Xiaomi Fimi Palm 2 gimbalkamera teszt
Zsíros koncot kell lenyelni
Itt az új Xiaomi Fimi gimbalkamera, a Palm 2, ami megújított kinézettel, sokkal jobb kijelzővel és kezeléssel, egy hatalmas joystickkal érkezik, és majdnem 5 óra az üzemideje, amivel esélyesen pályázik a kategóriaelsőségre. 65 000 Ft-ért kelleti magát, spanyol raktárból, a szállítás viszont elég húzós, további 3700 Ft. Kínából szállítással a BGFPV25 kuponkóddal csak 61 000 Ft, ami egy megfontolandó alternatíva.
Szerencsére mindenhol máshol jelentős előrelépésen ment át a Palm 2,
az egyik a minőség. Javult az anyaghasználat, a picike méret és az alacsony súly maradt – 145 gramm az egész -, a kezelhetőség egyszerűsödött. A fronton helyezkedik el a pici kijelző, ami három nagyságrenddel javult az elődhöz képest, végre normálisan használható. Alatta a megújult joystick, ami sokkal könnyebben használható, mint a kisebb méretű előd.
Galéria
A piros gomb funkcióját mindenki ki fogja találni, de ha nem menne: hosszú nyomásra be- és kikapcsol, rövidre elindítja az aktuális funkciót. Itt hívnám fel a figyelmet arra a rejtett gombra, ami a kijelző fölött található és a kamerát tenné szelfi módba – vagyis felétek fordítaná a fejet -, már amennyiben működne. Többen is próbáltuk, de sajnos nem csinál semmit, egyedi hiba lesz, mert a YT videókon másoknál gond nélkül ment.
Érdemes az első kivétel után körbeforgatni a kamerát, mert sok érdekességet láthattok rajta:
- ¼-es furat az állványra rakáshoz
- Type-C port a töltéshez (adatátvitelre nem használható)
- a hátoldalon egy audio jack bemenet külső mikrofonhoz
- a hátoldal alsó részén felfogatási pont csuklópántnak
- szemből nézve jobb oldalon a micro SD kártya bemenet
Okos dolog volt, hogy kiszervezték az első menüpontba a gimbal 4 különböző működési módját, mert ezeket sokat fogjátok használni:
- pitch lock: csak az oldalirányú mozgást követi, a horizontálisat nem
- gimbal lock: az összes tengelyt zárja, tartja a vízszintes síkot, de nem követi a kézmozgást
- follow: mind a horizontális, mind a vertikális kézmozgást követi
- FPV mód: elsőnézetes mód, a teljes mozgást leköveti, a vízszintes síkot sem tartja
Csináltam hozzá egy mintavideót, hogy lássátok a különbségeket, illetve egy sima FPV variánst, amivel azért még mindig fel lehet kavarni néhány ember gyomrát.
Tényleg szépen tartja a vízszintet,
de ha esetleg nem, bármikor újrakalibrálhatjátok, vagy állíthattok rajta. Valójában egy elektromechanikus stabilizátor mindig sokkal jobban működik mint az EIS/OIS megoldások, már amikor tényleg teszi, amit kell. Viszont nem egyszer volt olyan, hogy bekapcsolás után megjött a kép, de csak lógatta a „fejét” a kamera. Találkoztam kifagyással is, aztán a teszt közben 03.05-tel jött egy frissítés, remélhetőleg ez megoldja majd a problémát.
A szenzoron is történt némi fejlesztés, bár hogy mi, azt nem különösebben részletezi a gyártó. A Sony szenzor 12 MP-es, 1/2.6 inch méretű CMOS, 128 fokos látószöggel, maximális felbontása 4K 30 FPS 100 Mbit adatsűrűséggel, ami manapság már nem olyan sok, a Feiyu és a DJI eszköze is tudja ugyanezt, csak 60 képkockával. 1080p mellett viszont 90 FPS-re is képes, ami a gyors mozgások lelassítására kiválóan alkalmas. Hogy ebben mi a változás? Fogalmam sincs – szerintem semmi -, de állítólag nőtt a dinamikatartomány, én pedig hiszek nekik. Kár, hogy ez éjszaka nem jön neki össze, ugyanis elég gyenge lett a végeredmény.
Nappal viszont 4K mellett remekel a kamera,
és elég jól kalibrálhatók is a paraméterek – ISO, fehéregyensúly, rekeszérték -, amiket ki is jelez a kijelzőre. Ebben a mutatóban egyébként az elődmodell is jó volt, a minősége verte a Feiyu Pocketet is, szépek a színek, nem szemcsés a kép, és rengeteg felbontás közül – 4K 30/24 FPS, 2,7K 60/48/30/24 FPS, 1080p 90/60/48/30/30L/24 – választhattok. Ráadásul a 128 fokos látószöget is lehet három lépcsőben változtatni, ez tulajdonképpen a torzítás korrekció, ami hasznos funkció. Viszont még mindig ott a „vonatfütty” a videók elején, hogy ez miért jó, az első Fimi Palm óta nem értem.
Galéria
Sajnos azonban a fényváltozás kezelésével még mindig nem tud mit kezdeni a Palm 2,
bekékül a kép, ha a fényforrással szembefordultok. 1080p felbontás mellett pedig egyszerűen botrányos a minőség, fakók a színek, azok is a nagyon a kék felé tolódnak, kevés fény mellett konkrétan használhatatlan és a részletességgel is baj van. A lényeg, hogy 4K-ban kell használni, különben csapnivalóvá vállnak az anyagok.
A fényképek viszont javultak, csökkent a szemcsésség, élénkek és valósághűek a színek, viszont egy kicsit kiégnek a képek, és az összhatás tolódik a kék felé, de nem rossz. Az szenzor a 4:3-as képarányt szereti a legjobban, de képes 16:9-re és 1:1-re is átállni, ilyenkor csonkolja a tartalmakat. Van ezenkívül egyfajta multikép mód is, ahol több fényképet képes 4*1/3*3/1*4 sor-oszlop leosztásban összefűzni egyetlen képpé. A hangminőség javult és van benne zajszűrés is, ami sokat javít az összhatáson. Az üzemideje 1080p 30 felbontás mellett a gyári adatok szerint 308 perc, ami teljesen rendben van, de ez egy ideális eset, a valóságban ennél azért valamivel kevesebb. Például 1080p 90 FPS mellett már csak három óra körül alakult, ami azért még mindig nagyon jó.
Tud még két érdekes dolgot a kamera, az egyik a Face Tracking, vagyis az arckövetés, ami viszonylag jól működik, csak a kicsi, 1,22 inch-es kijelzőn elég macerás a folyamatot figyelni. A funkciót a kijelző dupla koppja aktiválja. A másik az előredefiniált profilok, amik a Xiaomi telefonok VLOG funkciójához hasonlóan képesek mókás videórészleteket összerakni egy sablon alapján. Van belőle néhány, érdemes velük játszani egy kicsit.
Galéria
Természetesen ez az eszköz is képes kétsávos WiFi-n keresztül csatlakozni a Fimi Play apphoz, amiben teljeskörűen beállíthatók a paraméterek. Alapvetően viszont nem erre érdemes a programot használni, hanem a távoli vezérlésre, a firmware frissítésére, illetve ilyen módon a hibás szelfi gombot is ki tudtam váltani.
Összegzés
A Fim Palmot utáltam a béna kezelése és a gyenge képminősége miatt, ehhez képest a Fimi Palm 2 kijelzőjének érintésérzékenysége sokat javult. És – nem számítva a dizájnt – nagyjából ezt tudom felhozni, mint lényeges változást, cserébe tonnányi bug keserítette az életemet. Például a szelfi gomb nem működött rajta – ez valószínűleg egyedi hiba -, néha bootolás után nem stabilizált újraindításig, de például a tartódoboza is széthullott két nap alatt. Ezek javítható hibák, ellenben a pocsék 1080p minőséggel és a béna fénykezeléssel.
Van azonban egy csomó pozitívum a mérleg másik serpenyőjében: a 4K 30 FPS felbontás nagyon szép, jó a felvételek hangja, hosszú az üzemidő és remek a stabilizáció, ráadásul van egy csomó érdekes extra funkció és lehetőség is, amit babrálni lehet. Az árról sem szabad elfeledkezni, ami spanyol raktárból 68 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint). szállítással együtt, ez nagyjából a fele a DJI Pocket aktuális verziójának, igaz ott jobb a hardver és kellemesebb a videó- és képminőség is. Alternatív forrás a kínai raktár, ahol használható a BGFPV25 kuponkód, így szállítással együtt 61 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ért is elhozható a kamera.
Az új Fimi Palm generáció inkább csak egy ráncfelvarrás, a félpénzen vett kameránál sok békát le kell nyelni, amit nem biztos, hogy mindenkinek bevesz majd a gyomra, viszont ennyi pénzért nem nagyon van alternatívája, maximum a Feiyu Pocket.
Pro
- Kellemes anyaghasználat és kinézet
- Rögzíthető kameraállványra
- Csatlakoztatható rá külső mikrofon
- Kicsi, kompakt
- Hosszú üzemidő
- Jó videóminőség 4K 30 FPS-ben
Kontra
- Nem működő funkciók, pl. szelfi mód
- Bugos szoftver
- Hitvány kiegészítők
- Gyenge 1080p képességek
- Botrányosan rossz éjszakai felvételek
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.