hirdetés

Sharp Aquos V okostelefon teszt

Aquaman minden eddiginél erősebb lett

teszt
Sharp Aquos V okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-01-20

Ha egy véletlenszerű telefonmárkát kéne mondanotok, nem túl valószínű, hogy a Sharp ugrana be elsőnek. A fű alatt tevékenykedő cég azonban olyat csinált, amit eddig nem sokan: beledobta a 2018-as csúcstechnikát a legújabb, Aquos V névre keresztelt modelljükbe, és azt mondta rá: legyen 42 000 Ft. Bang, repült is a saller a többi gyártónak, ugyanis a 4 GB RAM-ot és a Snapdragon 835 erejét nehéz lesz űberelni az alsó-közép kategóriában. Elárulom, nem is sikerült senkinek.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 9
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 8
  • ár/érték arány: 10

8.8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A kinézettel biztosan nem,

mert sem a doboz, sem a készülék dizájnja nem ad okot erre, egy nagymama egy rétestől jobban izgalomba jönne. Fekete homogén tégla az egész, az alsó és felső káva is a három évvel ezelőtti Redmi Note 4/4X feelinget árasztja, konkrétan egyetlen érdekes részletet sem tudok kiemelni, ráadásul csak feketében kapható. De nézzük a jó oldalát, aki nem hivalkodó telefont keres, annak az Aquos V a tökéletes választás. Az már annyira nem szerencsés, hogy a műanyag hátlap mindent gyűjt, aminek ott semmi keresnivalója, a koszt és zsírt egyaránt. Összesen 2 db kameralencse figyel a vaku mellett, ez sem szokványos, mint ahogy az ujjlenyomat-olvasót is már inkább a kijelzőbe rejtik vagy az élre száműzik.

A dobozban pedig a szokásostól eltérően az 5V/2A-es töltő és kábel mellett nincsen szilikon tok, de van egy viszonylag használható fülhallgató egy egészen jó mikrofonnal. Szerintem ez utóbbi többet ér, mint egy 500 Ft-os tok, azt úgyis mindenki vesz Aliról. A kábel és a port is Type-C, viszont a gyorstöltésnek csak nagy jóindulattal nevezhető – definíció szerint viszont ez a QC 1.0 – szabvány azért nem villámként tölti a mobilt.

Szenzorfronton azért sok mindent megkapott a telefon,

van B20-as sáv, BT 5.0, duális WiFi, jack bemenet, gyorsulásmérő és giroszkóp, pedométer, iránytű, GPS, és duális nano SIM tálca, amiből az egyik helyre egy maximum 256 GB-os micro SD kártyát tudtok tenni. A veszteséglistára az infra portot és az NFC-t lehet felvésni, előbbivel mindkét olcsó Xiaomi, utóbbival csak a Redmi 9 rendelkezik. A hangszóró monó, alul távozik a hang, és kicsit ércesen szól, főleg magasabb hangerőn, de azért ez még elfogadható.

 

Sharp Aquos V – Hardveres atombomba

Ha ezt a készüléket valaki meg fogja venni, akkor az egy dolog miatt lesz: brutális benne a hardver. Az összes konkurensét könnyedén „becsicskítja” teljesítményben a Snapdragon 835 és az Adreno 540, ami nem véletlen, pár éve még 200-300 000 Ft-ot kértek az ezzel az SoC-vel szerelt mobilokért. Gamer telefon az alsó-közép kategóriában? Tulajdonképpen igen, ugyanis a 270 000 Antutu pont nagyjából az SD 730G teljesítményével egyezik, ez a központi mag dolgozik a durván 65-70 000 Ft-os Poco X3 NFC-ben is. Az Adreno 540 pedig 113 FPS-t teljesített a T-Rex teszten, na de mennyit csinált a Mi 10T Lite? 90-et kérem szépen, és az 120 rugó.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Az egyik rákfenéje az olcsó telóknak a pusztulék háttértár,

hiszen itt jó nagyot lehet spórolni, betéve valami régebbi chipet. És ezt teljesen el is tudnám fogadni ebben a szegmensben, de szerencsére a Sharp nem játszotta ki ezt a kártyát, az olvasási sebesség 670 MB/s, míg az írási 200 MB/s körül alakul. Vagyis gyorsan el lehet indítani az alkalmazásokat, és memóriából is van 4 GB RAM, és ezzel bezárult a kör, a nagy neveket is lehet futtatni a telefonnal, tökéletesen alkalmas játékra, a rendszer gyors, a böngészés gördülékeny.

Egy Sharp készülék kapcsán furcsa lenne, ha pont a kijelző lenne a gyenge pont, lévén a Top 10 panelgyártó egyike a cég. Már az 1080*2160 pixeles, 18:9-es IPS LCD kijelzők is ritkák ebben a kategóriában, de az 5,9 inch-es átló sem éppen szokványos. Ez ugyanis ma már a KICSI méretűek közé tartozik, amit elég fura leírni, de igaz. A színei nagyon szépek, a kép éles és a fényereje is jó, jópofa az AOD funkció, van azonban egy sokkal érdekesebb tulajdonsága, ami szintén a méretéből fakad: a készülék sem lett nagy. 157 mm a hosszabbik oldala és mindössze 173 gramm. Viszonyítási alap: Poco X3 NFC: 165 mm és 215 gramm; Redmi 9: 163 mm és 198 gramm, Poco M3: 162 mm és szintén 198 gramm. Szóval lesz az Aquos V-nek rajongótábora, ebben biztos vagyok.

Ellenben az üzemidőt olyan sokan nem fogják komálni, a 3090 mAh kapacitású akku jóval kisebb a konkurenseknél. Ez a gyakorlatban 1,5 nap kényelmes használatot jelent, aszkétáknak kettőt, de anno a Redmi 8-cal 4 napot is összehoztam, ettől elég távol van az Ötös.

A szoftverezettsége viszonylag egyszerű a telefonnak, stock Android 9.0, ami különösebb hiba nélkül teszi a dolgát, de azért egy MIUI ennél sokkal kulturáltabb, és bizony a jóra rá lehet szokni. A stabilitással azonban itt sincsen baj, minden teszi a dolgát, de olyan nagy extrákat nem kaptok. Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy a Sharp nem szemetelte tele mindenféle fölösleges appal sem a rendszert, aminek szerintem alapból örülni kell.

Kamerafronton nincs nagy tüzijáték,

a 2+1 szenzoros rendszer nem követi a szenzorhalmozó divatot:

  • 13 MP-es főszenzor
  • 13 MP-es segédszenzor
  • 8 MP-es szelfi kamera

Az Android 9 fényképezéshez tartozó kezelőfelülete egy MIUI után szegényes, már-már puritán, viszont a Sharp egy picit személyre szabta, ami jót tett neki, de nyilván senki nem vesz azért alsóközepes telót, hogy úton-útfélen fényképezzen. Van a fotó-videó mód mellett dedikált lassítás és gyorsítás lehetőség, és a felső menüből elérhető a Pro mód, a bokeh, a panoráma és az 1:1-es négyzet funkció is. A szenzorok alapból 4:3-as képaránnyal készítik képeiket, a 16:9 már levágja 8 MP-re a tartalmakat, így ezt nem használtam.

A képek egész jók, ahhoz képest, hogy ez egy 40 rugós telefon, de azért oda kell figyelni arra, hogy elegendő időt adjatok a mobilnak a fókuszáláshoz, különben életlen lesz a végeredmény. Ha ezt az alapszabályt betartjátok, akkor egész szép anyagokat készít, pedig napsütés nélkül, hóesésben, vagy éppen felhős időben voltam kénytelen fényképezni.

A videónál meglepve tapasztaltam, hogy tud 4K 30 FPS-t a kamera, viszont optikai stabilizálás csak 1080p 30 FPS-nél van, és ezzel a két tulajdonságával – 4K és OIS – ha nagyon szűken is, de megnyeri a videós kategóriát a konkurensek előtt. Csakhogy, ez is messze van a jótól, mert tele van mikrolagokkal a 4K felvétel, folyamatosan kényszeresen újrafókuszál a kamera, ami egy merő rángássá teszi az anyagokat. 1080p 30 FPS-ben pedig túlkompenzál a stabilizáló algoritmus, ami picit billegőssé teszi a vidiket, de még így is jobb, mint a Poco M3 és a Redmi 9 produktuma. Ez persze csak egy dolgot jelent: az alsóközép kategóriában igen alacsonyan van a léc, amit mozgógépek kapcsán meg kell ugrani.

Összegzés

A konkurensek nagyon trendi, minden földi jóval teletömött telefonokkal rázogatták egy ideje a pofonfát, aztán a Sharp Bud Spencert megszégyenítő sallerekkel tette őket helyre. Persze Bud is kap a bunyó közben néhány tockost és kokit, amit itt a jellegtelen kinézet, az NFC és az infra port hiánya, meg a Xiaomi telefonoknál rövidebb üzemidő jelképez. Viszont az Aquos V pont annyival izmosabb ellenfeleinél, mint Carlo Pedersoli a bűnözőknél, így nyers erőben mindenkit agyonver, de még a középkategóriában is megszégyenít néhány modellt, különösen a GPU-k terén.

Egy Sharp telefonnak pedig nem lehet rossz kijelzője, ráadásul a készülék viszonylag kicsi és könnyű, de persze csak a mai elmebeteg nagy mobilokat gyártó világban. A fényképezés-videózás kategóriát pedig döntetlenre menti, olyan „egyedi” képességekkel, mint az optikai képstabilizálás.  Az ára egy vicc ezért a teljesítményért, 42 000 Ft-ért pont Redmi 9-eket, meg Poco M3-akat lehet hazavinni, amiket pedig a fent említett területeken nyom le.

Akinek nincs különösebb igénye, az már fáradhat is a pénztárhoz, ám aki a niche dolgokra, meg a trendi technológiákra izgul – NFC, infra, káva nélküli kijelző, punch hole kamera, 4 szenzoros fényképezés -, az nem ezt a mobilt keresi. Ha a Sharp Aquos V a nektek kellő készülék akkor mindenképpen EU Priority Line szállítással rendeljétek, mert az áfa- és vámmentes.

Pro

  • A hardver minden konkurenst agyonver
  • Alsóközépkategóriás gamer telefonnak is jó
  • Szép képe van a kijelzőnek
  • Egész jók a képek, 1080p 30 FPS mellett pedig van stabilizálás
  • Olcsó
  • Viszonylag kicsi és könnyű

Kontra

  • Nincs NFC és infraport
  • Nem néz ki sehogy és csak feketében kapható
  • Egy jóféle QC 3-4 azért jól jönne
  • Az üzemideje rövidebb, mint a konkurenseknek

hirdetés