Li-Ning Mid Racing futócipő teszt
Maratonman
Mint látható, eléggé rápörögtem az olcsó, de minőségi cipők tesztelésére, így folyamatosan fogyasztom az újabb Li-Ning modelleket. A verseny szériába tartozó Mid Racing a komolyabb, maratonhoz tervezett, ultra könnyű csukák közé tartozik, így a gyártó állítása szerint benne van a technika. Ennek ellenére 29,25 USD-ért elhoztam, ami a jelenlegi dollár árfolyamon 8600 Ft-ot jelent. Mit mondhatnék rá? Igazi „bargain deal”.
A profil miatt viszont szépen megtartja majd a formáját akkor is, ha csak hónapok múlva veszem elő, szóval, köszi Li-Ning. Ami nem annyira tetszett, hogy az alapvetően remek anyagminőségéről és összerakottságáról ismert gyártó termékén felfedeztem apró hányavetiségeket, ezeket a képeken is láthatjátok. Egy-két helyen nem túl szép a varrás, illetve az egyébként nagyon jó, rétegelt ragasztáshoz kicsit több cuccot használtak, mint kellett volna, ami egyébként a minőség jele, de eldolgozhatták volna jobban is. Mondanom sem kell, hogy találkoztam már ilyesmivel a Kalenji és az Asics, de még a Salomon kapcsán is. Pedig azok nagyon nem ebben az árkategóriában játszanak, szóval szerintem az én Mid Racingem a pénteki gyártósorról eshetett le, de nem gondolom, hogy ez lenne az általános.
Galéria
Ami a méretet illeti, tökéletesen helyes, 1 centivel vettem nagyobbat, ahogy azt futócipőknél kell. Érzetre kellően vékony a felsőrész, ami nagyon örvendetes, ha már többletsúlyt kell cipelnem maratoni távon, viszont helyenként olyan a légáteresztő anyag, mintha szándékosan koptatott lenne – vagyis egy kicsit vékony -, pedig nyilván nem erről van szó.
Ezt is megmértem, ahogy minden csukámat, és 235 gramm lett a 10-es méret – ez a 43 2/3-os, 275 mm-es -, ami az eddigi legkönnyebb cipőm.
Annyira nincs súlya, hogy szerintem, ha ledobom az emeletről, akkor vitorlázva esne le az alsó szomszédhoz.
A cipőfűző meghúzására is alig csavarodik a nyelv, viszont egy picit igazgatnom kellett, hogy szépen felfeküdjön a rüsztömre, de a kényelemre nem lehet panasz. Ez tipikusan az a lábbeli, amibe már nem lehet egyetlen mozdulattal belebújni, de nem is kell erőszakolni a dolgot, mégis jól tart. Angolul ezt hívják „normal fitnek”, ehhez képest a szűk fazonú Rouge Rabbit egy igazi spanyolcsizma.
Mivel ez egy neutrális cipő, a betét nem különösebben támasztja oldalról a lábat, viszont a felső rész van annyira szoros, hogy ne legyen szétfolyós az érzet. Belül kellően puha, mégis kemény, ezt a mágikus önellentmondást már a Rouge Rabbit IV-nél is dicsértem. A Li-Ning a szokásos EVA betétes technikát Cloudnak hívja, hiszen olyan, „mintha felhőn járnátok”. Na jó, nem olyan, de azért nagyon kényelmes, és ellentartása is van, ami szerintem a könnyű súllyal karöltve az a szentháromság, ami a nagy távok kevésbé fájdalmas lefutásához kell. Mondjuk a Generali Night Run 21 kilométerén ez sem segített, mikor a pokoli melegben kétszer felfuttattak minket a Budai Várba, de legalább egy fokkal jobb volt így, mint egyébként.
Haladjunk tovább a középtalphoz, ahol a gyártók mindig elrejtik a „know how-t”, ami a gyors futáshoz kell. Ide építenek be mindenféle „hidakat”, „rugókat”, „feszítő mechanizmusokat” és egyéb elemeket. Ezt a Li-Ning ProBar Loc-nak nevezi, a Kalenji Up Bar-nak, szóval minden gyártó máshogy, de a lényege az, hogy ez adja a kellő alátámasztást, csökkenti a sérülésveszélyt, és állítólag még némi plusz energiát is tárol az ellépéshez. Vagy nem, ezt senki nem fogja kideríteni. Ami viszont feltűnt, hogy „befalazták a Rouge Rabbit IV talpán található lukat, itt majdnem teljesen sík a csuka, viszont nagyon puha, de tömör, és valóban remekül csillapít. Elég ruganyos is a cipő, kézzel könnyű meghajlítani.
Az előtalpon van a bordázat, aminek a tapadást kell biztosítania, ez a Tuff RB a Li-Ning ökoszisztémában, és mint minden gyártó, ők is azt állítják, hogy gekkótalpként tapad, és persze nem is kopik. Ez persze megint egy ellentmondás, hiszen vagy ez, vagy az, de a sajtóanyagban lévő tételmondatot – mi szerint, 2,5x ellenállóbb, mint a sima gumi – meg tudom erősíteni. Nyilván, hiszen a sima kaucsuknál minden ellenállóbb, de ha mondjuk a Vibram szó szerepelne rajta, jobban elhinném, hogy ez igaz. Mivel nem a Tátrába készülök hágóvassal szerelt bakancsban, nekem az is elég ha tapad, mint az Isten nyila. És ezt tudja is, ami nagyon fontos, hiszen amikor görgetett lábbal léptek el a betonról, akkor ez a legkisebb felület, amin támaszkodtok. Azért a vizes falevelet és a mindenféle, fáról lehulló nyálkás terményeket ez sem szereti, ezzel vigyázzatok.
Jöjjenek a saját tapasztalatok a 90 kilométeres bekoptató teszt alapján. Nagyjából ez az a táv, ami után ki szoktam ismerni a cipőket, ezért sem vagyok híve a futóboltos felpróbálásnak, ami nálam csak arra jó, hogy a mérethelyesség kiderüljön, viszont sok minden másra sajnos nem. Éppen ezért toltam benne rövidebb-hosszabb távokat, 6 és 21 km között, gyakorló 6:30/km-es tempóval kezdve, majd folyamatosan gyorsítva 5 perc/km alá. Tapasztalataim szerint kezdő vagy keveset futóknak ez a cipő overkill, el is mondom, miért.
Futás közben, lassú tempónál iszonyatosan keménynek érződik, eleinte szenvedtem is benne, mint a kutya. Bár a lábam nem fáradt, nem éreztem komfortosnak a Mid Racinget, olyan volt, mint egy betonkemény versenyfutómű, amiben ott a potenciál a kiautózásra, csak nem Budapesten a Hungária körúton kell nyektetni, hanem a Hungaroringen. Aztán ahogy a 17 kilométeres tesztkörön elkezdtem növelni a tempót, úgy javult az érzet. Elkezdtem gyorsabban, görgetett lábfejjel futni, és 5 perc/km körül minden megváltozott. A csuka mintha tolná előre a lábat, iszonyatosan jól tart, mintha egy rugó segítené az ellépést, az elülső rész kiválóan tapad, szabályosan olyan, mint egy modern ösztöke, szinte mondja, hogy: „Gyerünk, még gyorsabban, meg tudod csinálni”. A baj csak az, hogy huzamosabb ideig nem bírom ezt a sebességet tartani, és ahogy visszalassultam, újra felkeményedett és kezdődött elöről a szenvedés. Valljuk be, ez nem a lábbeli hibája, egyszerűen gyorsabb futóknak tervezték, nem véletlenül ez a közepes versenycipő, szabályosan éreztem, ahogy legyőz a benne rejlő technika.
Az alacsony súly viszont nagyon érződik futás közben is. Ha 80 centinek vesszük a lépéstávot, akkor 8 kili 10 000 lépés, 42 kilométer meg 52 500, ekkora lépésszámnál pedig már nagyon nem mindegy, mit cipeltek a lábatokon. Remek támaszt ad hosszabb távokon is, az anyag nagyon jól szellőzik, szóval ebben a tekintetben maximálisan elégedett voltam a Mid Racinggel, de a Rouge Rabbit IV egy komfortosabb lábbeli. Az egy másik kérdés, hogy ki vegye meg a Mid Racinget. Kezdők semmiképpen, mert ez a szokványosnál gyorsabb és keményebb cipő, kell neki a tempó, hogy igazán csillogni tudjon, de ha eléggé meghajtod, ezt a teljesítményt maratoni távon is tudni fogja. A drop mértékét itt sem adta meg a gyártó, szerintem nagyjából 10 mm lehet.
Összegzés
Újabb kivételesen frankó futócipő a Li-Ning kínálatából, ami azonban nem való mindenkinek. Könnyű, nagyon jól szellőzik, tartja a lábfejet hosszabb távon is, egy csomó színváltozatban kapható, egy szóval öröm benne a futás, amennyiben azt elég gyorsan teszed. Azonban ha te a lassú futás híve vagy, esetleg a felkészültséged nem éri el a megfelelő szintet, akkor nem ezt a csukát keresed.
Mivel neutrális variáns, ezért a legtöbbeteknek jó lesz, akinek viszont spéci lábboltozat alátámasztásra van szüksége, az szintén másfelé nézelődjön. Mindenki másnak 8600 Ft-ért egy ajándék, de ez az ár csak Daily Deal vagy akció keretében szokott összejönni, viszont annyira jó csuka, hogy szerintem a dupláját is megéri. Azért a vámmentességre figyeljetek, aminek a határa durván 37 EUR, ami a jelenlegi árfolyam mellett 43 USD, ennél drágábban ne rendeljetek.
Pro
- Remek csillapítás
- Kényelmes, mégis tart
- Remekül szellőzik
- Ilyen könnyű cipőm még nem volt
- Sokféle szín, dögös kinézet
- Döbbenetesen olcsó a tudásához képest
Kontra
- Helyenként találtam rajta gyártási pontatlanságokat
- Ez egy 5:30 perc/km-nél gyorsabb cipő, ha ennél lassabban futsz versenyen, akkor ne ezt válaszd
- A fehér alapszínű variáns gyorsan koszolódik
- Hol a cipős zsák? Eddig adták hozzá
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.