hirdetés

Xiaomi Redmi Note 9T okostelefon teszt

Új dimenzió

teszt
Xiaomi Redmi Note 9T okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-02-07

A Redmi Note 9T-nek semmi köze a Redmi Note 9-hez, ez a telefon ugyanis az új Dimensity lapkára épül, ami az MTK műhelyéből került ki. Nem titkolt cél, hogy olcsóbban, nagyobb teljesítményt kapjanak a vásárlók, ennek a törekvésnek az első fecskéje a 9T, ami 4/64-es kiszerelésben érkezett el hozzánk. Ez a variáns már 5G képes – és egyben a legolcsóbb 5G-s Xiaomi -, illetve NFC chippel is rendelkezik, vagyis a modern kor vívmányainak is könnyedén megfelel. Az ára egyelőre eléggé szór, itthon 100 000 Ft fölött érhető el, kintről nagyjából 83 000 Ft-ba kerül az újdonság.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 7

8.6

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Az oldaléleken azért már fel lehet néhány érdekességet fedezni, infra port, sztereó hangszóró – a középkategóriában talán az egyetlen Xiaomi, ami tudja? -, jack port és persze a Type-C csatlakozó, értesítő LED-et viszont nem találtam rajta. A SIM tálcába 2 db duális nano hely került, a szelfi kamerát pedig a kijelző bal felső sarkába tolták el, ami punch hole kialakítású. A kijelző nem lesz ismeretlen, a 6,53 inch-es képátló nagyjából mára az átlagos méretté vált, és ez a 200 gramm körüli tömeg is teljesen általános. Vagyis ez sem egy kicsi telefon, a legnagyobb bánatomra. A ház ellenáll a fröccsenő víznek, de ezek annyira magától értetődő dolgok manapság, hogy senkit nem hoznak majd lázba.

 

Xiaomi Redmi Note 9T – Az újdonság varázsa

Amitől viszont többen felvonják majd a szemöldöküket, az a hardveres újdonságok garmadája. Emlékeim szerint jelenleg nincs másik modell a Xiaomi középkategóriás termékei között, amelyik képes lenne 5G-s hálózatokon is kommunikálni. Teljesen új az architektúra, a központi mag és a GPU is változott, vagyis kezdődik újra az egyre élesedő verseny a Mediatek és a Qualcomm között.

Ez többek között azt jelenti, hogy a cucc annyira új, hogy a benchmark programok alig akartak elindulni rajta – pl. GFX Bench, Antutu -,

rendesen bűvölnöm kellett a szoftvereket, hogy méltóztassanak feltelepülni. Az MTK Dimensity lapkák nem titkolt célja, hogy megszorongassák a Snapdragon 730-750-es típusokat és alvariánsaikat, a Redmi Note 9T-be kerülő 800U pedig meg is teszi ezt. Olyannyira, hogy a variánstól függő, nagyjából 300-330 000 Antutu pont bizony pariban van a másik 5G-s teló, a Mi 10 Lite eredményeivel, pedig – elvileg – az egy kategóriával erősebb telefon. Az Androbench a mellbevágó 911/470 MB/s olvasási-írási sebességet adta vissza. Itt érződik a technológiai előny, a telefon UFS 2.1 – a nagyobb tárhelynél 2.2 – szabványt használ.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Ezek a számok összességében nagyon jól néznek ki,

sőt konkrétan felfele kilógnak a kategóriából, az egyetlen korlátozó tényező a 4 GB RAM. A 6 GB-nyi ideális mennyiséget a kategóriakirály Poco X3 NFC viszont megkapta. Ettől függetlenül a játékok szépen, akadásmentesen futnak, azt pedig mondanom sem kell, hogy a weboldalak böngészése teljesen folyamatos. Ahogy a MIUI 12.0.4 is a szokásos tökéletességével teszi a dolgát, hibával nem találkoztam, „nincs itt semmi látnivaló”, mondanák a rendőri szervek.

A kijelző kapcsán élnék a gyanúperrel, hogy ezt a 6,53 inch-es IPS panelt még vagy féltucat modellbe szerelik, az 1080*2340 pixeles, 19,5:9-es képernyőaránnyal rendelkező megjelenítő színei szépek, a kontúrok élesek, jók a betekintési szögek és érzésre a fényerő is rendben van. De hogy a valóságban mennyire világos, azt szinte lehetetlen a felhős téli napokon kipróbálni, szobában vakít, de azért megnézném ezt nyáron is.

Nem rendelkezik viszont 90 vagy 120 Hz-es képfrissítéssel, ami ebben az árszegmensben azért már ósdinak hat. A védelemről a Corning Gorilla Glass 5 felületkezelés és a gyári fólia gondoskodik. Sajnos ez sem az a „farmerben leülős” modell, nyomja a zsebet, régebben az ilyen tepsikkel ping-pongoztam, nem telefonnak használtam, de hát most ez a trend.

A szenzor szekciót szinte egy az egyben kimásolhatnám nagyjából bármelyik Xiaomi cikkből, mert szinte minden telefonjuk kivétel nélkül ugyanazt a készletet kapja meg, csak az ujjlenyomat-olvasó vándorol a hátlapról az élre vagy éppen a kijelzőbe. Infra, NFC, műholdas helymeghatározás, lépésszámlálás, giroszkóp, iránytű, gyorsulásmérő, 5G támogatás a felhozatal, vagyis nagyjából minden, ami nem a strapatelefonok érdekköre, viszont értesítési LED nincs, ki tudja, miért. A WiFi 6 szabványt viszont nem ismeri, pedig ez jelenleg szerintem hasznosabb lenne, mint az egyelőre gyér lefedettséggel rendelkező „Ötgé”. Felhívnám a figyelmet a GPS 1 méteres pontosságára, régebben pont ez volt az MTK magok egyik gyengéje, most pedig megelőznek mindenkit.

Az akkuja ennek is gigantikus, 5000 mAh a kapacitás,

ezt a méretet már ismerem a korábbi Note modellekből, de a Redmi 9-et is említhetném. Aszkéta módban 3 napig ki lehet húzni vele, pedig eddig a Mediatek lapkák nem voltak éppen éhezőművészek. A 18 W-os gyorstöltés elég tempósan nyomja vissza a delejt a telepbe, de azért a Poco X3 NFC a 33 W-os teljesítményével itt is lepofozza a mezőnyt.

Jöjjön akkor a fekete leves, a kamera szekció,

ami kapcsán egy kicsit dühös vagyok, ugyanis kiherélték az ultraszéles lencsét a szettből, ellenben a 2 Megapixeles haszontalan makró megmaradt. A „kártyákat” a Redmi 9T kapcsán így osztották le:

  • 48 MP-es fő szenzor
  • 2 MP-es makró egység
  • 2 MP-es mélységélességért felelős kamera
  • a szelfi kamera 13 MP-es

A makró a minősége miatt kuka, az ultraszéles elvesztésével pedig még a zoomolás funkciót is kivették a szoftverből – a kétujjas megoldás azért még működik -, és szerintem ez egy szörnyen rossz üzlet. Én pont az ultrát tartottam volna meg a makró rovására, így maradnak a hagyományos 48 MP-es képek, amik a semmi extra, de azért nem rossz szintet hozzák, meg a különböző képarányú – 4:3, 16:9, 19,5:9 – variánsok. Nagyon gyanús, hogy ez a szett a Note 9 kameráiból áll, de pozícionálási okokból kikapták a 8 megapixeles ultraszélest, és ennyi. A menü a szokásos MIUI alatti elrendezést követi, van Pro mód, bokeh, filterezés, éjszakai, de sajnos utóbbi módban sem remekelnek a szenzorok. Az összes képet itt éritek el.

A videók kapcsán már jobb a helyzet,

4K30 FPS a maximum felbontás, de igazán itt is az 1080p 30FPS a használható, a stabilizálás megléte miatt. A Full HD videók rendben vannak, de azért nagyon azok sem extrák, a 4K sokkal szebb, de ott a gyors mozgástól egy kicsit beremeg a kép. Nem is kötnék bele a videós anyagokba, de a gond az, hogy ez a mobil még külföldön is 80-90 000 Ft, ez pedig jóval magasabb mint a Poco X3 NFC ára, ami jobb képeket és videókat készít, modernebb a kijelzője, nagyobb a gyorstöltés teljesítménye, több benne a memória, igaz az 5G-ről le kell mondanotok.

Összegzés

A Redmi Note 9T egy igazi kétélű kard, ugyanis hardveresen felfele lóg ki a kategóriából, de hosszabb távon akkor lenne igazán élhető, ha lenne 6 GB-os variánsa is. A komplett mezőnyt veri SoC-ban, hosszú az üzemideje, viszont ezt ellentételezi a gyenge kamera szekció és a magas ár. Szolgáltatások terén fullos, irdatlan mennyiségű szenzorral tömték tele, van gyorstöltés, NFC, 5G, tehát nagyon előremutató megoldásokkal operál, csak hát jóval drágább, mint a Poco X3 NFC, ami egy sokkal kiegyensúlyozottabb készülék, és csak 60- 65 000 Ft, nem véletlenül van nekem is ilyen.

Az viszont biztos, hogy ugyanezzel a Dimensity 800U központi lapkával, 6 GB RAM-mal és egy jobb kameraszettel létre lehet majd hozni a következő sláger Xiaomi telefont, de a Redmi Note 9T sajnos még nem az.

 

Pro

  • 5G támogatás
  • Brutális mennyiségű szenzor
  • Erős Dimensity 800U lapka
  • Jó üzemidő

Kontra

  • Csak 4 GB RAM
  • Műanyag hátlap, nem túl szép kinézet
  • Szutyok kamerák
  • Az értesítési LED nem fért bele a 85 000 Ft-os árba
  • Nem támogatja a WiFi 6-ot
  • A Poco X3 NFC egyszerűen jobb telefon, és jobb vétel is

hirdetés