Essager 8 az 1-ben bővítő teszt
Port ínség vége?
Forrás: Banggood
Ismered azt az érzést, amikor a laptopod körül kábelrengeteg alakul ki, és már azon gondolkodsz, hogy talán ideje lenne egy új íróasztalt venni? Esetleg nem tudsz elég perifériát vagy monitort csatlakoztatni a laptopodhoz, mert nincs hova? Nos, pontosan ebben a cipőben jártam, amíg rá nem bukkantam az Essager 8 az 1-ben bővítőre. Ez a kis kütyü – a gyártó ígérete szerint – megoldja az összes csatlakozási problémádat 10 700 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért cserébe, amit a BGREUESG8 kóddal érhettek el. De vajon tényleg így van? Lássuk!
De nézzük, mit tud a HUB valójában (és hogy miért 8 az 1-ben a neve):
- 1 darab Type-C port, PD képes, 100 W-os bemenet (ez van a HDMI csati mellett): ez a csatlakozó teszi lehetővé, hogy akár 100 W teljesítménnyel tölts más eszközöket vagy megtáplálj monitorokat PD protokollon keresztül. A kimenetét a kábel végén találjátok egy másik Type-C csatlakozó formájában.
- 1 darab HDMI port 4K 30 Hz átvitellel: lehetővé teszi, hogy 4K felbontású külső monitort csatlakozhass 30 Hz-es frissítési frekvenciával, ami azért sok felhasználáshoz már karcsú, de munkára elegendő. Nálam egyéblként 2,5K felbontás mellett simán átvitte a 60 Hz-et is.
- 1 darab 10 Gbps Type-C port adatátvitelhez: ez a port ideális olyan eszközökhöz, amelyek támogatják az USB-C szabványt, illetve képinformációt is képes átvinni (nincs Type-C-s monitorom, így nem tudtam kipróbálni).
- 1 darab USB 3.2 Gen 2 port: ez a port 10 Gbps átviteli sebességgel rendelkezik. Ideális külső merevlemezek, pendrive-ok vagy más nagy sávszélességet igénylő eszközök csatlakoztatására.
- 1 darab USB 2.0: bár ez nem a leggyorsabb port, de tökéletes olyan perifériák csatlakoztatására, amik nem igényelnek nagy sávszélességet, mint például az egér vagy a billentyűzet
- 1 darab TF kártyaolvasó micro SD kártyához
- 1 darab TF kártyaolvasó normál méretű SD kártyához
- 1 darab M.2 SSD hely: ez talán a legérdekesebb funkció. Lehetővé teszi, hogy egy M.2 SSD-t csatlakoztass közvetlenül a bővítőhöz, illetve az oldalán lévő gombbal el is tudod azt rejteni, mint egy titkos tárolót.
Galéria
Forrás: Banggood
A fenti pontokból látható, miért is hívják 8 az 1-ben bővítőnek az Essager eszközét.
A beépített SSD tárhely kipróbálásához egy, az Alza-tól vett Kingston NV2 1 TB SSD-t használtam, illetve rendeltem egy Vention 2.1-es HDMI kábelt is. Miért az Alza-tól? Mert így 1 nap alatt megjött a csomag és nem kellett várnom a cuccokra.
A beszerelésnél azért volt egy kis bibi: a túlzottan kicsi fejű csavar nem tartja helyén a Kingston lapkáját, ami állandóan ki akart csúszni a foglalatából.
Ezt hogy tudták benézni a gyárban, most őszintén? Itt elméletileg szabvány cuccokról van szó, nem is értem, szerencsére a szilikonlapka pont olyan vastag, hogy helyén tartja a fedéllel együtt az SSD-t. A másik, szabványokból fakadó anomália az, hogy egy modern NVME SSD magasabb adatátviteli sebességre képes, mint amit a Type-C 10 Gbps-es szabványa támogat. Ennek maximuma nagyjából 1250 MB/s – 10 000/8 -, míg a Kingston NV2 1 TB névleges 3500 MB/s olvasási és 2100 MB/s írási sebességet tud.
Forrás: Banggood
Megmértem a valós átvitelt, 970 MB/s lett az eredmény, vagyis a tényleges sebesség harmadával lehet olvasni és felével írni a hardvert, ami szívás.
Persze adattárolásra így is tökéletes, de azért na, kérem vissza a másik 66%-ot. A dolog egyébként nem ment olyan flottul, mint szerettem volna, a Ninkear A15 notebook Type-C portja valamiért nem adott le az Essager termékének megfelelő mennyiségű áramot, és a párom HP notebookja sem, a régi Xiaomimen meg a normális sebességének a tizedét mértem. Másik 3 eszközön – 2 notebook és egy Steam Deck – hibátlanul működött, szóval itt volt némi hektikusság. A többi portja viszont elsőre is úgy funkcionált, ahogy kell. Átadta a képinformációkat a HDMI csatlakozón a monitoromra, kezelte az SD kártyáimat – végre nem kell adaptereznem -, az egeremet és a pendrive-omat is, itt nem volt hiba.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Fontos, hogy a Type-C csatlakozós HUB-ok csak akkor működnek megfelelően, hogyha a csatlakozó, amire feldugjátok „full featured” Type-C port. Mit jelent ez? Azt, hogy az ilyen Type-C portok mögötti vezérlők támogatják:
- az adatátvitelt
- a DP-Alt módot a képátvitel miatt
- a PD protokollt a 100 W-os töltéshez
Az, hogy a csatlakozótok mit támogat, azt vagy a gyári leírásból – ha megadják -, vagy a notebook házára nyomott piktogramokból – ha ráírják – derül ki, vagyis a fenti anomáliák ebből is kialakulhattak, nem biztos, hogy az Essager termékének a hibája, ebben az esetben értelemszerűen több pontot érdemelt volna a végelszámolásnál.
Összegzés
Kicsit bajban vagyok az Essager 8 az 1-ben bővítővel, mert koncepciójában egy remek eszköz lenne notebookok mellé, de az SSD tároló béna kialakítása nagyon bosszantó hiba és a melegedés is ad némi kétkedésre okot. A gyors, NVME SSD-k átviteli sebességét pedig már korlátozza a 10 Gbps-re képes Type-C szabvány, szóval ne várjatok olyan sebességet, mint egy alaplapi foglalattól. Ha konkrétan az SSD tároló miatt vennétek meg, akkor a helyetekben másik eszközt keresnék.
Aki ennek ellenére hazavinné, annak 10 700 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kell kiperkálnia. A Banggood kínai raktárból küldi ingyenes szállítás mellett, többletköltségek nélkül, csak ne felejtsétek el a BGREUESG8 kódot használni. Akinek pedig nem kell az SSD tároló, az lessen rá a Pobod és a Basix 7 az 1-ben portsokszorozóira, amik eléggé olcsón kelletik magukat.
Pro
- Rengeteg port
- Olcsó
- Fogad SSD-t, átviszi a monitorjelet
- Jó anyaghasználat
Kontra
- A csavar nem tartja helyén az SSD-t
- Melegszik
- Nem minden eszközzel működött tökéletesen (de ez lehet a Type-C mögöttes szabványainak hibája is)