hirdetés

Soundcore Liberty 4 NC fülhallgató teszt

Ennyiért, ennyit más nem ad

teszt
Soundcore Liberty 4 NC fülhallgató teszt 1

Forrás: Soundcore

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-11-08

A Soundcore kijött az új szériás fej-és fülhallgatóival, amitől eléggé elalélt a nemzetközi sajtó. A Soundcore Liberty 4 NC ezek közül az egyik TWS csúcstermék, remek zajszűréssel, gyorstöltéssel és LDAC támogatással, ami sokat javít a hangminőségen. És ez még csak a jéghegy csúcsa, mert a Soundcore app sok további meglepetést rejteget. 30 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte a Gshoppernél a gshopper20  kóddal, a szállítás ingyenes, a többletköltségeket állja a webáruház.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 8
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 10
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9.4

Népítélet

9.6

  • megbízhatóság:10
  • design és anyagminőség:10
  • felszereltség, funkciók:10
  • ergonómia:8
  • ár/érték arány:10
Véleményt írok

Szerencsére a Soundcore Liberty 4 NC anyaghasználatára nem lehet panasz és a dizájn is jól sikerült.

Ötféle színben kapható, hozzám a fekete esett be, de valami vidámabbnak jobban örültem volna. Elegánsan kipattan a töltőbölcső egy fehér státusz LED kíséretében, míg a töltésről másik kettő villogása értesít. Már-már prémium az összhatás, de mindenesetre nagyon konzisztens, érteni, mit szeretne a cég átadni a felhasználók felé. Alul a Type-C port bújik meg, ezen keresztül lehet gyorstölteni a telepeket. Ez azt jelenti, hogy 10 perc alatt 4 órát tol bele a töltő, míg a teljes sprint durván 2 óra. Már amennyiben nem vezeték nélkül töltitek, mert úgyis lehet, így viszont némileg tovább tart a művelet. Kikapcsolt ANC mellett, papíron 10 órás üzemidőt – gyakorlatban inkább 9-et – jelent bogyónként és 50 órát a töltőbölcsőt is beleszámítva, ami eléggé durva, nem emlékszem, hogy bármelyik konkurens ennyit tudott volna.

Ami a Soundcore Liberty 4 NC ellenállóképességét illeti, az IPX4 szabványt teljesíti, ami kb. elég az izzadság ellen, de másra nem nagyon. Mivel ez egy hosszúszárú fülhallgató, ezért nagyon intenzív sportra nem annyira alkalmas, hiszen könnyen kimozdul a fülből, legalábbis a felüléseimet rosszul viselte, viszont futás közben nem volt vele gondom. Cserébe viszont hang oldalon gurít nagyot, a benne lévő dinamikus meghajtók 11 mm-esek, és képes az LDAC hangkódolásra, aminek a sávszélessége 990 kbps. Egy átlagos mp3 nagyjából 200, egy flac fájl pedig 1-2000 kbps is lehet, így már érthető, miért lehet sokkal több részletet kihallani mondjuk egy SBC/AAC kódoláshoz képest.

Viszont előfeltétele, hogy az oprendszer is támogassa ezt,

az Androidnál és a Windows 11-nél ez pipa, de például a Win 10 nem boldogul az LDAC-cal. Sajnos a Windowsok natívan nem engednek a BT kódolások között váltogatni, szóval a legjobban akkor jártok, ha az Alternative A2DP drivert leszeditek, de ez 7 nap próba után fizetős. A progi arra is jó, hogy ellenőrizzétek, milyen kódolásokat támogat a fülhallgatótok, ha valami hiányzik a listából, akkor gyorsan kibukik a kamu.

Forrás: Alternative A2DP driver

Vannak még trükkjei, például a BT 5.3-as szabvány sokkal több adatot képes átvinni, mint a négyessel kezdődők, plusz a hatótávja és a késleltetése is jobb. Ez azt jelenti, hogy például 1 fal mögött sem szakadozott a vétel, a hatótávja 10-15 méter és a filmek alatt sem csúszik a hang, de ez már így van egy ideje az újabb Bluetooth szabványok bevezetése óta. Természetesen a Soundcore Liberty 4 NC is megkapta az eye-candy „Hi-Res” plecsnit és nem is szól rosszul, de erről egy kicsit később. Hiszen van még egy csomó érdekes dolog, amit tud a Soundcore Liberty 4 NC.

Az egyik a wearing detection, vagyis egy olyan infravörös érzékelő, ami azt figyeli, hogy a fületekben van-e a BT fülhallgató.

Ez Android alatt egész jól működik, Spotify-jal mindenhol, de például windowsos filmnézésnél már kevésbé. A fülből kivételnél a vezeték nélküli fülhallgató szinte mindig megállította a zenét, a visszatételnél viszont ugyanezt már nem követi el, pedig így lenne igazán buli a dolog.

Forrás: Gshopper

Szintén érdemes még megemlíteni a multipoint-connection funkciót, ami nem takar mást, mint több eszközhöz egyszerre csatlakozást.

A Soundcore Liberty 4 NC-t a telefonommal és a laptopommal is használtam, és mindkét eszköz között viszonylag szabadon lehet váltogatni, legalábbis addig, amíg egyszer meg nem szakad a kapcsolat. Ilyenkor ugyanis hajlamos makacskodni, néha le kellett választanom, hogy újra összetaláljon mindkét eszközzel. Ezt a két érintőfelület egyidejű 3 másodperces nyomásával tehetitek meg. Nagy előnye, hogy így tulajdonképpen elég egy füles is két eszközhöz. Viszont egy telefonhívást nem tudtam akkor felvenni, amikor a Soundcore Liberty 4 NC a notebookomhoz csatlakozik, hanem előbb váltanom kell, így a hasznossága sokszor nem tud közvetlenül érvényesülni. Szintén nem működik az LDAC kódolás a duális kapcsolattal, ilyenkor visszavált a Liberty SBC-re.

Mint látható, rengeteg mindent tud a Soundcore Liberty 4 NC, és még el sem kezdtem a hangot, a HearID-t, a térhangzást, az appot, az ANC-t és a mikrofonokat feszegetni. Jöjjenek most ezek!

hirdetés

Soundcore Liberty 4 NC fülhallgató teszt – Remek hang, vad ANC, zavaros mikrofon

A fentiekből kiviláglik, hogy a Soundcore Liberty 4 NC BT fülhallgató egy meglehetősen komplex eszköz, nem nagyon szoktam ehhez hozzá ebben az árszegmensben. Mivel a hangkép nagymértékben függ attól, hogy ti hogyan halljátok a hangokat, ezért érdemes azt személyre szabni az alkalmazásban. Töltsétek le a Soundcore appot, húzzátok le a szoftveres update-eket, utána kezdődhet a móka.

Mielőtt azonban széjjelkonfiguráltok mindent, beszéljünk a Soundcore Liberty 4 NC érintésalapú vezérléséről, ami az egyik legjobb, amit láttam. Azt már megszokhattátok, hogy a tapipados megoldásoknál vannak félrenyomások, ezt viszont a Soundcore Liberty 4 NC azzal kompenzálja, hogy csippan egyet, ha az érintés sikeres. Így nem fordulhat elő az, hogy tapiztok, nem történik semmi, aztán „néztek, mint hal a szatyorban”, hogy akkor most mi van, majd egy kis késés után, mikor mégiscsak történne valami, ti addigra már pánikolva tapiztatok még egyet, belekeveredve az őrült össze-vissza nyomkodásba. Ez a 1MORE fülhallgatókra nagyon jellemző, ami azért bosszantó, mert nekem 3 darab is van, és sokszor szívok ezzel. A Soundcore Liberty 4 NC funkcióit nagyon logikusan osztották le, nem is nyúltam hozzá, úgy jó, ahogy van – esetleg a hangerőállítás kitehető -, ellentétben a mikrofonokkal.

Itt volt valamilyen anomália, ugyanis Android és Windows alatt teljesen mást tapasztaltunk. Android esetében rendesen érthető, hallható a beszéd, de olyan mintha túl lenne erősítve a hang, karcos, kellemetlen a fülnek és gyakran hallani dübörgő zajt, mintha egyes hangokat nem tudna rendesen kiszűrni az ENC. Windows alatt pedig halk volt, de teljesen tiszta, így valamit itt elkottáztak a fiúk, headsetnek ne a Soundcore Liberty 4 NC-t válasszátok.

Mint a legtöbb modern fej- és fülhallgató esetében, a hangképet szeretik V karakterisztikára húzni, viszont én ezt nem annyira kedvelem, ellentétben a neutrálissal. A Soundcore Liberty 4 NC esetében ez kicsit bután püfölős basszusokban jelenik meg, ami szakszóval „eliszaposítja” a hangképet. A középtartományban szóló énekhang nagyon tiszta és a treble is jó, de helyenként kicsit hideg a hangkép, be-beszúr egy kellemetlen magas. Azt éreztem, hogy tudna ez a cucc jobban is szólni, de egy kis finomhangolásra van szükség, így elindítottam az appból a személyre szabásért felelős funkciót a HearID-t. Ki is derült, hogy nem hallok minden hangot az összes tartományban, így állítottam az ekvalizeren. Van egyébként 22! db előredefiniált minta, szóval orrvérzésig konfigolhattok. Érdemes még bekapcsolni az appból a térhangzást, élettel telibbé teszi a zenét.

A fenti módosításokkal a Soundcore Liberty 4 NC sokkal bensőségesebben szólt, kellemesebb és melegebb az összhatás, nincs az a csépelős érzés, ami az alapbeállításoknál zavart.

Azért a 1MORE EVO-t nem veri meg, aminek szerintem a legszebb a hangképe a Bluetooth fülhallgatók között, de nincs messze tőle. Ami pedig az appot illeti, abban eléggé erős a Soundcore, szinte minden beállítható, konkrétan el lehet benne veszni, de például a vezérléshez nincs rá szükség. Egy hosszabb repülőúton hozzá sem kell nyúlnotok a telótokhoz, hogy a dolgok nagy részét állítgathassátok, és ez ergonómiai szempontból remek.

Forrás: Gshopper

A Soundcore Liberty 4 NC zajszűrűrését sok tesztportál dicsérte, és nekem is az a tapasztalatom, hogy a Soundcore az egyetlen konzumer gyártó a 1MORE mellett, aki ebben a technológiában kezdi utolérni a nyugatot.

Igaz, jóval alacsonyabb költésgek mellett, és ez az, ami perdöntő: majdnem ugyanazt kapjátok, csak alsó-középkategóriás áron. Ez azt jelenti, hogy az alsó tartományt nagyon szépen levágja, pedig a budapesti tömegközlekedésben a zaj fogalma nem éppen ismeretlen. Az ultimate teszt azonban mindig a csocsózás, ugyanis ez egy iszonyat hangos dolog, ahol az az asztal rezonátorként is működik. Itt azért már nem teljesített olyan jól, viszont eddig az ÖSSZES fülhallgató elvérzett ezen a próbán és a Soundcore Liberty 4 NC még így is a legjobbak közé tartozott. A 10 órás üzemidőt kb. 7-8 órára faragja le a zajszűrés, de még ez is közel kategóriaelső értéknek számít.

Összegzés

Jó hosszú lett a tesztje a Soundcore Liberty 4 NC-nek, de ezt meg is érdemli, mert borzasztóan sok mindent tud. Kezdem a negatívumokkal, a mikrofonja egy kaki, headsetnek nem venném meg. Sportra is vannak jobb megoldások, intenzív mozgásra ki tud esni a fületekből, főleg akkor, ha sokat lóbáljátok a fejeteket. Néha a dupla csatlakozás makacskodott és ilyenkor az LDAC-ot is lekapcsolja, És nagyjából ennyi, ide jöhet egy hozsannázás cunami, a jó ANC, a szuper személyreszabható app, a kiválóra hangolható hangkép, a nagyon hosszú üzemidő, a gyorstöltés, a remek minőség miatt.

Ez persze semmit nem érne, ha nem lenne hozzá egy jó ár, de van. 30 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte a gshopper20  kóddal a Gshoppernél, a szállítás ingyenes, a többletköltségeket állja a webáruház. Kiindulva abból, hogy a hasonló tudású cuccok sokkal többe kerülnek, ez nálam ár/érték arányban 10/10-es termék, csak azért nem kap egy Top Rated plecsnit, mert ahhoz a mikrofonnak nagyobbat kellene villantania.

Pro

  • Remek hang
  • Nagyon hosszú üzemidő
  • Ez az ár meglehetősen korrekt érte
  • Iszonyatosan személyre szabható az appból
  • Legjobb ANC a kínai középkategóriás fülesek között

Kontra

  • A mikrofonja nem jó
  • Sportra vannak jobb megoldások
  • a duális kapcsolat mellett nincs LDAC
  • Az alap hangképen kellett csiszolni az appban

hirdetés