hirdetés

Blackview Tab 8 tablet teszt

Sötétnek látom a világod

teszt
Blackview Tab 8 tablet teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2021-06-01

Megjelent a Blackview olcsó tablete, a Tab 8, aminek az Alldocube és a Teclast hasonló modelljeivel kell felvennie a harcot. Már ebben a szegmensben is alapelvárás a 4 GB RAM, a 64 GB háttértár és a 4G modem, de a Blackview üdvöskéjéhez még egy tablettámaszként funkcionáló tokot is adnak. Az eszköz 37 000 Ft-ba kerül hongkongi, és 39 000-be cseh raktárból, mindkettő megfontolandó ajánlat.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 9
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 7
  • ergonómia: 6
  • ár/érték arány: 9

7.8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A Tab8 kinézetére jól illik a „semmi extra” jelző,

nem különösebben jó minőségűek az anyagok, de az összerakottság rendben van, nem lötyögnek a gombok sem. Ellenben a kijelzővédő fóliát eléggé trehány módon tették fel, itt az Üvegtigrisből vett „öt bubis” kifejezés nem éppen előny. A Tab 8 kinézete eléggé álmosító, a szürkét kombinálták a feketével, de legalább van kételemű, nano SIM tálca, így lehet vele egy erdő közepén is netezni, ha ott van térerő. Az egyik helyre micro SD kártyát is tehettek, maximum 128 GB-ig. Az alsó élen pedig ott a csatlakozóport billentyűzetekhez, így akár egy kis mini munkaállomást is össze lehet belőle hozni. Természetesen a Type-C port mellett egy jack bemenet is helyet kapott, így ezt sem kell nélkülöznötök.

 

Blackview Tab 8 tablet – Hardveres egy kaptafa

Az olcsó tabletek hardveres jellemzőit álmomból felkeltve is el tudom mondani. És nem azért mert akkora zseni vagyok, hanem mert mindegyikben nagyjából ugyanaz van. Valamilyen Unisoc SoC – most éppen az SC9863A -, a hozzá tartozó szánalomkeltő PowerVR Rouge GE8322 GPU, és egy kutyaütő háttértár. Szokták mondani, hogy minden lánc olyan erős, amennyire a leggyengébb láncszeme, és én itt ezt a 64 GB-nyi tárolót érzem annak. Ez alapvetően meghatározza az operációs rendszer és az appok sebességét is, szóval elég nagy kínszenvedéssé tud fajulni a használat, ha ez egy lassabb részegység.

Kicsit félve indítottam el a benchmarkokat,

de nagyjából azt kaptam, amit vártam. Antutun 115 000 pontot gyűjtött össze, GFX Benchen 15 FPS-t, míg az Androbench olvasási/írási sebessége 85/115 Mbps lett. Ebből az utóbbi az igazán szegényes, ami valljuk be, ebben a kategóriában még csak nem is kirívóan alacsony eredmény, ezek a cuccok ennyit tudnak. Vagyis a kompromisszum sapkát mindenki tegye fel, mielőtt elkezdi nyomkodni a Blackview Tab 8-at, mert nagy pörgésre nem lehet számítani. Azt gondolom, hogy a játékokat nem is nagyon érdemes erőltetni – viccből leszedtem az Asphalt 9-et, de nem volt benne köszönet -, mert a 15 FPS mindenhez kevés.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

És itt jön képbe a kijelzőméret, illetve a meghajtandó képpontok száma.

Az 1900*1200 pixeles, 10,1 colos panel szerintem teljesen felesleges ebbe a készülékbe. Egyrészt lehetne simán csak Full HD felbontású, mert így a filmek alatt csak az alsó-felső fekete sávot gyarapítja, másrészt pedig kínlódik a meghajtással a hardver. És valahogy az érintésérzékenysége sem az igazi, de ha leveszitek a rosszul felrakott fóliát, akkor sokat javul. Egyébként minden értelemben egy alsó-közepes panelről van szó, a színek olyan so-so színhűséggel dolgoznak, a betekintési szög nem rossz, de a fényerő nem túl nagy, napsütésben közel esélytelen a használat.

Ráadásul „csillog, mint a Salamon töke”,

így sokkal inkább működik a szabadban tükörként, mint kijelzőként, ez egy igazi beltéri használatra tervezett cucc. Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy meg kell emelnetek a fényerőt, ami nem tesz jót az üzemidőnek, ráadásul nem is képes automatikusan szabályozni azt. Bosszantó, hogy állandóan nekem kellett huzigálnom a csúszkát, bár ez olyan sokszor nem történt meg, lévén majdnem mindig maximum fényerőn használtam. Szóval a 6580 milliamperórás akkumulátor papíron tudja a 8-9 órás filmnézést, csak a gyakorlatban nem, a már említett problémák miatt. Ettől még filmnézésre teljesen jó a Tab 8, de azért az üzemidő meg sem közelíti a papírra vetett értékeket.

Az operációs rendszer Android 10-es, mindenféle fölösleges programok nélkül, ami megsüvegelendő. Alapból gesztusvezérlésre van állítva, a virtuális menüt kikapcsolták, amit a menüben visszakapcsolhattok. A frissítések jöttek rá, és remélhetőleg a jövőben is fognak, hibába a teszt alatt nem futottam bele. A DRM Infóval lekértem a streaming szolgáltatók kapcsán legfontosabb adatot, a „security levelt”, ami meghatározza, milyen minőségben enged tartalmakat lejátszani az eszköz. A level 3 sajnos a legrosszabb, tehát SD felbontásnál nagyobbra ne nagyon számítsatok. Az appok egyébként tetű lassan települnek fel, szóval időt kell hagyni a rendszernek a munkára. Viszont mindenféle streaming alkalmazás – Amazon Prime, Netflix, Horizon Go – felment rá és el is indult, szóval ezzel nem volt gond.

Nekieresztettem a szokásos teszt videófájlokat, amiket szépen lejátszott,

de azért a 4K kontekteket nem kell erőltetni rajta, ezekkel már nem birkózik meg. Amúgy meg felesleges is, mert egy Full HD+ kijelzőn egyébként sincs értelme ilyeneket lejátszani. A sztereó hangszórók viszont egész jók, nem egy Bang & Olufsen, de azért egész jól szólnak az árhoz képest, legalábbis landscape módban, filmnézés közben. Függőlegesbe fordítva viszont a kezetek az egyiket eltakarja, így „monósodik” a dolog. Érdemes még megemlítenem a B20-as LTE sávot, ami ahhoz kell itthon, hogy vidéken is legyen 4G szolgáltatásotok. Ez például vonatokon jön jól utazás alatt, bár a modernebb vagonokban már szokott lenni ingyenes WiFi, amiből a 2,4 és az 5 Ghz-es sávot is kezeli a Tab 8. Támogatja GPS és a Beidou helymeghatározó rendszereket is, de meglehetősen pontatlan, 10+ métert mutatott a teszter, az újabb Dimensity SoC-k 1-2 méter pontossággal dolgoznak, szóval erre nem lehet büszke a Blackview.

Összegzés

A Blackview Tab8 pontosan azt hozta, amit a hasonló tabletek, a 40 000 Ft alatti ársávban. Csak hát minden újabb évvel fájdalmasabb leírni, hogy ez már a mai követelményekhez képest kevés. Persze az Alldocube vagy a Teclast modelljei sem tudnak többet, filmet nézni és netezni ez is teljesen jó. Csak sajna elég sok kompromisszumot kell kötni a sebesség terén, és nem biztos, hogy ezt a keserű pirulát mindenki le akarja nyelni. Amit mindenképpen a Tab8 pozitívumaként lehet említeni, az a 4G támogatás, a duális WiFi, a 4GB RAM és a hibamentes működés, de azért én ránéznék a konkurencia modelljeire is.

Például 47 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint). körül elhozható a Teclast M40, amiben 6 GB RAM és 128 GB háttértár van és egy sokkal erősebb SoC-vel karöltve. A többi paramétere pedig nagyon hasonló a Tab8-hoz, én inkább venném ezt. Persze az igazán autentikus, a Tab 9, ami éppen most jelent meg, és hot sale kertében kifejezetten olcsón behúzható.

Pro

  • Szolid összeszerelési minőség
  • Remek, támasztéknak is használható tok
  • Csatlakoztatható hozzá billentyűzet is
  • 4G támogatás és duális WiFi

Kontra

  • A Unisoc SC9863A 2021-ben már édeskevés
  • Tetű lassú háttértár
  • Nincs esélyetek normális felbontású filmeket nézni streamingen keresztül
  • A GPS nevetségesen pontatlan

hirdetés