hirdetés

Xiaomi Redmi Note 9S okostelefon teszt

Hogy hívják a nevedet?

teszt
Xiaomi Redmi Note 9S okostelefon teszt 1
írta: Don Kartács
2020-05-21

A Xiaomi legkeresettebb szériája, a Redmi Note, újabb generációval bővült, ennek jeles képviselője Note 9S telefon. Az elődmodell Note 8-hoz képest mindenen fejlesztettek egy kicsit – Snapdragon 720G SoC, 6 GB RAM, 128 GB ROM, Android 10 -, csiszolgatták a kameraképességeket, átformálták a külalakot, és mindezt rendesen beárazták. A 4/64-es modell 89 900 Ft-ba, míg a 6/128-as közel 100 000-be kerül a Xiaomishopnál, 2 év hazai garanciával, Kínából pedig 65 000 Ft körül érhető el a a BG5N9S64  kuponkóddal.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 8

9.2

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A külcsín sokat változott, a Note 10 óta minden Xiaomi telefon brutálisan jól néz ki ebben a fényt megtörő, kékes árnyalatban, cserébe úgy csúsznak, mint a jég. Így a gyári szilikontok használata erősen javallott – kis porvédő ajtaja is van -, pedig sokan nagyon utálják.

A dobozban végre ott a megfelelő teljesítményű töltő – 22,5W – a Type-C kábel mellett, de mielőtt felsikítanak a kedves olvasók, hogy akkor most nincs jack port, szerencsére ez sem veszett el és az értesítési LED is maradt, az infrával egyetemben.

Ezt szeretem a Redmi telefonokban – és ezt hiányolom a Realme készülékei kapcsán -, hogy nem pitiánerkednek filléres dolgok kihagyásával.

A kamera maradt négyelemű, de gáztűzhely főzőlapszerűen betolták középre, 2×2-es osztásban, így már nem billeg a telefon az asztalon, ha az ujjatokkal bököditek a kijelzőt. Hogy a kinézet kinek jön be és kinek nem, az egyéni ízlés kérdése, szerintem olyan, mint egy retesz, amit el lehet tolni a készülék hátlapján, de semmiképpen nem nevezném csúnyának. A hatalmas szenzorsziget a telefon oldalára szorította az ujjlenyomat-olvasót, ami egyben bekapcsoló gomb is és a gyakorlatban semmilyen hátrányt nem jelent. Nekem bejön, hogy mindent egy oldalra kirendeztek és sokkal gyorsabban feloldható így a teló, mint a képernyő alá rejtett olvasóval. A hang csak mono, a SIM tálca viszont maradt háromelemű, 2 nano SIM-et és egy micro SD kártyát képes fogadni, míg a gyári leírások szerint a tokozás splash-resistant, vagyis ellenáll a felfröccsenő folyadékoknak.

 

Redmi Note 9S – Előre mutat

Az előző Note 8 telefont nagyon kedveltem, de a Snapdragon 665 teljesítménye azért inkább az elfogadható kategóriába esett, mint a jóba, például az Asphalt 9: Legends tudott rajta szaggatni. Nyilván az nem egy gamer telefonnak pozicionált termék, ahogyan a Note 9S sem, de azért jó látni, hogy ezen a területen is van fejlődés. Az új SoC, a Snapdragon 720G, ilyen értelemben jelentős előrelépés, 44%-kal hoz több Antutu pontot, míg a T-Rex teszten 58%-kal teljesít jobban a GPU, ami a mérhető FPS számot jelenti.

Ez elég durva különbség, inkább 2 generációnyi, mint 1. Sajnos a Note 8 Androbench eredményeire nem emlékszem, de a Note 9S háttértára sem éppen lassú, 500 MB/s feletti sebességgel olvasható és 170 MB/s körül írható a ROM. Bár a MIUI felületei mindig nagyon gördülékenyen futnak a remek optimalizáltság miatt, ez a teljesítménytöbblet így sem elhanyagolható. Nem mondom, hogy nincs olyan hardver intenzív alkalmazás, ami ne tudná zavarba hozni, de azért tényleg direkt kell az ilyesmit keresni. Aztán meglátjuk, mi lesz 2-3 év múlva, de ez a csomag szerintem így 2020 májusában nagyon rendben van.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Ahogyan a kijelző is, amin tulajdonképpen semmi idegesítőt nem vettem észre, és ez a legnagyobb dicséret, amit egy ilyen részegységnek adhatok. A 6,53 inch-es, Full HD+ panelnek remek az érintésérzékenysége, a színvisszaadása és a fényereje is. Amióta pedig a selfie kamerát a kijelzőbe integrálják, notch sincs, igaz, a legtöbb alkalmazás – pl. a PDF olvasók – egyszerűen levágják a felső sávot, szóval egy kicsit fából vaskarika megoldás lett a szenzorsziget eltüntetése.

Az operációs rendszer és a kezelőfelület kéz a kézben lépnek verziószámot, az Android 10 mellé beígérték a MIUI 12-t, de a teszt írásakor még csak a Tizenegyest nyomkodhattam. Az új Droidnak van néhány érdekes funkciója, amit érdemes végigpróbálgatnotok, például a dark mode, amivel spórolhattok némi üzemidőt és jól is néz ki. Aki minden ilyenre kíváncsi, az ezt a linket nyomja meg. Gondolom, nem mondok újat, de hiba- és akadásmentes a felület, még mikro lagokkal sem nagyon találkoztam, és ehhez is vagytok szokva a gyorsabb Xiaomi telefonok esetében, megnyugtató a változatlanság.

Szintén hagyomány a Snapdragonos rendszereknél a kiváló üzemidő, ami nagyban köszönhető az 5020 mAh kapacitású akkumulátornak. Direkt nem mértem „szintetikus” képernyőidőt, mert már mindenki nagyon unja, mikor Gandalf tíz órán keresztül bólogat vagy a rákok táncolnak. Helyette a valós felhasználásra helyeztem a hangsúlyt és GPS navigációt használtam autózás és túra alatt. Egy órányi utazás GPS használat és közepesnél magasabb fényerő mellett 5%-ot evett meg a töltöttségből. Mondom, ez teljesen rendben van, lenyomtam egy több mint hatórás túrát, majd visszaautóztam a kiindulópontra, elmentem kajálni, nyomkodtam összevissza a kijelzőt, és még mindig 55%-ot mutatott.

Ez azt jelenti, hogy átlagos felhasználás mellett 3 napot ki fog húzni a Note 9S – fakíroknál akár négyet is -, ami ugyan még nem a régi Nokiás korszak üzemideje, de kis lépésekben haladunk ebbe az irányba. A töltés gyorsasága is szintet lépett, 18W a sima Note 9S és 30W a Note 9 Pro esetében, így a teljes hossz még az egyszerűbb verzió esetében is kicsit több, mint 1 órára rövidült.

Szenzorfronton hagyományosan erősek a Xiaomi készülékei. Így nem mondhatom azt, hogy nagy extrákkal találkoztam, lévén évek óta brutális a cég által kínált repertoár, így meg nagyon nehéz valami újat mutatni. Infra és jack port, lépésszámláló, giroszkóp, iránytű, kétsávos ac-s WiFi, BT 5.0, GPS is mind ott van a listán, viszont hiányelem az NFC. Ezért kicsit bosszús vagyok, főleg hogy a Helio G85-tel szerelt Note 9-be belekerült, de ha igaz, hogy az új Mi Band 5-ben már Európában is használható lesz az NFC, akkor talán meg tudok bocsájtani a Xiaominak.

A kamerakérdés szerintem sok embert meg fog osztani, egyrészt azért, mert van egy Pro verzió, ami elvileg jobb egységeket kapott – ezt a trükköt a Mi 10 esetében is eljátszották -, másrészt pedig én többet vártam egy újgenerációs mobiltól. Sorban az alábbi hardverekkel gazdálkodhattok (teljes specifikáció itt):

  • 48 Megapixeles fő kameralencse
  • 8 Megapixeles széleslátószögű lencse
  • 5 Megapixeles makró érzékelő
  • 2 Megapixeles mélységélességért felelős egység

Kezdem a jóval: a megnövelt felbontású makró lencsével végre lehet értékelhető részletességű, éles képeket készíteni közeli objektumokról. A széleslátószög mindig hasznos, nem kell messzebbre szambázni a céltárgyaktól, ebben jelentős a fejlődés. A 48 Megapixeles fő szenzor is jól funkcionál, viszont azért azt nem állítanám, hogy szignifikáns különbség állt be minőségben és részletességben a Note 8-hoz képest. A legnagyobb gondja a színkezelés, a fénymérés után eléggé drasztikusan meg tud változni a képek színhőmérséklete és szaturációja, ami számomra teljesen érthetetlen. Pedig nem kapcsoltam be a HDR-t, mégis túltelítettek a színek, máskor pedig túl fakóak, ez leginkább a virágokkal teli mezőn és az égen látszik. Az összes képet itt tekinthetitek meg.

Előbbi esetben egyszerűen túl messze voltam a lefényképezett területtől és hiába az elvileg nagy felbontás, az sem adja vissza azt a színkavalkádot, amit a valóságban láttam. Az ég esetében pedig a kékség veszett el, valahogy jobban kiszürkíti a képeket, mint amennyire kellene. Nem azt akarom mondani, hogy az eredmények rosszak, csak többet vártam az árnövekmény függvényében.

Természetesen lehetőségetek van portré fotóra – ekkor működik a makró lencse -, éjszakai módba válthattok, panoráma fotózhattok, lassított felvételt készíthettek 720p-ben, 120/240/960 FPS mellett, és persze ott a Pro mód, ahol mindent szénné lehet állítgatni. A mindenféle szűrők sem maradtak ki – makett, kör, párhuzamos elmosás, számtalan retro és színkiemelő filter -, használhattok Google Lenst – elemzi a látottakat és találatokat jelenít meg -, szóval elég sokrétűen variálhatjátok a tartalmakat.

A fényképezés terén pont azt vártam, amit a videóktól kaptam, ugyanis végre értékelhető anyagokat készít egy középkategóriás készülék.

1080p 30 FPS-es felbontás mellett van EIS, szépen kihúzza a rezgéseket, a videó kellő adatsűrűséggel rendelkezik és a színek is megfelelőek. Sajnos 1080p 60 FPS és 4K 30 FPS esetében erről le kell mondanotok, ez a magasabb kategóriájú telók kiváltsága maradt, viszont a részletesség itt is jó. A 4K-s videók álló helyzetben teljesen nézhetőek, de ha mozogni kezdtek, akkor bizony csúnya ugrálásba kezd a kép, viszont ez szinte minden középkategóriás telefonnál így van. Megszűntek viszont a régebbi fókuszrángásos problémák is, a mikrofonja – és így a hang is – kiváló, szóval a Xiaomi nagyon összekapta magát ezen a téren.

Összegzés

A Xiaomi Note 9S majdnem olyan tökéletes, mint amilyen bő fél éve a Note 8 volt. A hardver kb. 40%-kal erősebb, igaz ennyit ugrott a magyar ár is. A szoftverek nagyon újak rajta, hibamentesen teszik a dolgukat, a kinézet finomodott, csinosabb lett. A számtalan szenzor és port közül csak az NFC-t hiányoltam, de minden mást beletömtek a mobilba. A készülék legnagyobb baja, hogy bár a kamerája nem rossz, azért nem hozta el azt a „wow” érzést, amit vártam, viszont a videók jók, ami némileg kompenzálja a fényképkészítés terén tetten érhető hiányosságokat.

Azért egy kicsit savanyú a szőlő, amit elsősorban a hazánkban tapasztalható áremelkedés mondat velem. Szerintem az elszálló dollárra és az újdonsághoz tartozó felárra mindenki összehúzza a szemöldökét, ez adja ki itthon a 90 000 Ft körüli ár tetemes részét. Ha viszont arra gondoltok, hogy a teljesítményben is megjelenik ez a plusz, akkor már nem is olyan drága a telefon, amihez a Xiaomishop 2 év garanciát ad, és biztosít magyar nyelvű ügyfélszolgálatot is. Kintről persze olcsóbb, a BG5N9S64  kuponkóddal 64 800 Ft-ért lehet elhozni, az EU Priority Line áfa- és vámmentes szállításért további 2000 Ft-ot kérnek.

Pro

  • Kiváló hardver
  • Friss, pörgös szoftver
  • Jelentős teljesítményemelkedés
  • A gyorstöltés tényleg gyors
  • Parádés üzemidő

Kontra

  • Nincs NFC
  • A kameraképességek terén nem történt komoly fejlődés
  • Jóval drágább, mint a Note 8

hirdetés