hirdetés

Redmi Note 9 Pro okostelefon teszt

Ő a kisfőnök a palettán

teszt
Redmi Note 9 Pro okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2020-09-15

A Xiaomi univerzumban a középkategória talán „legjobb” telefonja a Redmi Note 9 Pro, ami a sima Note 9S-nél leginkább a kameraképességekben nyújt többet. Persze a Snapdragon 720-as központi mag, a gyorstöltés, a 6 GB RAM és a számtalan port sem teszi lebecsülendő ellenfélé. Az árcédulán azért már egy jelentősebb összeg szerepel, mint a konszern testvér Note 9S és Note 9 esetében, viszont az árazásában beszerzési forrástól és verziótól függően elég nagy a szórás, 64 és 99 000 Ft között mindenfélét láthattok.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 8

9.2

Népítélet

9.9

  • megbízhatóság:9.7
  • design és anyagminőség:10
  • felszereltség, funkciók:10
  • ergonómia:10
  • ár/érték arány:10
Véleményt írok

A gombokat és az ujjlenyomat-olvasót nagyon okosan, a jobb élre rendezték ki, így minden fontos csatlakozónak és szenzornak maradt hely. Felül infra, mikrofon, alul jack csati, a töltésért felelős Type-C port és a sztereo hangszóró egyik fele található. A minőség példás, ahogyan az anyaghasználat is, a hátlap ugyan nem üveg, de legalább nem is töritek egy könnyen össze. A védelemről az átlátszó szilikon tok és az előre felhelyezett fólia gondoskodik. Az alapcsomag része a szokásos papír-kábel kettős mellett a 33 W-os Xiaomi szabványtöltő, annak ellenére, hogy hivatalosan csak 30 W-os gyorstöltést tud a teló.

A szelfi kamera a kijelzőben bújik meg, nincs már szenzorsziget, csak egy luk, ahol kikandikál a lencse. Fölötte az egyik hangszóró bújik meg, az összhatás kellemesen egységes. A kijelző felületkezelése a karcálló Gorilla Glass 5 névre keresztelt megoldás, ha elesne az első védvonalat jelentő fólia, akkor itt a második esély. A SIM tálca háromelemű, két mobilos és 1 TF kártya tehető bele – összesen 512 GB-is bővíthető -, ami lehetőséget ad arra, hogy a kisebb, 6/64-es variánssal spóroljatok néhány ezrest, a különbözetből pedig vegyetek egy nagyobb méretű micro SD-t.

 

Xiaomi Redmi Note 9 Pro – Majdnem copy paste

A Note 9S cikket „indigópapírral” átmásolhattam volna ebbe az írásba, hiszen a műszaki alapok közösek. A Snapdragon 720G 40%-kal erősebb a Note 8 665-ösénél, amin a rendszer helyenként akadozott, ezen pedig teljesen folyamatos. A 2020-ban abszolút minimumnak tekinthető 4 GB RAM-nál – ennyi van a Note 9S-ben – kettővel van több, a háttértár pedig 64 vagy 128 GB lehet, vagyis hardveresen kellemes pakkot kaptok.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy gyors és folyamatos a rendszer, a játékok is elég jól futnak, de egy kis plusz kakaó a komolyabb gémekhez azért nem ártana. Így is játszhattok gyakorlatilag mindennel, a programok szépen átskálázzák magukat, vagy pedig a menüben kell egy picit matatnotok. A benchmarkok nem szolgáltattak döbbenetes meglepetést, lényegében a Note 9S-sel megegyező Antutu – 276 000 pont – és GFX Bench – 85 FPS – eredményeket kaptam. Az UFS 2.1 technológiát támogató háttértár hozza a kötelező csoportgyőzelmet az 500 MB/215 MB írási-olvasási sebességgel. Azt azért megjegyezném, hogy valami suskus van az Antutu eredményben, mert az elvileg jóval erősebb SD 732G alig teljesítette túl 10 000 ponttal a 9 Pro-t.

A kijelző megegyezik a Note 9S-ével, a 6,67 inch-es, 1080×2400 pixeles IPS panelről van szó, kellemes fényerővel és jó színekkel, nem igazán tudok belekötni. A „lyuk kamera” miatt viszont egy csomó alkalmazás sávosan csonkolja a használható területet, és ugyan szenzorsziget nincsen, azért ez sem tökéletes megoldás. A MIUI 11-es verziója fut a készüléken, ami az Android 10-re épül, viszont néhány segítő szándékú, de fölösleges appot – WPS office, gagyibb játékok stb. – feltelepítettek, amit igen gyorsan eltűntettem, a Netflixnek viszont bizonyára sokan örülnek majd. Igazából a 12-es MIUI-t hiányoltam egy kicsit a funkciói miatt, de szinte egyből jöttek a frissítések, el is jutottunk 11.0.4.0-ig, és a hírek szerint a Tizenkettes főverzió is hamarosan érkezik.

Az egyik fontos dolog, amiért megéri kifizetni a felárat, az a gyorsabb töltési megoldás. A Note 9S csak 18 W-tal, míg a Note 9 Pro 30 W-tal tölti fel az 5020 mAh-s akkut, a 0-100-as sprint nagyjából 65 percig tart. A 720G SoC pedig elképesztően takarékos, ha nem használtok teljesítmény intenzív appokat, 3 napos üzemidőre számíthattok. A szenzor és szolgáltatás szekció hagyományosan erős a cégnél, B20, GPS, duális ac WiFi, infra, FM rádió, lépésszámláló, giroszkóp, iránytű és NFC is került a fedélzetre. Ez utóbbi a Note 9S-ből hiányzik, újabb selling point a 9 Pro javára.

És akkor dobpergés, amire mindenki várt, és amit a cég is agyon ajnározott: a kamera szekció. Flagship szintű minőséget ígérnek, és ez lehetne akár igaz is, hiszen a négyelemű kamerapakkban kicserélték a fő szenzort:

  • 64 MP-es főkamera
  • 8 Mp-es széleslátószögű lencse
  • 5 Mp-es makro kamera
  • 2 MP-es mélységélességért felelős egység.
  • 16 Mp-es szelfi kamera elől

Elevenítsük fel mi volt a Note 9S-ben: ugyanez, csak az elsődleges kamera 48 megapixeles volt. A Pro 9 64 megapixeles főszenzora a viszonylag híres Samsung Bright S5KGW1, ami számtalan másik mobilban is megtalálható. A Kimovil szerint a névsor eléggé illusztris, pár név belőle: Black Shark 3, Realme X2 Pro, Realme 5/6 Pro, Lenovo Legion, és így tovább. Ezek viszont nagyon nem a Pro 9 versenytársai, hanem jóval drágább készülékek – leszámítva a Realme 5-öt és 6-ot -, így az eredményt illetően bizakodó voltam. Már csak azért is, mert például a Realme-k esetében inkább szoftveres kínok voltak, mint hardveres. Az 5 MP-es makro lencséről pedig tudtam, hogy jó, ellentétben a konkurensek által használt 2 MP-es nyomorúságokkal.

A színkezelése kifejezetten kellemes a kameráknak,

általában két dolgon – az ég kiégésén és a növények túlszaturálásán – szoktak fennakadni, ezt elég jól lekezeli a Pro, viszont ellenfényben azért itt is tapasztalható kifakulás. A színek összességében szépek, nem mosódnak a szélek, minimális a kromatikus aberráció. Ha viszont használjuk a 2x-es digitális zoomot, elég drasztikusan romlik a minőség, a felbontás lehetne nagyobb, de a nagyítgatásra ott vannak a 64 megapixeles képek. A képek teljes méretben itt érhetőek el.

A makróval lehet egész jó képeket készíteni, de azért ne legyenek túlzott elvárásaitok egy 5 MP-es szenzortól. Az éjszakai fotóknál már felemás az eredmény, lehet nagyon kellemes és szörnyű képeket is készíteni. Azt vettem észre, hogy a fénymérés helye határozza meg, mennyire lesz szemcsés a végeredmény. Az ultraszéles látószög pedig a gyakorlatban mindig nagyon hasznos, nem kell távolabb menni a céltárgyaktól. Összességében kicsit csalódás a végeredmény, a neve alapján többet vártam volna, de a középkategória többi készüléke sem ügyesebb a 9 Pro-nál.

A videók kapcsán kicsit bosszús voltam, hiszen azt vártam, hogy 4K 30 FPS mellett is lesz EIS, de ha van is – szerintem nincs -, a hatása gyakorlatilag észrevehetetlen.

Bosszantó, mert a színek remekek, viszont a remegés megöli az élményt. Ellenben 1080p 30 FPS-ben meg nagyon jó a stabilizálás, a színek is rendben vannak, csak hát a felbontás az előbbi negyede. Én mégis ezt ajánlom a kettő közül, ugyanis brutálisan jó, gimbal szintű az anyag egyenletessége. A gond az, hogy nagyjából ugyanezt írtam a Note 9S kapcsán is, így kicsit csalódás, hogy még egy Pro-nak nevezett eszközben sem tudták megoldania fenti problémát.

Végezetül összefoglalnám a Note 9S-hez képest a különbségeket:

  • 6 GB RAM 4 GB helyett, a legkisebb verziónál (9S-ből is van 6 GB-s verzió)
  • 64 megapixeles fő szenzor a 48 MP-es helyett
  • 30 W-os gyorstöltés a 18 W-os helyett (33 W-os töltő a 22,5 W-os helyett)
  • NFC

Összegzés

A Note 9 Pro egy jobb Note 9S, de ezzel nem mondtam sok újdonságot. Tulajdonképpen mindenben veri a kisebb testvérét, a közös részegységek – kijelző, SoC, háttértár – pedig eddig is kifejezetten jók voltak. Szerintem a legnagyobb érvágás a 9S tulajdonosoknak a 4 GB RAM, a Pro +2-je simán megnövelheti 1-2 évvel azt az időintervallumot, amíg még kellemes lesz használni a telót. A minőségre természetesen nem lehet panasz, gyönyörű a színe, a szenzorfelhozatal fullos, van NFC, szóval tényleg kitettek magukért a mérnökök.

Kamerafronton viszont nem hozta azt a hatalmas javulást – bár tényleg jobb az olcsóbb tesónál -, amit a sajtóanyag állít, de nyilván ez a középkategória, és még a felső-közepes Mi 10 Lite képeibe is bele tudtam kötni, pedig az 100 rongyba kerül. Ha el nem is ájultam a Redmi Note 9 Pro-tól, azért megszédített a „jóság szele”. Magamnak is vettem egyet, így bátran merem ajánlani annak, aki 100 000 Ft alatt húzza meg a határt. Szerintem a 6/128-asnak nincs értelme, egy 6/64-es plusz SD kártya kombóval jobban jártok, kivéve persze, ha az árkülönbözet minimális a két modell között. Itthon a Xiaomishopnál lehet a készüléket beszerezni, 2 év garanciával, magyar számlával és gyors szállítással, durván 95 000 Ft-ért. Kínából jóval olcsóbb, 69 000 Ft-től indul a buli a 6/64-es modellel, de ne felejtsétek el EU Priority Line áfamentes szállítással rendelni.

Pro

  • Kiváló hardver
  • Gyors szoftver
  • Jelentős teljesítményemelkedés a Note 8-hoz képest
  • A gyorstöltés tényleg gyors (30 W)
  • Parádés üzemidő
  • Az új színek sokkal szebbek, mint régebben
  • Sokszor árban ugyanannyi a Note 9 Pro 6/64 mint a Note 9S 6/128

Kontra

  • A kamerája annyival nem jobb a Note 9S-nél, mint vártam
  • Miért nincs 4K 30 FPS mellett EIS?

hirdetés