hirdetés

Xiaomi Pad 5 (Global version) tablet teszt

Csillagos Ötös

teszt
Xiaomi Pad 5 (Global version) tablet teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-09-16

És végre, itt van: az új Xiaomi Pad széria, amely egyből két variánssal indít (Pad 5 és Pad 5 Pro). Hardverfronton teljesen megújultak a tabok: Snapdragon 860-as és 870-es processzorok, 11 colos, 2,5K felbontású, 120 Hz-es képfrissítésű kijelző, 6 vagy 8 GB RAM, illetve 128 vagy 256 GB-nyi háttértár. Természetesen van 5G-s variáns is, és akár 67 W-os gyorstöltést is tud. Ma a „sima”, WiFi-s modellről lesz szó, amiért a Goboo boltjában 105 000 Ft-ot kérnek 6/128-as, és 123 000-et 6/256 GB-os kiszerelésben. Az EU raktárból érkező tablet szállítása ingyenes, így további költségekkel (áfa, vám) nem kell számolnotok, és vállal rá az oldal 2 év garanciát is.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 10

9.4

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Az áramot természetesen Type-C porton keresztül szippantja fel,

mellette trónolnak a sztereó hangszórók, sőt, van belőlük kettő még felül is, és támogatják a Dolby Atmos technológiát. Vagyis, ez egy quad rendszer, de a Pro erre is rátromfol a maga 8 db hangszórójával. Elég állatul szólnak, ahhoz képest, hogy ez egy tablet, és nem is tudjátok a kezetekkel eltakarni őket, még akkor sem ha durván toljátok a gaminget, szóval nagyon okosan helyezték el őket. A hátoldalon ott a duális kamerahely, de csak egyetlen, 13 megapixeles szenzort kapott – a dupla kamera a Pro kiváltsága -, a másik csak egy „vak ablak”. A black magicet azonban nem itt, hanem szemből nézve a bal élen kell keresni 3 kis csatlakozó formájában. Ide kerül az opcionális billentyűzet – ami egyben tok is -, így a tablet mini notebookká alakítható, de van hozzá okos „penna” is, ha valaki a megjelenítővel inkább ezt használná.

Ami a hardvert illeti, itt is elválik egymástól a két modell, a Pro Snapdragon 870-et, míg a mai tesztalany, a sima SD 860-at kapott. Antutun az előbbi kb. 40%-kal erősebb, szóval nem elhanyagolható a különbség, de azért a kisebbik chip sem éppen gyenge. Ezt támogatja meg 6 GB-nyi RAM és 128 vagy 256 GB-nyi háttértár, ezek az értékek még telóban sem rosszak, de a 8 GB memória a Pro kiváltsága maradt. Az LPDDR4X-es lapkák meglepően gyorsak, és a háttértárak is támogatják az UFS 3.1-es szabványt, szóval a hardver igazán friss-ropogós.

Ami a szenzorokat illeti, a sima variáns csak WiFi kapcsolaton keresztül kommunikál – viszont ellentétben a Mi Pad 4-gyel, ismeri az ac szabványt is -, az 5G modem csak a Pro tulajdonosoknak jár. A sima Pad 5-tel tehát nem lehet a puszta közepén netezni, de a vonatokon és a modernebb buszokon már van ingyenes WiFi, a rét közepére meg úgysem nagyon ül ki senki egy táblagéppel. Szerencsére mindkét modellben van iránytű, gyorsulásmérő, BT modul, lépésszámláló, viszont a műholdas helymeghatározás a WiFi-s verzióból kimaradt, ami valahol érthető is, mint ahogy NFC-vel sem tudtok fizetni, na de ki venne elő a pénztáraknál egy tabletet? Ebből a szempontból a pedométer megléte furcsa, mert szerintem lépést sem fog senki számolni vele, de fogjuk rá, hogy nagylelkű volt a Xiaomi, ellenben az ujjlenyomat-olvasót elcsalta, pedig a Pro-ban ott van. Jack csati viszont egyikben sincs, kár érte.

Ami az akkumulátort illeti, itt elég nagy trükközésbe ment bele a gyártó.

A két modell esetében szintén eltérő műszaki adatokat láthattok, kezdem a WiFi-s variánssal. A 8720 mAh-s telepet 33 W-os gyorstöltéssel lehet etetni, tapasztalataim szerint 2 óránál egy picit rövidebb idő alatt tölt fel. Ez nagyjából arányos az X3 NFC sebességével, ahol egy 5160 milliamperórás akku 0-100-as feltöltése 66 percig tartott, és ott is 33 W a töltőteljesítmény.

A Pad 5 Pro esetében 67 W a hivatalos adat,

vagyis kétszer gyorsabban tölt, mint a sima. Innentől kezdve már csak szóbeszédet osztok meg veletek, de van annyira érdekes, hogy jó, ha tudtok róla. Állítólag ezt a teljesítményfelvételt úgy oldották meg, hogy a 8600 mAh-s akkut 2 darabra bontották, és egy elektronikán keresztül 2×33 W-tal töltenek, ez adódik össze kerekítve 67 wattá. Eddig mindig azzal vádolták a Xiaomit, hogy csak a nagyobb márkákat másolta, de mára nekem úgy tűnik, hogy sokszor ők diktálják az ütemet, olyan műszaki megoldásokkal, mint az előbbi.

 

Xiaomi Pad 5 – Mint a villám

A fentiekben taglalt hardvertől nyilvánvalóan sokat vártam, egy SD 860-as lapka nem viccel, ahogyan az Adreno 640-es GPU sem. De majdnem felakadt a szemem az Antutu pontok láttán, ugyanis 575 000-et kalapozott össze a Pad 5, és ez az olcsóbbik modell kisebbik variánsa, mennyit tudhatnak akkor a nagyobbak? Ezzel pontosan a tavalyi Mi 10 teljesítményét hozta, ami akkor egy 300 000 Ft-os telefon volt, ez meg egy 100 000 Ft-os tablet. A GFX Bench tesztjein is hasonló eredmények születtek, de előtte megemeltem a képfrissítést 120 Hz-re, nehogy kihajtsa a tesztert.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A T-Rex 113 FPS-sel üldözte a motorost, offscreen teszten ugyanez már 183 FPS-re pattant fel. Azt gondolom mondanom sem kell, hogy semmilyen játék nem kottyan meg neki, lassan kell egy újabb csokrot keresnem, mert az olyan neveket, mint az Ark: Survival vagy az Iron Blade lassan körberöhögik az új hardverek. Az egy másik kérdés, hogy egy 11 colos tableten már nem annyira egyszerű játszani, nagyon nyújtóznom kellett, hogy elérjem a közepét, cserébe szívet melengető a folyamatosság, amit ez a képernyő tud. Mielőtt azonban áttérek a megjelenítőre, „for the record” leírom, hogy az Androbench-en sem maradt szégyenben a WiFi-s Pad 5, 1430 Mbps olvasási és 532 Mbps írási sebességet mutatott a program.

Jöjjön a kijelző, ami egy 11 colos IPS panel, 2560×1600 pixeles – WQHD+ – felbontással, 120 Hz-es frissítéssel, ráadásul a HDR 10-et és a Dolby Visiont is támogatja. Itt is tetten érhető a trend, ami a telefonoknál, hogy a frissítési frekvenciák emelkednek, igaz csak 60 és 120 Hz között tudtok váltogatni. Pedig a „sweet spot” a 90 hertz lenne, az már elég magas frissítési ráta és még nem gyilkolja annyira az akkut, mint a 120. A panel betekintési szögei jók, elég jó a fényerő – állítólag 500 nit -, szépek a színek, az utóbbit a tabletekre igazított Android 11 alapú MIUI 12.5.2-ben elég jól be is lehet konfigurálni a „megjelenítés/színséma” menüpont alatt.

Az operációs rendszer verziószámát már az előző bekezdésben taglaltam, de azt viszont nem, hogy ez egy direkt tabletekre kialakított, átszabott MIUI. Annyi a dolog lényege, hogy az almenük a főmenű mellé, oldalra nyílnak meg, ami így sokkal átláthatóbb egy akkora kijelzőn.

 

Remekül használható, hiszen hatalmas tér van a tapizásra, illetve néhány extra dolgot is elrejtettek a tabokra kihegyezett verzióban:

  • nincs kezdőképernyő átszabása (pl. az ikonok sor*oszlopszámát nem lehet variálni)
  • oldalmenüs a rendszer
  • nem lehet visszatenni a régebbi legördülő menüt (legalábbis én nem találtam meg), helyette az Apple stílusú érhető el
  • vannak kifejezetten tabletes elemek, pl. billentyűzet és okostoll vezérlés
  • rengeteg beépített, jópofa háttérkép
  • a beállítások menü csak ikonról érhető el
  • alapból gesztusvezérlésre reagál a képernyő, de a virtuális gombok visszarakhatók
  • mivel Global verzióról beszélünk, tudja a magyar nyelvet és gyárilag telepítve van a Google Play áruház

Ami a netezést és a videónézést illeti, gyakorlatilag tökéletes élményt nyújt a Pad 5.

Nagyon folyamatos az egész, nem akad rajta semmi, sőt, az Antutu teszt közben feltűnt, hogy a 4K videók is 25-30 FPS között futottak, pedig az csak egy benchmark. Gyorsan fel is raktam a DRM Infot, amivel a streaming szolgáltatókhoz tartozó „security leveleket” lehet ellenőrizni. Ennek röviden a lényege az, hogy a streamelt tartalmakat mekkora felbontásban engedélyezi lejátszani az adott eszközön a szolgáltató. A Xiaomi Pad 5 természetesen Level 1-et kapott, ami az elérhető legjobb szint, vagyis akár 4K-s filmeket is nézhettek – persze a kijelző miatt csak 1080 p-t enged majd -, mondjuk a Netflixről. Az üzemidő filmnézéssel 9-10 óra körül alakult – ezt persze nagyban befolyásolja a fényerő és a frissítési ráta -, és itt meg is említenék egy hibát, ami a képernyőhöz tartozik: sajnos eléggé fénylik, szóval ajánlott rá egy tükröződésgátló fólia.

Ami a fényképezést illeti, ezt a szegmens szokatlan módon megnyomta a Xiaomi,

igaz, inkább a Pro villog ezen a téren. A WiFi-s variáns egyetlen fő kamerával rendelkezik, ami érthető, hiszen nem igazán jellemző, hogy valaki egy 11 colos képátlójú, 511 grammos eszközzel készítene képeket. Így a felhozatal az alábbiakban merül ki:

  • 13 MP-es fő kamera
  • 8 MP-es szelfi kamera

A Próban a fő szenzor 50 MP-es és kapott egy 5 MP-es kiegészítő kamerát is, szóval aki erre a szegmensre menne rá, azt vegye. De vissza a sima verzióhoz, hiszen ez van most terítéken. Azért érződik az összhatáson, hogy nem ez volt a fő tervezési szempont, de a mérnökök mindent megtettek, hogy az eredmény tisztességes legyen. A kezelőfelületet némileg lebutították, kikerültek menük, nincs VLOG és Pro mód, kevesebb az effekt, viszont a lényeges dolgok megmaradtak. Lehet dokumentumokat szkennelni vele, van éjszakai mód, képes 1:1, 3:4, 16:9 és teljes képernyős képarányokat is használni, 4K 30 FPS és 1080p mellett is stabilizálja a videókat, amit sok telefon a mai napig nem tud.

Ami a képek minőségét illeti, egy tablethez képest meglepően jók,

pedig ez csak a kisebb szenzor. A színek egészen szépek, tűrhető a fénykezelés, a részletesség sem rossz, de azért látszik, hogy nem túl magas a pixelszám. Igaz, ultraszéles és zoom lencse sincsen és a látószög is elég szűk, de ez még így is a legjobb tablet kamera, amit eddig láttam. A videók viszonylag szépek, ügyesen stabilizál az algoritmus, de azért helyenként vannak mikrolagok, ami tud zavaró lenni. Nyilván a 4K 30 FPS anyagok felbontása rendben van, élvezhetők a felvételek, amiket a legtöbb mai középkategóriás telefon nem mondhat el magáról.

Összegzés

A Xiaomi Pad 5 után azt éreztem, hogy semmi értelme megvenni az olcsóbb kínai gyártók tabletjeit, míg a prémium termékek, mint a Samsung, a Huawei vagy az Apple termékei pedig árban nem fognak tudni versenyezni vele. Szerintem 105 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért ez a tablet a tudásához képest nagyon olcsó, de azért nem teljesen makulátlan. Először is, a WiFi-s verzióban nincs 5G modem, így nem lehet vele bárhol netezni, illetve a kamerája sem olyan jó, mint a Pro-nak, na nem mintha ez egy döntő faktor lenne. Még néhány szenzor és port maradt ki, nincs NFC, műholdas helymeghatározás és jack port sem, illetve, mivel nincs SIM tálca, így a háttértárat sem lehet bővíteni.

És most felsorolhatnám az összes hardverelemet egyenként, a brutális SoC-t, a sok memóriát, a gyors háttértárat, a remek kijelzőt, vagy az atom stabil rendszert, hogy demonstráljam, milyen király is a Pad 5. Gyorsan tölt, a kijelző fényereje nagy – igaz tükröződik a felülete -, hosszú az üzemideje, és a streaming szolgáltatók videóit is képes lejátszani normális felbontásban. Slusszpoén, hogy kiegészíthető külön megvásárolható billentyűzettel, így tulajdonképpen egy androidos notebooká alakítható.

Mit mondhatnék? Nincs ennél jobb kínai tablet jelenleg, nyugodtan vegyétek meg a Goboo store-ból (ami egy hivatalos Xiaomi viszonteladó), ha pont ilyenen gondolkodtok. 105 000 Ft-ot kérnek a 6/128-as és 123 000-et a 6/256 GB-os variánsért, és előrendelés formájában, előleg befizetésével rendelhetitek meg őket szeptember 23-ig, utána kell kifizetni a maradék összeget és kezdik meg az eszközök kiküldését. Az EU raktárból érkező tablet szállítása ingyenes, így további költségekkel nem kell számolnotok, vállalnak rá 2 év garanciát és a rendelkések mellé most tökkféle ajándékot is kaphattok, részletekért lessétek meg az esemény oldalát.

Pro

  • Brutális, Xiaomi Mi 10 szintű teljesítmény
  • Remek kijelző
  • Mindenféle streaming megy rajta nagy felbontásban
  • Szuper sztereó hang
  • Kiváló anyaghasználat és összeszerelési minőség
  • Tablethez képest jó kamera

Kontra

  • Nincs jack port
  • A háttértár nem bővíthető
  • Tükröződik a képernyő

hirdetés