hirdetés

Xiaomi Mi 10T okostelefon teszt

Újabb terminátor a jövőből

teszt
Xiaomi Mi 10T okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-01-23

Ez nem az a telefon, hanem egy másik. Mármint a másikhoz képest is, szóval tulajdonképpen egy harmadik. Valahogy így szoktam elmagyarázni az ismerőseimnek, hogy mi a különbség a Mi 10, a Mi 10 Lite, a Mi 10T Lite és a Mi 10T között. Pedig, ha egyszer kézbe veszitek a Xiaomi legújabb nehézbombázóját, két dolog biztosan egyből fel fog tűnni: a döbbenetes sebessége, és a kijelző 144 hertzes frissítése miatti iszonyatosan folyamatos tartalom megjelenítés. Persze ez a csúcsteló is mindent tud, sőt még egy fotónyomtatót és 6 hónap kijelzősérülés elleni garanciát is kaptok. És hogy mennyi az annyi? Gördítsetek tovább.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 7

8.8

Népítélet

9.6

  • megbízhatóság:9
  • design és anyagminőség:10
  • felszereltség, funkciók:10
  • ergonómia:9
  • ár/érték arány:10
Véleményt írok

Az egyik a szilikon tok, ami remekül néz ki,

csak éppen nem jó fogni. Olyan, mint a homokfúvott felületek, amikor megkopnak: fogásra érdes, mégis csúszik, ami nem szerencsés kombó. A másik a 33 W-os töltő, amitől a földhöz vertem a hátsó felemet a Poco X3 NFC kapcsán, de ide egy picit már karcsúnak tűnik, főleg hogy a Realme modellek 50-65 W-os teljesítménnyel operálnak. Szomorú dolog, hogy nincs jack port, helyette Type-C adapteren hallgathattok zenét, viszont tapasztalataim szerint ez a hangminőséget semmilyen szinten nem befolyásolja.

A minőség xiaomisan kiváló,

de a kicsit eklektikus dizájnhoz a bal felső sarokba tolt selfie kamera is hozzátesz. Az ujjlenyomat-olvasót a jobb élre „zavarták” ki, ami a legjobb hely, ahol lehet. Az üveg hátlap nagyon minőségi hatást kelt, viszont egyetlen nano SIM kártya helyet lehet elővarázsolni az alsó élről, még micro SD kártyás bővítésre sincs lehetőség, vagyis be kell érnetek 128 GB-os háttértárral. Valljuk be, tök fölösleges ennyi helyet tovább növelni, nekem még sosem volt ilyesmire szükségem.

Szenzorfronton szokás szerint nagyon izmosak a Xiaomi telefonjai,

a repertoár része az NFC, a GPS, az infra port, a lépésszámláló, iránytű, giroszkóp, értesítési LED, duális a WiFi, ami a WiFi 6 protokollt is támogatja, vannak 5G szolgáltatások, ami nagyon előremutató szolgáltatás, de még a lefedettség közel sem az igazi. A zajkeltésért felelős megoldást a Mi 10T esetében kettős szuper-lineáris hangszórónak hívják, de a lényeg, hogy ez egy sztereó megoldás, ami egy telefonhoz képest nagyon szépen szól, és úgy elbújt a felső káván, hogy alig vettem észre, hogy van.

 

Xiaomi Mi 10T – Konkurensek pusztítója

Valamiért úgy alakult, hogy nem a benchmark programokat telepítettem fel először, hanem spontán elkezdtem használni a telefont. Megdöbbenve vettem észre, hogy valami kegyetlen gyors. Letöltöttem egy appot, megnyomtam a telepítést, félretekintettem 3 másodpercre, mire visszafordultam, már a megnyitás fogadott. Hogy micsoda? De hát az előbb böktem rá a telepítés gombra, ennyire nem lehet pörgős a teló. Pedig de, még a Mi 10-et is veri, ami 3 kiló volt – teljesen indokolatlanul – a megjelenésekor, ez pedig 165 000 Ft, és akkor most lelőttem a mindenki által feltett kérdést.

Azért ez nem szerény árkülönbség, és a Mi 10T a Mi 10-zel bizony pariban van. Ez nem véletlen, hiszen a hardver gyakorlatilag ugyanaz: Snapdragon 865-ös SoC, 6 v. 8 GB RAM – nálam az előbbi járt -, kegyetlen gyors, UFS 3.1-es technológiát támogató háttértár. Nem kérdés, hogy ez a hardver minden igényt kielégít, és a Mi 10T Pro még többet tud, abból csak 8/128 és 8/256-os verzió van, és a kameraszettje is jobb. De mire elég a fenti összeállítás? Röviden: mindenre.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A számok nyelvén ez 585 000 Antutu pontot jelent, 208 FPS-t GFX Bench T-rex teszten, de nem ettől hidaltam le, hanem a háttértártól. 1600 MB/s-es olvasási és 713 MB/s-es írási sebesség mindent ver, amit eddig próbáltam, szóval nem kérdés, hogy minden alkalmazás villámgyorsan fut rajta. Nem ragoznám túl, a 6 GB RAM-ot is bőven elégnek éreztem, akadást vagy hasonlót nem tapasztaltam, de ilyen teljesítmény mellett az csúnya is lett volna. A játékok kivétel nélkül patent sebességgel futottak, szóval csak rajtatok áll, mit kezdtek a hatalmas teljesítménnyel.

A kijelző a másik, ami ad némi lehidalásra okot.

Önmagában az alapparaméterekben semmi érdekes nincs, tipikus egy kaptafára készült darab: 6,67 inch-es DotDisplay, ami 1080*2400 pixeles felbontással rendelkezik, 500 nit a fényereje, „ésatöbbi”. A telefon viszont bazi nagy, 216 grammot nyom, farmerzsebben hordva ezzel sem lehet leülni. Frissítési frekvenciában támogatja a 144 Hz-et, ami brutálisan folyamatos tartalommegjelenítést tesz lehetővé. A magas frissítési frekvencia az új AMOLED? Sajnos nem, vagyis még mindig le kell tennünk a voksunkat a szebb színek vagy a gyorsabb megjelenítés valamelyike mellett, de aki nem lát egy IPS és egy OLED panelt egymás mellett, annak ez nem fog feltűnni, ellenben a magas frissítési ráta elég látványos.

Meg az is, hogy eszi az akkut, szóval míg az AMOLED inkább spórolós, addig a magas freki pont hogy pazarló. Mondom ezt annak ellenére, hogy az 5000 mAh kapacitású akkumulátort a Quick Charge „sokkal” és a 33 W-os teljesítménnyel 1 óra alatt fel lehet tölteni.

Itt is érvényesül a valamit valamiért elve, ha visszavesztek a frekiből, akkor 3 napos üzemidőt is össze lehet hozni, de akkor meg az egyik legnagyobb előnyt vesztitek el. Különben is, ekkora teljesítményt vétek nem használni, végül is ezért vesztek ilyen mobilt, nem? Fél óra alatt így is vissza lehet tolni egy napi üzemidőt, ennyi ideje meg reggelente mindenkinek van.

Az operációs rendszer a szokásos Android 10-re épülő MIUI kezelőfelület,

annak is a 12.0.18-as verziója, ami az általam használtak közül a legújabb. Tökéletesen teszi a dolgát, egy hibát viszont találtam, a Chrome adatmegtakarító funkciója kifagyasztja a böngészőt, és ezt több Xiaomi mobilon is észrevettem. Ez valami alkalmazáshiba lesz, egyszerűen kapcsoljátok ki, és többé nem lesz vele gond. Itt is elérhető a Mi 10T Lite cikkben említett, Apple ihletettségű felső lebegő menü, ami engem idegesített, megnéztem, ok, tudja, kikapcsoltam, de ha nektek bejön, használjátok.

Kamerafronton a szokásos őrült kavarást adta elő a gyártó:

  • 64 MP-es fő szenzor, leánykori nevén Sony IMX682 (a Mi 10T Pro-nál ugyanez 108 MP)
  • 13 MP-es ultraszéles egység
  • 5 MP-es makró kamera
  • 20 MP-es szelfi kamera
  • +1 „vakkamera”, hogy kiadja a dizájn

A Sony IMX682 fő szenzor már ismerős lehet a Poco X3 NFC/Mi 10T Lite vonalról, de a 13 MP-es ultraszéles szenzor a Mi 10 Lite-nál is megjelent, szóval ez a LEGO-zás egy fajta felnőtt változata. Az előbbi telefonoknál jobb eredmény eléréséhez a lencsében és az algoritmusokban kell(ene) keresni a trükköt. Csakhogy nem nagyon látom a különbséget a képeken, és ez bizony a Poco F2 Pro után eléggé ciki. Nemcsak a Xiaomi esett bele ebbe a csapdába, hanem annak idején a Realme 5 Pro és a Realme X2 Pro is ugyanezt játszotta el, ami nem lenne baj, ha a Mi 10T ára nem 165 000 Ft lenne.

Mit kell nézni a képeken? Például, hogy helyenként mázolja a széleket – különösen a jobb oldalon – a szenzor, hogy ellenfényben kiégnek a tartalmak, de akkor is, ha egy fehér felületről verődik vissza a napfény. A 64 megapixeles egység szép képeket csinál, de az ultraszélesnek van egy indokolatlan lilás árnyalata, emiatt a 0,6x nagyítás képeinek a tónusa eltér. Nem vészes, de azért ott van, és szerintem ez ahhoz egy túl drága telefon, hogy ne nehezményezzem. Optikai zoomal pedig egyáltalán nem rendelkezik a készülék. Az összes képet itt éritek el.

A videók terén pedig egy fura csapdahelyzetről kell hogy beszámoljak, ami az akciókamerák világából lehet ismerős: nem minden felbontás mellett van képstabilizálás. Ez teljesen normális, de ha már támogatja a jelenleg polgári használatban nem különösebben fontos szerepet betöltő 8K felbontást, akkor a 4K/1080p 60 FPS-nél miért nem képes stabilizálni? Ugyanis arra sokkal nagyobb az esély, hogy a gyors mozgásokhoz szükséges magas képkockaszám mellett videózik valaki, mint hogy 8K-ban nézi otthon vissza a felvételeket. Stabit használni azonban csak 4K/1080p 30 FPS mellett lehet, ez a limitáció sokakban hagy majd fájó nyomot.

A színekre és az élességre nem lehet panasz, a videók 4K 30 FPS mellett kifejezetten jók,

de hopp, újabb anomália, 1080p 30 FPS-ben az algoritmus rángatja a képet. A slow motion meg 960 FPS mellett gyakorlatilag használhatatlan, szinte állóra lassítja a mozgó tárgyakat is. Ugyanez 120 FPS-sel nagyon jó lenne, de csak a telefonon tudjátok lassítva visszanézni, windowsos környezetben már csak egy folyamatos, nagy képkockaszámú anyag az eredmény. Ezek szerintem elég nagy hibák egy ilyen drága telefontól, annak ellenére, hogy a kezelőfelület szokás szerint makulátlan, és tonnányi lehetőséget nyújt mind fotós, mind videós téren: van Pro mód a paraméterezéshez, Bokeh, makrózás, éjszakai mód, time-lapse, lassított és gyorsított felvétel, filterek, szóval tényleg fullos a felhozatal, csak éppen ezek nem javítják ki a fenti hibákat.

Összegzés

Bevallom, a Poco F2 Pro után sokkal többet vártam a gyakorlatilag azonos áron elérhető Mi 10T-től, de valahogy „nem adta ki”. A fő bajom a fotós/videós képeségekkel van, egyszerűen ennyi pénzért ennek a készüléknek többet kellene tudnia. Hibaként említhető még a jack port és a micro SD-s bővítőhely hiánya, és a magasfrekvenciájú IPS versus AMOLED panel is olyan vitákat fog indukálni, mint az Intel vs. AMD kérdéskör szokott.

A hardver viszont brutális, ilyen gyors telefont még sosem próbáltam, a MIUI szokás szerint kiváló, és mivel 2021-ben a tartalomfogyasztás egy jelentős része a mobilotokon zajlik, szóval a 144 Hz-es kijelzőben is van fantázia. Csak nem közel 165 000 Ft-ért, mert akkor inkább vennék belőle egy Poco F2 Pro-t, vagy rádobnék egy kicsit, és elvinném a Mi 10T Pro-t, hátha ott a kameraszekció is rendben van.

A telefont 164 900 Ft-ért a hazai Xiaomishopnál vásárolhatjátok meg 2 év garanciával, grátiszban jár mellé fotónyomtató és papír, illetve a nagyon hasznos, 6 hónapos kijelzőcsere garancia.

Pro

  • Brutális teljesítmény
  • Kegyetlen gyors a rendszer és a háttértár
  • Nagyon folyamatos megjelenítés
  • Magas minőség
  • Tonnányi szenzor, köztük WiFi 6 és 5G

Kontra

  • Középszerű kamerás képességek
  • Nincs jack port és micro SD kártyás bővíthetőség
  • A gyorstöltés csak 33 W
  • A dizájn nem annyira szép, mint a korábbi modelleknél
  • Nincs optikai zoom

hirdetés