Xiaomi Mibro Air aktivitásmérő teszt
Új brand a körben
A semmiből bukkant elő egy kínai gyártó, név szerint a Mibro, amit felkarolt a Xiaomi. A kínai óriás rengeteg kisebb céggel működik együtt, ott van például a Huami, ami a komolyabb tudású, Amazfit órák gyártásáért felel, de ott vannak a Haylou kütyüjei is, melyek igazi ár/érték bajnok, belépőkategóriás ketyegők. A Mibro Air elsősorban az utóbbi brand aktivitás mérőinek lesz ellenfele, 8200 forintos árával elég vonzó ajánlatnak tűnik.
A ketyegő egyébként nagyon szép, letisztult dizájnnal rendelkezik. Sötétszürke, a leírás szerint homokfúvott fémből készült a készülék háza. Elején csücsül az 1,28 inches, TFT panel, aminek felbontása 240×240 pixel. A kép egész éles, a színeket szépen visszaadja, de azért egy Mi Band 5 (igaz, kisebb kijelzővel) megjelenített képe sokkal szebb, pláne, hogy az OLED panellel rendelkezik. Jobb oldalra került a bekapcsológomb, a hátára pedig a pulzusmérő, valamint a mágneses töltőport. Ez egyébként nagyon praktikus, nem kell dugdosni, magától odaugrik a kábel, ha elég közel tartjátok hozzá. A fekete, puha szilikonszíj levehető, így, ha nem tetszene a gyári pánt, akkor bátran, ízléseteknek megfelelően cserélhetitek.
A szemfüles olvasók észrevehették, hogy a ketyegő kísértetiesen hasonlít, egy már korábban tesztelt órára. Bizony, szinte egy az egyben ugyanúgy néz ki a Mibro, mint a Haylou Solar, minimális különbségeket lehet csak a két kütyü külseje között felfedezni. Még a dobozolás is hasonló, látszik rajtuk, hogy rokonok egymással.
Galéria
Mibro Air – Hasonló külső, hasonló tudás
A Xiaomi ökoszisztémába tartozó cégektől már megszokhattuk, hogy szeretik a saját maguk által kreált szoftvereket. A Mi Band órák a Mi Fittel, a Haylou órák a Haylou Fittel (de van Haylou Sport, Haylou app is) dolgoznak együtt, ezek után ki nem találnátok, hogy tesztalanyunk milyen applikációval működik. Telitalálat, a Mibro Fittel, ami Androidon és iOS-en is elérhető, előbbin 4,3-as értékeléssel rendelkezik az alkalmazás, amivel messze lekörözi a Haylou appokat.
A dizájn merőben eltér az előbb említettektől, a fejlesztők próbáltak minél egyedibb külsőt adni a szoftvernek. Három fő fülből áll a történet, egész pontosan a Home, Excercise és a Me lapokból. A kezdőlapon az összegyűjtött adatokat láthatjátok csempékben rendszerezve. Az Excercise résznél érdekes módon csak négyféle sportág közül választhattok, pedig ennél az óra jóval többet tud, de erre később visszatérek. A Me résznél találhatók a beállítások, frissítések, ranglista, illetve a menstruációs ciklus követésének a lehetősége is innen érhető el. A menürendszerben hibát, bugot nem tapasztaltam, de azért volt, ami nem működött.
Galéria
Gondoltam, hogy akkor óráról indítom el az edzéskövetést, ahol egyébként 12 különböző sportág közül lehet választani:
- szabadtéri futás
- futógépen való futás
- séta
- foci
- tollaslabda
- tenisz
- kerékpározás
- túrázás
- kosárlabda
- elliptikus tréner
- jóga
- free training
Sajnos itt sem jobb helyzet, hiszen hiába futottam le ugyanazt a távot, az adatokat egyszerűen nem szinkronizálja át az applikációba, még úgy sem, hogy közben meg van nyitva az alkalmazás, ami számomra érthetetlen. Igaz, az órán mozgás közben nézhetitek a megtett távot és az időt, és a pillanatnyi pulzusotokat is, de amint kiléptek a trackingből, ezek az adatok eltűnnek. Futás közben még csak-csak rápillant az ember a pulzusára, de például focizás vagy teniszezés közben, amikor koncentrálni kell a labdára, már nem valószínű. Számomra ilyen téren az óra nagyon nagy csalódás volt.
Az alváskövetés sem tökéletes, ugyanis gyakran rosszkor kezdi el a mérést. Egyik este például lefekvés előtt Netflixeztem, nagyjából 20 perc után az óra azt hitte, hogy már alszom, így elkezdte az alvásfigyelést. Abban sem vagyok biztos, hogy pontosan mérne, a saját Samsung okosórám is rajtam volt (nagyon kényelmetlen két órával aludni), az teljesen más értékeket mutatott az alvási fázisok közt, ráadásul a Gear S3 sokkal később, szinte percre pontosan kezdte el mérni a szunyókálást (persze, tudom, hogy a két óra nem egy kategória, sem árban, sem pedig tudásban). További érdekesség, hogy sokszor azt is alvásnak érzékeli a Mibro, ha le van téve az asztalra, így egyik nap szerinte összejött 12 órányi alvás, amiből 11 óra 15 perc mélyalvás volt.
Szerencsére azért jó tulajdonságai is vannak az órának.
Az alkalmazáson belül a három gyári óralap mellett letölthetünk újakat is, ráadásul saját magunk is készíthetünk egyedi dizájnú óralapot, akár saját képeinkből is, ilyet például egyik Haylou sem tud. A telefonos értesítéseket jól kezeli, még a magyar ékezetes karaktereket is ismeri. Az viszont érdekes, hogy nem minden app értesítését kezeli, például a Facebookot, WhatsAppot és a Messengert igen, de például a Redditet nem támogatja. A bejövő hívásokat is kijelzi, felvenni értelemszerűen nem lehet, mert nincs benne hangszóró és mikrofon, és sajnos elutasítani sem lehet.
A következő funkciók hasznosak lehetnek a mindennapok során:
- óránkénti pulzusmérés
- elégetett kalória, lépésszám, távolság kijelzése
- ébresztőóra, stopper, időzítés
- ne zavarj mód
- zenevezérlés
- távoli kameravezérlés
- find my phone (telefon megkeresése)
Az üzemidőre a gyártó 10 napot adott meg, takarékos módban pedig akár 25 napot bír ki állításuk szerint. Ennél talán valamivel gyorsabban merül, 4 napnyi folyamatos nyüstölés után 100-ról 49%-ra zuhant az akku töltöttsége, ami egyáltalán nem rossz érték.
Összegzés
Vegyes érzéseim vannak a Mibro Air iránt. Egyrészt nagyon szép óra, rengeteg hasznos funkcióval, azonban az edzéskövetés és az alvásmonitorozás része jelenleg elég gyenge. Szerencsére ezen a gyártó egy szoftverfrissítéssel könnyen javíthat, remélem ezt a közeljövőben megteszi.
Viszont az ára nagyon kedvező, és épp emiatt lehet komoly versenyző az okosórák piacán. A MIBROAIR2020 kuponkóddal 8200 forintért hozhatjátok el az Aliexpressről, ingyenes szállítással, ráadásul ez az ár bőven áfa- és vámhatár alatt helyezkedik el.
Pro
- Remek dizájn, jó anyaghasználat
- Cserélhető, kényelmes szíj
- Hasznos funkciók
- Olcsó
- Jól kezeli a telefon értesítéseit
Kontra
- Pontatlanul mér az alvásfigyelő
- Az edzéskövetésen van mit javítani
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.