Poco M3 telefon teszt
Célfotós győzelem
Mondhatjuk, hogy a Xiaominál nemcsak a patkány, hanem a Poco éve is volt, hiszen két nagyon sikeres modellel, az F2 Pro-val és az X3 NFC-vel is taroltak a piacon. Az alsó szegmensben azonban eddig nem volt versenyzőjük, ezt az űrt tölti be most a Poco M3. A készülék 4/64-es és 4/128-as kiszerelésben kapható, akkuja gigantikus, és a háromelemű a kamerarendszer képei is nagyon ígéretesek. Ehhez társult a kifejezetten jutányos, 40 000 Ft körüli nyitóár, ennek tükrében értékeltük a terméket. Mindkét variáns a Poco hivatalos alis boltjából, EU raktárból is rendelhető, így áfa- és vámmentes.
Kiemelném még az infra portot, a jack dugót, a négyféle műholdrendszert kezelni képes helymeghatározást, a duális WiFi-t és a háromelemű SIM kártya foglalatot, amiben a 2 nano hely mellé egy micro SD-t is be lehet zsúfolni. Leszámítva az NFC-t, a felhozatal fullos, és ez nagyon élhetővé teszi a készüléket, ezen a téren nem nagyon kell kompromisszumot kötnötök.
Galéria
A mérete viszont ennek is gigantikus, a Poco X3 NFC mellé rakva gyakorlatilag nem látható a különbség, és az már egy kellemetlenül nagy telefon. 198 gramm a súlya és 162 mm magas, farmerben már nehéz bekötni a cipőfűzőmet úgy, hogy a telefon ne akarja szétszakítani a nadrágot. A kezelhetőség viszont jó, a jobb élre rendezték ki a gombok alá az ujjlenyomat-olvasót, itt használható a legkényelmesebben, de természetesen van arcalapú feloldás, PIN kód és minta is, ha valaki azt kedveli. A fronton elhelyezkedő kijelző csepp szenzorszigetet kapott, és ebben a fekete színben látszólag teljesen összeér a kávával – 90%-os a kijelző/előlap arány -, de azért nagy újdonságokat ne várjatok az alsó szegmensben. Sajnos a kijelzővédő fólia brutálisan gyűjti az ujjlenyomatokat, fénybe fordítva igazi zsírtenger tárul elétek.
Szintén korlátozó tényező a 4 GB RAM, a verziók között a különbség a háttértár méretében merül ki, ami lehet 64 vagy 128 GB. Ezekből azért látszik, hogy a 6 GB RAM a középkategória privilégiuma maradt. Ezek persze a puszta számok, sokkal érzékletesebb, ha egy táblázatba foglalva látjátok a Poco M3 hardverjellemzőit a két legnagyobb kínai konkurenssel, a Redmi 9-cel és a Doogee N20 Pro-val karöltve. Szembetűnő, hogy nem veri le durván a másik két telót, inkább csak pariban van velük, viszont gyorsabban tölt egy nagyobb akkumulátort, és azért az UFS 2-es technológia megdobja a háttértár sebességét is.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a rendszer elég gördülékeny, bár néha megtorpan, így minimális várakozásokra számítanotok kell, ilyet a Doogee N20 Pro-nál nem tapasztaltam, ebben talán a 4 GB-ból rendelkezésre álló 3,6 gigabyte memória lehet a ludas. Játszani is lehet vele, de itt egyszerűen arról a trükkről van szó, hogy 2020-ban a játékok szinte tökéletesen skálázzák át magukat, így ha gyengébb a hardver, visszavesznek a grafikából, és kész. Bosszantó viszont, hogy a Google Play áruházból nem minden nagy név – pl. Asphalt 9 – érhető el, ezt külön APK-ból kellett feltennem.
A kijelző paramétereiben egy-az-egyben a Redmi 9-cével egyezik, amit Tamás kollégám tesztelt. Én viszont nem láttam élőben, de gyanús, hogy a konszern tesók osztoznak a megjelenítőn. Semmi különöst nem tudok róla elmondani, 6,53 inch-es, 1080*2340 pixel felbontású IPS panel, 19,5:9-es képaránnyal. Jók a színek, a betekintési szögek, a fényereje, nem rossz használni, „ésatöbbi”. Ezen nem fog megbukni a telefon, de hogy minek kell bele ekkora? Ez tipikusan az a méret, amivel már nem lehet normálisan leülni, ha a zsebetekben van. Szerintem az emberek örültek volna egy ötfeles modellnek.
A telefonon Android 10 fut MIUI 12 bőrrel és egy Poco Launcherrel, amivel vittek némi egyediséget a használatba, de ez gyakorlatilag egy MIUI, ezért stabil és sokrétű is. Amit viszont a Poco telefonokban nem kedvelek, az az ikonok felugró ablaka – dropdown menü -, amit mindig csak fél óra keresés után tudok kikapcsolni, de van, aki meg ezt szereti. Az üzemideje nagyon durva, jót tesz a fogyasztásnak a 11 nanométeres 662-es SoC is, meg az, hogy egy 6000 mAh-s gigatelep van benne. Hatalmas előny a konkurensekkel szemben a 18 W-os gyorstöltés, de ekkora hodály akkuhoz kell is a kraft.
Az üzemidő nagyjából 3 nap, a képernyőideje YouTube-os „10 hours Gandalf Epic Sax Guy/Crab Rave/Trololo” videókkal mulatva az időt, 20 óra körül alakul, ami azért tiszteletet parancsoló. Ritka kincs ebben a kategóriában a sztereó hang, ráadásul egész jól is szól.
Galéria
A kamerarendszer kapcsán üdvözítő változás, hogy csak háromelemű, pedig mostanában a 4 és 5 egységgel szerelt rettenetek kezdtek divatba jönni. Ezeknek totál semmi értelmük, a makrók használhatatlanok, és az ultraszéles szenzorok is néha elég gyalázatosak, legjobb példa erre a Doogee N20 Pro. Az M3 az alábbi kamerákat vonultatja fel:
- 48 MP-es főszenzor
- 2 MP-es makró
- 2 Mp-es mélységélesség szenzor
- +1 a 8 MP-es szelfi egység
Galéria
Kezdjük a sor elejéről, a 48 MP-es szenzor képei szépek és élesek,
és azért kellően bele is lehet nagyítani, ha esetleg vágni akartok. Ha „hagyományos” módban fényképeztek, akkor ezt 4:3, 16:9 és full screen módban is megtehetitek, nyilván az utóbbi a leghasznosabb, ha a telón nézitek vissza a produktumot. A mélységélességgel nagyon jól lehet játszani, frankó bemosások érhetők így el, de a RAW formátum miatt utómunkázni is lehet. Helyenként viszont a képek mintha nem lennének teljesen élesek, egy kis kenődést észrevettem rajtuk, de még így is kategóriaelsők az elkészült tartalmak. Az ultraszéles szenzort hiányoltam, azt máshol szinte mindig használom. Az összes képet itt éritek el.
Ki kell emelnem, mennyivel jobb a MIUI fényképezéshez használt felülete, mint a sima Androidé. Sokkal átláthatóbb, könnyebb rajta mindent megtalálni, van lassított, portré, beauty, filter lehetőség, de úgyis mindenki az éjszakai módra kíváncsi. A sötétben készült képek is egész kellemesek, nyilván van egy kis összefolyás, de élvezhető a látvány, még akkor is, ha azért a középkategóriában ennél többet tudnak. A videókra túl sok szót nem érdemes pazarolni, 720p, illetve 1080p 30 FPS felbontásban készíthettek anyagokat. A színkezelésrendben van, de mivel semmilyen stabilizálás nincs, borzalmasan remeg a kép. Még ezzel is nyer kategóriájában az M3, de azért a jó az nem ilyen.
Összegzés
Nagyon nehezen döntöttem el, melyik a legjobb telefon az alsó kategóriában, de kicentizve a Poco M3 nyert. A rendszert hangyányit lassúnak éreztem, sebességben megveri a Doogee N20 Pro, puszta számok alapján pedig a Redmi 9. Az összhatás viszont egy olyan mobil képét tárta elém, amiről elhiszem, hogy 2-3 év múlva is működni fog, ráadásul nagyon kevés a gyenge pontja, talán csak az NFC-t tudnám említeni, amit a Kilences viszont megkapott.
A felmérések szerint a két legfontosabb területen – az üzemidő és a kamera – viszont kioszt néhány sallert a többieknek az „Emhárom”, az általa készített képek a kategória legjobbjai, az akkuja brutál nagy és gyorsan fel is lehet tölteni. A kinézet egyedi, főleg ebben a sárgában. Nem állítom, hogy mindenkinek tetszeni fog, de nem is egy átlagos készülék. A fenti pontozás természetesen a 40 000 Ft körüli nyitóárra vonatkozik, azóta egyrészt brutálisan lerabolták a készleteket, másrészt durván el is szálltak az árak, de nyilván számítunk rá, hogy idővel jelentősen esni fognak. Így jelenleg a Poco M3 kisebbik verziója a Poco hivatalos Aliexpress boltjából vásárolható meg 50 000 forintért, míg a nagyobbikért 57 000 Ft-ot kérnek, ehhez a 3 USD-s store kupont is használnotok kell. Mindkettő EU raktárból érhető el, de azért én vetnék egy pillantást a két konkurensre is.
Pro
- Alapvetően rendben van a hardver, gyors a háttértár
- Egyedi, fiatalos dizájn
- Remek kamera a kategóriához képest
- 18 W-os gyorstöltés
- Nagy akku, hosszú üzemidő
- Szinte minden benne van: GPS, infra, lépésszámláló, duális WiFi, Type-C port, háromelemű SIM tálca
Kontra
- Nincs NFC
- Néha lassabb volt, mint szerettem volna
- Ugyanakkora, mint az X3, tehát ez sem sikerült kicsire
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.