Poco X3 NFC okostelefon teszt
Pontosan azt nyújtja, amire szükséged van
Nagy titkolózás előzte meg a Poco X3 NFC megjelenését. Érdekes dolog ez, hiszen nem egy hiper-szuper csúcstelefonról, hanem egy nagyon jól árazott középkategóriás mobilról van szó. De pont az ilyenekkel lehet letarolni a piacot, főleg ha a teljesen új Snapdragon 732G-re épül, amihez legalább 6 GB RAM társul. A szenzorfrontból kiemelték az NFC-t, vagyis a Xiaomi is előtérbe helyezte az elektronikus fizetési lehetőségeket. Az ár persze ebben a kategóriában mindent visz, a hivatalos Aliexpress Xiaomi boltban indul az értékesítés, ahol EU raktárból a 6/64-es verzióért 219 USD-t, vagyis 66 500 Ft-ot kérnek az early bird akció keretében, ami az egyik legerősebb érv a vásárlásra.
Ugyanez elmondható a Poco X3 NFC-re is, bár ez a szélein sík, belül recét imitáló hátlap egy fokkal még egyszerűbb, de nagyon jól néz ki, és közel sem gyűjti annyira az ujjlenyomatokat, mint az üveg variánsok. A kék szín élőben iszonyatosan üt, sokkal jobban néz ki, mint a gyári képeken. Meg merem kockáztatni, hogy ebben a kategóriában én még ilyen szép készüléket nem láttam, annak ellenére, hogy azért az üvegből készültek szoktak kinézni a legjobban. A minőség természetesen elsőosztályú, ahogyan az egy Xiaomi telefonhoz illik. A ház viszont elég nagy, hiszen valahova el kell férnie a 6,67 colos kijelzőnek, és nehéz is, a konyhamérleg 242 grammot mutatott, pedig a gyár szerint csak 215.
Galéria
Az ujjlenyomat-olvasó a hangerőállító gombok alá, a jobb oldali élre került, aminek a működése csak annyiban tér el a hátlapitól, hogy az ujjat oldalról kell rátenni. Szerintem ez egy nagyon kényelmes kialakítás, és tudom, hogy sokan szeretnek „gizdáskodni” a kijelzőbe épített variánssal, csak éppen a hagyományos sokkal gyorsabban felold. Miért nem került hátra? Lehet, nem akarták elrontani a Feledés című film őrdroid kinézetet. Viszont az 5 „lencséből” csak 4 a kamera, egy a LED vaku, de így adja ki a forma, szóval nem bánom. Elől a kijelzőbe pedig „lyukasztógéppel” kiharaptak egy kis szeletet – ez a DotDisplay -, ide került a selfie kamera, ami így szinte láthatatlan.
A Xiaomi telefonok egyik nagyon szerethető tulajdonsága az igen széles szenzorválaszték.
Főleg, hogy abban a szegmensben, ahol a Poco X3 NFC „pályára lép”, már nem nagyon mernek kihagyni semmit. A SIM tálca két helyet tartalmaz, de az egyikbe akár micro SD kártyát is tehetünk. Van NFC, giroszkóp, értesítési LED, iránytű és lépésszámláló is. A WiFi duális ac szabványú, a felső élen ott az infra port, sztereó a hangszóró, alul pedig a töltésért felelős Type-C port figyel. Természetesen a dobozban van egy elég bika, 33 W-os gyorstöltésre képes töltő is. A sérülésmentességről az „előre telepített” képernyővédő fólia és a szilikon tok gondoskodik, ez utóbbi azonban elrontja a remek kinézetet.
Valamiért a gyártó nagy titokként kezelte a memória méretét, emiatt kicsit aggódtam, hogy csak 4 GB-os verzió lesz belőle, de szerencsére maradtak a minimum 6 Gigabyte RAM-nál és a 64 vagy a 128 GB-os háttértárnál, ami azért már az emberek 95%-ának elég. Lefuttattam a benchmarkokat, lássuk, mit hoz össze a harmadik „Pocok”. Antutuban 282 000 pontot ért el, GFX Bench T-Rex teszten 91 FPS-t, Androbenchben pedig 495/256 MB az írási-olvasási sebesség. Ez utóbbi kicsit talán csalódás, hiszen csak az UFS 2.1 szabványt támogatja, de egyáltalán nem érződik a rendszer sebességén, minden villámgyorsan indul és települ.
Ami a játékokat illeti, a Poco X3 NFC nagyon szépen visz minden nagy nevet, a hangja a sztereó hangszóróknak köszönhetően elég jó. A rezgőmotor kifejezetten erős, ami például az autós gémek alatt remek visszacsatolást ad az ütközésekről, de gyakorlatilag bármi másról is, amit a fejlesztők legprorgramoztak. Van rajta Game Turbo 3.0, ami a Black Sharkokról lehet ismerős, és a játékokat rendezi egy közös felületre. Ráadásul ez is megkapta a Liquid Cool folyadékhűtéses technológiát, amitől jobban hűl, mint az átlag telefonok.
Galéria
Nagy talány volt a 6,67 inch-es, 1080*2400 pixel felbontású kijelző technológiája. Egy gyönyörű színekkel, HDR 10+ támogatással és majdnem tökéletes feketével operáló, kiváló betekintési szögekkel rendelkező, de NEM AMOLED, hanem IPS panel birtokosai lesztek a telefon megvásárlásával. A napfényben is jól látható, 120 Hz-es a frissítési és 240 Hz mintavételezési frekvenciájú panelen minden tartalom nagyon folyamatosan jelenik meg és a használata is kifejeztten kellemes. Ráadásul frekvenciáját dinamikusan változtatja, állóképeknél visszaveszi 50 Hz-re, így spórolva az akkuidővel. Aki kijelző összekarcolós típus, annak jó hír, hogy az üveg Gorilla Glass 5 felületkezelést kapott, ami a szokásosnál jobban áll ellen a külső behatásoknak.
Az operációs rendszer semmi meglepőt nem tartogat, amit kifejezetten pozitívan szoktam értékelni.
Érdekes, hogy nem az Android 10-re épülő JOYUI, hanem egy csöppet „pocosított” MIUI 12.0.1 fut rajta, amiben már van app drawer – az alsó menü, ami az alkalmazásokat tartalmazza -, így nem szemeteli tele a kezdőképernyőt telepített appokkal rendszer. Akit ez zavar, az a szokott módon továbbra is kiteheti az alkalmazásokat. Természetesen a felület atom stabil, és a bekapcsolás után egyből jöttek a frissítések is, ebben hagyományosan erősek a Xiaomi modellek.
Az üzemidő kicsit trükkös, hiszen az erős telefonok sajátossága, hogy hardverigényes alkalmazásokat futtatnak rajta a felhasználók. Ezt a mobilgyártók mindig valamilyen bika töltési megoldással – itt a Poco F2 Pro-val megegyező 33 W áll rendelkezésre – ellentételezik, így az üzemidő tulajdonképpen másodlagossá válik.
Az 5160 mAh kapacitású akkut 65 perc alatt újra lehet tölteni, hála a QC támogatásnak.
Ha tippelnem kellene, aszkéta módban 2,5-3 napot is elmenne a Poco X3 NFC, de viszonylag kevés indiai fakír fog ilyen készüléket venni.
Galéria
A fenti képek itt tekinthetők meg teljes méretben.
Kamerafronton elég szép felhozatallal álltak elő a Poco X3 NFC fejlesztői:
- 64 MP-es Sony IMX 682-es szenzor
- 13 MP-es ultraszéles látószögű szenzor
- 2 MP-es makró lencse
- 2 MP-es mélységélesség szenzor (Portré mód)
- 20 MP-es selfie
Mikor megnéztem a képeket, akkor az járt a fejemben, hogy ez egy kicsit drágább telefon, mint 70 000 Ft. Eddig pedig annyira klappolt minden, hogy a kamera szegmensben már tényleg muszáj volt spórolni. Nem mondom, hogy ez látszik az összhatáson, de azért maradt némi hiányérzetem az eredmények láttán. A fő és az ultraszéles szenzor szép, bár egy picit túl kontrasztos képeket készít. A széleken látok némi bemosódást, de más hibát nem találtam, függetlenül attól, hogy 1:1/3:4/9:16 vagy teljes képernyős aránnyal kattintgattam.
Az ultraszéles mód nagyon hasznos, és tulajdonképpen a mélységélesség szenzor is jól funkcionál, nem így a makro. Ezek a 2 Megapixeles szenzorok már más telóknál is kudarcot vallottak, és itt is csak arra jók, hogy silány képet készítsenek nagyon közeli témákról. Természetesen itt is megvannak a szokásos filterek – gold, cyberpunk stb. -, mindenféle vicces dolgot csinálhattok, például kicserélhetitek az eget az épületek körül, de ezt már a Mi 10 Lite is tudta. Van AI, HDR mód és persze a Google Lens is működik. Az jutott eszembe, hogy ha a Poco X3 NFC ára ennyire lent marad, akkor nagy bajban lesznek a konkurencia modelljei.
Ami a videókat illeti, nagyon hasonlóak a kamera képességekhez, nem tökéletes, de sokkal jobb, mint amit vártam. Kiemelném, hogy 1080p 30/60FPS és 4K 30 FPS mellett IS van képstabilizálás, ami párját ritkítja a 80 000 Ft alatti szegmensben. Próbáltam megszivatni mindenféle módon, és az oldalra fordulásoknál érződik is, hogy húzódik a kép, de ha csak simán előre haladva videózunk, majdnem olyan, mintha gimbalban lenne a telefon. A 4K 30 FPS felbontásban jó a részletesség, szépek a színek, de egyes módokban hajlamos túlszaturálni, illetve Full HD esetében lehetne nagyobb a részletesség, de ez szerintem bőven belefér ebbe az árkategóriába. Itt is van mindenféle mód, kaleidoszkóp, time-lapse, lassított felvétel, VLOG és hasonlók, aki kellő kreativitást érez magában, az szabadon alkothat.
Összegzés
A Poco X3 NFC egy igazi házon belüli mészáros, hiszen olyan jó lett, hogy egy csomó másik Xiaomi telefont is fölöslegessé tesz. Nem is tudom, hol kezdjem a sort, de remek a minősége, dögös a kinézete, erős a hardvere, kiváló a 120 Hz-es kijelzője, a teljesítménye elég játékokhoz is, mindemellett teletömték szenzorokkal, szóval tényleg fullos. A kameraképességei pedig hozzák a kategóriája felső 10%-át, ennél jobbat nem nagyon lehet ebben a szegmensben elvárni. Grátisz az elég hosszú üzemidő, és a 33 W-os gyorstöltés, amivel 65 percig tart a 0-100.
Az értékesítés a hivatalos Aliexpress-es Xiaomi boltban kezdődik, amire a bemutatóban is reflektáltak, tehát valóban közvetlen gyártói kapcsolatról beszélünk. Így biztosak lehetünk benne, hogy minden termék eredeti, és megkapjuk a 2 év garanciát is. A kínai központ mellett szerencsére EU raktárakból is kérhetjük a szállítást, ez pedig garantálja, hogy nem kell áfát fizetnünk, amikor az országba érkezik a termék, ráadásul a szállítási idő is csak 3-7 munkanap. Így mi ezt javasoljuk mindenkinek, még ha kicsit magasabb is az ár a kínai raktárashoz képest.
Szeptember 10. 9:00-ig ráadásul early bird kedvezmény van az első 5000 példányra, így a 6/64-es modell 66 500 Ft-ért hozható el a POCOX3DDM5 kuponkóddal, a 128 gigás változat pedig 75 000 Ft a POCOX3DDM10 kóddal (ezek az EU raktáras árak).
Nem értem, hogy lett ilyen alacsony a Poco X3 NFC ára. Ki a fene fog ezek után Redmi Note 9S-t és 9 Pro-t venni? Szerintem senki, de azért a Mi 10 Lite alatt is rezeg a léc, ő is csak az AMOLED kijelzőjével és az 5G-s szolgáltatásaival menekül meg. A távolság azért így is 30 000 Ft, nem lennék meglepve, ha a vevőkörét – meg mondjuk a Samsung A71-ét – is elkannibalizálná a Poco X3 NFC. Azt hiszem eddig ez a legmagasabb pontszám, amit Xiaomi telefonnak adtam, és ez nem véletlen, ez ennyiért konkrétan a lopás kategóriája.
Pro
- Remek kijelző, dinamikus frekvencia állítással
- Az egyik legerősebb, még nem 5G-s SoC
- Élőben nagyon jól néz ki, kellemesen egyedi, mégis ismerős
- 33 W-os gyorstöltés, hosszú üzemidő
- Atom stabil és gyors MIUI
- Iszonyatosan alacsony ár a tudásához képest
- Játékra is tökéletesen alkalmas
- 4K 30 FPS mellett is van képstabilizálás
Kontra
- A geekek hiányolni fogják az 5G és a WiFi 6 képességeket
- Nehéz és nagy
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.