Xiaomi Roborock S6 MaxV teszt
Csúcstechnika a kutyátoknak ajánlva
Azt hittem, nem lehet tetézni azt a rettenetes mennyiségű funkciót, amivel mostanában a Xiaomi almárkák csúcskészülékei rendelkeznek. Aztán megjött a Roborock S6 MaxV, és bang, berúgta az ajtót. Új szenzorok, új képességek, új ár, mindenből nagyjából a maximum. A több, mint negyedmillió forintos robot kameráinak és a mesterséges intelligenciának hála képes korlátozott tárgyfelismerésre, kikerüli az elé helyezett tárgyakat, de még a háziállatotok kakkantását sem keni szét. És persze minden szokásos trendi-fancy szoftveres okosságot is megkapott, sőt még a sötétben is lát. A 260 000 Ft-os „legek legjét” ráadásul itthonról, a Xiaomishopból, 2 év garanciával lehet behúzni, gyors szállítás mellett.
Galéria
A doboz tartalma nagyjából a szokásosakban merül ki, dokkolóállomás, felmosópárna, tartalék HEPA filter – ami mosható is -, leírás szóval kb. ugyanaz, amit az S5 Max és hasonló árazású porszívók esetében, a nagy truvájt nem itt kell keresni. Mivel ez egy über modell, a műszaki paramétereken mind csiszoltak kicsit, telepakolták nyugati technikával – pl. a processzor Qualcomm eredetű –, minden értékét megnöveltek, hiszen az kell a népnek. 2500 Pa maximális szívóerő, 180 perc működési idő – 5200 mAh-s akkumulátor -, 240 négyzetmétert feltakarít, és persze „ketyeg, hó végén visszaad, piros labdát pattogtat az orrán”.
Szerencsére a technika már régen túlhaladta ezeket a műszaki paramétereket, abban az értelemben, hogy a gyakorlatban édes mindegy, mi van odaírva, mert már a 2000 pascal is felszedett mindent, a recharge and resume funkció – feltölt és folytat – óta a működési idő és a feltakarítható terület gyakorlatilag „végtelen” lett. Persze ettől még az S6 MaxV a non plus ultra a saját kategóriájában, de biztosan nem azért fogjátok megvenni, mert még 50 Pa-lal erősebben szippantja fel a koszt, amihez egyébként 1200 is elég lenne.
A trükkös rész ott kezdődik, amikor az applikációt felrakjátok, ugyanis az eddig megszokott Mi Home appból nem minden funkció érhető el, helyette a gyár által kiadott Roborock alkalmazást kell használni, aminek a felülete egyébként teljesen ugyanolyan, mint a Mi Home-nak, csak itt minden működik. Erre biztonságtechnikai okokból van szükség, ugyanis a robot az általa készített és használt képeket nem tárolja és nem is továbbítja, olyannyira nem, hogy erről még TÜV Rheinland tanúsítvánnyal is rendelkezik. Megnéztem, tényleg van nekik. Így viszont a cég nem volt hajlandó közösködni a többi gyártó alkalmazásaival, ezért a kamera funkciót a Mi Home-ból nem érhetitek el.
Éppen ezért nem fogom azt ecsetelni, hogy az S6 MaxV hogyan takarít vagy töröl fel, hiszen gyakorlatilag ugyanolyan jól, mint az Xiaomi Roborock S5 Max. Inkább koncentrálok a funkciók kimerítően hosszú listájára és az újdonságokra:
- LIDAR alapú térképezés, az alapadatok kiírásával (töltöttség, működési mód, takarítás ideje, területe stb.)
- szoba alapú felbontás, újrarendezés, elnevezés
- szobák takarítási sorrendjének variálása
- szívóerő és vízmennyiség variálása 4 lépcsőben, szobánként
- időzítés
- takarítás ismétlése maximum háromszor
- hisztogram, korábbi takarítási paraméterek visszanézése
- ne zavarj mód
- takarítás folytatása onnan, ahol lemerült (recharge and resume)
- automatikus dokkolás
- pont- és zónatakarítás
- üzenet kijelzés a telefon értesítési sávjában (push notificiation)
- térképlista, térkép mentése (maximum 5 db)
- hanggal és nyelvvel kapcsolatos beállítások (pl. hangerő, hol vagyok funkció), de sajnos magyar nyelv még nincs
- virtuális távirányító
- kopó-fogyó eszközök állapotának kijelzése
- virtuális fal, no-go
- egyes területek virtuális kizárása a feltörlés alól (no-mop area)
- beszorulás elleni védelem
- eszköz LED fényeinek ki-és bekapcsolása (éjszaka kifejezetten hasznos)
- automatikus szőnyegérzékelés
- tárgyfelismerés mesterséges intelligencia segítségével
- reakció a felismert tárgyakra (Reactive AI)
- távoli elérés, on-line képtovábbítás (remote viewing)
- infravörös mód, így éjszakai kameraként is használható
Igen, ez nagyon sok funkció, de a legtöbb már ismerős lehet az elődmodellekből vagy a konkurens termékekből, mint a Viomi SE. Több dolog viszont újdonság, az egyik a Reactive AI és a tárgyfelismerés, ami dióhéjban annyit jelent, hogy a robotnak „megmutattak” több ezer képet, hogy: nézd, ez a cipő, ezt kell felismerned, és ő ebből épít egy adatbázist. Ez alapján bizonyos tárgyakat képes azonosítani, például cipők, kábelek, elosztók és igen, a kutyakakit is, aminek a politikailag korrekt neve angolul a pet waste, ahogy a robot is fogalmaz. Mi értelme van ennek az egésznek?
Egyrészt az, hogy az eddigi „rendet kell raknotok” tételmondatot nyugodtan zárójelbe lehet tenni, hiszen az S6 MaxV felismeri a tárgyakat és kikerüli őket, sőt a térképen is bejelöli azokat piktogramok formájában, de képeket is képes hozzájuk csatolni. Másrészt ha láttátok már videót arról, ahogy egy robotporszívó hogyan keni szét a kisállat kakit – aki nem, nyomjon ide -, akkor már érteni fogjátok, hogy miért kérnek ennyit a technikáért. Főleg, ha nektek kell kivakarni a ganét a robotból, azt hiszem az nekem is elég sok pénzt megérne, hogy ne kelljen megcsinálnom. Persze tuti lesznek majd a technológia használhatóságát forszírozó kísérletek, mint például: a fekete kutyagumit fekete szőnyegen, éjszaka elhelyezve, hátha hibázik a robot, de azért ezek a való életben ritkán fordulnak elő. Mindenesetre át tudtam verni a gépezetet egy banánnal, egy krumplival – ezek nincsenek az adatbázisban –, meg egy összetekert elosztóval, de később feltalálta magát, és megtanulta a helyüket, ahogy az a videón is látszik.
A fentiekkel kapcsolatban azonban több gyakorlati probléma is felmerült. Az teljes mértékben igaz, hogy a tárgyakat felismeri és bejelöli a térképen. A gond akkor kezdődik, amikor olyan dolgokat is beazonosít, amit nem kellene. Pl. kutyaguminak nézte a szövőszék lábát és a szárító görgőjét is, és ki is kerülte őket, biztos, ami biztos. Aztán vajon hány rosszul nevelt kutya van a magyar háztartásokban, amelyik nem várja meg a sétáltatást és leteszi a gittet az ajtóba, mielőtt lejutnátok vele a parkba?
Nyilván ezt a problémakört nem a robotporszívónak kell megoldania, hanem alapvetően a háziállatok gazdáinak,
de azért nem szabadna, hogy egy kezelhetetlen feladat legyen. A funkció egyébként kikapcsolható, az alkalmazás meg is kérdezi az elején, hogy van-e kisállat a lakásban.
Galéria
A térképen jelölt tárgyak listájáról hiányzik a szőnyeg, amit pont lett volna értelme az AI-nak felismernie. Értem, hogy miért nem tudja ezt, viszont a hason lévő szenzorok mégiscsak érzékelik a szőnyeget, hiszen a Roborock megemeli a szívóerőt, mikor a robot áthalad rajtuk, vagyis megjegyezhetné, hogy ott van a kárpit a földön, és automatikusan felajánlhatná a no-mop zónát. Ilyet viszont nem tud, de természetesen manuálisan továbbra is kitehető a térképre, a no-go zónával és a virtuális fallal egyetemben. Arra viszont ígéretet kaptok a Roborocktól, hogy a tárgyfelismerő adatbázis folyamatosan bővülni fog, így tulajdonképpen egy soha véget nem érő tanulási folyamatnak lehettek részesei.
Ami a távoli elérést és a kamera használatot illeti, ez a rész nagyon tetszett, totális cyberpunk érzést kelt. Biztos vagyok benne, hogy sokan paráznak majd ezen, de ha aktív a funkció, a robot ordítva ismétli a „remote camera is active” mondatot, és ezt kikapcsolni sem lehet. Arra viszont tökéletes, hogy hazanézzetek vele, elkergessétek a betörőt, illetve van benne hangszóró, amivel el is küldhetitek a nem kívánatos személyeket melegebb éghajlatra, vagy befenyíthetitek a háziállatotokat, ha éppen fektetné a kábelt. Hiába, mindig visszajutunk a kaki témához, de erre a cég rendesen rá is játszik.
A robot képes 5 különböző szintet kezelni, illetve az ezeken elhelyezett tárgyakat, és a no-go/no-mop zónákat, virtuális falakat is elmenti a térképpel együtt. Ezeket szabadon visszatölthetitek, ráadásul, ha lerakjátok a robotot, „kitalálja” a saját helyét a térképen, így még az extrém elrendezésű lakásokban is visszatalál a dokkolójára. Ezzel azért annak idején volt problémám, viszont az S6 MaxV ezt tökéletesen megoldotta. Mint ahogy küszöböt is remekül mászik – hivatalosan 2 cm-ig -, sosem volt gondom ezzel, sőt az IKEA székem lábát sem csiszatolja, mint a korábbi modellek. Az egy másik kérdés, hogy mennyire életszerű egy ötszintes házban egy ilyen eszközt átpakolni mindig egy másik emeletre, csak azért, hogy ott is takarítson, de a lényeg, hogy ezt is tudja az S6 MaxV.
Összegzés
Bizton állíthatom, hogy jelenleg a piacon a legfejlettebb kínai robotporszívó a Roborock S6 MaxV. Egyetlen modell sem tud annyit, mint ez az eszköz, és meg lennék lepve, ha hirtelen mestereséges intelligenciával felvértezett, tárgyakat és a kutyakakit is felismerő szerkezetek árasztanák el a piacot. Az éjszaka is működő kamerarendszere nagyon meggyőző, akinek nincsenek aggályai ezzel, az nyugodtan használja, hasznos funkció. Azt pedig már ki sem emelem, hogy remekül takarít és töröl fel, hiszen ez már a korábbi modelleknél is alap volt.
Ami szíven fog ütni mindenkit az a bő negyedmillió forint, amit kérnek érte. Nyilván nem lesz ennyiért minden második háztartás dísze, pedig az újdonságok hasznosak, de azért még lenne rajtuk mit fejleszteni. Teljesen oké az, hogy a cipőimet és a kábeleket felismerte, de például ugyanezt megtehetné a szőnyeggel is, ha már a szívóerőt meg tudja emelni. Azt nem kétlem, hogy a technológia óriási fejlődés előtt áll, biztosan finomodni fog, és 1 év múlva még 30 tárgyat azonosít majd a lakásban, de azért szívesen látnám ezt azelőtt, hogy kicsengetek érte itthon 260 000 Ft-ot. Kínából megrendelve sem olcsóbb, mert horror a szállítási költsége, vagyis jobban jártok, ha a Xiaomishopnál veszitek meg, akik 2 év garanciát biztosítanak a termék mellé, magyar ügyfélszolgálattal és gyors szállítással egyetemben.
Pro
- Mindent tud, amit az elődmodellek
- Remekül takarít, de ez nem is lehet kérdés ennyiért
- Brutálisan széles a funkciók tárháza
- Tárgyfelismerés, nem kell annyira elpakolni, mint korábban
- A térkép extrém módon igényekre szabható, menthető, visszatölthető
- Szinte teljesen automatizálható minden
- A kamerarendszere elég durva, és a biztonságra is odafigyeltek
Kontra
- Pokoli drága
- Van még hova fejlődnie a mesterséges intelligenciának
Álló- vagy robotporszívót érdemes venni?
A témával bővebben foglalkoztunk a Tudnivalók menüpont Gyorstalpalók szekciójában, ahol minden kérdésre választ kaphattok, ami az álló- vagy robotporszívókkal kapcsolatban felmerülhet.
Természetesen számtalan más témáról is írtunk, például melyek a vám- és áfamentes szállítások, miért érdemes Paypallal fizetni, vagy hogy milyen előnyei vannak az EU raktárból rendelésnek.
Amennyiben nem találjátok meg kérdésre a válaszotokat, nyugodtan kérdezzetek Facebbook csoportunkban.