hirdetés

Lenovo Tab P11 tablet teszt

Tabathatatlanul olcsó

teszt
Lenovo Tab P11 tablet teszt 1
írta: Don Kartács
2022-01-30

Befutott az ár/érték bajnoknak ígérkező Lenovo Tab P11, amiről már többször írtunk. A Banggoodon 69 800 Ft-ot kérnek érte a BGdd630c kuponnal szállítással együtt, ugyanez itthon 109 000 Ft-tól indul, vagyis 40 000 Ft a kintről rendelés árelőnye. És a legjobbat még nem is mondtam, hazánkban a 4/128-as, Kínából a 6/128-as variáns vihető. A tablet minősége kifejezetten prémium, társíthattok hozzá billentyűzetet és érintőceruzát is, és a Snapdragon 662 teljesítménye is megfelelő. Vagy hívjuk inkább SD 665-nek? A tesztből kiderül az igazság.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 9
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 8
  • ár/érték arány: 10

9

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A doboz kibontása után rögtön feltűnt, hogy a Type-C töltő kínai, kaptok mellé egy adaptert, de azt gondolom, hogy USB-s töltője mindenkinek lesz otthon, szóval ez nem egy olyan nagy probléma. Természetesen kaptok hozzá SIM tűt, kábelt és a leírásokat, de a lényeg a tablet, ami kifejezetten pofásra sikeredett. Nagyrészt alumínium a borítás, a hátoldal kéttónusú, a felső sáv műanyag, de valami kellemesen érdes anyaggal látták el, így jó megérinteni a hátlapot és még esztétikusan is néz ki. Funkcionális szempontból talán lényegesebb, hogy nem gyűjti az ujjlenyomatokat, és ezt kétféleképpen is lehet értelmezni: a felület egyáltalán nem hajlamos a zsírosodásra, illetve sajnos az ujjlenyomat-olvasó szenzor is lemaradt a hátoldalról. Arcfelismerés viszont van, szóval aki nem akar mintákat rajzolni, meg PIN-kódokat irkálni, annak itt a menekülés vékony ösvénye.

Kétoldalt láthatjátok a sztereo hangszórókat, szépen szól a P11, és a Dolby Atmost is támogatja,

de nyilván ekkora membránok nem képesek jelentős basszust kipumpálni magukból. A töltésért egy Type-C port felel, 20 W-os Fast Charge-ot tud, amivel 3 óráig tart telenyomni a 7700 mAh-s akkumulátort, cserébe a képernyőidő videók és filmek nézésével 15 óra körül alakul, ami elég durva. Mivel a tablet elég nagy – egy 11 inches képernyőt foglal magában – és a tömege sem csekély – 490 gramm -, ezért az átlagos méretű kezeimmel már elég nehezen nyúltam be a kijelző közepére, vagyis akinek az átlagnál kisebb a tenyere, az meg fog küzdeni a használattal.

Ezt a méretet nem is igazán erre tervezték, nem véletlen, hogy lehet hozzá rendelni mágneses kiegészítő billentyűzetet, érintőceruzát és egy olyan tokot, aminek a hátsó része támaszként kihajtható. Természetesen ezeket a cuccokat külön kell megvásárolni, a Banggoodon nem is találtam meg őket, de más oldalakról azért beszerezhetők. Van a tabletben SIM tálca hely, de 4G modem nincs, vagyis ez csak háttértár bővítésre jó, maximum 512 GB-tal, a netezéshez mindenképpen WiFi kapcsolatra lesz szükségetek. Vannak olyan piacok, ahol az LTE verzió is kapható, ennek a kódja: TB-J606L, ezt keressétek.

Lenovo Tab P11 – Most akkor mi van benned?

Elég sok videót és leírást elolvastam a Lenovo Tab P11-gyel kapcsolatban. A tesztek nagyobb része halálra dicséri a cuccot, hogy milyen olcsó és jó, de van néhány olyan, ami azért megemlít néhány furcsa dolgot. Az egyik, hogy pontosan milyen hardver is van benne. Hivatalosan egy Snapdragon 662 dolgozik benne, 6 GB RAM és 128 GB ROM mellett, ezeket az adatokat adják meg a hivatalos oldalon is. Ehhez képest a CPU-Z azt mondta rá, hogy ez egy Snapdragon 665-ös, a többi program pedig hol 662-esnek, hol pedig „unknown” SoC-nek definiálta.

A különbség a két chip között ezen a linken nézhető meg, a 662 gyakorlatilag egy fejlesztett 665, illetve előbbi támogatja a WiFi 6-ot és a BT 5.1-et, utóbbi csak a WiFi 5-öt és a BT 5.0-t. Sajnos nem volt itthon WiFi 6 képes eszközöm, ezért ezt egyértelműen nem tudtam megállapítani, de jó, ha tudtok erről a problémáról. A hardver egyébként tempósan mozgatja a rendszert, akadásokkal nem találkoztam, ezek maximum akkor jönnek elő, ha komolyabb játékokkal – Ark: Survival, Armajet, Iron Blade Tower challenge – játszottam. Antutun 219 000 pont körül teljesít, a T-rex teszten 35 FPS-t hoz össze, ez elfogadható, de nem kiemelkedő, mint ahogy az Androbench 515 Mbps olvasási és 243 Mbps írási sebessége sem. Nyilván a P11 Pro játékokra sokkal alkalmasabb, cserébe drágább is.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A kijelzője tetszett is meg nem is. A 2000×1200 pixeles IPS panel képe szép, jó az érintésérzékenység, kellően nagy a fényereje is – 400 nit –, viszont ez a felbontás csak arra jó, hogy a Full HD tartalmak fekete oldalsávval jelenjenek meg rajta, film- és videónézés közben nem sok előnye van a nagyobb felbontásnak, a hardver viszont jobban erőlködik a több képpont meghajtásával. Ezt leszámítva nem rossz, és ma már a legtöbb tablet ilyen, a YouTube meg úgyis kiigazítja a tartalmakat a képernyő felbontására.

Ami az operációs rendszert illeti, itt sok károgást olvastam a tavaly készült tesztekben, hogy jaj, csak Android 10, meg ki tudja meddig fog frissülni stb. Nos, jelentem, nálam már Android 11-es főverzióval érkezett, rendben frissült is többször a teszt alatt, a biztonsági csomag alig egy hónapos, tehát ezen a téren minden rendben van. Mivel ezt alapvetően egy „családi” tabletnek szánták, rengeteg előretelepített appal érkezik – Office csomag, Netflix stb. -, illetve vannak egyedi Lenovo alkalmazások is, amivel a szülők korlátozhatják gyerekeik hozzáférését, illetve válthatnak a felhasználók között, amiknek a hasznosságát nehezen tudom megkérdőjelezni.

Ennél viszont sokkal fontosabb, hogy Widevine L1 licensszel rendelkezik a tablet,

vagyis a különböző streaming szolgáltatók tartalmait – Netflix, Amazon Prime, HBO – Full HD felbontásban is le tudja játszani, ami a kisebb márkák termékeire nem jellemző.

Videót nézni egyébként különösen kellemes rajta, a Dolby Atmos miatt jó a hangja, és mivel kétoldalt is van hangszórója, ezeket játék közben sem fogjátok teljesen eltakarni a kezetekkel. A teszt alatt elolvastam rajta egy elektronikus könyvet is, természetesen van szemkímélő módja, és összességében azt tudom mondani róla, hogy kellemes élmény volt, látszik, hogy pont ilyesmire találták ki ezt az eszközt.

Szenzorfronton a jut is marad is elve érvényesül.

A WiFi ac szabványú, kétsávos, elvileg támogatja a WiFi 6-ot is, illetve egyes modellekben van 4G modem is, a nálunk jártból ez azonban kimaradt. A szokásos rahedli mennyiségű szenzort – giroszkóp, gyorsulásmérők, lépésszámláló, fényérzékelő, műholdas helymeghatározás – beépítették, bár ezek talán nem annyira fontosak egy tablet esetében. GPS mellett támogatja a GLONASS, a BeiDou és a GNSS hálózatokat is, de szerintem viszonylag kevesen navigálnak majd egy ekkora tablettel.

 

A kamera szekció szintén nem szokott különösebben fontos lenni, de azért jutott a P11-be két egység is:

  • 13 MP-es főkamera
  • 8 MP-es szelfi kamera

Tablethez képest elfogadható képeket készít, de nyilván ez a lefényképezem a számlákat, meg hogy mikor rendel az orvos szintje, nem pedig az áll leejtő tartalmakat készítő kategória. Teszi a dolgát, az átlag tableteknél jobb, de ennél többet nem kell tőle várni. Videókat 1080 30 FPS-ben képes készíteni, de a látószög csak 80 fok, a színek kicsit fakók és a részletesség sem éppen bomba. De senki nem fog videózni egy 11 colos tablettel, szóval ez a kategória is inkább csak a kipipálandó dolgok egyike ebben a szegmensben.

Összegzés

Nagyjából ugyanarra a következtetésre jutottam, mint a tesztelők 90%-a a neten, a Lenovo Tab P11 egy kiváló tablet. Egyetlen sirámom van, hogy van egy kis kavarás a verziók és a hardvervariánsok körül, egyes piacokon van 4G modem, másokon nincsen, és az sem egyértelmű, hogy akkor ez most SD 662-es vagy SD 665-ös SoC, ami benne van. Ha ezen túl tudtok lendülni fejben – mert a gyakorlatban szinte lényegtelen – akkor kaptok egy remek kijelzővel, hosszú üzemidővel ellátott, viszonylag gyors tabletet 6 GB RAM-mal és 128 GB háttértárral, aminek még a minősége is kiváló. A billentyűzetet és az érintőceruzát sajnos nem tudtam kipróbálni, szóval itt van még tér a további funkcióbővítésre, akinek erre lenne szüksége, az akár meg is rendelheti mellé a kiegészítőket.

A slusszpoén persze nem ez, hanem az ára. A Banggoodon 69 800 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte a BGdd630c kuponnal szállítással együtt, ugyanez itthon 109 000 Ft-tól indul, vagyis 40 000 Ft a kintről rendelés árelőnye. Ráadásul ezért a pénzért már a 6 GB RAM-os verziót kapjátok, itthon pedig a 4 GB-osat, szóval bárhonnan nézem, ez nagyon olcsó. A Banggood pedig fizeti utána az áfát, szóval egy kifejezetten jó választásnak tűnik a Lenovo Tab P11.

Pro

  • Remek minőség
  • Jó kijelző
  • Gyors rendszer
  • Sokkal olcsóbb, mint itthon
  • Kiváló sztereo hang

Kontra

  • Nincs benne 4G
  • Kicsit zavaros műszaki paraméterek
  • A kiegészítőket külön kell megvásárolni

hirdetés