosóronggyal mosnátok fel. Sosem láttam még emiatt felpúposodott padlót, viszont, ha nem megfelelően bántok a robotporszívóval – például rosszul illeszkedik a felmosótartály -, akkor a dokkolóállomáson engedheti a vizet. Ezért szoktak a robotporszívók mellé adni egy átlátszó műanyag lapot, amit a dokkolóállomás elé kell helyezni.
Kell-e porzsák a robotporszívóba?
Alapesetben nem, egy HEPA filterrel ellátott műanyag tartályba szívják fel a koszt. Az önürítős modellek viszont tartalmaznak egy egyedi porzsákot, amit pár hetente cserélni kell.
Képes a robotporszívó fertőtleníteni?
A válasz az, hogy igen is, meg nem is. Vannak olyan modellek, amelyek UV fénnyel dolgoznak, és a saját dokkolóállomásukra beállva fertőtlenítik magukat. Sőt, olyan modellek is vannak, amelyek menet közben bocsátanak ki UV fényt, de alapvetően nem ez a megszokott.
Mi a különbség a szívóteljesítmény és a szívóerő között?
A szívóteljesítmény egy wattban megadott érték, míg a szívóerőt pascalban fejezik ki. Előbbi azt mutatja meg, mekkora teljesítmény szükséges ahhoz, hogy a robotporszívó előállítsa a szívóerőt.
Hogyan szűrik a levegőt a robotporszívók?
Általában egy HEPA filter van bennük, amik összegyűjtik a mikrorészecskéket. A HEPA szűrő nevében lévő szám mutatja annak hatékonyságát – pl. a HEPA 10 85%-ot szűr meg a részecskékből, a H13 pedig 99,95%-ot -, a robotporszívókban jellemzően HEPA 11-13-as szűrők vannak.
Mennyi helyet kell hagyni a robotporszívó dokkolója körül?
Általában 1,5 métert írnak elő oldalanként a dokkoló mellett, de valójában jóval kisebb helyre is be tudnak dokkolni. Nálunk fél méteren belül vannak tárgyak körülötte és gond nélkül a helyére megy.
Mennyi időt tudok megtakarítani egy robotporszívóval?
A hagyományos porszívózások száma feleződik/harmadolódik a tapasztalataink szerint. Mindazonáltal a teljes takarítást nem tudja kiváltani.
Mi történik a folyadékokkal, ha az önürítő állomásban hagyom?
Az önürítő állomás tartályai alapvetően zártak, ha nem is légmentesen, de elég jól elzárják a szagokat. Viszont, ha sokáig benne marad a folyadék, így is be tud poshadni, különösen a koszosvíz tartályban lévő szutyok. Ezért érdemes bizonyos időközönként – mondjuk heti egy alkalommal – kiönteni a tartalmát.
Meddig lehet automatizálni egy robotporszívót?
A modern robotporszívók egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy automatizálhatók. Automatán elindulnak, port és vizet ürítenek. Az általunk próbált leghosszabban önműködésre képes robotporszívók 60-90 napig képesek a portartályukat üríteni, a víztartályban lévő folyadék ennél valamiben rövidebb ideig tart ki.
Mennyi idő alatt tölt fel egy robotporszívó?
Meglehetősen változó, nyilván az akkumulátor kapacitásától függ, jellemzően 2-6 óra az időtartam. Mindazonáltal sokat ezzel nem kell foglalkozni, mert a robotporszívók automatikusan dokkolnak és feltöltik önmagukat.
Hogyan lehet egy robotporszívót távirányítani?
Többféle módon is, bizonyos modellek mellé adnak egy fizikai távirányítót, ez már meglehetősen elavult megoldás. Az app alapú robotporszívókban két lehetőségetek van: virtuális távirányító, ami a fizikait szimulálja, illetve a térkép bizonyos pontjára is elküldhetitek takarítani a robotporszívót.
Tényleg feltekeri a kábeleket és bekapja a szőnyegrojtokat a robotporszívó?
Egyes modelleket antitangle funkcióval reklámoznak, amik elvileg nem tekerik fel a kábeleket és nem kapják be a szőnyeg sarkát sem. Ezek azonban nem mindig működnek jól, de a tárgyfelismerő rendszerrel szerelt robotporszívók ebben a tekintetben is jobbak. A leggyilkosabb a robotporszívók számára a rongyszőnyegek széle, azokat szinte mindegyik felszippantja és elakadnak tőle.
Érzékeli-e a koszt a robotporszívó?
Vannak modellek, amelyeket koszérzékelővel szerelnek fel – Dirt Detect -, amik elvileg látják, hogy milyen koszos a takarított terület. Inkább vezeték nélküli porszívókra jellemző funkció. Bár nem koszérzékelésről van szó, de egyes robotporszívók képesek a padlótípusokat és a szőnyegeket is érzékelni és ilyenkor állítani a szívóerőn.
Nem tesz kárt a robotporszívó a padlóban és a bútorokban?
A robotporszívók sörtéi nagyon puha anyagból készültek, ezért nem karcolják a padlót. A tárgyaknak ugyan nekimennek, de van az elejükön egy ütköző, ami mögött egy nyomásérzékelő kapott helyet, így ha megérintenek egy bútort, akkor megállnak és visszafordulnak. Vannak modellek, amik ezeket erőteljesebben teszik, így hanghatással járnak, de maximum magukat tudják összekarcolni, a bútorokat nem. Olyan viszont elő szokott fordulni, hogy asztal vagy székek lapos lábára felakadnak, vagy elkezdik húzni a cipőtálcát maguk után.
Feltakarítja-e a morzsát vagy az ételmaradékot a robotporszívó?
A válasz az, hogy amennyiben szilárd, akkor igen. Nyilvánvalóan a zsírfoltokat csak hozzáadott zsíroldóval tudja felmosni, de például a morzsát vagy a leesett rizsszemeket gond nélkül eltünteti. Egyes modellekből – például Haier TAB P70 – a motor kiemelhető és morzsaporszívóként is használható.
Ha esetleg valamelyik kérdésedet nem találtad meg a GY.I.K.-ban, vagy nem volt egyértelmű válaszunk, akkor keress minket az oldalon feltüntett elérhetőségeink egyikén, vagy a Facebookon. Legjobb tudásunk szerint igyekszünk válaszolni minden robotporszívóval kapcsolatban felmerülő kérdésre!
Specifikáció