hirdetés

Fossibot F3600 Pro power station teszt

Ördögi kör, derékba tör

teszt
Fossibot F3600 Pro power station teszt 1

Forrás: Fossibot

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-08-26

A Fossibot F3600 Pro a legdurvább power station, ami valaha nálunk járt. 3600 W összteljesítmény leadására képes, 7680 Wh-nyi elektromos munkát végez el, ami akár 11 520 Wh-ig bővíthető. Erről egy kisebb sátortábor összes energiaszükséglete kiszolgálható, kismillió – igazából 13 – kimenete van, köthető rá napelemes rendszer, szóval szinte mindent tud. Az ára magyar fejjel szinte feldolgozhatatlan, igaz a konkurencia még drágább. 1 145 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek az F3600 Próért a 8QRABOT4  kóddal, cserébe a tudása is durva. Lássuk, mennyire!

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 8
  • ár/érték arány: 7

8.8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Ez ugyanis nem lakásba való, a kertes házakba pedig nem mozgatható, backup akkumulátorokat telepítenek, nem pedig ilyeneket.

Nézzük meg együtt, miből is áll a Fossibot F3600 Pro szettje:

  • Fossibot F3600 Pro központi BMS, LiFePO4 akkumulátorokkal szerelve, 3840 Wh „kapacitással”
  • Fossibot FB3840 kiegészítő akkumulátor, 3840 Wh „kapacitással”

Minden ilyen rendszernek a lényege a skálázhatóság, így a központi vezérlőegység mellé további 2 darab FB3840 akkut lehet csatlakoztatni, ehhez adnak a szettben bekötőkábeleket is. A 3 akkumulátort összefogva jön ki a maximális 11 520 Wh, de a tesztünkön csak 2 volt, így 7680 Wh-val gazdálkodhattam. A Fossibot F3600 Pro minősége meggyőző, mindenhol masszív anyagokkal találkoztok, kivéve a kinyitható leffentyűket, amik viszont hártyavékonyak. Van 2 hordfüle is a power stationöknek, amivel meg lehet őket emelni. Hatalmas téglatesteket kell elképzelnetek, formatervezési bravúrt nem lehet ezeken végrehajtani, de nem is bántják a szemet. Erre mondjuk: indusztriális.

Az alapkiszerelés része kínai geg gyanánt egy Fossibot L01 névre keresztel, XML2 LED-del szerelt elemlámpa.

Ez kb. olyan, mint a japán autókban a szent kvarcóra. Ezt azért nem építették bele a Fossibot F3600 Pro testébe, mert ezt fel nem fogjátok emelni és úgy világítani vele, cserébe mágnesesen felcuppantható az F3600 Próra. Mivel ez nem az L01 elemlámpa, hanem a power station tesztje, ezért erről csak annyit, hogy a test alumíniumból készült, Type-C-ről tölthető és ritka csúnya, foltos-gyűrűs a vetített képe, a fényereje pedig 900 Lumen. Sötétben babráláshoz tökéletesen elegendő. Van a power stationön egy csík LED is, aminek van SOS funkciója, így ha a Fossibot F3600 Pro mellett kerültök bajba, tudtok jelezni másoknak, akár 8 órán keresztül.

A további kiegészítőket egy igényes, táskára pántolható, cipzározható tasak tartalmazza.

Találtok benne egy kézikönyvet a Fossibot F3600 Pro/FB3840 power station és egy másikat a Fossibot L01 elemlámpa használatához, egy 12 V-os szivargyújtós adaptert az autós és egy MC4 to XT90 kábelt a napelemes töltéshez, egy USB kábelt, egy takarófóliát a nedvesség ellen és persze egy 230 V-os bekötőkábelt a hálózati tápláláshoz. A fentiekből a műszaki affinitásúak összerakhatták, hogy a rendszert háromféleképpen is lehet tölteni:

  • 230 V-os hálózatról, maximum 2200 W-tal (értsd: otthon bedugod a konnektorba)
  • 12 V-os szivargyújtóról (menet közben használva, amikor az autó „dízel/benzin generátorként” működik)
  • napelemről (ehhez kell az MC4 csatlakozós kábel), maximum 2000 W-tal ( ez 5 darab SP 420 napelemes szett teljesítménye), és ez kombinálható a hálózati betáppal, összesen 4200 W-ig

Ebből alapból kettő játszik, hiszen a napelemet – Fossibot SP420 – külön meg kell vásárolnotok. Ezzel pedig eljutunk még egy problémához: 1 darab Fossibot F3600 power station + 2 darab Fossibot FB3840 kiegészítő akku + 1 darab Fossibot SP420 napelem felülről karcolja a 2 millát, vagyis az energiatárolás még ma sem filléres tétel, hiába esett az akkuk ára 90%-ot az elmúlt 10 évben. És ez így egyben majdnem 150 kilogramm, tehát ezek már nagyon nem otthonra kitalált cuccok, ami azért szépen leszűkíti a felhasználás körét.

Forrás: Fossibot

A fentiekből már kitalálható, mire jó a Fossibot F3600 Pro power station szett: nem egy háztartás megtáplálására vagy nem néhány eszköz etetésére való, mint a kisebb testvérei, hanem kitelepülések áramellátásra. Itt azonban érdemes kimatekoznotok, hogy milyen fogyasztókat akartok életben tartani és milyen hosszan. Hogy hozzak egy életszerű példát, ami valóban megtörtént: 2006-ban a csocsó VB előtt csináltunk edzőtábort egy puszta közepén, ahol az alábbi fogyasztókat kellett életben tartani (fogyasztással kapcsolatos referenciának az Index cikkét használtam):

  • 1 darab tábori hűtőszekrény, napi 2 kWh energia
  • 3 darab 20 W-os lámpa a csocsóasztalokhoz, napi 10 órával számolva, napi 0,6 kWh
  • 1 darab kávéfőző, napi 40 csésze kávé elkészítésével napi, 1 kWh

Összesen: 3,6 kWh napont

A Fossibot F3600 Pro nálam járt szettjével, ami 7680 Wh-ra képes,

a fenti szett 2 napon keresztül – 7680/3600=~2,13 nap – működtethető, ha pedig 2 akkus lenne a power station összeállítás, akkor ugyanez 3 napig – 11 520/3600=3, 2 nap – is menne. A másik korlátozó tényező az egyszerre leadható maximális teljesítmény szokott lenni, ami azért fontos, mert a fenti tábori összeállításban a kávéfőző simán felvesz 1500 W-ot, ami a kisebb power stationöket egyszerűen leveri.

Mivel a Fossibot F3600 Pro 3600 W-ot képes összesen leadni – ez egy fogyasztó esetében is ennyi lehet -, ezért akár 1 kávéfőzőt és egy hűtőt is kitart egyszerre.

Ami meglepett, hogy a kiegészítő akkukkal sem növelhető tovább a leadható teljesítmény, de ez így is olyan sok, hogy egy vasmagos rezsót ráköthettek és süthettek, főzhettek róla.

Végre egy olyan szett, aminek van értelme abból a szempontból, hogy tényleg képes kiszolgálni egy kisebb tábort, ha jól beosztjátok a kapacitást, vagy ha telepakoljátok napelemmel, mert akkor nappal feltölt, és kész. Ebből a szempontból a 420 W-os SP420 napelem panelből egy is elég, hiszen nyáron akár 14 órát is elérheti a napsütéses órák száma, az pedig rengeteg energia.

hirdetés

Fossibot F3600 Pro power station teszt – Használat közben meggyőző

A Fossibot F3600 Pro teszt hogyan kezdődhetett volna máshogy, mint a telepek teljes feltöltésével és a BrightEMS applikáció leszedésével. Elég informatív a cucc és itt már tényleg látom létjogosultságát a dolognak, hogy nem gombokat nyomkodtok a front panelen, hanem szépen távolról intéztek mindent. A Fossibot F3600 Próban BT modul van, de a telefonon keresztül,WiFi-n vagy mobilneten, ki tud menni a világhálóra.

Az nem volt annyira szimpatikus, hogy a BrightEMS appot nem a Googe Play áruházból, hanem valami hottentotta kínai címről kellett leszednem.

Ez egy milliós cucc, és sideloadolni kell az alkalmazást? Ne már, erre mondta Atika kolléga, hogy ez neki így simán no-go zóna lenne. A Bluetti például nem csinál ilyet. A felülete átlátható, egyszerűen kezelhető, és amiben a dolgok többnyire adják magukat. Jópofa a stilizált rajz az elektromos hálózatról, ahol nyomon követhetitek a ki- és bemenő teljesítményt, hogy mit hova kötöttetek be és merre mennek az elektronok. Egy csomó dolgot felparaméterezhettek:

  • a töltés intenzitását
  • számolja-e a költségeket vagy sem
  • magától kikapcsoljon-e
  • a kijelzők elmenjenek-e aludni vagy sem
  • milyen módban működjön a beépített LED (konstans, SOS vagy villogó)
  • firmware frissítés stb.

Miközben írtam a tesztet, gondoltam rátolom az ACGAM ET225E elektromos asztalomat, a Ninkear A16 Pro konfigomat, meg a két KTC monitor, meg innen töltöm a telefonomat is, ha már ennyi energia áll rendelkezésre. Ezt gyakorlatilag kiröhögte a Fossibot F3600 Pro, a felvett összteljesítmény nagyjából 100 W volt – az asztal működése közben 300 W -, amit laza 76 óráig képes lett volna kitartani.  Ültem is így 3 napig off-grid, aztán meguntam, hogy nem merült le és visszaraktam a hálózatra. Egy dologra viszont figyeljetek: ha töltitek a kiegészítő akkukat, akkor annak a töltési teljesítménye is beleszámít a Fossibot F3600 Pro kimeneti teljesítményébe. Vagyis először maximumra mindkét akkut, utána kaptok értékelhető fogyasztási adatokat.

Nyilván a munkaállomásom etetése ebben az esetben nem egy értelmes felhasználás, így áttelepítettem a cuccot a konyhába, ahol azért komolyabb fogyasztók is vannak. Ez sem teljesen életszerű, mert a Fossibot F3600 Pro hatalmas mérete eléggé akadályozta a mozgást a helyiségben. Viszont itt köthettem rá konyhai gépeket, és tudtam mérni a teljesítményüket:

Fossibot F3600 Pro power station teszt 48 Fossibot-F3600-power-station-terheles

Forrás: BrightEMS szoftver

A fentiekből látszik, hogy a villanytűzhelyek kivételével semmi nem okoz neki gondot. Ha viszont sok a fogyasztó, az egyidejű használattal gyorsan el lehet érni a 3600 W-ot, szóval azért ez sem egy mindenható power station. Ami fontos, hogy sok gyártó azzal trükközik, hogy a teljesítményt összteljesítményként adják meg, nem pedig az egy fogyasztó által felvehető maximum teljesítményként. A Fossibot F3600 estében a 3600 W az egy termék által felvehető teljesítményre utal (legalábbis 2740 W-ig el tudtam hajtani egy fritőzzel), és a 3600 W összteljesítményt is kitartotta (3615 W-ot még tudott), tehát a gyártó itt nem trükközött az adatokkal.

De egy kitelepülés alkalmával használt vasmagos rezsót simán meghajt és ezt a célközönséget abszolút látom is mögötte. Ezt a szettet nem magánemberek fogják megvásárolni, hanem szervezetek, akik évi 10-15 kültéri eseményt csinálnak, amivel a magas bekerülési költség is visszahozható. Főleg, hogy 6500 feltöltésre és 10+ éves élettartamra tervezték a LiFePO4 – vagyis vasfposzfát – akkukat, szóval egyhamar nem megy tönkre a Fossibot.

Forrás: Fossibot homepage

Ráadásul UPS-ként is tud üzemelni, ilyenkor maximum 2500 W-nyi fogyasztót lehet ráaggatni,

szóval éppenséggel egy szervertembe is jó lehet egy ilyen, csak azok ritkán költöznek, így a mozgathatóság ott nem szempont, ellentétben a sok 230 V-os kimenettel, meg a gyorsszervízzel. Ebben a piaci szegmensben meg vannak olyan nevek, mint az APC vagy az Eaton, akiket azért nekifutásból a Fossibot nem fog átugrani, ezt tapasztalatból mondom.

A Fossibot F3600 Pro rengeteg védelemmel rendelkezik – túltöltés, túláram, melegedés stb. – amik biztosítják a megfelelő működést. Pont emiatt kapott aktív hűtést, hiszen akár 4200 W teljesítmény is érkezhet a bemenetein, ahol azért már jelentős hőveszteség termelődik. Ez egyben azt is jelenti, hogy tud a power station hangoskodni – bár egyáltalán nem vészesen -, mind töltés mind áramleadás közben, de ez kültéren senkit nem fog zavarni, beltérben pedig nem fogjátok használni. Én azért ültem mellette majdnem egy hetet és amikor napi ötször rátolta a lábamra a forró levegőt, akkor annyira nem röhögtem. Van itt kakaó, de azzal mindig extra hőtermelés is jár.

Összegzés

A Fossibot F3600 Pro teszt alatt elég sok gondolat keringett a fejemben. Ki tartozik bele a célközönségbe? Szerintem leginkább az olyan szervezetek, akik sokszor pavilonoznak – pl. a nagy futófesztiválok és hasonló rendezvények idején -, esetleg vendéglátósok kisebb fesztiválkocsikkal vagy gazdag magánemberek, akik az idejük egy jelentős részét a szabadban töltik, ahol nincsen áramforrás. De az valószínűtlen, hogy ennyi pénzért valaki otthonra venne egyet, mert oda overkill ez a teljesítmény. Az meg, hogy az app nincs Play Store-ban, egy ilyen drága eszköznél eléggé gáz és fel is vet néhány adatvédelmi kérdést.

Ami a minőségét és a funkcionalitását illeti, az rendben van, leginkább a Bluettivel versenyez – az AC400+B300 kb. ez a szint, az is skálázható -, ami nagyobb név, cserébe drágább is. Az, hogy le tud adni összesen 3600 W-ot, szerintem egy vízválasztó funkció, mint ahogy a skálázhatóság is, mert ez a kapacitás már tényleg nagyon sok mindenre elég. Cserébe nagy és nehéz, de ez ilyen műszaki paraméterek mellett érthető.

1 145 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte a 8QRABOT4  kóddal – ami a konkurensek hasonszőrű termékeit tekintve nem is vészesen sok -, ingyenes szállítás mellett, EU raktárból, amivel ha nem is nyeri el minden idők legjobb power station címét, de az eddigi legdrágább teszttermékét mindenképpen.

Pro

  • Brutális, skálázható kapacitás
  • Nagy összteljesítmény
  • Bármennyibe is kerül, a konkurensekhez képest nem drága
  • Nagyon gyorsan tud napelemről és hálózatról egyszerre tölteni
  • Rengeteg ki- és bemenet

Kontra

  • Ez minden, csak nem hordozható, inkább a kerekein cibálható
  • Egy kitelepülésen kívül nehezen tudom elképzelni, hol jön jól
  • Ha a hálózatba dugjátok, nem lehet kikapcsolni
  • Ontja magából a hőt, beltérben kellemetlen
  • Az app nem elérhető a Google Play-ből

hirdetés