Redmi Note 9 Pro okostelefon teszt
Ő a kisfőnök a palettán
A Xiaomi univerzumban a középkategória talán „legjobb” telefonja a Redmi Note 9 Pro, ami a sima Note 9S-nél leginkább a kameraképességekben nyújt többet. Persze a Snapdragon 720-as központi mag, a gyorstöltés, a 6 GB RAM és a számtalan port sem teszi lebecsülendő ellenfélé. Az árcédulán azért már egy jelentősebb összeg szerepel, mint a konszern testvér Note 9S és Note 9 esetében, viszont az árazásában beszerzési forrástól és verziótól függően elég nagy a szórás, 64 és 99 000 Ft között mindenfélét láthattok.
A gombokat és az ujjlenyomat-olvasót nagyon okosan, a jobb élre rendezték ki, így minden fontos csatlakozónak és szenzornak maradt hely. Felül infra, mikrofon, alul jack csati, a töltésért felelős Type-C port és a sztereo hangszóró egyik fele található. A minőség példás, ahogyan az anyaghasználat is, a hátlap ugyan nem üveg, de legalább nem is töritek egy könnyen össze. A védelemről az átlátszó szilikon tok és az előre felhelyezett fólia gondoskodik. Az alapcsomag része a szokásos papír-kábel kettős mellett a 33 W-os Xiaomi szabványtöltő, annak ellenére, hogy hivatalosan csak 30 W-os gyorstöltést tud a teló.
Galéria
A szelfi kamera a kijelzőben bújik meg, nincs már szenzorsziget, csak egy luk, ahol kikandikál a lencse. Fölötte az egyik hangszóró bújik meg, az összhatás kellemesen egységes. A kijelző felületkezelése a karcálló Gorilla Glass 5 névre keresztelt megoldás, ha elesne az első védvonalat jelentő fólia, akkor itt a második esély. A SIM tálca háromelemű, két mobilos és 1 TF kártya tehető bele – összesen 512 GB-is bővíthető -, ami lehetőséget ad arra, hogy a kisebb, 6/64-es variánssal spóroljatok néhány ezrest, a különbözetből pedig vegyetek egy nagyobb méretű micro SD-t.
Galéria
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy gyors és folyamatos a rendszer, a játékok is elég jól futnak, de egy kis plusz kakaó a komolyabb gémekhez azért nem ártana. Így is játszhattok gyakorlatilag mindennel, a programok szépen átskálázzák magukat, vagy pedig a menüben kell egy picit matatnotok. A benchmarkok nem szolgáltattak döbbenetes meglepetést, lényegében a Note 9S-sel megegyező Antutu – 276 000 pont – és GFX Bench – 85 FPS – eredményeket kaptam. Az UFS 2.1 technológiát támogató háttértár hozza a kötelező csoportgyőzelmet az 500 MB/215 MB írási-olvasási sebességgel. Azt azért megjegyezném, hogy valami suskus van az Antutu eredményben, mert az elvileg jóval erősebb SD 732G alig teljesítette túl 10 000 ponttal a 9 Pro-t.
A kijelző megegyezik a Note 9S-ével, a 6,67 inch-es, 1080×2400 pixeles IPS panelről van szó, kellemes fényerővel és jó színekkel, nem igazán tudok belekötni. A „lyuk kamera” miatt viszont egy csomó alkalmazás sávosan csonkolja a használható területet, és ugyan szenzorsziget nincsen, azért ez sem tökéletes megoldás. A MIUI 11-es verziója fut a készüléken, ami az Android 10-re épül, viszont néhány segítő szándékú, de fölösleges appot – WPS office, gagyibb játékok stb. – feltelepítettek, amit igen gyorsan eltűntettem, a Netflixnek viszont bizonyára sokan örülnek majd. Igazából a 12-es MIUI-t hiányoltam egy kicsit a funkciói miatt, de szinte egyből jöttek a frissítések, el is jutottunk 11.0.4.0-ig, és a hírek szerint a Tizenkettes főverzió is hamarosan érkezik.
Az egyik fontos dolog, amiért megéri kifizetni a felárat, az a gyorsabb töltési megoldás. A Note 9S csak 18 W-tal, míg a Note 9 Pro 30 W-tal tölti fel az 5020 mAh-s akkut, a 0-100-as sprint nagyjából 65 percig tart. A 720G SoC pedig elképesztően takarékos, ha nem használtok teljesítmény intenzív appokat, 3 napos üzemidőre számíthattok. A szenzor és szolgáltatás szekció hagyományosan erős a cégnél, B20, GPS, duális ac WiFi, infra, FM rádió, lépésszámláló, giroszkóp, iránytű és NFC is került a fedélzetre. Ez utóbbi a Note 9S-ből hiányzik, újabb selling point a 9 Pro javára.
És akkor dobpergés, amire mindenki várt, és amit a cég is agyon ajnározott: a kamera szekció. Flagship szintű minőséget ígérnek, és ez lehetne akár igaz is, hiszen a négyelemű kamerapakkban kicserélték a fő szenzort:
- 64 MP-es főkamera
- 8 Mp-es széleslátószögű lencse
- 5 Mp-es makro kamera
- 2 MP-es mélységélességért felelős egység.
- 16 Mp-es szelfi kamera elől
Galéria
Elevenítsük fel mi volt a Note 9S-ben: ugyanez, csak az elsődleges kamera 48 megapixeles volt. A Pro 9 64 megapixeles főszenzora a viszonylag híres Samsung Bright S5KGW1, ami számtalan másik mobilban is megtalálható. A Kimovil szerint a névsor eléggé illusztris, pár név belőle: Black Shark 3, Realme X2 Pro, Realme 5/6 Pro, Lenovo Legion, és így tovább. Ezek viszont nagyon nem a Pro 9 versenytársai, hanem jóval drágább készülékek – leszámítva a Realme 5-öt és 6-ot -, így az eredményt illetően bizakodó voltam. Már csak azért is, mert például a Realme-k esetében inkább szoftveres kínok voltak, mint hardveres. Az 5 MP-es makro lencséről pedig tudtam, hogy jó, ellentétben a konkurensek által használt 2 MP-es nyomorúságokkal.
A színkezelése kifejezetten kellemes a kameráknak,
általában két dolgon – az ég kiégésén és a növények túlszaturálásán – szoktak fennakadni, ezt elég jól lekezeli a Pro, viszont ellenfényben azért itt is tapasztalható kifakulás. A színek összességében szépek, nem mosódnak a szélek, minimális a kromatikus aberráció. Ha viszont használjuk a 2x-es digitális zoomot, elég drasztikusan romlik a minőség, a felbontás lehetne nagyobb, de a nagyítgatásra ott vannak a 64 megapixeles képek. A képek teljes méretben itt érhetőek el.
A makróval lehet egész jó képeket készíteni, de azért ne legyenek túlzott elvárásaitok egy 5 MP-es szenzortól. Az éjszakai fotóknál már felemás az eredmény, lehet nagyon kellemes és szörnyű képeket is készíteni. Azt vettem észre, hogy a fénymérés helye határozza meg, mennyire lesz szemcsés a végeredmény. Az ultraszéles látószög pedig a gyakorlatban mindig nagyon hasznos, nem kell távolabb menni a céltárgyaktól. Összességében kicsit csalódás a végeredmény, a neve alapján többet vártam volna, de a középkategória többi készüléke sem ügyesebb a 9 Pro-nál.
A videók kapcsán kicsit bosszús voltam, hiszen azt vártam, hogy 4K 30 FPS mellett is lesz EIS, de ha van is – szerintem nincs -, a hatása gyakorlatilag észrevehetetlen.
Bosszantó, mert a színek remekek, viszont a remegés megöli az élményt. Ellenben 1080p 30 FPS-ben meg nagyon jó a stabilizálás, a színek is rendben vannak, csak hát a felbontás az előbbi negyede. Én mégis ezt ajánlom a kettő közül, ugyanis brutálisan jó, gimbal szintű az anyag egyenletessége. A gond az, hogy nagyjából ugyanezt írtam a Note 9S kapcsán is, így kicsit csalódás, hogy még egy Pro-nak nevezett eszközben sem tudták megoldania fenti problémát.
Végezetül összefoglalnám a Note 9S-hez képest a különbségeket:
- 6 GB RAM 4 GB helyett, a legkisebb verziónál (9S-ből is van 6 GB-s verzió)
- 64 megapixeles fő szenzor a 48 MP-es helyett
- 30 W-os gyorstöltés a 18 W-os helyett (33 W-os töltő a 22,5 W-os helyett)
- NFC
Összegzés
A Note 9 Pro egy jobb Note 9S, de ezzel nem mondtam sok újdonságot. Tulajdonképpen mindenben veri a kisebb testvérét, a közös részegységek – kijelző, SoC, háttértár – pedig eddig is kifejezetten jók voltak. Szerintem a legnagyobb érvágás a 9S tulajdonosoknak a 4 GB RAM, a Pro +2-je simán megnövelheti 1-2 évvel azt az időintervallumot, amíg még kellemes lesz használni a telót. A minőségre természetesen nem lehet panasz, gyönyörű a színe, a szenzorfelhozatal fullos, van NFC, szóval tényleg kitettek magukért a mérnökök.
Kamerafronton viszont nem hozta azt a hatalmas javulást – bár tényleg jobb az olcsóbb tesónál -, amit a sajtóanyag állít, de nyilván ez a középkategória, és még a felső-közepes Mi 10 Lite képeibe is bele tudtam kötni, pedig az 100 rongyba kerül. Ha el nem is ájultam a Redmi Note 9 Pro-tól, azért megszédített a „jóság szele”. Magamnak is vettem egyet, így bátran merem ajánlani annak, aki 100 000 Ft alatt húzza meg a határt. Szerintem a 6/128-asnak nincs értelme, egy 6/64-es plusz SD kártya kombóval jobban jártok, kivéve persze, ha az árkülönbözet minimális a két modell között. Itthon a Xiaomishopnál lehet a készüléket beszerezni, 2 év garanciával, magyar számlával és gyors szállítással, durván 95 000 Ft-ért. Kínából jóval olcsóbb, 69 000 Ft-től indul a buli a 6/64-es modellel, de ne felejtsétek el EU Priority Line áfamentes szállítással rendelni.
Pro
- Kiváló hardver
- Gyors szoftver
- Jelentős teljesítményemelkedés a Note 8-hoz képest
- A gyorstöltés tényleg gyors (30 W)
- Parádés üzemidő
- Az új színek sokkal szebbek, mint régebben
- Sokszor árban ugyanannyi a Note 9 Pro 6/64 mint a Note 9S 6/128
Kontra
- A kamerája annyival nem jobb a Note 9S-nél, mint vártam
- Miért nincs 4K 30 FPS mellett EIS?
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.