hirdetés

Poco X4 Pro okostelefon teszt

Misztikus X

teszt
Poco X4 Pro okostelefon teszt 1

Forrás: GizChina

írta: Don Kartács
2022-02-28

A telefont olyan nagy titokban jutatták el hozzám – 8 nappal a hivatalos premier előtt -, hogy azt sem tudtam, hogy érkezik, ez jól érzékelteti, hogy milyen fontos modell is az X4 Pro. Tulajdonképpen az X3 Pro helyét veszi át a mobil, amit egy 5G képes Snapdragon 695-tel szereltek fel, akár 8 GB RAM-ot is magáénak tudhat, 120 Hz-es AMOLED kijelzőt kapott, nagyon gyors a háttértára, játékokban is erős, és 67 W-tal képes gyorstölteni. A kisebbik, 6/128-as modell ára 249 EUR, vagyis 90 400 Ft a Goboo oldalán elérhető 20 EUR-s kuponnal, míg a nagyobb, 8/256 GB-os variánsért 108 400 Ft-ot kérnek early bird akció keretein belül.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 9
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Szenzorfronton sosem panaszkodhatnak a Xiaomi telefon tulajdonosok,

elég, ha a készülék éleire tekintenek. Van itt minden, mint a búcsúban, infra port, 3,5 mm-es jack, sztereó hangszóró, NFC, GPS és egyéb műholdas rendszerek, duális ac WiFi, BT 5.1, 5G, iránytű, lépésszámláló, viszont WiFi 6-tal szerintem nem szerelték fel, és vezeték nélküli töltésre utaló információkat sem találtam. Ettől még a WiFi-je nagyon gyors, igaz nálam már a router volt a szűk keresztmetszet, nem a WiFiman szoftveres méréséhez használt két telefon. Ha a SIM tálcát kilökitek, akkor egy 2 elemű, micro SD és SIM kártyát is fogadó hely bukkan fel, ahol az SD kártya az egyik SIM kártya helyére kerül, igaz, egy 256 GB méretű háttértár mellé eléggé felesleges a további kiegészítés, aki viszont használná háttértár bővítésre is, és 2 db „telefonszáma” van, az bizony megszívta.

Az ujjlenyomat-olvasó az élre, a hangerőállító gombok alá kerültek,

én szeretem ezt a megoldást, de tudom, hogy sokan fújnak rá. A 67 W-os töltőből már lehet arra következtetni, hogy itt bizony 67 W-os Mi Turbo Charge protokollal lehet tölteni a telefont, az akkumulátor nominális kapacitása 5000 mAh – ez van a telefon védőfóliájára is írva -, de korábban olvastam 5160-at és 6000-et is, sajnos azonban a legkisebb érték az igaz. De nem is ez a lényeg, hanem hogy 35 perc alatt teletolja a töltő, ami brutális. Konkrétan szabad szemmel látható, ahogy a tizedszázalékok emelkednek a képernyőn a töltési folyamat alatt, eddig ilyet csak nagyon top telefonoknál láttam, az X4 Pro pedig nem az, amire a következő bekezdés világít rá.

A héten volt egy meetingünk, ahol körbeadtam a telefont a kollégák között, hogy mindenki véleményezze. Többször elhangzott, hogy nem is olyan nagy és nehéz, ami elég relatív, hiszen 207 grammot mutatott a mérleg, de ma már minden teló egy hodály, ezek között ez szinte már „kicsinek” számít.

 

Poco X4 Pro – Ki vagyok én valójában?

A Poco X3 Pro után azt vártam, hogy a Poco X4 Pro még erősebb lesz, hiszen ezt diktálná a logika. Ennek ellenére az előző generációnak pont azt volt a problémája, hogy a Poco X3 NFC-nél drágább és erősebb telefon gyengébb kamerákat kapott, így nem igazán volt értelme a brutálisan nagy teljesítménynek, mert ezt nem követte le a többi hardverelem. Mondhatom rá, hogy az X3 Pro az egyik legkiegyensúlyozatlanabb készülék volt a piacon, ezt az egyenetlenséget próbálja meg kisimítani az új modell.

Nálam a 8 GB RAM-mal és a 256 GB háttértárral szerelt verzió járt, de lesz 6 GB RAM-os és 128 GB-os tárolóval szerelt változat is. A központi mag egy 6 nanométeres technológiával készült Snapdragon 695 5G, amiben egy Adreno 619-es GPU dolgozik. Ez számokban kifejezve 394 000 AnTuTu pontot jelent, a T-rex pedig 94 FPS-sel üldözi a motorost a GFXBench tesztjén. Őszintén szólva ezek „csalódást keltő” számok abban az értelemben, hogy az X3 Prónál ezek az értékek 450-480 000 AnTuTu pontban és 185 FPS-ben nyilvánultak meg, amik felsőkategóriás eredmények, ettől elmarad az X4 Pro.

A háttértár esetében még nagyobb a különbség, az X3 Pro 1459/532 Mbps olvasási/írási sebességével áll szemben az X4 Pro 497/458 Mbps-os ugyanilyen értéke,

legalábbis az Androbench szerint, ami egy laza háromszoros különbség olvasási oldalon, de még a Redmi Note 11 is 880 Mbps-sel olvas. Erre mondják azt, hogy WTF, így leteszteltem az AnTuTu háttértár teszterével is, és itt sem változott semmi: Redmi Note 11 35 637, míg az X4 Pro 27 749 pont. A valóság viszont az, hogy ez a sebességen egyáltalán nem érződik, a játékok jól futnak rajta, gyors a rendszer, és amit hardver fronton elengedett az X4 Pro, azt kamatostul visszakapjátok a kijelzőnél.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Ez az 1080×2400 pixeles, 6,67 inch-es AMOLED panel gyönyörű.

A színek és a kontrasztok élményszámba mennek, az adaptív frissítési ráta maximum 120 Hz lehet, ami extrém folyamatosságot tesz lehetővé, a fényereje pedig olyan nagy, hogy még napsütésben is simán használható. Hogy pontosan mennyi az annyi? Az átlagos fényerő 700 nit, a csúcsérték pedig 1200 nit, ami elképesztően jó ebben az árkategóriában. Persze azt érdemes hozzátenni, hogy a 120 Hz és a magas fényerő nem a hosszú üzemidő barátja, 2 napig így is el voltam vele és 60 hertzen lehet a 3 nap is meglett volna, de ez kit érdekel, amikor kb. 10 perc alatt bele lehet tolni 1 napnyi üzemidőt a brutális, 67 W-os gyorstöltéssel, ezért ez igazából nem is nagyon számít.

Érdekes, hogy az operációs rendszer még csak Android 11-es, de ígéret van a 12-esre, a kezelőfelület viszont már MIUI 13, pont úgy, mint a Redmi Note 11 esetében. Ahogyan annak a tesztjében írtam: „Pörgős, gyors a szoftver, van egy rakat előretelepített alkalmazás – Netflix, Office androidos cuccai, egy csomó játék -, ami valakinek jól jöhet, én speciel utálom ezeket, de nem törnék pálcát azok felett, akik pedig szeretik. Az újdonságokat ezen a linken nézhetitek meg, szerintem ezek között semmi egetrengető nincs, de azokat nagyon divatos nevekbe csomagolták, például a rendszer gyorsabb lett – köszönhetően a fragmentációt kiküszöbölő „Liquid Storage” technológiának és a RAM használatot optimalizáló „Atomized Memory„-nak – , de majd meglátjuk, hogy 1-2 év múlva is ilyen sebes lesz-e.

Ezt annyival egészíteném ki, hogy ezeken a telefonokon nem a hagyományos, hanem a Poco launcher fut, ami egy felugró menübe rendezi az alkalmazásokat, de persze szabadon kitehetitek bárhova, ha arra van szükségetek. Megtaláltam a sidebart is, a speciális funkciók/oldalsáv menüben lehet bekapcsolni. Másik nagy kedvencem az AOD, vagyis az Always On Display, amire ki lehet íratni pl. az időt, amit a telefon kijelzőjének feloldása nélkül is leolvashattok. Bár értesítési LED nincsen, de az AOD miatt tud effekteket animálni a kijelző széle, vagyis tulajdonképpen kiváltja az előbbi funkciót, csak százszor menőbb.

Ami a kamera szekciót illeti, ez volt az igazi gyenge pontja az X3 Prónak, olyannyira, hogy még az olcsóbb X3 NFC is ronggyá verte ebben a tekintetben. Ennek ellenére az egyik legkiegyensúlyozatlanabb készülék után jogos elvárásként fogalmazódott meg, hogy az X4 Pro kijavítsa ezt a hibát. A felhozatal ígéretes:

  • 108 MP-es ISOCELL HM2 főszenzor (elvileg ez van a Xiaomi 11T-ben és a Redmi Note 11 Pro és Pro Plus-ban)
  • 8 MP-es ultraszéles szenzor
  • 2 MP-es makró szenzor
  • 16 MP-es szelfi kamera

Kezdem azzal, hogy ez egy 100 000 Ft-os telefon, ez itthon nagyjából a felső-közép kategória alja vagy a középkategória teteje. Ezért már elvárható az, hogy viszonylag jó minőségű képeket készítsen a készülék. Ez a kezelőfelületen biztosan nem fog múlni, ugyanis teljes mértékben ugyanolyan, mint eddig is volt a korábbi Poco vagy Xiaomi mobilokban. A fő kamera teszi a dolgát, jó nagy a felbontás, emiatt a részletesség is. A kép éles, a kontúrok jók, picit hűvös az összhatás, de ez még rendben van, ezt várjuk el egy ilyen készüléktől. A 108 MP-es képeket itt tudjátok megnézni. A helyzet viszont az, hogy a tapasztalatok szerint az emberek nem ezt használják, hanem az alap fényképezési módokat, amik a szenzor méretének töredékét – kb. 4000×3000 pixelt – használják, de ezt nyilván a képarány is variálja. 1:1, 3:2, 16:9 és teljes képaránnyal tud dolgozni, de a lényeg az, hogy véletlenül sem 108 Megapixellel.

Még ilyenkor is azt mondom, hogy az eredmény rendben van, de mintha már homályosodnának a sarkok és egyértelműen érződik a kékes hatás, ami tovább romlik, ha ultraszéles lencsére váltotok. Ez kifejezetten maszatos, lilás, nem túl szép, kicsit csalódás is a 8 MP-es szenzor teljesítménye. Ami a makrót illeti, szerintem 2 Megapixelből kihozták a maximumot, egész jó fotókat lőttem vele, de ha például homogén a háttér akkor nagyon silány eredmények születnek, egyszerűen nincs meg a kellő felbontás, van egy fajta rejtett gombkamera feelingje. Az éjszakai képek tűrhetőek, verik a kategória átlagát, de ennyi pénzért kevés fény mellett nem lehet megváltani a világot. A verdiktem az, hogy nem rossz, amit az X4 Pro letesz az asztalra – határozottan jobb, mint az X3 Pro -, de azért nem esett le az állam.

Sajnos a videós képességek igencsak alulmúlták a várakozásaimat.

720 vagy 1080p-ben képes 30 FPS-sel rögzíteni, van valami stabilizálás, de az is pocsék, remeg, ráng az alapból nem túl szép kép, a végeredmény hatalmas csalódás, különösen Poco X3 NFC tulajdonosként. Hogy lehet az, hogy majdnem 2 éve már egy olcsóbb telefon tudott 4K 30 FPS-t stabilizálni, az X4 Pro pedig nem képes ugyanerre? Ez a leggyengébb része a mobilnak, és szégyelljék is magukat a készítők, hogy ilyen silány eredményt hoztak össze. A főszenzor megegyezik a Redmi Note 11S és Pro modellekével, amiket még nem teszteltem, de ez sok jót nem vetít előre. Remélem szoftveresen korrigálják majd a fenti hibákat, kivéve persze, ha ez termékszelektálási célból lett ilyen, azért, hogy az elvileg európai piacra szánt Redmi Note szériát feljebb helyezze a képzeletbeli ranglétrán.

Összegzés

Tudtam, hogy valamit el kell rontani az X4 Prón, hogy olcsó legyen, így a mai napig nem értem, hogy lett a Poco X3 NFC olyan kiegyensúlyozott telefon, mint amilyen. Sajna az X4 Pro nem mindenhol másolta le az előd nagyszerűségét, vannak olyan területek, amibe bele lehet kötni. A videós képességek borzalmasak, és egy 100 000 Ft körüli ársávra belőtt telefon kaphatott volna például normális ultraszéles és makró szenzorokat is. Az is furcsa, hogy az X3 Pro nagyobb teljesítményt nyújt, mint az X4 Pro, ami különösen a háttértár sebességén vehető észre. Igaz ez az utóbbi csak benchmarkokkal mérhető, a rendszer ettől függetlenül gyors és pörgős.

Maga a használat élménye az összes korábbi közepes Poco telót veri, ami szerintem a kategória legjobb kijelzőjének köszönhető. A 120 Hz-es AMOLED panel remek érintésérzékenységgel rendelkezik, brutálisan szépek a színek, nagyon durva a fényereje, jópofa az AOD és az értesítés kezelés, szóval fullos. A magas frissítés miatti üzemidőcsökkenésre azért fog mindenki magasról tenni, mert a 67 W-os gyorstöltéssel olyan sebesen lehet beletolni az elektronokat, mint a felső-közép kategóriában még soha. A központi mag kellően erős, van elég RAM a 8 GB-os verzióban, a háttértár mérete is bőséges, az egyéb szolgáltatások terén pedig olyan finomságok vannak, mint az NFC vagy az 5G. Ez egy nagyon jól pozícionált telefon, de azért kell kompromisszumokat kötnötök. Akinek a kijelző, a gyorstöltés, a szolgáltatások és az 5G a fontos, annak ez egy álommobil, és még fényképezgetni is lehet vele, de aki igazán jó képeket akar lőni, az ne ezt a készüléket válassza.

A fentiek tükrében az árak igencsak rendben vannak, a kisebbik, 6/128-as modell ára 249 EUR, vagyis 92 200 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint). a Goboo oldalán elérhető 20 EUR-s kuponnal, míg a nagyobb, 8/256 GB-os variánsért 111 700 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek az early bird akció keretein belül. Az előrendelés ma 14:00-kor kezdődik és mácius 2-án 12:59-ig tart. A telefont ingyenesen, európai raktárból szállítják ki, 3-7 napos határidővel, illetve 2 év garancia is vonatkozik a termékre.

További bónusz, hogy az első 500 előrendelő egy újrafelhasználható Goboo táskát is kap ajándékba, illetve részt vehet egy nyereményjátékon, ahol Xiaomi Pad 5-öt vagy árcsökkentő kuponokat lehet nyerni, a részletekről itt tájékozódhattok.

Pro

  • Remek minőség, nagyon érdekes hátlap
  • A kategória legjobb kijelzője
  • Brutális, 67 W-os gyorstöltés
  • MIUI 13, amit nagyon kellemes használni
  • Rengeteg memória, nagy háttértár
  • Az animáló kijelzőszél sokkal menőbb, mint az értesítési LED

Kontra

  • Lassú háttértár
  • Ezért az árért jobb kamerás képességeket vártam
  • Az X3 Pro SoC-ja erősebb

hirdetés