Kuulaa 65 W-os USB töltő teszt
Ajándék, magamnak
Vettem 11.11 alkalmával egy 65 W-os GaN töltőt, amivel azért már meg lehet táplálni ezt-azt. A Szinglik Napján sikerült rendesen lekuponoznom, 11,94 dollárért, vagyis 3500 Ft-ért húztam be, pedig az ilyen típusokat 6000 Ft körül lehet rendszerint elhozni. Ezért az árért pedig egy bika Type-C és USB-A porttal felszerelt, PD és QC 4.0 gyorstöltésre képes cuccot kaptam. Aztán lefutottak a tesztek, és jött a meglepetés.
A cikket frissítettük 2020.12.21-én
Galéria
Azt érdemes tudni, hogy 20 és 120 W között a Ugreen, a Kuulaa, a Baseus, a Topk, a Floveme és hasonló boltok kínálatában mindenféle termék van már QC és PD szabvánnyal, és 120 W-tal akár két kisebb notebookot is megtáplálhattok. Egy dologra viszont figyeljetek, hogy a teljesítményt csak megfelelő kábelekkel lehet átvinni, ezért nekem is okosan kellett összeválogatnom a „setupot”:
Bosszantó, hogy a két kábel többe került, mint maga a töltő, de hát csak egyszer kell őket megvenni, és így sokkal rendezettebb az összkép. Na, de egyáltalán mi az a GaN jelölés a töltőn? Ez a gallium-nitrit rövidítése, ezt a matériát félvezetőkben használják, és ez azért jó, mert nagyobb a szokásos anyagoknál a hőtűrése, ezért kevésbé melegszik, ami egy töltőnél nem hátrány. A 65 W pedig úgy jön össze, hogy a 2 port – 1 db Type-C és 1 db USB-A – az alábbi kombinációkban tudja leadni a teljesítményt:
- Type-C port: 5V3A/9V3A/12V3A/15V/3A/20V3.25A(65W)
- USB-A: 3.6-6.5V/3A, 6.5-9V/2A, 12V/1.5A(20W)
- mindkét port: USB-C (45W)+USB-A(20W)
Természetesen mindenféle gyorstöltési szabványt támogat, de a két legfontosabb a PD és a Quick Charge 4.0, és a mérete is elég kicsi ahhoz, hogy utazótöltőnek használjam. Innentől kezdve csak egy dolog maradt hátra, hogy megterheljem, és kiderüljön, tényleg tudja-e a fent említett értékeket.
Értelemszerűen a Type-C portra az olyan eszközeimet csatlakoztatom, ahova kell nagyobb teljesítmény, mint például a 33 W-os gyorstöltésre képes Poco X3 NFC, a Lenovo Tab4 8 Plus vagy a BlitzWolf BW-P9-es powerbankom, míg az USB-A-ra kerül a resztli: fül- és fejhallgatók, régebbi telefonok, okosórák. A méréseket a szokásos módon, több teszterrel végeztem el, mindenféle feszültségen. Ehhez ismét a ZKE EBD testert vetettem be, a metódusról itt olvashattok bővebben. Érik egyébként a cseréje, amihez ki is néztem egy fullos Mustool eszközt, meglátjuk, be tudjuk-e szerezni.
A mostaninak azért már vannak korlátjai, például 20 V-os gyorstöltést nem tud normálisan mérni, így a Poco X3 NFC gyári 33 W-os töltőjéhez képest is mértem egy töltési időt a Kuulaa saját eszközén, az eredmény teljesen ugyanaz lett. Sajnos a kimeneti oldalra megint nem annyira egyszerű feltenni egy USB-s mérőberendezést, hiszen annak is működnie kell 5V-nál nagyobb feszültség tartományban, de azért különböző ellenállásokkal kiprovokáltam az eszközből, amit lehetett. A terheléses teszteket jellemzően 60 perces intervallumokkal csináltam, ha nem melegedett nagyon, azt fogadtam el jónak. Nézzük mik lettek az eredmények.
A lenti galériában található képeken látható, hogy mindkét porton könnyedén abszolválta az 5V/9V/12V/20V teszteket, viszont a próbaáramkör 25 W-os teljesítménye jelentős korlátként jelent meg, egyszerűen képtelen voltam megterhelni annyira, hogy melegedjen. Ezért más trükkhöz folyamodtam, és rátettem egy 5V/3A-es terhelőellenállást az USB-A portra, míg a Type-C-re bekötöttem a Poco X3 NFC-met, ami 33 W-os gyorstöltést tud. Ez így még mindig csak 48 W, tehát messze nem a Kuulaa töltő csúcsteljesítménye, de egy kis melegedéshez elég kellett, hogy legyen. Azonban 60 perc után sem égette a kezemet a burkolat, ha pedig 3,3 A fölé emeltem az áramerősséget, a védelem leoldott.
Galéria
És nagyjából eddig tartott a királylány és a herceg meséje, ugyanis a 2 port egyidejű terhelésére kártyavárként omlott össze a tesztprogramban az áramerősség és feszültség grafikon, ahogy az a galériában található utolsó két képen is látható. A Kuulaa 65W-nak „hazudott” töltője képtelen volt normálisan kitartani az USB-A porton megjelenő 15W-os és a Type-C porton felvett 33W-os terhelést. Bárhogy számolom, a két számot összeadva csak 48 és nem 65 wattot kapok, szóval arra gyanakszom, hogy olyan 45W körül lehet a valós teljesítmény. Ez persze még mindig jó üzlet lenne 3500 Ft-ért, csak hát nagyon nem mindegy, hogy mi van a termékre ráírva, így egy kicsit „átverve” érzem magam. Gyorsan indítottam is egy alis dispute-ot a töltőre, hátha a 3500-ból 1750 Ft lesz, meglátjuk.
Összegzés
Nincs jobb hely kábelek és töltők vadászatára, mint az Aliexpress. Van egy csomó olcsó, de megfelelő minőségű márka – például a Ugreen, a Baseus, a Topk, a Floveme -, de a magyarban rosszul hangzó Kuulaa 65 W-os töltője nem tartozik közéjük. Sajnos nem hozta a ráírt teljesítményadatokat, itt valami minőségbeli hiányosságról lesz szó, amit tulajdonképpen az elektromos alapzaj már előre vetített. 3500 Ft-ért így sem lenne rossz a töltő, ha 45 wattot írtak volna rá, így viszont nem tudom ajánlani, és azóta több olvasó is jelezte, hogy nekik is gondjuk volt a termékkel. Öröm az ürömben, hogy azóta az Aliexpress dispute folyamata is lefutott és 100%-os visszatérítést kaptam, vagyis ők is elismerték, hogy ez a termék így nincs rendben.
Pro
- Olcsó volt
- PD és QC 4.0 képes
- Működő túláram védelem
- Nem különösebben melegszik
Kontra
- Nagyon halk alapzaja van
- Lehetne hozzá egy értelmes leírás
- A vakító fehér LED-et nem lehet kikapcsolni
- Nem hozza a 65W-ot, sokkal inkább 45W körül van a teljesítménye
- Sok embernek volt gondja a termékkel, ez így ebben a formában nem ajánlott
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.