Xiaomi Mijia Lite (MJWXCQ03DY) állóporszívó teszt
Tizenkettő egy tucat
Xiaomi Mijia két olcsó porszívót is árul, egy vezetékest – a MJXCQ01DY kódnév alatt – és egy vezeték nélkülit, amit a MJWXCQ03DY név alatt találhattok meg. Ahogyan a másik variáns esetében, itt is az alacsony ár a legfontosabb tényező, 38 000 Ft-ért érhető el cseh raktárból, ingyenes szállítás mellett a belépőkategória terméke. Eleinte azt gondoltam, hogy ez egy garzonokba, és kisebb, 50 négyzetméter körüli lakásokba tesz majd jó szolgálatot, de aztán annyira bevált, hogy nagyobb otthonokba is életképesnek tűnik.
Galéria
Érdekes, hogy a kevert sörtés/szilikonos hengert kapta,
nem a legolcsóbb műanyag alapú, filcből álló sörtéset, mint pl. a Moosoo K17U, ezért jár a gombóc fagyi. Azt viszont ezen sem szerettem, hogy a portartály nem átlátszó műanyagból készült, csak egy kis ablakon lehet belesni, hogy ellenőrizzem, éppen mennyire van tele. A bekapcsolásért egy kombinált gomb felel, ha a felső részét nyomjátok, ki- és bekapcsol a Mijia Lite, ha az alját, akkor a két fokozat között váltogat. Van rajta még egy akkumulátor töltöttséget jelző LED, ami villog, ha merül vagy tölt a gép, és ennyi. Semmi más érdekes nincs a cuccon, meglehetősen minimalista az egész, a menő funkciók – eltávolítható akku, OLED kijelző, automata szívóerő szabályozás – a más ligában játszó állóporszívók sajátossága marad.
Volt még egy dolog, amit nem kedveltem, a tartály ürítéséhez oldalra el kell csavarni a testet, nem lehet egyetlen gombnyomással lefele kinyitni, mint a fejlettebb modelleket. Cserébe viszont könnyű – 1,2 kg – a cucc, jó a fogása, és elég jól lehet a test forgatásával terelgetni a szívófejet. Igazi garzonokba való porvadász, de azért a nagyobb lakásokban is elboldogul a 13/45 perces üzemidejével, ami értelemszerűen a két külön fokozatra vonatkozik. Megmértem, 46 percet kaptam, vagyis kimondhatom, hogy ma már az olcsó porszívók üzemideje is tisztességes. Nem is különösebben hangos, 60 és 67 dB-t mértem, ami még beleesik a „rendben van” halmazba.
Érdekesség, hogy ez is tetű lassan tölt, 5 óra alatt lehet elektronokkal telenyomni a 2500 mAh-s akkumulátorát. Az olcsóbb porszívók esetében többször is belefutottam abba, hogy lassúak, a drágább modellek sokkal gyorsabban töltenek, mint az olcsóbb variánsok, ezzel is kihangsúlyozva a prémiumságot. Szerintem viszont ez egy porszívónál pont semmit nem számít, takarítás után általában bőven van idő töltögetni, akár napokig nem kerül elő az előszoba szekrényből a Mijia.
A szívóerő értéket itt is az erősebb fokozatra adták meg, 17 000 pascal,
ez teljesen rendben van, mindent felszed, de azért a hosszabb szőrű szőnyegekre néznék valami komolyabb berendezést, amihez van V alakú hengerkefe is. Igazából nem tudom itt sem igazolni, hogy a 17 kPa valós-e, de az tuti, hogy pár év alatt megnőtt a porszívók ereje, 23-25 kPa körül a kisebb szőnyegek szélét konkrétan felszedik a durvább modellek. Ilyet a Mijia Lite nem tud, de a koszt szépen összegyűjti.
A szokásos 15 perc/50 négyzetméteres szabállyal számolva ez akár 150 négyzetméter is lehet, de a valóság valahol 100 körül lesz a realitásokat figyelembe véve, meg azt, hogy a szőnyegen azért kell az erősebb fokozat. Egy garzon teljeskörű kitakarítására így is bőven elég, a cipővel behozott koszt pedig vagy tizenötször össze lehet vele porszívózni. Teljesértékű eszköz 38 000 Ft-ért, viszont érdemes ránézni a konkurensekre is. Szerintem a Mijia Lite minőségre meggyőzőbb, mint a Moosoo K17U, a TROUVER modellek viszont mindkettőt verik, alig drágábbak, és mindenféle „fancy mancy” funkcióval – OLED kijelző, rakat kiegészítő, cserélhető akku stb. – is rendelkeznek.
Összegzés
Túl sok extrája nem nagyon van a Mijia Lite-nak. Sok mindent nem érdemes róla írni, szolid, bizalomgerjesztő takarítóeszköz azoknak, akik nem akarják túltolni ezt az egész állóporszívós mókát, nem érdekli őket a hosszú üzemidő, meg a csempét felszedő szívóerő. Cserébe egy rakat kiegészítőt és érdekes funkciót el kell felejteni. Alap, de meggyőző cucc ez, nem túl drágán.
38 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-os ár és az ingyenes szállítás EU raktárból kellemes „egységcsomagot” alkot, ennyiért nem sok minden jön szóba. Van a vezetékes tesó 20 500 Ft körül, a Moosoo K17U hosszabb üzemidővel, de gyengébb minőségben, és a TROUVER modellek kicsit drágábban, de sokkal több extrával.
Pro
- Olcsó
- Szolid anyaghasználat az ár figyelembe vételével
- Egész jó üzemidő
- Remek motoros fej
- Könnyű
Kontra
- Viszonylag kevés kiegészítő
- Nincs normális akkumulátor töltöttség visszajelzés
- Macerás leszedni a portartályt
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.