hirdetés

Black Shark 3 gamer telefon teszt

Semmi értelme, mégis imádom

teszt
Black Shark 3 gamer telefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2020-08-27

A Xiaomi által megtámogatott Black Shark széria nagyjából a telefonok Ferrarija. Semmi értelme, mégis nagyon kéne, mert elképesztően egyedi dolgokat ötvöz brutálisan nagy teljesítménnyel. A nagyon érdekes koncepció a már megszokott elemekre – Snapdragon 865, 90 Hz-es képernyő, 8/12 GB RAM, 128/256 GB háttértár – építkezik, támogatja a WiFi 6-ot és az 5G-t, és olyan gyorsan tölt, hogy leesik tőle az arcotok. Nyilván pokoli drága, de ezt nem is azok fogják venni, akik „csak egy jó telefont” keresnek, hanem magára az őrületre vágynak, amit 200 000 Ft-tól el is érhetnek.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 8

9.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Az anyaghasználat és az összerakottság kivételesen jó, viszont a fényes felületek brutálisan gyűjtik az ujjlenyomatokat. Mint az általában a csúcskészülékeknél lenni szokott, mindent ráaggattak, amit lehet, legalábbis ezt gondoltam. Nyilván van brutális gyorstöltés a Type-C porton keresztül, ott figyel a jack csati a felső káván, viszont a már Xiaomi hagyománynak számító infra port elveszett és csak egyetlen nano SIM kártyát fogad, és a foglalat micro SD-t sem kezel. Nyilván egy 128/256 GB-os háttértárral megvásárolható cuccnál nem a bővíthetőség lesz az elsődleges szempont, de kár ezekért az apróságokért.

A rendkívül érdekes dizájn alatt lapul néhány igen egyedi megoldás, amiről érdemes pár szót ejteni. Az egyik, hogy van egy rezgőmotor keresztirányban is a telefonban, ami a játékélményt hivatott javítani, egy fajta „force feedback” effektet létrehozva. A rengeteg hőt, amit a telefon termel folyadékhűtés vezeti el, ezt ráadásul egy felpattintható aktív hűtőmodullal – igen, egy ventilátor forog benne – is lehet kombinálni, bár azt nem tudom, hogy a forróságot hogy vezeti el, hiszen a hátlap műanyag.  Ezen a területen található egy töltőport is, hogy akkor se kelljen abbahagyni a játékot, ha éppen merül a telefon, simán felcsattinthatjátok a 220-ra, és mehet tovább a gyilkolászás.

Szintén a speciális szendvicsszerkezet sajátossága, hogy a WiFi antennákat X alakban, keresztben helyezték el, így a cég szerint nagyon stabil a kapcsolat, és ezt meg is tudom erősíteni saját tapasztalataim alapján. A cég továbbá büszke arra, hogy extrém gyors a kijelzőjük érintésérzékenysége – gyakorlatilag nagyon sűrű a mintavételezés -, sőt állítólag ebben világelsők. A Black Shark 3 Pro az előbb felsoroltakon túl még két dedikált trigger gombbal is rendelkezik, hogy legyen mivel szétlőni az ellent, illetve az akkukapacitást is megemelték 4720 mAh-ról 5000-re, ráadásul a kijelzője is megnőtt. Természetesen mindkét készülékhez kapható BT alapú kontroller, amit a telefon szélére pattinthattok fel, sőt, egyedi Black Shark dizájnú powerbankot is árulnak.

A fentiekből világosan kirajzolódik, hogy rendesen rámentek a gaming vonalra, viszont a kiegészítők nem az alapdoboz részei, így súlyos dollármennyiség fog kipörögni a pénztárcátokból, ha mindent meg akartok vásárolni. Az alapdobozban ugyanis csak a gigantikus töltő, a SIM tű, a Type-C kábel, a papír alapú dolgok és egy olyan tok kapott helyet, ami kevesebbet takar, minta mennyit nem, de a mobil sarkait azért effektíven védi. A kijelzőn gyárilag ott a fólia, fura is lenne, ha ebből a 200 000+-os kategóriából hiányozna.

 

Black Shark 3 – Száguldás, Porsche szerelem

A hardveren olyan túl sokat azért nem érdemes elidőzni, mert a létező legbrutálisabb cuccokat hordták össze. Ha belegondoltok, furán hangzana egy Ferrari mellett állva az a kérdés, hogy: „És jól megy a kocsi?”. Nyilván, hiszen ez egy Ferrari. Ez pedig egy Black Shark 3, ami az Antutu eredmények alapján az 5. leggyorsabb telefon a világon, de az első Oppo Find X2 Pro is 4%-on belül van, mi ez, ha nem brutális. Gyakorlatilag mindenből a legmodernebb van benne, Snapdragon 865-ös lapka, amit 8 vagy 12 GB LPDDR5 memória támogat.

A háttértár UFS 3.0 technológiát használ, a rendszer iszonyatosan gyors és gördülékeny. A mért adatokon hangosan nevettem, mikor megláttam őket, egyszerűen döbbenetesek. 583 000 Antutu pont, T-Rex offscreen teszt 207 FPS, 1623 MB/másodperc olvasás és 675 MB/másodperc írási sebességű tároló, ez már majdnem NVME SSD-s sebesség. Mondanom sem kell, hogy a játékok előre köszönnek neki, egyszerűen sehogyan nem tudtam szaggatásra bírni, pedig csak a legdurvább nevekkel toltam. Természetesen megmaradt a dedikált gomb a Shark Space felülethez, ami kilövi a fölösleges alkalmazásokat, elutasítja a bejövő hívásokat és egy egészen kellemes menübe összeszedegeti a gameket, hogy zavartalan legyen az élvezet.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Bár a telefon fölött a Xiaomi bábáskodik, nem MIUI, hanem JOYUI a felület, ami a 10-es Androidra épül. Elég dark menütémája van, minden fekete, érződik a keménység lapozgatás közben is. Van egy csomó érdekes funkció, amit állítgathattok, például a már említett S logót és az egyéb LED-eket lehet össze-vissza villogtatni, a Shark Space dolgait variálni, cápás témát választani AOD funkcióval, animáltatni a widgetek alatti területet. Van egy jópofa performance menedzsernek nevezett menü, ami a gamer laptokokhoz hasonlóan kiírja az egyes hardverelemek terheltségét. Itt is lehet optimalizálni a teljesítményt, illetve van „process manager”, ahol nézegethetitek a háttérben futó, a teljesítményt visszafogó appokat. A rendszer egyébként MIUI-osan stabil.

A kijelző ezen a szinten nem is lehet más, mint AMOLED. A 6,67 inch-es, szuper érzékeny megjelenítő 1080*2040 pixeles felbontású, a Pro verzió viszont még nagyobb, 7,1 colon 1440*3128 pixelt kínál, mindkettő 500 nit fényerejű. A színek nyilván gyönyörűek, viszont a nagy szó a 90 Hz-es frissítési frekvencia, ettől lesz nagyon folyamatos a játékélmény, és azt kell hogy mondjam, hogy az egyik legjobb megjelenítő, amit valaha láttam. Egy hibája van, az hogy veszettül tükröződik. Bár sovány vigasz, az AMOLED technológia papíron kevesebbet fogyaszt, mint az IPS, de ez aligha fog bárkit is érdekelni autóversenyzés közben.

Már csak azért is, mert minden idők egyik legbrutálisabb töltőjét adják hozzá 65W-os teljesítménnyel. Szabályosan sokkolt, hogy 12 perc alatt 50%-ot tölt az akkumulátoron. Már pedig 12 perc nagyon gyorsan lepereg az ember életében, kimentem, ittam a konyhában egy kávét, kicsit pepecseltem, puff, fél töltöttség megvolt, de a fullos állapot elérése sem tart tovább 38 percnél. Így eléggé értelmetlenné válik az üzemidő méregetése, mert nem nagyon telik el úgy 24 óra, hogy ne lenne benne 12 percetek rátölteni.

A szokásos módszerekkel üzemidőt mérni nem túl életszerű egy játékra tervezett mobilnál, de ha mindenképpen be kellene jelölnöm egy választ a Legyen Ön is Milliomosban, akkor a 48 órát ikszelném. Ebben viszont nincs játék, csak az átlagos használat. Tudjátok, hogy 2 napba hányszor fér bele 12 perc? Kétszáznegyvenszer, szerintem mindenki érti, mire gondolok.

Kicsit kattognék még a szenzorokon, hiszen itt volt némi hiányérzetem. Valamiért kimaradt az NFC, pedig a Black Shark 2-ben még volt, ami picit furcsa. Infra port sincsen, illetve a már említett egy SIM helyes megoldás is hátrány. Az újdonság varázsát az adja, hogy támogatja az 5G szabványt és a WiFi 6-ot is, vagyis mindenféle gyors átvitel rendelkezésetekre áll. Sajnos az előbbi széleskörű elérése még a szolgáltatókon múlik, az utóbbi viszont csak rajtatok, hiszen már elég sok routert lehet kapni, ami támogatja, ilyen például a Xiaomi AX3600. Pont volt is nálam egy, megmértem az átviteli sebességet, elég szép eredményeket hozott: 403 Mbps 5 Ghzes WiFi-n és 370/23 Mbps a Vodafone 500 netes csomagjával.

A kameraszekció sosem volt a Black Shark széria erőssége, és ez a gamer telefon kategóriában majdnem, hogy lényegtelen is. Három szenzorral lehet bűvészkedni:

  • 13 MP-es ultraszéles
  • 5 MP-es kamera a bokeh effekthez
  • 64 Megapixeles fő szenzor

A menüelrendezés a már ismert 12-es MIUI előtti, a Pro módban lehet mindenfélét szétállítgatni, a többi mind előredefiniált menü. Itt is van lassított felvétel, portré, éjszakai és panoráma mód, ezeket érdemes végigpróbálgatni. A fényképek kapcsán érdekes, hogy nincs teljesképernyős képarány, csak 1:1, 3:4 és 9:16. Az összhatást ezek sem mentik meg, a képek legnagyobb jóindulattal is közepesek, igazából egy kicsit fakó tónusú az összhatás, és a távolban lévő tárgyak elmosódnak, mintha nem lenne meg a kellő felbontás. Összességében nem igazán tetszett, a Mi 10 Lite nappal agyonveri, de hát a Cápának nem is ez a lényege. Éjszaka a Mi 9-et és a Mi Note 10-et leszámítva eddig még mindegyik teló gyenge képeket csinált, ez sem kivétel.

A videók kapcsán kicsit más lett a véleményem, az 1080 30 FPS egészen jó, ellenben a 4K 30/60 FPS-sel. A felbontásbeli előny látszik, viszont az, hogy 30 képkocka mellett van képstabilizálás, már nem igazán. 60 FPS-ben ezek után meg sem próbáltam mozgásból videózni, mert a 30 FPS mellett is olyan remegős lett mind a sétálós, mind az uniciklis felvétel, hogy az már fáj. Vagyis az a helyzet állt elő, hogy inkább használnám Full HD-ban, mint 4K mellett, ami így leírva furcsa, de a gyakorlatban sokkal zavaróbb a remegés, mint a kisebb felbontás.

Összegzés

Bár én sosem vennék egy ilyen hatalmas telefont, azért bevallom, megfogott az az igényesség, amivel összerakták a Black Shark 3-at. A hardver non plus ultra, ahogyan a minőség is, és tényleg számtalan olyan specialitása van, amiért rajongani lehet. Nem mellékesen a mérnökök az újdonságok mellé is letették a voksukat, van 5G és WiFi 6 támogatás, a töltési sebessége pedig olyan, hogy még most is a földön keresgélem az államat. A kijelző kiváló, ide is kerül egy pipa.

A gyakorlati használatot számomra semmiben nem befolyásolta, hogy a kameraképességei gyengék, viszont az infra port és az NFC chip kihagyása tényleg furcsa, mindkettő filléres tétel. Ha a gaming képességeket nézzük, extraklasszis telefonról van szó, de a kiegészítők egyenként beszerzése helyett csinálhattak volna valami extra csomagot, amiben minden cók-mók benne van. Akinek a sima Hármas nem lenne elég, annak pedig ott a Black Shark 3 Pro, nagyobb akkuval és kijelzővel, egyedi „ravasz” gombokkal, minden földi jóval. A sima variáns legkisebb modellje 200 000 Ft, míg a fullos Pro majdnem 300 000. Aki szeretne egy jót gémerkedni és nem sajnálja rá a pénzt, az nyugodtan megveheti a Black Shark 3-at.

Pro

  • Kiváló anyaghasználat és összerakottság
  • Bődületesen nagy teljesítmény
  • Remek AMOLED kijelző
  • Ez a töltési sebesség minden képzeletet felülmúl
  • Jó a JOYUI kezelőfelület
  • 5G és WiFi 6 támogatás
  • Van belőle Pro mód, hogy az őrületet tovább lehessen fokozni
  • Szerethető értelmetlenségek garmadája

Kontra

  • Pitiáner dolog volt kihagyni az NFC-t és az infrát
  • A ház nagyon gyűjti az ujjlenyomatokat
  • Középszerű kameraképességek
  • Azért ez már nem olcsó mulatság

hirdetés