Tronsmart Onyx Free TWS fülhallgató teszt
Egészségetekre
Újabb Tronsmart Onyx szériás fülhallgató az Ace után, a Free személyében. Különlegessége, hogy UV fénnyel képes sterilizálni a fülhallgatókat. A szokásos erényekben is csillog, hosszú az üzemideje, TWS fülesként automatikusan csatlakozik, IPX7 szabvány szerint áll ellen mindennek, és a Type-C-vel tölthető dokkoló 35 órányi zenehallgatást tesz lehetővé. Az ára 9350 Ft kínai és 11 300 Ft olasz raktárból a BKG8TH02 kuponnal, ami a fenti extrák tekintetében igencsak rendben van.
Ebből a sablonos szerepből kell kitörnie a Tronsmart Onyx Free-nek és erre minden esélye is megvan, bár ezt a következtetést nem az egyen csomagolásból vontam le. Az összeállítás minden Tronsmart terméknél szolid, töltőkábel, bölcső, 3 pár gumiharang, leírás, szóval a szokásos dolgok. A külalak is eléggé átlagos, két fekete bogyó, egy-egy fizikai gombbal, kicsit jellegtelen, de alapvetően ezzel nincsen baj.
Azzal annál inkább, hogy az ilyen csepp formájú fülesek hosszabb távon nem akarnak a fülben maradni, és nincs semmilyen kacs, támasz vagy kampó, ami ezen segítene. Megcsináltam vele a rutinszerűen végrehajtott ugrálóköteles tesztemet – 1500 ugrás alatt kiesik-e vagy sem – és ezt sikeresen túlélte, a trükk, hogy túlméretes gumiharangot kell használni. Azért így is volt olyan szituáció, amikor kimozdult.
Galéria
A töltőbölcső a már ismert Tronsmart logika szerint négy lépcsőben mutatja a töltést, ha a szélső két LED világít, akkor a bogyókat tölti, egyébként a saját töltöttségét mutatja. Elég gyorsan visszapumpálja az elektronokat, de a gyártó nem mondja meg, hogy mennyire. Én nem hagytam magam, az eredmény: 121 perc, hajszál híján 2 óra. Ez teljesen rendben van, főleg hogy 7 órán át hallgathattok 50%-os hangerő mellett zenét. Érdekes módon a maximum erejű hangoskodáshoz is adnak meg gyári adatokat. 4 órára esik le a zenebona ideje, ha csutkán üvöltetitek, de ilyenkor elviselhetetlenül brutálisan szól, nem javaslom senkinek, aki nem akar halláskárosodást szenvedni.
Világújdonság az UV sterilizálás képessége, ami a töltőbölcső alján lakó panelek segítségével történik a betétel utáni 30 másodpercben, ilyenkor minden LED villogni kezd. Ellenőrizni viszont nem tudtam, hiszen ha kinyitom a fedelet, abbahagyja, és még mindig nem vagyok gyorsabb, mint a fény. Innentől kezdve viszont el kell hinnetek, hogy tényleg megcsinálja, a chip ott van, ami kinyírja a bacikat. A fülzsírt viszont még mindig nem tudja kikanalazni a gumiharangból, nélküle pedig „félkarú óriás a nemzet”.
Mostanában elég sok, nem igazán jól kezelhető füleshez volt szerencsém, házon belül ott a Tronsmart Onyx Ace, míg az Amazfit PowerBudsnak is pont ez a legnagyobb hibája. Én még mindig nem hiszek az érintés alapú vezérlésben, a gomb az igazi, és pont ezt csinálta a Tronsmart: vett a Panasonictól normális nyomógombokat. A műszaki paramétereket kedvelők miatt mondom, hogy egy katt 0,7 N erőkifejtést igényel. Magyarra fordítva, nem toljátok fel az agyatokba a fületeken keresztül a Free bogyóit, ha nyomgatnotok kell. Ráadásul Troniék mellékeltek egy remek képet arról, hány kattintás mit csinál, amit most én ide be is teszek nektek.
A másik, ami nagyon tetszett, az a mikrofon. Teljesen véletlenül letoltam egy másfélórás telefonbeszélgetést vele, közben unicikliztem, mászkáltam az utcán, mindenféle zajhatásnak voltam kitéve és végig remek volt a beszélgetés minősége. Egyetlen dolgot nem kezel, az pedig a szélzaj. Bár az átlagnál jobban belesimul a fülbe, azért keletkezik annyi turbulencia, hogy ez behallatsszon, hiába a CVC-nek és a DSP-nek nevezett zajcsökkentő technológia. Természetesen a hívásokat fogadni és elutasítani, illetve tartásba tenni a gombokkal is lehet.
A Free hangja szerintem rendben van. Persze az agybadugós fülesek összhatását mindig megszépíti, hogy a gumiharang miatt rendkívül jó a tömítés, és emiatt basszussal telt a hangkép, elméletileg. Ezt valahogy sikerült kigyomlálni a tesztalanyból, így egészen kellemesre csiszolták a hangját. Nemcsak az erő, hanem a technika is vele van, Qualcomm chipre támaszkodik, ismer egy csomó kódolási szabványt – aptX, AAC, SBC -, BT 5.0 protokollal kommunikál, szóval elvileg minden adott, hogy remekül szóljon.
Az biztos, hogy nagyon kiegyensúlyozott az, amit kaptok tőle, de először valahogy nem kedveltem. Túl hidegnek és színtelennek éreztem, igaz a nagy felbontást nem egy dinamikus meghajtótól kell elvárni. Aztán ahogy teltek-múltak a napok, egyre jobban megszerettem és rájöttem, mi a titok: nem tömít annyira brutálisan, mint az agybadugósak többsége.
Így egy kicsit fakó, de kellemes a hangkép, nem túl basszusorientált, viszont mindent pont annyira lehet kihallani a zenéből, amennyire kell. Mind a magas, mind az alacsony frekik szépen szólnak és az énekhangok is jók, főleg a whiskey áztatta karcos férfi rocker énekek. Természetesen ezzel a fülessel is nézhettek videókat, nem csúszik a hang a képhez képest.
Összegzés
Szerintem a Tronsmart Onyx Free UV funkciója remek marketingfogás arra, hogy akik paráznak a baciktól, azok felfigyeljenek a termékre. De nem ezért kell megvenni, hanem a jó hang és a mikrofon, na meg a kellően hosszú üzemidő miatt. A töltőbölcsője sem akkora, mintha krumplit rejtegetnétek a farmer zsebben, szóval egy nagyon élhető kis eszközről van szó.
Az alkatrészeket a Qualcomm szállítja, megbízható technikának tűnik, nem hiszem, hogy gond lesz vele. Egyetlen dolgot tudok ellene felhozni, hogy nem igazán sportra termett, ki tud mozdulni a fülből, de másba nem tudok belekötni. Az ára pedig igen baráti, Kínából a BKG8TH02 kuponnal 9350 Ft, de olasz raktárból is csak 11 200 Ft – itt is működik a kód -, és ebben már benne van a szállítás is.
Pro
- Hosszú üzemidő
- Remek mikrofon
- Egyértelmű, egyszerű kezelés
- Kiegyensúlyozott, de egy picit fakó hang, zavaró hibák nélkül
- Egyedi UV fertőtlenítés
- Tudással arányos ár
Kontra
- Ki tud mozdulni a fülből
- Jó az UV funkció, de a fülzsírt ettől még nem tudja kikanalazni
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.