hirdetés

Xiaomi Smart Band 8 Active aktivitásmérő teszt

Ennél olcsóbb nincs is, de ez nem véletlen

teszt
Xiaomi Smart Band 8 Active aktivitásmérő teszt 1

Forrás: mi.com

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-04-26

A Xiaomi kijött a kicsit fura nevű Xiaomi Smart Band 8 Active okoskarkötővel, ami a legolcsóbb, még használható aktivitásmérő a piacon. Gyakorlatilag ugyanazt tudja, mint a jóval drágább Xiaomi Smart Band 8, de akkor hol van a trükk? Hogy lehet, hogy az Alzán 9190 Ft-ért odaadják, nagyon gyors szállítás mellett is? Olvasd el a tesztet, és kiderül!

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 8
  • design és anyagminőség: 9
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 10

8.8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

A fenti analógia mentén azért ki lehet találni, hogy a Xiaomi Smart Band 8 Active csomagolását és kiegészítőit nem gondolták túl. Van egy töltőkábel – ami egyébként a Xiaomi Smart Band 8 és 8 Pro esetében is ugyanaz -, egy leírás, egy szíj, meg maga az óratest. Ez utóbbi minősége teljesen megegyezik a nagyobb testvérekével, leginkább kemény műanyaggal és szilikonnal – ami szintén egy plasztik fajta, csak puha – dolgoztak, letisztult, de kicsit jellegtelen az összhatás. Ezeket a cuccokat úgyis a színes pánt és a frankó óraszámlap adja el, mert ez teszi őket szexivé.

Xiaomi Smart Band 8 Active méretre nagyobb, mint a sima Smart Band 8-é, viszont a kijelző felbontása kisebb és nem is AMOLED,

hanem LCD, 1,47 inch-es méretben. A felbontása 172×320 pixel, vagy máshogy fogalmazva 247 PPI, a fényereje maximum 450 nit, amit automatán és kézzel is állíthattok. Ez amúgy napfényben nem annyira sok, de azért többnyire látható marad. 100+ számlappal dobhatjátok fel a dizájnt, amihez az 5 színű csuklópánt társítható, egy darabig el lehet molyolni a kombinációkkal. És tulajdonképpen ez a lényeg, mert divatcuccnak is megállja a helyét a 14,9 grammos okoskarkötő.

A számlapok kapcsán azért azt érdemes tudni, hogy ezeket variálni nem lehet, mini játékok sincsenek rajtuk és gyorshívások sem indíthatók innen,

szóval a Xiaomi Smart Band 8 Active itt is kapott egy kis butítást. A test egyébként 5 ATM víznyomásnak áll ellen, úszni, zuhanyozni, kezet mosni simán lehet vele. Ha megfordítjátok a kütyüt, a töltőcsatlakozás mellett a PPG szenzor 3 LED-ecskéjét lehet látni, és itt át is térhetünk a szenzorokra, hiszen ezek azok, amik a visszaadott adatokat mérik.

Forrás: Mi.com

Értelemszerűen egy olyan olcsó eszköznek, mint a Xiaomi Smart Band 8 Active, túlságosan bőséges szenzorkészlete nem lehet, hiszen akkor nagyon drága lenne, így maradt a PPG szenzor pulzusméréshez, a fényérzékelő a kijelző fényerejének állításához, a gyorsulásmérő meg a giroszkóp a ficergéseink rögzítéséhez, és egy BT 5.1-es modul az appal szinkronizáláshoz. Ebből az eszközkészletből azért már elég sok mindent ki lehet hozni, ahogy ez majd a funkcióknál látszik. Egy viszont biztos: évek óta ugyanezeket kapják meg az aktivitásmérők – a drágábbakban van még egy GPS -, szóval olyan nagy varázslat nem lesz, legalábbis nem itt.

Hanem akkumulátor fronton, ugyanis átlagos, nem túl sportos használat mellett 14, míg a sokkal reálisabb kocasportolós, üzenetfogadós, pulzusmérős forgatókönyvvel számolva 5-6 nap lesz, amit a gyakorlatból is meg tudok erősíteni. Mivel maximumra feltölteni nagyjából 2 óra a 210 mAh-s akkut, de 60 perc alatt is napokat lehet nyerni, ezért olyan nagyon nem aggódnék a lemerülés miatt. Ami pedig a sportokat illeti, 50+ különböző fitnesz mód – mondjuk, hogy sport – közül választhattok, ennek a létjogosultságáról egy picit később.

Forrás: mi.com

A vezérlésre túl sok szót nem érdemes pazarolni, a szokásos fe-le és jobbra-balra lapozásokkal lehet a menüben túrni,

a kijelző hosszú nyomására pedig számlapot lehet váltani. Azt mondjuk nem értem, hogyha a Xiaomi Smart Band 8 Active 5-öt képes ezekből tárolni, akkor alapból miért csak 2 van rajta, mert ennek túl sok értelme nincsen, a Mi Fitness – korábban Mi Fit, még korábban Zepp – appból úgyis mindenki ezeket fogja először letölteni.

hirdetés

Xiaomi Smart Band 8 Active aktivitásmérő teszt – Visszafogott funkcionalitás

Az első dolog szerintem az, hogy mi egy ilyen eszköz reális felhasználása. Van aki dizájnkiegészítőnek használja, van aki sportra – bár ők rendszerint gyorsan váltanak valami komolyabbra – , van aki csak a napi aktivitásainak követésére, mert legalább van egy eszköz, ami cseszteti, hogy felálljon, mozogjon, meg időben elhúzzon aludni, különben nem lesznek szépek a másnap reggeli alvásadatok.

Ezekben egyébként eléggé király a Xiaomi Smart Band 8 Active, míg másokban nem annyira, aminek leginkább az igazi sport- és okosórákhoz képest szűk funkciólista az oka. A felhozatalból látszik az alapprobléma:

  • elégetett kalória
  • lépésszám
  • mozgás ideje
  • alvásadatok (REM, nem REM fázis, felkelések száma)
  • pulzusszám
  • véroxigénszint
  • stessz-szint
  • állás ideje
  • súly
  • app oldaláról indítható sportok: szabadtári futás, futópad, gyaloglás, szabadtéri kerékpározás
  • aktivitásmérő oldaláról indítható sportok: 50+
  • értesítések és üzenetkezelés
  • Bluetooth eszközök – vagyis a telefon – feloldása
  • időjárás, idő kijelzése
  • egyéb apróságok, mint elemlámpa, DND, zene- és kameravezérlés , ébresztés, stopper, időzítő, telefon keresése

Vagyis, a komolyabb sportok monitorozása, a zenelejátszás, az elektronikus fizetés, a térképek felolvasása, az EKG és hasonlók kimaradtak.

Xiaomi Smart Band 8 Active aktivitásmérő teszt 24 A véroxigénszint mérés viszonylag pontos

Forrás: RendeljKínait

A fentiek kapcsán lenne pár gondolatom, az egyik, hogy a Mi Fitness app a drágább modelleket is kezeli, ezért lesznek olyan almenük, ahol mindig nulla adatot fogtok látni, ami teljesen normális. A másik, hogy a pulzusszám mérés viszonylag pontos, ha éppen nem terhelitek magatokat sportolással. Fogjatok egy Omron vérnyomásmérőt vagy egy ujjbegyre csattintható pulzoximétert és mérjetek a két eszközzel egyszerre, hasonló értékeket fogtok kapni. Nem így terhelés alatt, amikor viszonylag lassan követi le a változásokat a szenzor és a szórás is megnő. A véroxigénszint esetében nyugalmi állapotban kell mérni és ez is ugyanazt mutatja, mit az ujjamra csiptetős berendezés, maximum 1%-ban tért el a másik eszköztől, hosszabb távon, nagyobb minta alapján. Mert rövid távon azért voltak eléggé véletlenszerűnek kinéző értékek. Hogy ezek tényleg hasznosak?

Annyira biztosan, hogy legalább van rálátásotok az adatok változására, és ha esetleg baj van, akkor tudtok cselekedni.

A Xiaomi Smart Band 8 Active sportjai kapcsán az volt az érzésem, hogy mintha egy kicsit túltolták volna helyenként a dolgokat. Jól néz ki az 50+ aktivitás, mint a szabadtári futás, a gyaloglás, a túrázás, az futópad, ugrókötél, egy rakat labdajáték, téli sportok, meg egy csomó, edzéshez köthető tevékenység, mint a súlyzózás és hasonlók. Van egy-két furcsa, mint a frizbi vagy a kötélhúzás, illetve tudja valaki mi az a Jianzi? 3 embert kérdeztem, meg, de mindenki azt mondta, hogy még csak nem is hallott róla. Kimaradt az úszás és hiányoltam a falmászás különböző formáit is, ez utóbbit a Garmin Vivoactive széria 3 generáció óta tudja, igaz, nem ennyiért. A zenevezérlésről meg csak annyit, hogy saját háttértára nincsen, a telefonotokon elhelyezett hangfájlokat tudjátok elindítani és leállítani.

Igyekeztem minél többféle sportot kipróbálni:

  • futás: teljesen reális eredményt adott, de itt a telefonom GPS vevőjét használta, hiszen nincs sajátja
  • gyaloglás beltében: pontos, megközelítőleg azt hozza, amit a gyaloglógép mond
  • saját testsúlyos edzés: ezzel az a baj, hogy ilyen nincs, helyette, hát, mellkas és hasonlók vannak, de a kutya nem fogja gyakorlatonként átállítani
  • bouldering: erre nem volt opció, így a hegymászást használtam, szóval az eredmény elég zavaros lett

A Mi Fitness applikáció sokaknak lesz ismerős, ez a közös platformja egy csomó Xiaomi órának. A statisztikák egész jók, azért nem vetekednek a komolyabb sportóra gyártókéval, de átlagos használatra korrektek. Vannak továbbá mindenféle vicces funkciók, mint az alvásadatok alatt a „Milyen állat vagy?” képek, amik feldobják a használatot vagy az edzésterhelések emojis jelzése. Évek óta átlátható, nagyon jól kezelhető felületről van szó, és egy rakat hasznos funkció bekapcsolható az appból, mint a DND, a százmillió alkalmazás üzenetértesítése és hasonlók. Szinkronizálni az adatokat a szokott helyekre lehet, vagyis Strava, Suunto és Google Fit áll rendelkezésre, illetve a Zeppből is emel át infókat, ha kell.

Mind a Xiaomi Smart Band 8 Active, mind pedig az alkalmazás teljesértékűen kezeli a magyar nyelvet, ami szerintem sok honfitársamnak fontos.

Találkoztam egy vicces félrefordítással is, ez pedig a „2 in a row” magyar formája, ami „2 evezés” lett, nem túl hitelesen.

Az értesítési funkciók az alábbiakban merülnek ki: bejövő hívás és SMS jelzése, alkalmazás értesítések, bejövő üzenetek kijelzése, sem válaszolni, sem előre megírt üzenetekkel reagálni nem lehet. Volt viszont néhány fura anomália, egyik az ébresztés, ami olyan, mintha beragadna. Beállítottam egy riasztást 8 órára, majd töröltem a telefonomon, ehhez képest még másnap is jelzett a Xiaomi Smart Band 8 Active. Néha nem vagy csak nagyon túlzott csuklómozgásra, esetleg akkora gesztikulációkra éledt fel a kijelző, mint mikor a Family Guyban Peter olasznak tetteti magát, amit egy kicsit túlzásnak érzek. Ezeken azért még lenne mit finomítani.

Összegzés

Összességében a Xiaomi Smart Band 8 Active egy decens, de elsősorban a napi aktivitások követésére alkalmas eszköz. Ez egy aktivitásmérő és ahogyan a neve is sugallja, pont ennyit is tud. Igazából egyetlen hátránya van, hogy a kijelzője nem AMOLED, így nincs AOD funkció, de hát ennyiért miért is lenne? Leszámítva néhány furcsaságot, közel hibamentesen működött a teszt során, a szoftver oldalán pedig egyetlen félrefordítással találkoztam és ennyi.

Az Alzán 9190 Ft-ért kínálják, ami egy olyan alacsony összeg, hogy szinte értelmezhetetlen a okosórás mércével mérve, egy Garmin pulzusmérő mellkaspánt háromszor ennyibe kerül és az csak egy szenzor. Szóval aki a minimummal megelégszik, az kap egy hibamentes, de nem túl nagy tudású, csuklón viselhető kütyüt, kifejezetten olcsón az Alzáról, ahonnan tapasztalataim szerint akár egy napon belül is megérkeznek AlzaBoxba a cuccok. Persze mindig érdemes szétnézni az „Okoskarkötők és aktivitásmérők” szekcióban, hátha találtok egy még ennél is érdekesebb modellt, és persze ott van a két nagyobb testvére is, ezeket is érdemes csekkolni.

Az AlzaPlus+ szolgáltatást pedig kifejezetten ajánlom, hiszen így a termékek kiszállítása kifejezetten gyors és ingyenes – kivéve a közvetlen házhozszállítást -, illetve számos egyedi akcióvaal is kedveskedik nektek a webáruház.

Pro

  • Elképesztően olcsó
  • Nagyon jól variálható kinézet
  • Számtalan sport támogatása
  • Hosszú üzemidő

Kontra

  • Nincs GPS
  • LCD kijelző, OLED helyett
  • A mért adatokat helyén kell kezelni
  • Lassan feléledő kijelző, furcsán működő ébresztő funkció

hirdetés