Ninkear A16 Pro utazós notebook teszt
Legjobb kínai notebook 2024-ben
Forrás: RendeljKínait
Ez a 6. Ninkear notebook, ami átmegy a kezeimen, de mindegyikkel volt valami bajom. Ezzel viszont nincs, ráadásul már úgy hasít, ahogy kell. Ez nem véletlen, 32 GB DDR5 RAM, AMD Ryzen 7 8845HS proci, 1 TB-os SSD, 2 fullos Type-C port, 2,5K-s 120 Hz-es kijelző a felhozatal. Az árral nem szőröztek, bumm: majdnem 3 kiló az NNNNIKA16P kuponnal, kell, nem kell. Így is venni fogják azok, akik egy kiváló notit akarnak EU raktárból hazavinni, ingyenes szállítás mellett, mert sokkal olcsóbb, mint a többi idehaza.
Az aprót beleszórták a dobozba, ami nem más, mint egy meglehetősen low budget egér, néhány billentyűzet matrica, egy egéralátét, egy leírás és egy…dobpergés…100 W-on GaN töltő. Nincs tápegység, ez meg hogy lehet? Ezzel végre átevezhettem a tech óceán vizén 2024-be, amikor már olyan funkciók állnak rendelkezésre, mint a nagyon menőnek hangzó „full featured Type-C port”. Toljuk össze a GaN töltő fogalmával az előbbit és nézzük meg, mit is jelent és miért is jó ez az egész.
Ez lett végül a Type-C technológia, ami akár 300 W-ot is képes átvinni, ha minden feltétel adott. Miért ne töltenétek erről notebookokat és telefonokat is egyszerre?
Így került a Ninkear A16 Pro notebook dobozába egy 100 W-os „telefontöltő”, ami már laptop töltő is, meg egy vastagabb USB Type-C kábel.
Vonjuk le együtt a magvas tanulságot: ezzel a módszerrel nagyjából az összes modern eszközötök tölthető lesz. Azért nem voltak nagyon bátrak a Ninkear A16 Pro alkotói, nem merték elhagyni a DC bemenetet, de tápegységet nem adtak hozzá, szóval győzött a spórolós dekontenting osztály a marketing felett. A GaN rövidítés gallium nitritet jelent, ami egy modernebb energiaátviteli és tárolási technológia, így nagy teljesítmény is elfér kis testben, és nem is melegszenek túlzottan az ilyen eszközök. Írtam erről már korábban a Baseus GaN 2 Pro töltő kapcsán, amit pár éve használok.
A port felhozatal szerencsére ennyiben nem merül ki, hanem van:
- 2 darab teljesértékű Type-C port
- 2 darab USB 3.0
- 1 darab 3,5 mm-es jack fülhallgató kimenet
- 1 darab DC IN (hogy pontosan milyen, az rejtély)
- 1 darab HDMI
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ez nem tűnik soknak, de mindkét Type-C képes átvinni 100 W-ot, a képernyőképet DP-Alt mód segítségével, meg amúgy más eszközöket is tudnak tölteni, ollé.
Ezzel elvileg 3 darab! monitort is rá lehet akasztani, ha a DC IN-ről kapja az áramot a Ninkear A16 Pro, már ha nem lennének a Type-C monitorok ritkák, mint a fehér holló. Egy biztos, ez a Type-C képes normálisan etetni az Essager 8 az 1-ben dokkolót, amivel korábban gondom volt, és a benne lévő SSD-t is jól hajtja meg, ugyanis normális sebességeket mértem rajta. Rá tudtam rakni egy HDMI-s monitort is, szóval végre annyi delej jön ki belőle, amennyi kell. Emiatt 1 darab Type-C port végére a világ összes vackát fel lehet fűzni: TF olvasó, SSD tároló, egér, billentyűzet, pendrive, stb, imádom.
Forrás: Geekbuying
Forrás: Geekbuying
Ninkear A16 Pro notebook teszt – Bevitelben is erős és hardverben is jó
Ami a beviteli perifériákat illeti, az egyik gyenge pontja a kínai notiknak a rossz touchpad volt, az átlagos billentyűzetek mellett. Itt ez is változott, hiába plusz 100 rongy sokat segít a minőség javításában. A teljesen alumínium testbe gyógyították bele a kellően nagy, balra tolt érintőfelületet, ami végre érzékeny és jó is használni.
Felette az angol kiosztású billentyűzet, aminek jók a billentyűközei, alig volt elütésem. Két lépcsőben állítható a háttérvilágítása, aminek fontosságát azóta értettem meg, mióta TubaDave, volt kollégám bevezette a routerek kapcsán a „szemkib*szó LED” fogalmát, ami majd megvakít a szobában és nem lehet tőle aludni. Ez nem vakít meg, pont jó.
Plusz nem követték el azt a merényletet, amit a Hewlett Packard egyes eszközeinél: hogy az FN gomb funkcióit fordítva „kötötték be”. Ilyenkor nem kell gombkombinációt bevinni a másodlagos funkciókhoz, viszont az elsődlegesekhez igen, ami ritka idegesítő. Gondolom BIOS-ból ez állítgatható, de hát na, ami jó, azt minek elrontani?
Műszaki emberként egyből rámentem a Youtube-on a „disassembly”, vagyis szétszedős videók nézegetésére, ami pont olyan perverz dolog, mint az unboxing, csak ennek van valami haszna. Illetve csak rámentem volna, de még orosz pajtikáink nem csinálták meg őket, pedig Kína irányából nincs embargó, így elemlámpával próbáltam meg bevilágítani a Ninkear testébe. Nagy örömömre rezet láttam belül, meg két ventilátort, ami jót jelentett. Megpróbáltam kihajtani a benchmarkokkal, de az Aida hőmérője 49 Celsius fokon! kiakadt. Micsoda? Hát ez nem melegszik, pedig az a laptophalál elsődleges oka. Nagy pirospont annak, aki ezt tervezte, de majd az idő eldönti, tényleg jó lett-e.
A Ninkear A16 Pro processzora friss-ropogós darab, az AMD Ryzen 7 8845HS CPU-ja került bele.
Végre lejöttek az Intel cuccairól, és ahol nem C, U meg P betűk vannak, annak mindig örülni kell. A HS ugyanis High Efficiency-t vagyis nagy hatékonyságot jelent – a H/HX meg maximum teljesítményt -, ezek a bikább darabok, és nem olyan bágyasztó teljesítményt nyújtanak, mint pl. az U jelzésűek. Itt ráadásul a lapka kapott NPU-t, ami a neural processor unit rövidítése, ezzel lehet generatív mesterséges intelligencia által elvégzendő matematikai műveleteket is támogatni, szóval ez már tényleg a jövő. A GPU a semmi extra kategória, 780M jelöléssel, igaz, az integrált megoldások soha nem hozzák le nektek a csillagokat, de azért nem is vészesen rossz a helyzet.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
És ha már említettem a teszter programokat, lássuk milyen pontszámokat adtak vissza:
- CineBench R23 (multi core/single core): 15 288 pont; 1737 pont;
- Unigine Heaven Benchmark 4.0 (2,5K felbontás no AA, 8xAA): 31,1 FPS/784 pont; 13,8 FPS/348 pont;
- Unigine Heaven Benchmark 4.0 (1080p felbontás no AA, 8xAA): 71,7 FPS/1804 pont; 29,8 FPS/750 pont;
- CrystalDiskMark 8, (szekvenciális olvasás és írás): 2323/1857 MB/s;
Egy dolog egyből kitűnik, hogy mivel a Ninkear A16 Pro képernyőfelbontása nem a szokásos 1080p, amiben a játékok futnak, hanem 2560×1600 pixel, érdemesebb a Uniqine Heaven második sorát figyelembe venni. Itt már egészen tisztességes számok FPS látszanak. Na, nem a Helldivers 2-vel fogjátok ezeket hozni, de a 10 évvel ezelőtti – pl. Far Cry 3-4 – játékok simán elfutnak majd a 780M GPU-n. Az NVME SSD sebessége sem annyira bomba, ma már ezek tudnak 3500-4000 MB/s-t is, de azért nem rossz. Amúgy meg van WiFi 6 és BT 5. valahány, a gyártó nem köti az orrotokra a pontos verziót.
Ami a kijelzőt illeti, a Ninkear A16 Pro notiba egy 2560×1600 pixel felbontású, 120 Hz-en frissülő, alapvetően remek darab került.
Azért csak alapvetően, mert ez a képarány 16:10-es, és ugyan a szoftverek kitöltik a képet, de például a filmek és a videók nem, hanem marad két fekete csík. Kicsit itt is az van, mint a kínai tableteknél, hogy jobb lett volna a 2560×1440 pixeles, 16:9-es panel, de így még több pixelt lehet a poszterre írni. Leszámítva az ilyen irányú derpegésemet, nagyon nem tudok belekötni, 350 nit a fényereje, szobába ez teljesen elég, 100%-ban teljesíti az sRGB színteret, élénkek, vidámak a színei. Ha nincs mellette másik megjelenítő, senki nem mondaná meg, hogy vannak ennél jobb IPS panelek, de még a KTC monitoraim mellett is úgy éreztem, hogy több mint tisztességes a teljesítménye. Egy gondolat: a monitor ugyan 120 Hz-es, de ezt a GPU nem tudja szinkronizálni más megjelenítőkre, tehát Free- és G-Sync nincsen. Ez nem egy játékokra kitalált laptop.
Forrás: Geekbuying
Ninkear A16 Pro notebook teszt – Síri csend és hullaszag
Amit a fentiekben írtam, nem többek, mint a műszaki paraméterek felsorolásai, de ebből nem derül ki igazán, hogyan teljesít a gyakorlatban a gép, szóval most jön a Ninkear A16 Pro teszt lényegi része. Először is, a notebook hihetetlenül csendes. Próbáltam ennek kideríteni az okát, és a tippem az, hogy az okosságot az AMD Ryzen 7 8845HS processzorban kell keresni.
Ez egy 4 nm-es technológiára építkező, maximum 45 W teljesítményt leadó lapka, kódnév alapján Hawk Point, mert úgy sokkal menőbbnek hangzik.
Ennél a piacon jelenleg nincs kisebb csíkszélességű processzor – a TSMC valahol 3nm környékén tart, de ezek még nem megvehetők -, így a cucc gyakorlatilag alig melegszik.
12 évnyi IT-ban eltöltött tapasztalatom alapján azt mondom, hogy a notebookok hardverhibái 10-ből 8 alkalommal a hővel – vagy user errorral – voltak kapcsolatosak, tehát most rámondom előre, hogy szerintem ez egy időtálló darab lesz. Azért, ha maximumon hajtjátok, fel tudnak a ventik hangosodni, de nagyon ritka, hogy 100%-on kell forognia, és nincsenek random felpörgési anomáliái, mint például a korábbi Xiaomi Mi Gaming laptopomnak.
A Ninkear A16 Pro mivel keveset fogyaszt, egész így jó az üzemideje is. Egy 5200 mAh-s akku van benne, ami 80,08 Wh-t jelent, ez nagyjából egy 20 000 mAh-s power banknak felel meg, azok 74 Wh-sak. És az a helyzet, hogy normális felhasználás mellett nem is nagyon eszegeti az elektronokat. Egyébként az FN+Q gombbal lehet váltogatni az irodai, a kiegyensúlyozott és a Turbo mód között, én maradtam az elsőnél a tesztírás közben, majd egy netes stopperrel megmértem, meddig húzza akkuról, úgy hogy 2 monitor, meg egy USB HUB-o aggattam rá. A 4,5 óra eléggé tisztességes, úgy, hogy direkt nem vettem le a fényerőt, és ne feledjétek, a Ninkear A16 Pro noti mögött teljesítmény is van. Photoshopoltam, Premier Próztam vele, sőt, még játszottam is egy kicsit, és zokszó nélkül tűrte. Filmet nézni kb. duplaennyit lehet vele lejebb húzott fényerő mellett, ami szintén tabletes akku idő. Feltöltésre meg ott a 100 W-os telefontöltő, ami az egészet nagyon kényelmessé teszi és 1 óra alatt eléri vele a 100%-ot az A16 Pro. Életben tartáshoz egyébként 65 W is elég, és egy modernebb 20 000 mAh-s power bankkal duplázható az üzemidő.
Forrás: Geekbuying
A Ninkear A16 Prón futó Windows 11 Próról túl sok okosságot nem tudok elmondani, előreaktivált oprendszer, teszi a dolgát, a magyarítás és a frissítések flottul felmentek, nem volt vele semmi gondom.
Nagy örömmel fedeztem fel, hogy végre integráltak egy normális képmetszőt bele, ami a PrtScr megnyomásával jön elő, nem kell már hozzá külön segédszoftver, mint a Win10 esetében. Ninkearos sajátosság, hogy a sztereó hangszóróik nem igazán jók, és ez az A16 Pro esetében is így van, halk, ványadék hangon kornyikál, de még ez magasan a legjobb az eddig tesztelt modellek közül. És nagyjából ez az egyetlen olyan, amibe bele tudok kötni, ami szerintem kiemelkedően ritka egy notebook esetében.
Összegzés
Ritka madár a Ninkear A16 Pro, abban az értelemben, hogy a kínaiak sokszor régebbi hardvereket olcsósítanak, és azt adják kihagyhatatlan áron. Ez se nem régi, se nem annyira olcsó, cserébe nagyon minőségi, tele innovatív megoldásokkal. A legfontosabb talán a 2 db teljesértékű Type-C port, és az, hogy a töltés már egy mobiltöltővel elvégezhető, így egy szuperhordozható, 16 colos monitorral szerelt erőművet kaptok, ami nem akar magától éhen halni. Dedikált videókártyája nincsen, ezzel azért számoljatok, de a régebbi játékokat tisztességgel elfuttatja.
288 400 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte az NNNNIKA16P kóddal a Geekbuyingon, ingyenes szállítás mellett. Ez vajon sok? Nézzük, mit mond rá az Árukereső. Ezeket állítottam be szűrési feltételnek: 32 GB DDR5 RAM, Ryzen 7, integrált videókártya, máris elköszönt a mezőny kétharmada, a legolcsóbb termék a Lenovo IdeaPad Pro 5 volt, 380 000 Ft-ért. Ha benyomtam a Windows 11 Prót mellé, akkor ugrottunk 523 000 Ft-ig, ha pedig beállítottam a kijelző felbontását, maradt két HP Zbook 758 000 Ft-ért, igaz, azokban van egy normális videókártya is. Ez nagyjából 160!%-kal több mint a Ninkear A16 Pro ára, ezek alapján drágának finoman szólva sem nevezném, de mindenki eldöntheti maga, pontosan milyen hardverre van szüksége. EU raktárból érkezik, ingyenes szállítás mellett.
Pro
- WiFi 6
- Jó kijelző
- Tengernyi RAM
- Tudásához képest olcsó
- 2 db full featureed Type-C
- Erős, nagyon modern proci
- Igényes kialakítás, igaz nem túl izgalmas dizájn
- Elég jó touchpad és billentyűzet, háttérvilágítással
- Végre nem kell a töltéshez hagyományos tápegység, elég egy telótöltő is
Kontra
- Ninkear betegség: gyenge hangszórók
- A háttértár „csak” 2300/1850 MB/s-mal olvas és ír
- Nincs dedikált videókártya (igaz, ennyiért a konkurensekben sem)