hirdetés

Xiaomi Smart Band 8 aktivitásmérő teszt

AMOLED-del szebb a világ

teszt
Xiaomi Smart Band 8 aktivitásmérő teszt 1

Forrás: Mi.com

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-04-30

A Xiaomi Smart Band széria valószínűleg minden idők legnagyobb példányszámban eladott aktivitásmérője. 120 millió darabot véletlenül nem vesznek meg az emberek, így a 8. generáció is nagy érdeklődésre tarthat számot. Alacsony ár, AMOLED kijelző, brutálisan hosszú üzemidő, 150+ sport támogatása és számtalan testadat mérés 17 990 Ft-ért cserébe, az Alzától, ahonnan tapasztalataim szerint kifejezetten gyorsan megérkeznek a cuccok.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 8
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9.2

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A minőség még mindig elsőrangú, és a kinézetet is szana-széjjel variálhatjátok szíjakkal, óraszámlapokkal,

amiből ennél a szériánál is több száz áll rendelkezésre. A kijelző szerepét egy 1,62 colos, 192×490 pixeles panel tölti be, ami már képes 60 Hz-en is frissülni, ettől nagyon folyamatos a lapozási érzet. A fényereje 600 nit, ami nem rossz, egy pici kéne még neki, és tényleg mindig látható lenne.

Óraszámlapokból itt is kismillió van,

ezeknek a színét is váltogathatjátok és a Xiaomi Smart Band 8 Active-hoz képest nagyobb felbontás jót is tesz a kinézetnek. Ezeket variálva a számtalan fém, bőr, plasztik szíjjal, a futócipőn vagy a nyakláncként hordással brutálisan személyre szabható a kütyü, ami szerintem a fő előnye a cuccnak. Mivel az órát a Xiaominak az Amazfit gyártja, így az AmazfitWatchfaces oldalról is lehet mindenféle számlapokat leszedegetni, sőt, aki egy kicsit utánaolvas, az akár sajátokat is gyárthat. Vannak továbbá mini játékokat tartalmazó számlapok is a Mi Fitness app Fresh and Fun kategóriájában. Ilyen például a Fighter, amikor a Smart Band 8-at kell boxolnunk, és méri az ütés erejét vagy a Smashed Screen, mikor be kell törnünk a kijelzőt, de vannak mászkálós és labdajátékok is.

Ennek ellenére éreztem némi izzadtságszagot a a Xiaomi Smart Band 8 kapcsán, már nem igazán tudnak mit varázsolni a kinézeten,

olyan mintha az előző 2 generáció is ilyen lett volna. Mindenesetre remek kvízt lehetne csinálni abból, hogy melyik eszköz melyik generációhoz tartozik. A kompakt kialakításnak azért van egy nagy előnye: az aktivitásmérő 5 ATM-ig vízálló, vagyis nemcsak zuhanyozni, hanem mindenféle vízisportokat is lehet benne űzni. A töltésért a szokásos 2 pines USB kábel felel, ami 1 óra alatt bedarálja a 100%-ot a 190 mAh-s akkuba, amivel gyógyegér módban akár 16 napig is kihúzza a Smart Band, de sokkal reálisabb az egyhetes üzemidő, átlagos felhasználás mellett.

A szenzorkészlet nem sokat változott a korábbi generációkhoz vagy a Smart Band 8 Active-hoz képest,

a szűkösség oka valószínűleg az ár. Van giroszkóp és gyorsulásmérő a csukló lóbálásának a figyeléséhez, fényérzékelő szenzor, PPG a pulzus- és véroxigénszint méréshez, BT modul az adatszinkronhoz, és semmi más.

Fájó pont az NFC hiánya,

amit nem tudom hány generáció óta ígérnek a kínaiak, csak valahogy ezek a verziók soha nem jutnak el Európába, pedig ez lenne az elektronikus fizetés alapja, és ezzel szintet léphetne a Xiaomi Smart Band 8 használhatósága is.

hirdetés

Xiaomi Smart Band 8 aktivitásmérő teszt – A sportfelhozatal brutális, mégis van némi hiányérzet

Aki életében bármelyik Xiaomi Smart Band 8-at kezelte, az mindegyiket tudja, mert a jobbra-balra és fel-le lapozásnak annyira egyszerű a logikája, hogy egy 5 éves gyerek is ki fogja magát ismerni rajta. Mindazonáltal a funkciók számossága miatt érdemes átfutni, mit is tud pontosan a 8. generáció.

A Xaomi Smart Band 8 Active tesztjéből átemeltem a lehetőségek listáját, és dőlt betűvel jeleztem azt, ahol valamilyen változás van a két modell között. A Xiaomi Smart Band 8 az alábbiakat képes monitorozni:

  • elégetett kalória
  • lépésszám
  • mozgás ideje
  • alvásadatok (REM, nem REM fázis, felkelések száma)
  • pulzusszám
  • véroxigénszint
  • stessz-szint
  • menstruációs ciklus
  • az ülés és az állás ideje (riaszt, hogy mozogjatok, de halálra csesztet)
  • a tömegetek
  • app oldaláról indítható sportok: szabadtári futás, futópad, gyaloglás, szabadtéri kerékpározás
  • aktivitásmérő oldaláról indítható sportok: 150+
  • pebble mód futáshoz: egy spéci kiegészítővel képes monitorozni a futás közbeni mozgásotokat
  • smart companion mód: futás közben lehet „nyulat” futtatni, vagyis egy virtuális ellenfél ellen küzdeni
  • futáshoz előredefiniált edzéstípusok
  • értesítések és üzenetkezelés
  • Bluetooth eszközök – vagyis a telefon – feloldása
  • időjárás, idő kijelzése
  • egyéb apróságok, mint elemlámpa, DND, zene- és kameravezérlés , ébresztés, stopper, időzítő, telefon keresése

Van még a fenti listán kívül néhány okosság, amit használat közben vettem észre. Az egyik, hogy az aktivitásmérőn már harmadik eszköz adatai – például a telefonomhoz csatlakozó fülhallgató töltöttsége – is megjelennek, vagyis ami pop-upként felugrik a mobilotokon, azt a rendszer közvetíti a Xiaomi Smart Band 8 kijelzőjére, ami nagyon hasznos. Sajnos csak Xiaomi mobilokkal, illetve a cég almárkáival, mint a Poco termékei, működik a dolog. Az üzenetkezelésről túl sok mindent nem tudok mondani, támogatja a teljes magyar ABC-t, beérkeznek rá az app riasztások, a Messenger üzenetek esetében hogy ki küldte és mit írt, de válaszolni még előredefiniált lehetőségekkel sem lehet.

Az aktivitásmérőt átállíthatjátok nyaklánc vagy futócipő módba,

ilyenkor ezeken a helyeken is viselhetitek, ha megveszitek a Bandhez a spéci tokot, amit nem mellékelnek az alapdobozban. Ami a sportokat illeti, a 150 darab olyan sok aktivitás, hogy nem is tudnék fejből ennyit mondani. Ebből a szempontból az Active névre hallgató testvére jóval szűkösebb, ugyanis a 150-es darabszámba még az elvetemültebb mozgásformák is beleférnek. Nagy örömömre bekerült a beltéri falmászás és a csocsó is, utóbbit ráadásul profi körülmények között tudtam tesztelni. Kicsit kételkedtem abban, hogy értelmes adatot kapok majd vissza, de szerencsére tévedtem. Nyilván nem tudja megmondani az aktivitásmérő, hogy milyen sebességgel lőttök vagy passzoltok, de pl. a stressz-szintet – és így a nyomásállóságot – is lehet tesztelni, a pulzusadatokból pedig következtetni a terheltségre.

Azt mondjuk megcáfolnám, hogy 3 óra alatt elégettem 530 kilokalóriát, mert ebből 2 órát nagyjából csak beszélgettünk,

szóval ez az adat biztosan fals és az alap metabolizmusom működéséből származó energiafelhasználást a Xiaomi Smart Band 8 külön méri, szóval ez sem okozhatja a magas értéket. Falmászás esetén hasonlót tapasztaltam, mikor valamelyik úton meg akartam halni, szépen kijelezte a pulzusemelkedéseket, de mikor csak ücsörögtem, akkor is úgy égettem a kalóriát, mintha nem lenne holnap. Ezzel szemben futásra sokkal inkább valós adatokat adott vissza, így az a következtetésem, hogy ahol nem kap szenzoradatot – pl. lépés- és pulzusszám – a Smart Band 8, ott valamilyen átlagot vesz alapul, és ennek az eredménye időszakosan egy hatalmas hantázás lesz, de a hosszútávon nagyjából stimmelni fognak az eredmények. Azért közel sem olyan pontos, mint a drágább konkurensek, de megjárja.

Néha viszont azt éreztem, hogy Xiaomi Smart Band 8 túlzásba viszi az okoskodást.

Ültem a WC-n, erre azt mondja: get up. Állok az ACGAM elektromos asztalommal szemben, ekkor figyelmeztet, hogy ideje lenne felállni. De hát éppen ezt csinálom. Egy órával később pedig szól, hogy most már mozognom kéne, miközben a konyhában készítem az ebédet. Valljuk be, ez így nem túl hasznos, így kikapcsoltam a mozgásra figyelmeztető funkciót.

Xiaomi Smart Band 8 aktivitásmérő teszt 46

Forrás: RendeljKínait

Mivel a Xiaomi Smart Band 8 Active-tól eltér a Smart Band 8 PPG szenzora – előbbi 3, utóbbi 2 LED-es -, ezért újramértem a pulzus és a véroxigénszinthez tartozó adatokat. Ehhez egy gyógyszertári pulzoximétert használtam, mert az dinamikusan mutatja a változásokat, és így az aktivitásmérő számlapján látható adatokkal viszonylag egyszerűen összevethető. Azt kell hogy mondjam, nyugalmi állapotban nagyon pontos, 1-2 szívverésnyi eltéréseket tapasztaltam, véroxigénszint esetében pedig 1-2%-nyit.

A pulzusmérés kapcsán még mindig tartom azt az állításomat, hogy terhelés közben sokkal pontatlanabb és lassan is követi le a változásokat, erre használjatok EKG alapú mellkaspántot.

Külső adatmegosztásra pedig még mindig ott van a Strava, a Google Fit és a Suunto felülete, de ez érthető, a teljes Xiaomi Smart Band 8 széria ugyanazt az appot, a Mi Fitness-t használja.

Összegzés

Megértem, miért kérnek többet a Xiaomi Smart Band 8-ért, mint az Active verzióért. Pont annyival jobb, amennyivel magasabb az ára, sokkal szebb a kijelzője, nagyobb a felbontása, és egy csomó sportot támogat, ami alapból megszűri a felhasználók körét. Az NFC hiánya számomra fájó pont, de az az érzésem, hogy nem fognak emiatt tömegek a kardjukba dőlni, főleg, hogy ma már mindegyik telefon tudja ezt. Nem igazán van a Nyolcasnak hibája, leszámítva a kő egyszerű üzenetkezelését, a variálhatósága pedig brutális, mindenki saját ízlésére szabhatja a kütyüt. Felfele lépkedve pedig ott a Xiaomi Smart Band 8 Pro, GPS-szel, meg néhány fancy funkcióval.

17 990 Ft-ot kérnek érte az Alzánál, ahonnan tapasztalataim szerint kifejezetten gyorsan megérkeznek a cuccok, ha AlzaBoxba kéritek őket, már ahol erre van lehetőség. Persze mindig érdemes szétnézni az „Okoskarkötők és aktivitásmérők” szekcióban, hátha találtok egy még ennél is érdekesebb modellt.

Az AlzaPlus+ szolgáltatást pedig kifejezetten ajánlom, hiszen így a termékek kiszállítása kifejezetten gyors és ingyenes – kivéve a közvetlen házhozszállítást -, illetve számos egyedi akcióval is kedveskedik nektek a webáruház.

Pro

  • Olcsó
  • 150 aktivitást kezel
  • Remek kijelző
  • Elég sok adatot ad vissza
  • Pulzus- és véroxigéntzint mérés
  • Vicces, sokrétű óraszámlapok
  • Rettenetes mennyiségű kiegészítő és spéci működési módok

Kontra

  • Az üzenetekre nem lehet válaszolni
  • Sok kiegészítő külön vásárolható meg
  • Hol az NFC?
  • Túlzásba viszi használója csesztetését

hirdetés