hirdetés

Lenovo Tab M8 Full HD tablet teszt

Cukiskodó apróság

teszt
Lenovo Tab M8 Full HD tablet teszt 1
írta: Don Kartács
2020-08-20

Régóta nem járt már nálam Lenovo tablet, így ideje volt feleleveníteni a dolgokat. A Lenovo Tab4 8 Plust annak idején annyira szerettem, hogy vettem is egyet magamnak, ezért a Tab M8-tól is sokat vártam. A minősége remek, a 8 colhoz képest apró és könnyű a test, jó a kijelző és az 50 000 Ft-os ár egészen kellemes a teljesítményt rejt.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 7
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 8

9

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Ami szintén meglepett, hogy milyen könnyű a Tab M8, de hát ez nyilván a kicsinységéből adódik. A 305 gramm kifejezetten kevés, nagyon jól kézre áll a tablet, kellemes a használata. Ami viszont nem annyira volt szimpi, hogy ósdi micro USB porton keresztül lehet tölteni, ami eléggé idejétmúlt megoldás, és abban biztos vagyok, hogy ez egy fajta termékpozícionálási lépés is volt. Mint ahogy az ac WiFi kihagyása is, szerencsére az n-es is tudja a kétsávos kommunikációt, így van 5 Ghz, de attól még egy kicsit tróger dolog ilyesmin spórolni, még ebben az 50 000 Ft-os kategóriában is.

A többi alap dolog – 3,5 mm-es jack dugó, micro SD kártya hely – azért rendben van, de SIM kártyát szintén nem fogad a slot, így a puszta közepén netezésről is le kell mondanotok. Ez azért összességében jelentős limitációt jelent, és pont ebben jobbak a kisebb reputációval rendelkező konkurensek, hogy mindenféle extrát becsomagolnak a termékeikbe, feledtetve a gyengébb minőségüket.

 

Lenovo Tab M8 – Jó használni

A fentiekben úgy tűnt, hogy ekézem a Lenovo M8-at – ilyen néven egyébként létezik egy Alldocube termék is -, pedig alapvetően egy nagyon kellemes tabletnek tartom, ami leginkább abban nyilvánul meg, hogy jó használni. Itt van például az 1920*1200 pixeles IPS kijelző, remek érintésérzékenység, szép színek, elég jó fényerő. Egyetlen baja van, hogy tükröződik, így lakáson kívül csorbul a használat, de viszonylag ritkán van olyan eset, amikor valamiért nyílt téren kellene rajta mondjuk filmet néznetek.

A hardverben is tetten érhető az olcsósítás, a szokásos Snapdragon SoC helyett Mediatek Helio P22T szív dobog benne, amiben azért ott van a teljesítmény – közel 100 000 Antutu pont -, de mégiscsak egy olcsóbb darab, mint a Qualcomm sajátja. A rendszert tisztességesen mozgatja, de helyenként azért vannak döccenések, igaz, nem olyan nyomorúságos, mint az előd, a Lenovo M7 volt. Az viszont egyértelmű, hogy lesznek olyan alkalmazások – elsődlegesen a játékok -, amelyek feladják a leckét ennek a hardvernek, ami a GFX Bench T-Rex tesztjén összekalapozott 19 FPS-en is látszik. A 4 GB RAM és a 64 GB méretű háttértár is átlagos sebességet produkál. Ekkora méretre azért már férnek filmek, még ha 1080p felbontásúból nem is sok, de erre megoldás a micro SD-s bővíthetőség.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Az operációs rendszer Android Pie, vagyis a 9-es, ami tulajdonképpen rendben van, hiszen szinte mindig egy verziószámmal lemaradnak a tabletek. A közel 3 éves Lenovomra még mindig érkeznek frissítések, a cég decens teljesítményt nyújt ezen a téren. A gyártónak nem szokása gyári állapotban hagyni az Androidos rendszert, és most is tettek rá néhány appot. Például ott van a Help Center, ami leegyszerűsíti a használatot annak, akinek ez gondot okozna.

Mellékeltek egy Kid’s Mode nevű programot is, ami tulajdonképpen a szülői felügyelet, és a használatot lehet vele korlátozni, illetve az app drawer – alulról felhúzható menü – tartogat még néhány játékot, mint a Bubble Shooter – tele van reklámmal –, az Island Blast vagy a Candy Crush Saga. Az ötlet viszont megfogott, hiszen egy ilyen pici, könnyű, nem túl drága tablet tényleg jó választás gyerekeknek.

A Dolby Audio alkalmazás – ami egy ekvalizer – kapcsán jutott eszembe, hogy néhány tesztben ekézték a hangját, ami mono, de szerintem teljesen rendben van. Felül egy hatalmas rácson át szól a zene, egészen tűrhető minőségben. Játékoknál viszont rossz helyre esik, pont eltakarjátok a bal tenyeretekkel.

Amit meg lehet szólni, az a kamera, elég ergya képeket csinál, de még sosem láttam olyan tabletet, amelyik jót képes készíteni, ez inkább csak a lefutott tiszteletkörről szól, ezt is kipipálhatta a gyártó. Ellenben az akkura eléggé rámentek, az 5100 mAh kapacitású egység brutál jól bírja, közepes fényerőn és hangerőn, bekapcsolt WIFi-vel kemény 4 százalékot merült óránként, amivel igen tisztességes 25 órányi üzemidő jön össze, jár a piros pont.

Nézzük, milyen tapasztalatokat szereztem valós felhasználás közben. A WiFi-je még n-es szabvánnyal, 5 Ghz-en is elég gyors, 260 Mbps-t mértem, igaz kellett hozzá egy Xiaomi AX3600 router, ami majdnem annyiba kerül, mint maga a tablet. Szépen lejátszotta a videós mega pakkomat, az 1080p felbontású BluRay mozit is kulturált sebességgel abszolválta, igaz alul-felül marad egy fekete sáv a Full HD-nál is nagyobb felbontás miatt. A 4K-s MKV-val azért meggyűlt a baja, de nincs is értelme ilyesmivel kínozni, mivel 8 colon még a 720p sem zavaró.

Netezni, filmet nézni, e-mailt írni tökéletes, viszont a streaming triumvirátussal – Netflix, HBO Go, Amazon Prime – azért voltak gondok. Az előre telepített Netflix appot le kellett volna frissítenem, de azt Google Playből nem engedte, így Aptoide-on keresztül oldottam meg a műveletet. Sajnos csak SD-ben – 576p – játssza le a tartalmakat, ennél magasabb felbontásban nem. Az HBO Go és az Amazon Prime viszont simán felment, nem hisztizett az Android, és a filmek lejátszásával sem volt gond.

Összegzés

Ha lenne gyermekem, tuti vennék neki egy Lenovo Tab M8 Full HD-t. Remek a minősége, jó a kijelzője, alumínium a ház, nagyon kézre áll, kicsi a súlya és hosszú az üzemideje. Ahol érződik a spórolás, az alapvetően a szenzor szegmens, nincs benne 4G modem, csak n-es a duális WiFi, és mikro USB porton keresztül tölthető. A hardver szerintem ezért a pénzért tisztességes, de kiemelkedőnek nem nevezném, teszi a dolgát, a viszonylag sok RAM és tárhely pedig még sokáig kiszolgálja a felhasználóját.

Két dolgot emelnék, ki, az egyik a minőségérzet, amivel agyonveri az Alldocube, Teclast, Chuwi konkurenseket, szerintem Xiaomi Mi Pad szint, csak sajnos ők már nem jöttek ki újabb modellel. A másik az ár, az 50 000 Ft soknak tűnik, főleg hogy itthon 48 000 Ft-ért is kapható, csakhogy az nem ugyanaz a termék. Hazánkban ugyanis a 2/32-es HD kijelzős TB-8505X variáns kapható, nem is értem, ki vesz még közel 50 rugóért 1280*800 pixeles panellal szerelt eszközt. A kínai viszont 4/64-es, és Full HD+ kijelzővel rendelkezik – ez a TB-8705F kódnevű -, így már egészen más a leányzó fekvése. EU Priority Line szállítással rendeljétek, úgy a termék áfa és vámmentes.

Pro

  • Kategórián túlmutató anyagminőség és összerakottság
  • Jó kijelző
  • Kicsi, nagyon jól kézre álló ház
  • Remek üzemidő

Kontra

  • Csak n-es WiFi szabvány
  • Nincs 4G modem
  • A Netflix csak SD felbontásban megy

hirdetés