hirdetés

Redmi Note 9 okostelefon teszt

Elnyomott féltestvér

teszt
Redmi Note 9 okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2020-09-26

A Redmi Note széria legolcsóbb darabja a sima 9-es, amelyik MTK alapokon próbálja meghódítani a vásárlók szívét. Néhány extrát is kínál, mint például az NFC, ami eddig nem volt jellemző a középkategória alján. A 3/64-es verzió pedig árbajnoknak ígérkezik, és ezek a készülékek itthon jellemzően kelendőek szoktak lenni. A Xiaomishopnál 72 000 Ft-ért érhető el a kisebbik variáns, a nagyobbért egy ezressel kell többet kicsengetnetek. Kintről 50 000 Ft fölött indul az árazás, illetve számtalan alternatíva kínálkozik, ezeket a cikk végén olvashatjátok.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 6
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 8

8.6

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Nekem tetszik, de lehet, hogy én valamelyik maszkulinabbat, vagy már a Note 9 Pro-nál is megszokott zöldet választanám. Alul és felül minden fontos szenzort megtaláltok, jack port, infra, monó hangszóró, illetve a Type-C csati a töltéshez. Ez utóbbi QC képes, 18 W teljesítménnyel táplálja vissza az elektronokat az 5020 mAh-s akkumulátorba. Az értesítési LED-et viszont hiányoltam, ezt nem kapta meg ez a variáns.

Nem tudom, hogy miért társítom össze a két dolgot, de az olcsóbb telefonoktól azt várom el, hogy picik is legyenek, sajnos azonban a Xiaomi nem gyárt 6 colnál kisebb készülékeket. És ez az egyik fő bajom a sok „egyen katonával”, a Note 9 is 6,53 colos, és nehéz, mint a sár, legalábbis nálam a szilikon tokkal mért 220 gramm elég soknak számít. A szelfi kamerát kitolták a bal felső sarokba – ez a DotDisplay -, de ez gyakorlatilag ugyanaz a megoldás, mintha középen lenne beleműtve a kijelzőbe, csak most esztétikailag mutat furcsábban. Hátul viszont középen van a szenzorsziget, az asztalon pötyögőknek ez jó hír, nem billeg a mobil.

 

Redmi Note 9 – Többen beleköpnek a levesébe

Sajnos már a teszt elején is éreztem, hogy a 3 GB RAM kevés, nagyon hiányzik az a +1 a 4/128-as modellről. Ez ma már nem nagy elvárás, hiszen a Redmi 9-ből is van 4/64-es variáns, szóval egy picit összecsúsztak a kategóriák. A dolgot az menti meg, hogy itt azért szív gyanánt egy komolyabb MTK processzor dobog, a Helio G85 az erősebb lapkák közé tartozik. Az előmodell Note 8-hoz képest ez 22% CPU és 32% GPU teljesítményt jelent, sajnos azonban a RAM mennyisége erősen korlátozza a lehetőségeket. A rendszer meg-megdöccen, akadozik, a weboldalak lassabban töltenek be a kellemesnél.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Játszani rajta hasonló élmény, mint anno a Note 8-on volt, helyenként idegesítően teljesítményhiányosnak érződik, csak ott a Snapdragon 665 volt a ludas, itt meg a 3 GB memória. Antutu pontból azért összehordott közel 190 000-et, viszont a GFX Bench szerverei folyamatosan ledobáltak, így pontos FPS eredményt nem tudtam mérni a T-Rex teszten. A hattértár a szokásos UFS 2.1-es szabványt támogató lapka, a sebessége 287/180 MB/s, első az olvasást, második az írást jelenti. Ez szerintem rendben van, nem ez a szűk keresztmetszete a dolgoknak. Tanulság: a 4/128-ast vegyétek, ott vélhetően nem lesznek memória gondok.

A kijelző a kategóriából ismert, teljesen átlagos, 6,53 inch-es IPS panel, 1080*2340 pixel felbontással. Itt az „átlagos” szót ki kell, hogy emeljem, hiszen a Xiaomi telefonoknál még ez is elég magas a színvonalat jelent. Ez itt sincs másként, csak mivel majdnem minden középkategóriás mobilban ilyesmi kijelző jön szembe, túl sok újat nem lehet róla elmondani. Fényerő, kontraszt, betekintési szögek rendben, viszont napfényben brutálisan látszanak rajta az ujjlenyomatok. Az érintésérzékenységgel volt valami gebasz, lehet a fólia miatt, de a Note 9 és a 9 Pro valahogy gyorsabban reagált ennél.

Szoftveresen szintén a jól megszokott környezet áll rendelkezésetekre, MIUI 11, a 12-es ígéretével. Nehéz róla mit írni, hiszen évek óta minden Xiaomi tulajdonos megelégedéssel használja, szerintem a legjobb kezelőfelület az Oxygen OS-sel karöltve. Hibamentes, átlátható, nincs itt semmi látnivaló. A Tizenkettesben megjelenő, üzemidőbarát sötét témát kicsit hiányoltam, de erre is beígérték a főverzió frissítést. A teló így is kihúzza gond nélkül legalább 2 napig, és a régebbi MTK hiba, a műholdas navigáció gyengélkedése sem jellemző rá, sőt a GPS mellett az A-GPS/Galileo/GLONASS/Beidou rendszereket is támogatja. Szenzor fronton a szokásos bőségszaru tárul elétek, infra, duális ac WiFi, BT 5.0, NFC, gyorsulásmérő, giroszkóp, iránytű, ujjlenyomat-olvasó, és így tovább, ráadásul a 2 nano SIM mellé még egy micro SD kártya is elfér.

Kamerafronton kellet egy picit „trimmelni” a Note 9-hez képest, hogy megmaradjon az árban is érezhető egy lépés távolság.

A helyzet viszont egyáltalán nem rossz, a négyelemű rendszer az alábbiakból tevődik össze:

  • 48 MP-es, Samsung S5KGM1 főszenzor, 74 fokos FOV-val
  • 8 MP-es széleslátószögű
  • 2 MP-es makró
  • 2 MP-es mélységélesség szenzor (portré mód)
  • 13 MP-es szelfi kamera

Mire elég ez az összeállítás? Röviden: napsütésben kis túlzással mindenre, sötétben semmire.

Amíg kellő mennyiségű fény áll rendelkezésre, a fő szenzor egész jó képeket lő, és az ultraszéles látószögű lencse is teszi a dolgát. Ez utóbbinál azért érezhető némi felbontásbeli hiányosság, a 8 MP gátat szab sok mindennek. Emiatt a távolabbi képek bemosódnak, nehéz kivenni a részleteket. Azt hittem, hogy a 2 MP-es makró kamerák semmire nem jók, de ez egészen tisztességesen teljesít. A bokeh/portré effektekért felelős mélységélesség szenzor teszi a dolgát, egész jó bemosásokat produkálva. Ezért a pénzért összességében rendben van a fenti szett, de ezt a mobilt nem a kameraképességek miatt fogjátok megvenni. Az összes képeket ezen a linken éritek el.

Már csak azért sem, mert nem képes 4K felbontásban videózni, ezt szerintem termék pozicionálási okokból hagyták ki. Mondjuk ez nem akkora baj, mert sem a Note 9S, sem a Note 9 Pro nem stabilizál 4K-ban, így igazi hányinger volt nézni az anyagokat. Itt viszont csak 1080p 30 FPS felbontás van, ahol már működik a stabi, de minek. A részletesség hagy némi kívánnivalót maga után, és az állandó remegések és korrekciók elég durván tönkrevágják a minőséget, ez nálam az 1-es osztályzat lenne az iskolapadban. A kezelőfelület a már jól megszokott, az ismert funkciókat vonultatja fel, van rövid videó, lassított felvétel – csak 720p 120 FPS-ben, botrányos minőség mellett -, portré mód, éjszakai, panoráma, illetve pro mód, ahol szénné lehet mindent állítgatni. Képes RAW fájlokat is létrehozni a telefon, ha valaki utómunkázna az anyagokkal.

Összegzés

A Redmi Note 9 két dolog miatt nem tudja átlépni a saját árnyékát: a 3 GB RAM ma már kevés a gördülékeny rendszerhez, illetve lefele lépve a sarkát tapossa a kiváló Redmi 9, amiből szintén van 4/64-es verzió. Ellenben a 4/128-as modellt túlzónak érzem, én tuti nem fizetnék azért a +64 GB háttértárért, amire nincs igazán szükségem, főleg a micro SD kártya hely tudatában. Az is említést érdemel, hogy az MTK mag jóval gyengébb, mint a Snapdragon 720 G, ami a Note 9S-ben és a 9 Pro-ban is található, vagyis a Xiaomi nagyon ügyesen elhelyezgette a termékeket saját palettáján. A szörnyű videós képességekre pedig nincs mentség, itt valamit benéztek a mérnökök.

A Note 9 remekel üzemidőben, kijelzőben, a rendszer stabilitásában és kinézetben, illetve a portok terén is van néhány érdekesség, pl. az NFC, amit a Note 9S nem kapott meg. Nem csoda, ha a kedves vásárlók is totálisan megzavarodtak, hogy akkor most mit kellene venni. Ahány igény, annyi megoldás, és a Xiaomi igyekszik a piac minden pici szegmensét lefedni. Ez viszont egy kicsit túl sok eszköz, ugyanis aki nem akar költeni, megveszi majd a 4 GB RAM-mal ellátott Redmi 9-et, aki pedig a kategóriájában egy kiemelkedően jó mobilt akar, rámegy a Poco X3 NFC-re. Így elfogyott a tér a Note 9 körül, még akkor is, ha egyébként nem egy rossz telefon.

Ami az árakat illeti, itthon a 4/64-es Redmi 9 57 900 Ft, a 3/64-es Note 9 71 900, míg a 4/128-as 72 900 Ft. Innen csak egy kis ugrás a 4/64-es Note 9S 79 900-zal, és egy nagyobb a 6/64-es Note 9 Pro, 94 900 Ft-ért. Mindegyik magyar számlával és gyors szállítással kapható, ami mellé magyar nyelvű ügyfélszolgálatot is biztosít a Xiaomishop. Kintről a 4/64-es Redmi 9 39 000 forint a 3HYP128UMA kuponkóddal, míg a 4/128-as Note 9 51 000-ért kelleti magát. A másik két tesót be sem linkelem, hiszen a Poco X3 NFC mindkettőt veri és csak 62 000-et kérnek a 6/64-esért az Email5 kóddal, nekem érte dobbant meg a szívem, jelenleg is egy ilyet használok. Az EU Priority Line áfa- és vámmentes szállítást nem elfelejteni a vételkor.

Pro

  • Szokásos Xiaomi minőség és dizájn
  • Minden fontos portot megkapott (kivéve értesítési LED)
  • 18 W-os gyorstöltés

Kontra

  • Kifejezetten zavart a helyenkénti lassúsága
  • Elég bután – a cég szempontjából okosan – megválasztott RAM-háttértár összeállítások
  • A Note 9S/Pro Snapdragon 720G -je sokkal erősebb
  • Ezen a szinten pocsék videós képességek

hirdetés