hirdetés

Xiaomi Redmi Note 10 Pro okostelefon teszt

Átlépte saját árnyékát

teszt
Xiaomi Redmi Note 10 Pro okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-05-25

Tudjátok miért van öldöklő harc a középkategóriában a telefon szegmensben? Mert irdatlan mennyiségű készüléket adnak el benne, emiatt ez egy kiemelten fontos kategória. A Xiaomi pedig most olyat mutatott, ami biztosan az összes konkurenst gondolkodásra készteti: 120 Hz-es AMOLED kijelző, pofonosztó, Bud Spencer-i erejű központi mag, akár 8 GB RAM, 108 Megapixeles kamera. Nem sokan maradnak talpon, de azért van egy bökkenő, az ár. Kínából 83 és 95 000 Ft-ért lehet elhozni a 6/64 és a 6/128-as modelleket, ami viszont kevésbé tűnik húzósnak, mint a hazai ár.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 9

9.6

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A külcsín kellemes, a Redmi Note 10 elrendezését követik a vonalai, a kamerasziget egy picit kiáll, de a szilikon tok ezt is síkba hozza. Szépen telepakolták az éleket mindenfélével, nekem elsőre a sztereó hangszóró tűnt fel – ami elég szépen is szól -, ez manapság is ritka a középkategóriában. Szerintem senkit nem lepek meg vele, ha azt mondom, szenzor- és csatlakozófronton fullos a készülék, minden benne van, amit bele lehetett műteni. Infra port, jack csati, duális SIM micro SD kártya foglalattal, duális WiFi, négyféle műholdas rendszer támogatása, NFC, élen elhelyezkedő ujjlenyomat-olvasó. Majdnem fullos, de 2021-ben a hiány szekcióba be kell kerülnie az 5G-nek és a WiFi 6-nak, hiszen ez itthon egy 120 000 Ft-ért kapható készülék. Nincs értesítési LED sem, de van AOD, vegyük ezt döntetlennek.

És itt merült fel bennem először, hogy ez egyáltalán egy középkategóriába illő telefon vagy sem.

Ennyiért korábban Mi 10 Lite-ot és Mi 10T Lite-ot lehetett kapni, ami inkább a felső-közép szegmense. Érdekesség, hogy az akkumulátorok gyakorlatilag kategóriától függetlenül 5000 milliamperóra kapacitás körül vannak – ez most éppen 5020 -, ez 2-3 nap használatot tesz lehetővé habitustól függően. Újratölteni a Poco X3 NFC-ből is ismert, mára teljesen általánossá váló 33 W-os gyorstöltéssel lehet. Ez nekem olyan 60-65 perc alatt sikerült, ami teljesen jó, de ennél még jobb, hogy kb. 15 perc alatt bele lehet tolni egy hétköznapnyi energiát, ami a reggeli kapkodásban életmentő tud lenni.

 

Xiaomi Redmi Note 10 Pro – Nagy arc

Új telefonhoz új hardverek dukálnak, vagy mégsem? A központi mag szerepet a Snapdragon 732G tölti be, szóval ez már nem nevezhető újnak, a Poco X3 NFC-ben debütált valamikor tavaly szeptemberben. Az újdonság varázsának a hiányát nyers erővel kompenzálja, a memória mennyiségétől függően teljesít nagyjából 300 000 Antutu pont körül. Erre szokták azt mondani, hogy „mindenre elég”, de azért még nem „fölényesen erős”. De ennél nem nagyon kell több, az Adreno 618 pedig összekalapoz a GFX Benchmarkban 90 FPS-t, vagyis gamerkedni is lehet vele. Toltam is az Ark: Survivalt, ilyenkor mindig legitimizálja a teszt a munkaidőn belüli játékot.

Ami viszont a fentieknél is fontosabb, hogy van 8 GB RAM-mal szerelt verzió a szokásos 6/64 és 6/128-as variánsok mellett. Nálam a 6/128-as verzió járt, a 8 GB-osat mindenhol elkapkodták, pedig még speciális Mi Fan Festival kiadás is létezik belőle. Mivel 120K-ért már hosszabb időre vesztek telefont, ezért itt két alternatíva kínálkozik. Jöjjön az olcsóbb 6/64-es verzió, vagy a bika 8/128-as, ami szerintem egy jó évvel kitolja a cserét. Szerintem ez a telefon 3 évig simán életképes lesz, főleg hogy az UFS 2.2-es szabvánnyal felvértezett háttértár is sebesen pakolássza arrébb a biteket. Nem mondom hogy az 510/260 Mbps olvasási/írási sebesség világbajnok, de szépen, folyamatosan teszi a rendszer a dolgát.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Amiben nagyon nagy szerepe van a kategória legjobb kijelzőjének is,

és igazából ezzel villant nagyot a Redmi Note 10 Pro, hiszen az eddigi dolgokat egy Poco X3 NFC is tudja, olcsóbban. Ez a megjelenítő viszont nálam a „besza-behu” kategóriája. Az egy dolog, hogy minden AMOLED panel képe gyönyörű, és ez ennél a 6,67 inch-es, 1080*2400 pixeles kijelzőnél is így van. Viszont a komplett mobiltelefonos mezőnyt széjjelveri két adattal, az egyik az 1200 nites fényerő. Mivel én sokat túrázom a tűző napon bizony gondot okozott pl. a GPS-es útvonalkövetés, eddig. Ezen az is látszik, ami nincs is ott, igaz éjszaka brutálisan tud vakítani, ha nem automatán hagyjátok a fényerőszabályzást. Szerencsére van olvasó és sötét módja is, ez utóbbi rendszerszinten működik, az appok mögött is kicseréli a hátteret, szóval tényleg hasznos.

A másik a 120 Hz-es képfrissítési frekvencia, ami mondhatom, hogy kategóriaelső.

Persze csak akkor ennyi, ha akarjátok, de a készülék saját maga is képes visszavenni a frissítési frekvenciát, hogy energiát spóroljon. Ez a folyamatosság pedig élőben nagyon meggyőző, sokkal jobb tartalmakat fogyasztani, görgetni a weboldalakat, és így tovább. Viszont azt tapasztaltam, hogy nem mindenki veszi észre.

Több embernek odaadtam, hogy mondják meg, látnak-e valami furát a kijelzőn, és mindenki a durva fényerőt és a nagyon szép színeket emelte ki. Lehet hogy ez is olyan lesz mint az audiofil cuccok vásárlása: minek, ha nem hallod ki a részleteket. De a lényeg az, hogy a cucc tudja amit ígér, nekem nagyon bejön, de nem biztos, hogy ezzel ti is így lesztek.

Az operációs rendszert egy mondattal le lehet tudni: atomstabil MIUI 12.0.16, ami Android 11-re épül.

Itt nem sokat variáltak, minden olyan, mint az előző 20 telefonon, csak felrakták a szokásos appokat – Netflix és társai -, amiket én kategorikusan leszedek, „nekem senki ne mondja meg, mit kell használnom” jelleggel. Kicsit fájna is, ha MIUI után vissza kellene váltanom gyári Androidra, de gyakorlatilag már az összes gyártó egyedi „bőröket” használ.

A kamera kapcsán a Redmi Note 10 kapott tőlem egy kis dádát, ha lett volna valami, ami miatt nem cseréltem volna le a Poco X3 NFC-met a Tízesre, akkor ez lett volna az. A Pro viszont eléggé bekezdett kamerafronton is, a szelfivel együtt egyből 5 egységgel nyomul:

  • 108 MP-es széleslátószögű fő kamera
  • 8 MP-es ultraszéles egység
  • 5 MP-es telemakró szenzor
  • 2 MP-es mélységélességért felelős egység
  • 16 MP-es szelfi kamera
Xiaomi Redmi Note 10 Pro okostelefon teszt 98

Sajnos a jelenlegi időben eléggé nehéz jó képeket lőni, esik az eső, szürke minden, kevés a fény. Ehhez képest majdnem lehidaltam, mikor itthon letöltöttem a képeket, mert ugye egy 6,67 colos AMOLED kijelzőn minden jól néz ki, de azért 23 inch-en mindig más az élmény. A fő szenzorra nem tudok mást mondani, mint hogy brutális. Kivágtam nektek egy képrészletet, ettől a faltól 5 méterre álltam, és ha belezoomoltam a képbe, akkor láttam, hogy pereg le a festék. Szépek a kontúrok, remek a színkezelés, van felbontás dögivel, még ebben a retek időben is kijön, hogy azért ez a szenzor ott van a szeren. Aki amatőr „fényképész”, és nem akar venni egy MILC-et vagy DSLR-t, az szerintem megtalálta a telefonját, ez rommá ver mindent a középkategóriában.

És akkor jöjjön a többi, csak úgy slusszpoénnak. A 8 megapixeles ultraszélesre majdnem ugyanez igaz, de itt kijön, hogy jelentős felbontáshátrányban van a fő kamerához képest, helyenként elvesznek a részletek, cserébe nem kell 10 métert hátrálnotok a céltárgytól.

A makró, amit mindig leszidok, hogy az összes használhatatlan szutyok, egyedül a Note 9 Pro tudott értékelhető képeket lőni. Mi a titok? Az, hogy nem 2, hanem 5 MP-es egységgel dolgozott, pont ugyanazzal, mint a Redmi Note 10 Pro, csak ez még jobb képeket lő, gondolom, mókoltak valamit az algoritmuson. Ezeket külön kitettem egy galériába – a portrékkal együtt -, hogy egyértelműbb legyen a dolog. A vizes leveles képen nem tudom, mennyi lehetett a záridő, de fújt a szél, és így lekapta a növényt mozgás közben, ez azért szép teljesítmény. A portré képek is nagyon jók, ahol kell, ott éles, a többit pedig durván el lehet mosni.

A kezelőfelület ugyanaz, mint eddig,

nem vesztegetnék rá fölösleges karaktereket, kb. mindent tud, logikusan rendezték el a dolgokat és van éjszakai mód is. Ez utóbbinál azért már lehet picit kötekedni, nem olyan széles a dinamikatartomány, nincs optikai stabilizálás, mint a drágább modellekben, de ezt elnézhetjük neki ebben az ársvában. Az összes képet itt találjátok meg.

A videóknál viszont sikerült belefutnom a termék egyetlen igazi hibájába.

Mondjuk ki, stabilizálás nélkül semmi értelme nincsen 4K videókat csinálni, mert előbb dobjátok ki az ebédnél belapátolt rizi-bizit a flaszterra, mint hogy végetérne a mozi. Persze aki el tud költeni 120K-t egy középkategóriás telóra, annak lesz pénze 20 000 Ft-ért egy gimbalra is, szóval azért ez nem egy szétvághatatlan gordiuszi csomó. Halkan jegyzem meg, hogy a Poco X3 NFC 4K 30 FPS mellett is stabilizál. Itt csak 1080p 30 FPS mellett futotta ilyen luxusra – viszont itt is vannak mikro lagok -, de ha ezt nem számítjuk, az elkészült anyagok rendben vannak. Jónak még így sem nevezném, a színek szépek, van a videókban anyag – vagy inkább volt, mert a YouTube jelentősen lerontja -, csak az ár tükrében elvártam volna az EIS meglétét 4K felbontás mellett is.

Összegzés

Úgy álltam hozzá a teszthez, hogy vajon a Poco X3 NFC-t meg tudja-e verni egy új generációs Redmi Note, vagy sem. Elég ha a hibalistára néztek, a videók nem igazán jók, nincs értesítési LED, és ennyi. Minden másban pedig vagy döntetlen, vagy egyszerűen széttépi szegény X3-at a Redmi Note Pro 10. A rendszerteljesítmény mindenre bőven elegendő, a 120 Hertzes AMOLED kijelzője extraklasszis, nagyon szép képeket készít a kategóriájában, hosszú az üzemideje, mit mondjak még? Szóval tud mindent, amit kell, ha valaki kötekedni akar, akkor felhozhatja az 5G hiányát, de mondjuk ez még egy egyáltalán nem elterjedt dolog a konkurenseknél sem. A 8/128-as modell pedig kuriózum a kategóriában, mindig nagyon gyorsan elkapkodják, így kb. sosincs raktáron, ha ilyet láttok, gyorsan húzzátok be.

Kínából 83 és 95 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért lehet elhozni a 6/64 és a 6/128-as modelleket. Ez az ár nem kevés, de a 83 000 Ft már közel sem olyan fájdalmas a kategória legjobb telefonjáért, és ismerve a piacot, lesz ez még 60 000 körül is, ha eleget vártok. Ha ennyi lett volna, akkor mindenre 10-et adtam volna az értékelésnél. Így egy-két pontot elhullajtott a telefon, de csak azért, hogy a Xiaomi ne bízza el magát.

Pro

  • Igényes kinézet, jó anyaghasználat
  • 120 Hz-es AMOLED kijelző nagy fényerővel
  • Hosszú üzemidő, 33 W-os gyorstöltés
  • Erős hardver
  • Kiváló fő- és makró kamera

Kontra

  • Gyenge videós képességek, 4K 30 FPS mellett is illene stabilizálni ezen az árszinten, és a mikrolagok is zavaróak
  • Nincs értesítési LED

hirdetés