hirdetés

Mecool KP2 projektor teszt

Vajon linuxos rendszerrel mennyire cool?

teszt
Mecool KP2 projektor teszt 1

Forrás: Banggood

Don Kartács
írta: Don Kartács
2023-06-15

A Mecool eddig leginkább TV boxokban utazott, most viszont a projektor piacon vigéckedik a KP2-vel, ami műszaki tartalmát tekintve igencsak rendben van. 1080p felbontás, Widevine L1 tanúsítvány – ezt ők Netflix certified néven emlegetik –, automatikus fókusz- és keystone korrekció, 600 ANSI lumenes fényerő, vagyis napfényben is használható a projektor, a gyártó szerint. Ezért 98 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek a BGHULY154  kuponkóddal. Kínai raktárból érkezik, ingyenes szállítás mellett, az áfát pedig a Banggood rendezi utána.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 9

9

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Érdekes, hogy mennyi hűtőbordákhoz tartozónak kinéző lyuk található rajta, ebből a fronton lévő szerintem a hangszóró nyílása, a hátsó felel a valós hűtésért. A hangjára 33 dB-t ad meg a gyártó, ami extrém halk, a BW pedig a sajátjaira 44-et és már azt sem sokalltam. Egyébként a valóságban sem hangos, az egyik legkevésbé azok közül, amit az elmúlt pár évben hallottam, de azért kimérve 39-40 dB az a 33, szóval így is van hallható alapzaja. Az alján van egy szabványos csavarmenet, ezzel lehet konzolra rögzíteni, magasságállító láb viszont itt sincs, és ez sajna eléggé jellemző az újabb projektorokra. De semmi probléma, mert automatikusan beállítja a képet, így szinte bármennyire megdönthető a Mecool KP2.

A műszaki paraméterekre is érdemes kitérni, 1080p natív felbontás, a LED projektor 600 ANSI lumen fényerőre képes, automatikusan állítja a fókuszát és a trapézkorrekciót is. Adatkapcsolati oldalon duális WiFi és BT 5.0 is rendelkezésre áll, tehát lehet rá csatlakoztatni mindenféle Bluetooth képes eszközt, javaslok például egy jóféle hangszórót. Később visszatérek még ezekre, de előtte érdemes azt tudni, hogy van okos része is, de ez nem Android, hanem Linux alapú, ami egy speciális rendszer, direkt projektorokra szabva. Mögötte a hardver 1 GB RAM-ot és 8 GB háttértárat vonultat fel, vagyis ez az operációs rendszer futtatására, és nem a lejátszandó tartalmak tárolására való. Így viszont már nem is olyan sok az az egy szem USB port. Már eddig is sok volt a duma, szóval bedurrantottam a Mecool KP2-t, hogy lássam, minden igaz-e, amit a gyártó állít.

 

Mecool KP2 – Remek elgondolások

Amit egyből tisztáznunk kell, hogy ez nem egy androidos hanem egy linuxos rendszer. Vagyis nincsen GAPPS, meg nem fogtok tudni felműteni APK-kat, ha valami hiányzik. Egy adott készletből kell gazdálkodnotok, viszont jellemzően az átlagfelhasználóknak egy Ubuntu vagy egy hasonló rendszer – arra nem jöttem rá, hogy a KP2-n milyen disztró fut – megfekszi a gyomrát. Egy dolog viszont tuti: ez egy célszoftver, gyakorlatilag nulla hibával, mondhatom rá, hogy „hülyebiztos”.

Ez egyben azt is jelenti, hogy mindent automatán megcsinál helyettetek, és szinte tökéletesen működik.

Cserébe viszont el kell fogadnotok azt a korlátozást, hogy itt bizony nem lesz androidos variálás, meg össze-vissza telepítés. Ennek ellenére nem nevezném teljesen zártnak, de a linuxos sajátosságok miatt nem álltam neki mókolni, hagytam érintetlenül az egyébként kiválóan és gyorsan működő rendszert, úgy ahogy azt az „anyatermészet”, vagyis a programozók megálmodták.

Mi az, ami automatikus? Először is a trapézkorrekció és az élesség állítás, amiben gyakorlatilag nem volt hiba.

Egyszer próbából állítgattam rajta, de rosszabb lett, így innentől kezdve hagytam, hogy maga végezze a műveletet. Bármennyire is megdöntöttem a KP2-t, akkor is szépen újraállította a dolgokat. A kép pengeéles, teljesen tiszta még a sarkokban is, látszik, hogy sokat költöttek a lámpára, így ezzel semmilyen gondom nem volt. A fényerő nappal is majdnem mindig elég, de tuti nincs 600 ANSI lumen, de így is kellően világos a nappali mozizáshoz. Kivéve a sötétebb jeleneteknél, mert ott bizony „félárbócra kellett engednem a redőnyöket”. Nagyon szépek a színek, hűen visszaadja azt amire az alkotók gondoltak, még akkor is, ha azért a TV-s élményt nem kapjátok meg 100%-ban, ami érthető, hiszen ez egy projektor.

A menürendszer kiváló, elég gyors, és mindent az arcotokba tol, amire szükségetek lehet.

Netflix, Amazon Prime, YouTube, böngésző, mindegyik egy kattintás, túl sokat nem kell gondolkodnotok azon, mi hol van, nem nagyon lehet elkavarodni a kezdőképernyőn. Ez a „plain and simple” megoldás köszön vissza az egyébként remek távirányítón is, számtalan dedikált gomb indítja a megfelelő alkalmazást, az air mouse kényelmes, a központi tárcsával pedig szabadon lépkedhettek jobbra és balra, illetve fel és le. A beállítások menü elérése szintén egy kattintás, erre is van dedikált gomb. Mint ahogy a képforgatásra is, vagyis ha a  mennyezetre szerelitek a Mecool KP2-t, akkor sincs gond. Pont ez a kényelmi faktor éri meg a felárat, amit a projektor esetében kérnek. Bevallom, én is azt éreztem menet közben, hogy mennyire jó dolog az, hogy semmivel sem kell szívnom, így megértem, ha ezt a többletet valaki kifizeti, főleg úgy, hogy Widevine L1 tanúsítvány van a projektoron, vagyis mindenféle streaming tartalom 1080p-ben is elérhető.

Beszélek egy kicsit a dolgok árnyoldaláról is, ez pedig a flexibilitás hiánya.

Ez az ára a hibamentes működésnek, viszont így nem fogtok Asphalt 9-ezni a Mecool KP2-ről, legalábbis nem helyből futtatva. Ott van ugyanis a Miracast, meg a mindenféle képmegosztó lehetőségek, vagyis ennek a méregfogát simán ki lehet húzni bármelyik okostelefonnal. Ha valamilyen app hiányzik, letöltitek a mobilotokra és átkülditek a képet a Mecoolra. Ugyanez viszont nem feltétlenül igaz a megnézendő filmekre, hiába működik a „pendrive-ra rá, USB-be be” megoldás, nem minden formátumot játszott le. Az mkv-kkal és mov-val elboldogult 1080p-ig, de a 4K-t sehogyan sem kezelte – igaz, ilyet nem is állítottak – és a régebbi formátumokkal is kínlódott, de ezeket ma már nem használja szinte senki. Meg mondjuk a fejlettebb nyugati demokráciákban és az USA-ban nem is annyira megy a torrentes kalózfilmezés mint itt Közép/Kelet-Európában, a streaming szolgáltatóknál pedig sosem lesz ilyen gondotok.

Összegzés

A Meecol KP2-be szerintem két helyen lehet belekötni, de mindkettőre van megoldás. Az egyik, hogy a sötétebb filmrészletek igényelnek némi elsötétítést, illetve hogy Linux fut rajta, így az androidos logikáról és a kívülről mókolásról le kell mondanotok. Ezt leszámítva szinte hibátlan eszköz, nagyon szép, éles képpel, automatikus keystone- és élességállításal, illetve az arcotokba tol minden fontosat – Netflix, Amazon Prime, YT, böngésző stb. –, és az átlag felhasználóknak szerintem ez a fajta egyszerűség és problémamentesség mindennél többet ér. Ha meg valami nem menne, ott a Miracast, lehet a képernyőmegosztáson keresztül csapatni a droidos játékokat.

A kompakt, nagyon felhasználóbarát megoldásért 98 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek a BGHULY154  kuponkóddal, kínai raktárból érkezik, ingyenes szállítás mellett, az áfát pedig a Banggood fizeti utána. Ez az egyik legszebb képpel rendelkező projektor 100 rongy alatt, én mindenképpen elgondolkodnék rajta, ha ilyesmit keresnék.

Pro

  • Elképesztően egyszerű a kezelhetőség
  • Gyakorlatilag nincsenek szoftveres hibák, hála a Linuxnak
  • Éles, szép színekkel dolgozó kép
  • Csendes
  • Minden fontosat kipakoltak a kezdőképernyőre
  • Screencasttel tulajdonképpen minden hiányzó dolog átvihető
  • BT és WiFi modul

Kontra

  • Nincs meg az androidos flexibilitás és mókolási lehetőségek
  • A külső perifériákról nem játszik le mindent
  • A kábeleket és a lencsevédőt kispórolni egy 100K-s terméknél, enyhén szólva is skótkodás

hirdetés