A legelső kínai kütyüinket nagyjából 10 éve rendeltük Kínából, jobban mondva az AliExpress webáruházból. Egy évtized alatt szinte minden megtörtént velünk, ami egy-egy alis rendelés alatt megtörténhet. Veszett el csomagunk, kaptunk meg másét, kaptunk a rendelt termék helyett valami eltérőt, „vettünk ingyen” több cipőt, belefutottunk hamisított termékbe, amiről végül kiderült, hogy mégis eredeti és még sorolhatnánk. Számtalan tippet és trükköt tudunk mondani – Tudtátok például, hogy kép alapján ki lehet listáztatni a legolcsóbb termékeket? -, kuponoztunk már le több terméket a sárga földig, és használtunk már csak magyaroknak célzott promó kódot is a platformon keresztül.
Bár korábban már írtunk az AliExpress rendelés kapcsán egy kimerítő cikkgyűjteményt – amit itt találtok és nagyrészt a mai napig helytálló -, de ezt utoljára pár éve frissítettük – de már dolgozunk azon is -, így most egy monstre AliExpress irománnyal jelentkezünk, ami remélhetőleg minden kérdésetekre választ ad. Kikacsintunk továbbá az olyan konkurens platformok felé, mint a Temu, a Sinsay, az Ebay és a Vinted. Ha valami kimaradt és marad bennetek megválaszolatlan kérdés, írjatok nekünk emailt vagy lépjetek be a 33 000 tagot számláló Facebook csoportunkba, ahol az egyik fő téma pont az AliExpress rendelés szokott lenni, plusz kaphattok remek tippeket az árak lenyomására is!
Tartalomjegyzék
AliExpress rendelés – Ezek a legjobb AliExpress termékek (2024)
A listánkon szereplő termékeket és kategóriákat az alábbi tapasztalatok alapján válogattuk össze:
- 10 év alatt több ezer rendelést bonyolítottunk le AliExpressen
- Több AliExpress eladó volt a partnerünk
- Napi szinten használunk csomó mindent, amit az Aliexpress platformjáról vásároltunk
- Számtalan terméket teszteltünk, ami az AliExpress platformján elérhető
- Különböző fórumokban és speciális csoportokban olvasható vélemények alapján
Kinek ajánljuk
Bár a Li-Ning futócipői a leghíresebbek, az Anta, a Peak, a 360 degrees, a Onemix és a Xiaomi érdekkörébe tartozó márkák is gyártanak jó futócipőket. Számtalan Li-Ninget teszteltünk – van olyan kollégánk, akinek 10 pár van otthon és ezekben félmaratonozik – és gyakorlatilag az összes nyugati márkát ezekre cseréltük le. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik fele- vagy harmadáron szeretnének kiváló lábbeliket venni. A spektrum nagyon széles, 5 km-től kezdve a maratonra is jó cipőkig mindenféle modell van a kínálatban.
Miért lóg ki a kínálatból
Ha ki kellene emelnünk egyetlen márkát a sokaságból, akkor az a Li-Ning lenne. Ezek nagyon strapabíró – akár 1000 km-nél is többet használható -, remek tartású, nehezen amortizálódó lábbelik, számtalan színben és méretben. Egy időben annyira olcsók voltak, hogy a kényelmesebb modelljeiket még utcán is hordtuk. Vannak továbbá beltéri sportokhoz – asztali tenisz, tollaslabda stb. – kitalált modelljeik. A Li-Ning érdekeltségi körébe tartozik a Kawasaki cipőmárka, ezt is érdemes megkukkantani.
Erre figyelj vásárláskor
A kínaiak a másolás meseterei, de pár dolgora nagyon figyeljetek:
- Még évekkel ezelőtt a LEGO cég modelljeit kezdték el lekoppintani, ezeket nem szabad megvenni.
- Az egyedi szettjeiket már nem szórják ki a vámon, mert ezek saját név alatt érkező termékek.
- Érdemes ellenőrizni azt, hogy az építőkockák és egyéb elemek valóban kompatibilisek-e a LEGO termékeivel.
Kinek ajánljuk
Mould King, Xiaomi, CaDa, JMBricklayer, Sembo, Cobi, Lepin, Guly, Jiestar, csak hogy néhány nagyobb nevet említsünk az építőkocka szetteket gyártó cégek közül. Ezek mára kiváló minőségű, LEGO-kompatibilis – de nem LEGO – termékek, amikből számtalan kiszerelés szól gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik olcsón szeretnének minőségi, a logikát és a manualitást fejlesztő játékokhoz jutni. Nemcsak gyerekeknek, hanem felnőtteknek is jó választás, akár ajándékba is adható.
Miért lóg ki a kínálatból
A legjobb szettjei talán a CaDa gyártónak vannak, de olyan brutális a kínálat, hogy az elképesztő. Sokat fejlődtek a kínaiak az elmúlt pár évben, már kellemesen illeszkednek egymáshoz az elemek, nem szorulnak, de nem is lötyögnek, jó a mechanikai összhatás. Ráadásul egy csomó saját elemet gyártanak, így már nem kopi LEGO szetteket rakhattok össze, hanem van saját egyedi cuccuk is, amik többnyire LEGO kompatibilisek. Az árazás pedig több, mint baráti.
Erre figyelj vásárláskor
A fűthető mellények és egyéb ruhadarabok témában írtunk egy kimerítő fejtágítót, és ott is említettük néhány dolgot, de érdemes odafigyelni ezekre:
- Méretbezésben nem túl erősek a kínaiak. Simán lehet, hogy 2 számmal kisebb egy mellény, mint ami nektek kellene. Megoldás: mérjétek meg a saját ruháitokat és a centiméterben megadott értékek alapján választotok.
- Érdemes továbbá a bélelt belsős ruhadarabokra rámenni, és itt különösen igaz, hogy meg kell nézni a képes értékeléseket.
Kinek ajánljuk
Elég sok sporthoz használunk fűthető ruhadarabokat, de a rezsi para alatt is jól jöttek az ilyesmik. Valójában nem kell hozzájuk más, mint egy power bank és már mehet is a melegítés. Olyan darabokat nézzetek, amikben belül van valamilyen bélés vagy thermo anyag. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik az átlagnál fázósabbak, és olcsón, egyszerűen szeretnék ezt a problémát megoldani. A réteges öltözködésbe is beilleszthető, hiszen felvehettek rájuk szinte bármit.
Miért lóg ki a kínálatból
Egyrészt az ára miatt, de ez az AliExpress kapcsán már senkit nem érhet meglepetésként. Másrészt azért, mert sokrétűen használhatók az ilyen ruhadarabok, a vezérlésük pedig a vasgolyó bonyolultságával vetekszik. Ráadásul számtalan kiszerelésben, és fűtőpanellel megvásárolhatjátok őket. Az elvetemültebbek még DIY módon is készíthetnek maguknak egyedi ruhadarabokat, ugyanis kaphatók bevarrható, USB-s fűtőszettek is az AliExpress platformján.
Erre figyelj vásárláskor
Az ózongenerátorok nem veszélytelen berendezések. Ózongázt fejlesztenek, amik megölik a nem kívánt élősködőket, de minden élő szervezetre ártalmasak. Gyerekek kezébe SOHA ne kerüljön ilyen berendezés, és nektek is körültekintően kell használnotok a készüléket. Használat előtt olvassatok alaposan utána a mikénteknek, de a lejjebb található cikkünket is ajánljuk a témában. FIGYELEM! AZ ÓZON EGY MÉRGEZŐ GÁZ, ÍGY NAGY KÖRÜLTEKINTÉSSEL HASZNÁLJÁTOK A TERMÉKET.
Kinek ajánljuk
Még 2020-ban, a rosszemlékű COVID járvány idején vásároltunk több ózongenerátort, amit nem csak a lakás sterilizálására és a penész elűzésére használtunk. Van olyan kollégánk, aki évi 2-3 alkalommal autóklímát fertőtlenít vele. A készülék 10 000 Ft-ba került és már 8-10 alkalommal használta, ami sokkal olcsóbb, mint ugyanezt szolgáltatásként igénybe venni. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik saját maguk intéznék a fertőtlenítést, a penészmentesítés vagy az autójuk szagtalanítását, és nem lesznek szívbajosak az ilyen eszközöktől.
Miért lóg ki a kínálatból
Minden ózongenerátor ugyanazt csinálja: egy mérgező gázt, ózont fejleszt. Ez megöli az organizmusokat, vagyis több dologra is jó: penészedés, a szerves anyagok okozta rossz szag ellen, fertőtlenítésre. Annak idején sokalltuk az autóklíma tisztítást, és itt a megoldás, de a fürdőszobában is helyre teszi a csempefugán élősködő dolgokat. Hőhíd van a lakás sarkában? A penész itt is megadja magát, nem kell Savóval végigfújni a felületet, de egy kiadósabb betegség után is végig lehet vele veretni a hálószobát. A terméken lévő időzítővel az intervallum beállítható, a berendezés az ózonozás végeztével automatán kikapcsol.
Erre figyelj vásárláskor
Az energiaátvitel és tárolás egy tipikus, mindenkit érintő probléma. Itt van néhány dolog, amire figyeljetek:
- Érdemes ezért előre kalkulálni a teljesítménnyel – mekkora kell és hány eszköznek -, a csatlakozók típusával – pl. USB-A, Type-C – és számával, a töltési szabványokkal – PD, VOOC, HyperCharge stb. -, de még a mérettel is.
- Vannak speckó tulajdonságokkal felvértezett darabok is. Apple tulajdonosoknak a vezeték nélküli töltés és a mágneses power bankok juthatnak eszükbe, mint selling point.
- Ne felejtsetek el megfelelő keresztmetszetű kábeleket is rendelni melléjük.
Kinek ajánljuk
Töltőre és valamilyen energiatárolóra mindenkinek szüksége van. A kisebbeket hívjuk power banknak a nagyobbakat power stationnek. Ma már szinte mindent tölthettek ezekről, telefont, tabletet, de még akár a notebookokat is. Alapvetően azoknak ajánljuk, akik spéci igényt akarnak kielégíteni, nem túl drágán, szükségük van kábelekre vagy egyedi megoldásokra. Vagyis nagyjából mindenkinek.
Miért lóg ki a kínálatból
Az AliExpress platformján döbbenetes mennyiségű márka érhető el, amelyik töltőket vagy energiatárolási megoldásokat árul. Voltme, Kuulaa, Toocki, Baseus, Mr. Green, és még sorolhatnám. Vannak egészen spéci, akár 100 W leadására is képes megoldások, de például a laptopok DC kábelét is átalakíthatjátok Type-C végűre. Nagyot mentek a MagSafe power bankok, amelyek a méregdrága Apple termékeket utánozzák, sokkal alacsonyabb áron. A GaN töltők pedig kis helyre összepréselve is képesek nagy teljesítményre, működésüket kismillió elektronikai védelem biztosítja.
Forrás: AliExpress
Autós telefontartók – Mert mindig leesik, nem tapad vagy eltörik
- igazi fogyóeszközök
- ezerféle van, ezerféle autóhoz
- vannak automatán működő, érzékelősek
- viccesen kreatív megoldásokba lehet belefutni
- sok a „több az egyben” termék, például FM transzmitterrel vagy töltővel egybe épített tartó
Erre figyelj vásárláskor
Az autós telefontartókkal az a szívás, hogy minden autóba egy picit másmilyen kell. Vannak univerzális megoldások, amiket többféle típussal is használhattok, vagy a szélvédőre felcuppanthatók – sucker mount -, de van olyan is, amit a szellőzőrácsba kell dugni. Ma már automata típusokat is kínálnak, amiben egy közelségérzékelő húzza össze a füleket. Mindig figyeljetek arra, milyen típussal kompatibilisek a tartók, mert elég nagy szívás, ha a tietekbe nem illik, illetve azok a jók, amik a legkevésbé akadályozzák a kilátást.
Kinek ajánljuk
Elsősorban azoknak, akiknek van autójuk, de nyilván motorra is van ezerféle tartó AliExpressen, sőt kerékpárra is. Ezek nagyjából sokkal olcsóbbak, mint bárhol máshol, és minőségben nem sok különbséget vettünk észre. Vannak egészen patika darabok is, alumíniumból. Alapvetően azoknak ajánljuk, akiknek van járművűk, szeretik a spéci funkciókat olcsón megkapni, hiszen tényleg kismillió variáns van, meglepően jó minőségben.
Miért lóg ki a kínálatból
Ma már az autós tartó nemcsak egy funkciót tölt be. Persze tartja a készüléketeket, de tudnak ezek már simán vagy vezeték nélkül tölteni vagy automatán megszorítják a fogókarjukat, de az elvetemültebb modellekbe akár FM transzmittert vagy éppen kihangosító szettet is integrálhatnak. Vagy bármi mást, ami a kínaiaknak eszébe jut. Töltési szabványokból egy csomót támogatnak, sőt vannak all-round megoldások, amik mennek felcuppantós tappanccsal, műszerfal résbe akaszthatók, de még a szellőzőrostélyra is felapplikálhatók.
Erre figyelj vásárláskor
A számítógépes perifériák tárháza szinte végtelen. Alapvetően egereket, billentyűzeteket meg dokkolókat szoktunk az AliExpress berkein belül keresni. Mindegyikről 10 oldalt tudnánk írni, illetve írtunk is „Gamer egér – Ezek 2024 legjobbjai” címmel. A csatlakozásokat és az átviteli szabványokat, illetve a műszaki paramétereket mindenképpen nézzétek meg. Ha SSD-t fogadó dokkolót vesztek, akkor pedig annak a méretét és csatlakozóját érdemes ellenőrizni.
Kinek ajánljuk
A szerkesztőségünk nagyobbik része használ mechanikus billentyűzetet és gamer vagy high end irodai egeret. Mivel évente többmillió karaktert ütünk le, és ugyanennyit nyomogatjuk az egerek gombjait is, nem mindegy, ezt mivel tesszük. Simán lehet csúcstechnológiát kapni, viszonylag olcsón, igaz nevenincs brandek mögé rejtve. Alapvetően azoknak ajánljuk, akiknek még korábban nem volt mechanikus billentyűzetük vagy komolyabb egerük, de kipróbálnának egy jobbat, nem túl sok pénzből.
Miért lóg ki a kínálatból
Ha gamer egér, akkor Ajazz, Mechanike, Attack Shark, Dareu, Rapoo és még ezer másik gyártó, ha pedig mechanikus billentyűzet, akkor ugyanezek a Redragonnal és a Thunderobottal kiegészülve. Ez utóbbi K70T modelljét használjuk több mint 6 éve, kb. 30 millió leütésünk volt azóta rajta és még bírja. A Rapoo VT9 Air egerünket meg havonta egyszer töltjük, ami kiemelkedő. Az Essager HUB-unkban 1 terás SSD dolgozik, és meghajtunk róla +2 monitort is. Ilyeneket tudnak ezek az AliExpress weboldalán is elérhető cuccok, és mindegyiket nagyon jutányos áron szereztük meg.
Erre figyelj vásárláskor
Minden telefon kialakítása egyedi, és a kijelzők is eltérnek egymástól. Ezért az a minimum, hogy ellenőrzitek, melyik készülékekre jó egy adott tok, illetve fólia. Szintén érdemes az anyagukat is megnézni, sok bőrhatású darab elkezd elporladni vagy széthasadni. Néha nevetséges, random dolgokat is ráírnak a tokokra, ezek a típusok kerülendők. Vannak viszont extra mintásak, amikből mindenféle színűt árulnak, így akár outfithez is illeszthetők a tokok. A kijelzővédő legfontosabb tulajdonsága, hogy jó minőségű, üveg – tempered glass – legyen, mert ezeket sokkal könnyebb feltenni, mint a fóliákat és jobban is védenek.
Kinek ajánljuk
Nem tudom, ki az, aki ne használna telefon tokot vagy kijelzővédő fóliát. Nekem már többször megmentették például leesés hatásától a készülékemet. Sokszor a kameraszigetet is körbeölelik, így a mobil nem billeg gépelés közben az asztalon. A kijelzővédő fólia pedig a karcok és az ütések ellen védi a panelt, must have kiegészítő. Alapvetően mindenkinek, akinek van mobiltelefonja és szeretné, ha az ugyanolyan állapotban is maradna, mint korábban.
Miért lóg ki a kínálatból
Az AliExpress elsősorban abban tud többet mindenkinél, hogy a választék szinte überelhetetlen. Ráadásul a telefontokok elfáradnak, megeszi őket az UV, elszakadnak, szóval pusztul az ebadta, mindig kell egy másik. 1-2 évenként simán érdemes feltenni egy újabbat, amiket jobb egyszerre megvenni, mert így a legolcsóbb. Aki divatozni akar, szabadon variálhatja a formákat és a színeket. Kijelzővédő fóliából is érdemes behúzni egyszerre többet, inkább ez sérüljön, mint a kijelző.
Ami nem fért fel a listára, de figyelemre érdemes
A felsorolásunk természetesen soha nem lehet teljes, és van egy csomó egyéb triviális termék, amiket korábban nevetséges összegekért hoztunk el AliExpress-ről. Néhány példa még gondolatébresztőnek:
- az Amazfit okosórák régebbi típusai fele-/harmadáron mentek egy időben
- számtalan BT fül- és fejhallgató (Anker, Edifier, 1More, KZ stb.), illetve utóbbiak párnázatát is innen pótoltuk
- egy időben a Poco és Redmi telefonok voltak nagyon olcsók
- hegyekben állnak a pincénkben a WORKPRO szerszámok, de a Beko cuccai is jók (10 000 forint körül voltak ütvefúró-csavarozók, akkuval)
- túracuccok, az Aonijie és a Humtto márkákra keressetek rá
- 3D nyomtatókhoz filament, PEI lap, fúvóka, és sok egyéb
- robot- és álló porszívók EU raktárból, brutálisan olcsók szoktak lenni 11.11 alkalmával
- SUP-okat és egyéb sporteszközöket is be lehet húzni
Ez a lista sem teljes, de mindenkinek jó vadászatot kívánunk a világ egyik legnagyobb webáruházában, az AliExpressen!
Minden, amit az AliExpress webáruházról tudnotok kell
Elképesztő, hogy az elmúlt évek során az AliExpress nevét hányféleképpen láttuk leírva, így gyorsan szeretnénk is kibogozni ezt a gordiuszi csomót. Az AliExpress hivatalos weboldala az AliExpress.com, olyan, hogy AliExpress.hu nem létezik – a domaint beregelte valaki, az oldal üres -, illetve az AliExpressz.hu nem az AliExpress magyar weboldala, egy teljesen másik céghez tartozik, itt nem ugyanazt a szolgáltatást fogjátok kapni, mint az eredeti oldalon. A mai cikkünkben leírtak kizárólag az AliExpress.com oldalon elérhető termékekre és szolgáltatásokra vonatkoznak.
A weboldal hivatalos neve AliExpress – kiejtve: AliExpressz, kínai írásjelekkel leírva: 全球速卖通 -, de találkoztunk már „Ali Express”, „Aliexpres”, „Aliex”, „Alie” és hasonló megnevezésekkel is, ezek mind ugyanazt a weboldalt jelentik. A közbeszédben az „Ali” és az „alizás” is elterjedt, utóbbi a weboldalon való vásárlást és termékvadászatot jelenti, mi is szoktuk ezt a kifejezést házon belül használni erre a folyamatra.
Egy kis AliExpress történelem
Az AliExpress egy online, kínai retail szolgáltató, magyarul ezt hívjuk webáruháznak és az Alibaba Group technológiai vállalat része. Ez egy olyan tőzsdén jegyzett konglomerátum, amely több üzletágat tömörít magában – van szállítási, online retail, pénzügyi transzfereket lebonyolító, felhő alapú szolgáltatásokkal foglalkozó lába is -, és a világ legnagyobb vállalatainak rangsorában is méltó helyet foglal el. Alapítója Jack Ma, aki 1999-ben 17 barátjával – főleg egyetemi társak – megalapította az Alibaba.com-ot, ami a mai napig létezik, és tulajdonképpen ez a viszonteladói, B2B – business to business – lába a cégcsoportnak.
Ezzel szemben az AliExpress a „kisker” oldal, ahol a fogyasztók 1-1 terméket rendelnek meg, alapvetően magánfelhasználásra. Valójában ez egyik legrégebbi kínai platform, ahol mindenféle kütyüt tudtok vásárolni. Az oldal lassan 25 éve kitart, miközben számtalan versenytársa – Gearbest, TinyDeal, PandaWill és hasonlók – tűnt el a süllyesztőben. Legközelebbi ellenlábasuk talán a jól ismert Temu – ez a Pindudou, szintén kínai anyavállalat tulajdona -, az amerikai Amazon és az Ebay, de mivel az AliExpress valójában egy listázó platform, ezért a számtalan megjelenő áru kapcsán az online ruházati oldalak – Sinsay, Shein, Vinted stb. – is konkurálnak vele. Műszaki cikkek terén pedig ott a Banggood, a Gearbest, a Geekmaxi, a TomTop vagy éppen a mostanában felfutó Ranvee műszaki áruház.
Mi valójában az AliExpress
Attól függ, honnan nézzük. Az AliExpress rendelések egy ökoszisztémán belül futnak le, ahol az Alibaba adja a platformot, ahová különböző boltok – sokszor maguk a gyártók – listázzák be a termékeiket. Amikor fizettek, akkor ezt az AliPay-en keresztül teszitek, ami a PayPalhez hasonló elektronikus pénztranszfer szolgáltató, de van az AliExpress felületén egy vitarendezésre alkalmas felület is. Sőt, miután megrendeltek valamit, az Alibaba logisztikai vállalata fogja nektek Európába eljuttatni a csomagot.
Vagyis, az AliExpress valójában egy olyan komplett szolgáltatáscsomagot adó felület, ahol a teljes keretrendszer az övék, viszont a belistázott termékeket nem az AliExpress árulja, hanem a keretrendszerbe beregisztrált eladók, felettük a felügyeleti jogot szintén az Ali gyakorolja. Ez később lesz fontos, még visszatérünk rá. Ismerős ez valahonnan? Igen, az amerikai Amazon technológiai vállalat pontosan ugyanezt csinálja, csak ők még több lábon állnak, hiszen van például streaming szolgáltatásuk is.
Milyen termékek érhetők el az AliExpress felületén?
Ha le akarnánk egyszerűsíteni a kérdést, azt mondhatnánk, hogy szinte minden. Ez persze erőteljes túlzás, de leginkább a tipikus kütyüzéshez tartozó, DIY cuccok, ruhák és cipők, szerszámok, műszaki eszközök, kerthez és kültéri hobbikhoz, sporthoz köthető dolgok fellelőhelye. Az AliExpress platformja különösen erős a különböző kiegészítőkben, illetve mindenféle neves kínai márka is felsoroltatja itt a portékáját. Bár alapvetően a nagyon márkás nyugati érdekszférához tartozó termékek nem képviseltetik magukat az AliExpressen, hanem saját fizikai márkaboltokat vagy online webáruházakat üzemeltetnek, láttunk mi már refurbished iPhone-t, Salomon cipőt, de Makita szerszámkiegészítőket is a webáruházban.
A legjellemzőbb AliExpress termékkategóriák azonban az alábbiak:
- szerszámok és elektromos kisgépek
- műszaki kiegészítők: töltők, kábelek, csatlakozók, adapterek, power bankok stb.
- fotózás kellékei: állványok, fények, tárgybox stb.
- műszaki sportkiegészítők: lámpák, fedélzeti komputerek, szenzorok
- sporteszközök: súlyzók, fekvenyomó padok, gumiszalagok, erősítést segítő kellékek
- hálózati eszközök és perifériák: billentyűzet, egér, router, HUB stb.
- takarító berendezések: felmosók, gőzőlők, száraz-nedves-, álló- és robotporszívók
- telefonok, tabletek, laptopok, mini PC-k, TV okosítók
- okosórák és aktvitásmérők
- DIY hobbi kiegészítők: 3D nyomtatás, lézergravírozás, egyéb barkácscuccok
- Bluetooth fül- és fejhallgatók, hangszórók
- ruhák és cipők (különösen jók a kínai futómárkák)
- túracuccok és felszerelések
- játékkonzolok
- konyhai kisgépek: turmixgép, daráló, kávéfőző stb.
- kozmetikai és szépségápolási eszközök: hajszárító, epilátor stb.
- RC hobbi járművek: helikopterek, tárvirányítós autók, drónok és ezek alkatrészei
- fűthető ruházat: a lenagyobb kánaán ilyen termékekből az AliExpressen van, mi is vettünk innen már jó néhányat
Ezzel most persze csak a felszínt kapargattam, hiszen van egy csomó egyedi termék az AliExpressen, ami máshol nem érhető el, remek karácsonyi ajándékötleteket adva a kicsit kreatívabb vásárlóknak.
Az AliExpress egyik jellemzője, hogy a nagy kínai márkák szinte mind ott vannak a termékeikkel a platformon. Igaz, nem feltétlenül ismertek az európai fogyasztónak, de ettől ezek még minőségi darabok, és bátran merjük őket ajánlani (a teljesség igénye nélkül, mert mindet lehetetlen lenne listázni):
- töltők és kiegészítők: Essager, Toocki, Vention, Kuulaa, VoltME, TopK, Cabeltime, Ugreen, Anker, Baseus, Qoovi, BlitzWolf, Fossibot, Flashfish stb.
- okostelefonok: Xiaomi és almárkái (Redmi, Poco, stb.), OnePlus, Huawei, Oppo, Vivo, Realme, Blackview, Black Shark, Infinix, Doogee, ZTE stb.
- Bluetooth hangszórók, fül- és fejhallgatók: Anker Soundcore, Edifier, Mifa, Tronsmart, 1More, QCY, Xiaomi, Huawei, GGMM, Doss, Dockin stb.
- okosóra: Amazfit, Zeblaze, Mobvoi Ticwatch, Honor, Huawei, Haylou, Mibro stb.
- álló- és robotporszívók: Xiaomi almárkák (Dreame, Viomi, Roborock, Jimmy, Roidmi), Tesvor, Liectroux, Ultenic, iLife, Redkey, Lydsto, Midea stb.
- PC perifériák: Mechanike, Ajazz, Shark Attack, Aula, Rapoo, Thunderobot, Redragon stb.
- 3D nyomtatók: QIDI Tech, FlashForge, Creality, Mingda, Anycubic, Longer, Elegoo stb.
- futócipők: Li-Ning, 361 Degrees, Anta, Peak, Xtep, Xiaomi almárkái (Freetie), OneMix
- túracuccok: Naturehike, Humtoo, Aonijie
- tablet: Alldocube, Chuwi, N-One, Teclast, Blackview
- notebook: N-One, Ninkear, Teclast, Chuwi, Bmax
- projektor: Wanbo, JMGo, Fengmi, Xgimi, Thundeal, Ultimea
- autós kiegészítők: Viofo, DDPAI, 70mai, AZdome
- szájápolás: Oclean, Nandme, Enchen, Xiaomi stb.
- masszázs/egészség: Yunmai, Kica, Booster
- bútor: NewTral (ergonomikus székek), ACGAM (elektromosan állítható asztalok)
- szerszámok: HOTO, WORKPRO, Deko, Worx
Mint látható, a kínaiak kialakították nagyjából ugyanazt a márkastruktúrát, mint az amerikaiak és az európaiak, csak más brandek alatt.
Eladók az AliExpress felületén
Az AliExpress platformjának sajátossága, hogy mivel nem az Ali árulja a termékeket, hanem az eladók, ezért az egyes boltokat érdemes elmenteni a kedvencek listára, illetve ellenőrizni azt, hogy az eladó megbízható-e. 7-8 évvel ezelőtt sokkal rosszabb volt a helyzet, mára kifejezetten jó lett, ugyanis az AliExpress tűzzel-vassal irtotta a kamu eladókat. Ennek ellenére azért még lehet találni néhányat. Mivel a vitarendezést is az AliExpress kezeli és a pénzt is visszatartja, mint a PayPal – több olyan eset volt, mikor a pénzünk 100%-át visszakaptuk és a terméket is megtarthattuk -, ezért ezek az a boltok eltűntek. Mára nagyon biztonságossá vált az AliExpress platformja, de azért ennek ellenére érdemes figyelni a jelekre.
Forrás: AliExpress képernyőkép
Hogyan lehet felismerni, ha valami egy bolttal nincsen rendben? Az alábbi képen az Anker Soundcore hivatalos boltját, az Anker Official Store feedback felületét láthatjátok, ami egy pozitív példa. Pirossal bejelöltük, miket kell nézni, de el is magyarázzuk, melyek a pozitív és a negatív jelek, amiket egy AliExpress rendelés során figyelnetek kell:
- Ha a boltnak értelmetlen neve van – pl. random számok vagy betűk egymásután –, az általában nem jelent jót. Nem kizáró ok a vásárlásra, de a komolyabb cégek szinte mindig az alábbi sémát használják: [márkanév]+[Official Store].
- Mikor nyílt meg a bolt: a lenti képen látható, hogy az Anker Official Store-t 9 éve regisztrálták. Ha itt egy 1 évnél korábbi dátum szerepel, az elgondolkodtató.
- Nagyon fontosak a visszajelzések a boltok számára. A legtöbb bolt ezt vásárlás után kéri is, az érdekük az, hogy minél magasabb legyen az átlagpontszám.
- Kamu eladókat senki vagy csak nagyon kevés ember követ, ezért a magas követőszám jót jelent, ezek általában akcióra váró, elkötelezett vásárlók.
- Fényképes értékelések. Az egyik legjobb indikátor, minél több van annál jobb. Ezek jellemzően elkötelezett ügyfelek, akik nem restek megosztani a tapasztalataikat.
- Store Credibility, avagy hitelesség. Ez egy összetett mutató, ahol az AliExpressen vásárlók adhatnak pontokat, amelyeket az AliExpress egy aggregált mutatószámban egyesít.
Forrás: AliExpress képernyőkép
Természetesen a minél magasabb annál jobb elvet érdemes követni, sőt, honfitársaink értékeléseibe is belefuthattok, ami tovább erősíti a hitelességet.
Néha előfordul, hogy nagyon jó vételeket lehet kifogni fura nevű boltokban is, ezektől nem kell megijedni. A kínai nevezéktan és a mögöttes logika egyszerűen másmilyen, számtalan olyan szót használnak, ami nekünk, európaiaknak bazári, de az ő kultúrkörükben komolynak számít. Gondoljatok csak a BYD autógyártóra, ami az „Építsd az Álmod” rövidítése angolul.
Érdemes egy termék kapcsán több eladót is megnézni, hiszen az AliExpress egy platform, számtalan bolt listázhatja ugyanazt a cuccot. Ezek a boltok árban egymással versenyeznek és simán adnak a másik rovására extra kedvezményeket. Olyanra is láttunk már példát, hogy egy vállalat több almárkájára is nyitott shopot – például a Li-Ning cég a Li-Ning és a Kawasaki almárkáira -, de a termékeiket keresztbe is értékesítették, sokszor eltérő áron. A tippek, trükkök fejezetben pedig mutatunk egy módszert, amivel ki lehet listázni az azonos termékeket és megkeresni a legolcsóbbat az AliExpress applikáció segítségével.
Kamu termékek az AliExpress platformján
Bármennyire is igyekszik az AliExpress kiszűrni a csalókat, mivel nem ők forgalmazzák a termékeket, ezért előfordul a kamu. Honnan lehet tudni, hogy egy termék jó eséllyel nem lesz eredeti vagy csak le akar az eladó húzni titeket egy kis pénzzel? A nagy nyugati márkák a termékeiket az esetek többségében nem AliExpressen forgalmazzák és promózzák, ha ilyet találtok az legyen gyanús. Annak idején kalandvágyból bevállaltunk egy Salomon Speedcross 4 CS terepfutócipőt, a történetet és a végkimenetelt itt olvashatjátok, és szerintünk ez arra is jól rávilágít, hogy az AliExpress inkább a vásárlók javára dönt, mint nem.
Forrás: AliExpress képernyőkép
A másik intő jel, ha valami túl olcsó. Miért adná el valaki nektek a terméket irreálisan alacsony áron, ha megtehetné háromszor annyiért is? Erre jó példa a fenti kép. Ha ilyet találtok, mindig gyanakodjatok. Nincsenek 1000 W-os elektromos kerékpárok 258 USD-ért, még AliExpressen sem.
Mi az, ami szinte tuti hamis termék? Az alábbiak:
- márkás sportcuccok: Nike, Puma, Adidas, Head, Babolat és egyéb sportos ruhamárkák termékei
- márkás sportcipők: Hoka, Mizuno, Salomon, stb.
- luxusgyártók táskái: Prada, Gucci, Louis Vuitton stb.
- parfümök: Hugo Boss
- napszemüvegek: Ray-Ban
- nyugati elektronikai cuccok: JBL, Logitech
- neves elektromos szerszámokat gyártó vállalatok termékei: Makita, DeWalt, Milwaukee
A fentihez hozzátenném, hogy viszont Makita kompatibilis akkuból rendkívül sok van, ami nem kamu, ugyanis egyszerűen a Makita szabványát használják a kínaiak is. Ettől még ezeket nem a Makita gyártja és a ráírt kapacitás értékek sem mindig stimmelnek.
A kínaiak egyébként nem restek egymást sem másolni, például az eredeti Li-Ning cipő jelét simán lelopják és rárakják egy hasonló, nem Li-Ning cipőre. Ezek egyik jellemzője, hogy egy picit máshogy néz ki a logó és általában a nevében sincsen benne a márkanév, ezeket mindig érdemes ellenőrizni úgy, hogy az eredeti és a kamu termék képeit egymás mellé teszitek és megfigyelitek a részleteket.
AliExpress, Temu vagy Ebay
Az AliExpress egyik legnagyobb vetélytársa az elmúlt 2-3 évben a Pinduoduo által birtokolt Temu lett. Nagyon hasonló a Temu mögötti logika az AliExpresshez, azzal a különbséggel, hogy a Temu esetében viszonylag ritkán találkozhattok márkanevekkel, vagyis brandelt termékekkel. Még akkor is, ha azok kínaiak. Ez azt jelenti, hogy az esetek többségében a tipikus kütyüzős, kiegészítős dolgok működnek Temun. Kábelekből, töltőkből, fejhallgató párnából, 3D nyomtatós kellékanyagokból Dunát lehetne rekeszteni, ezekből tényleg durva a felhozatal, viszont az igazán márkás dolgokat nem a Temu forgalmazza.
Ennek az oka az, hogy a Temu alapvetően dömping árakkal – meg még egyéb kétes, költségcsökkentő dolgokkal – tarolta le a piacot és a költségek alacsonyan tartásába nem fér bele az, hogy magas brand erővel rendelkező termékeket is forgalmazzon a platform. Az ingyenes szállítást is úgy oldották meg, hogy volt egy minimális rendelési küszöbérték, illetve egyes boltok minimum összeget rendelnek a checkouthoz – ez a „kijelentkezés a kosárból”, gyakorlatilag a vásárlás befejezését jelenti -, így fenntartva az alacsony árat.
Forrás: Temu képernyőkép
Ez nem azt jelenti, hogy csak noname cuccok vannak a Temu platformján, például a Zealot és a KZ hangszóróknak és fülhallgatóknak van azért ”nevük”. Azok a gyártók azonban, akik rendelkeznek brand erővel, vagyis extra felárat kérnek a terméknévért, már nem tudják kellően nyomott áron adni a cuccaikat, ezért kiesnek a Temu tipikus termékköréből. Így főleg azok vásárolnak a Temun, akik kis pénzből akarnak megoldani egy sajátos problémát és nem egy specifikus márka termékét keresik. Ez persze nem azt jelenti, hogy mi nem vásárolunk innen, sőt, egy csomó cuccot beszereztünk a 3D nyomtatós projektjeinkhez, viszont a minőségi termékeket alapvetően nem itt fogjuk keresni.
Ezzel szemben az AliExpress egyre inkább eltolódott abba az irányba, hogy a Temuhoz hasonló olcsó termékek dömpingje mellett kifejezetten minőségi, a vásárlói hűséget is erősítő brandek is megjelenjenek a felületén. Ma már egy Edifier, egy Anker vagy a Xiaomi cuccait hangoló 1More nem számít gagyinak, a Xiaomit, a Huaweit, a Lenovot pedig szerintem senkinek nem kell bemutatni. Így összességében azt mondhatjuk, hogy az AliExpress kínálatában valamivel drágább, de jobb minőségű termékeket lehet fellelni, de mivel a felhozatal brutális, gyakorlatilag a kínálat lefedi azt is, amit a Temu esetében megtaláltok. A Temu applikációja és oldala elérhető teljesen magyar nyelven is.
Az Ebay a kivétel
Az Ebay-re érdemes egy kicsit kitérni, hiszen jellegében egy hasonló platformról van szó, de egyfajta online second hand üzletként működik, ahol kezdetekben – 2000-es évek vége – leginkább az online aukciók mentek. Ez azt jelentette, hogy nem fix áron lehetett a termékeket megvásárolni, hanem licitálni – bidelni – kellett a termékekért. Rengeteg magáneladó volt, akik egyedi termékeket – például táblás játékok festett figuráit, mint a Warhammer – árulták. Ezek nem megismételhető aukciók voltak, ezért maga a licitálási folyamat megnyerése is örömet okozott.
Mára ezek vannak kisebbségben, sokkal több a fix áras termék, aminek nagyobb része tartozik az európai kultúrkörhöz, számtalan ismert márka megtalálható a platformon, de persze a kínaiak sem maradhattak ki. Itt is van persze minden, amit el tudtok képzelni.
Forrás: Ebay képernyőkép
Kialakult továbbá egyfajta vintage second-hand irányzat is, a használt, de az utókornak jó állapotban megőrzött termékeket lehet kapni, amit az AliExpress és a Temu platformján egyáltalán nem fogtok megtalálni. Nagyot mennek a cipők – sneakers -, az oldschool elektronika eszközök – szalagos magnók, erősítők, bakelit -, illetve minden, ami egyedi és retró. Nyilván ezeket egy AliExpress vagy egy Temu nem tudja reprodukálni, de ki tudja, lehet, hogy 30-40 év múlva lesznek vintage kínai cuccok is. Például a GGMM M3-at már visszasírjuk, pedig az csak 7-8 éves.
AliExpress vagy Shein
A Shein – eredeti néven ZZKO – nem más, mint egy kínai, gyors divatáru-kiskereskedelmi vállalat, amit 2008-ban Nankingban alapított Chris Xu, ahogyan a Wikipedia fogalmaz. Ezt nagyjából úgy kell elképzelni, mint a fast fashion ruhák legalját, ahol nagyon olcsón adnak nem túl magas minőséget. Mivel a ruhák sok esetben szezonális termékek – vagyis évente és ezen belül is évszakonként cserélődnek -, ezért nagyon gyorsan tudnak forogni, és ebben a műfajban a Shein eléggé nagy király. A ruháik olcsók és egy bizonyos mennyiségtől a kiszállítás is ingyenes, viszont a minőségük nem verdesi az egeket, főleg, ha az időtálló luxumárkákkal hasonlítjátok össze őket, de egy átlagos H&M ruha szintjét sem mindig ütik meg. A Shein egyszerűen azért lett népszerű, mert nagyon olcsón lehet nagyon széles választékból szemezgetni, a szállítás is gyors, illetve rengeteg akció és kedvezmény érhető el időszakosan.
Ezzel szemben az AliExpress ruhakínálata eléggé „sporadikus”, vannak hihetetlenül silány, de nagyon olcsó és rossz minőségű termékek – ilyenek például a kamu brandelt Babolat és Head pólók – és nagyon jók is, mint a Li-Ning vagy a Kawasaki. Amiben a Shein platformjához képest az AliExpress erős, azok a sporttermékek, különösen azokban a sportokban, amik Kínában nagy népszerűségnek örvendnek. Szerintem senki nem kétkedik abban, hogy asztali teniszben, tollaslabdában és hasonlókban eléggé ott vannak a kínaiak a szeren, és az ezzel foglalkozó AliExpress boltok és gyártók kifejezetten magas minőséget tesznek le az asztalra.
Nekünk is van több Li-Ning cipőnk, amit kül- és beltéri sportokhoz, edzéshez, ping-pongozáshoz használunk és ezek semmiben nem maradnak el a nyugati márkáktól. Említésre méltó továbbá a Kawasaki, aminek nincs köze a motorgyártóhoz, ez a Li-Ning tollaslabda almárkája és itt is remek cipőket találhattok. Bár a Shein webáruházában ugyanúgy megtalálhatók a cipők, ezek nem annyira a sportos, hanem sokkal inkább a divatos vonalat követik, így ebben az értelemben nem konkurál egymással a két platform. Összességében a legnagyobb kockázat a Shein és az AliExpress ruhatermékeivel kapcsolatban a méretezés szokott lenni, de azért ezt is ki lehet tapasztalni néhány próbálkozás után.
Mára azonban a Shein nemcsak ruhákat árul, hanem mindenféle egyéb kategóriában is otthon van. A Shein weboldalán az alábbi termékek között is kereshettek:
- elektronika
- szerszámok
- babaápolási cikkek
- kozmetikumok
- játékok
- kisállat kiegészítők
- műszaki eszközök
Érdekesség, hogy egyes nyugati márkák – Philips, Oral B, Panasonic – gyártmányai is megtalálhatók a Shein oldalán, legalábbis, ami a műszaki eszközöket illeti. Ezzel nagyjából a Shein a Temu babérjaira is tör, mert bár vannak neves árucikkek, a nagy részük olcsó dömping cucc.
Összefoglalva, hogy mi a Shein: elsősorban egy olcsó fast fashion webáruház, amely nyújtogatja a csápjait más területek felé, leginkább a Temu áru- és célközönségét átfedve.
AliExpress vagy Sinsay
A Sinsay nem kínai márka, hanem a lengyel, tőzsdén jegyzett LPP konszern tulajdona, ami ruházati cikkek tervezésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. Ők tulajdonolják a Reserved, a House, a Cropp és a Mohito márkákat is a Sinsay mellett. Az LPP-t 1991-ben Gdańskban Marek Piechocki és Jerzy Lubianiec alapította.
Fontos, hogy a Sinsay nemcsak eladó, hanem gyártó is egyben, tehát az ő termékeiket csak a Sinsay 2000 darab fizikai üzletében vagy a Sinsay online áruházában találhatjátok meg. Természetesen a kínaiaknak nem kell a szomszédba mennie némi másolásért, szóval, ha valami befut, annak tuti lesz egyből egy távol-keleti variánsa is.
A Sinsay nem platform, hanem gyártó
Mivel a Sinsay a saját termékeit tervezi, gyártja és árulja, ezért jobban odafigyelnek a minőségre, mint az AliExpress vagy a Shein platformján megtalálható termékek kapcsán, de ettől még ez is egy fast-fashion ruhákat és kiegészítőket gyártó vállalat. A Sinsay kínálatáról azt lehet elmondani, hogy nagy részét ruhák és cipők teszik ki. A Sinsay sem árul speciális sportruházatot – pl. cipőket különböző sportcélra -, viszont otthoni dekorációs témába illeszthető termékeket igen.
A Sinsay esetében az alábbi kategóriákba futhattok bele a ruhákon túl:
- nappali és hálószoba kiegészítők
- konyha és étkező kellékek
- fürdőszoba kellékek
- erkélyre és kertbe való cuccok
Mint látható a Sinsay is terjeszkedik, de mivel itt ő a gyártó, ezért nagyon valószínűtlen, hogy a Temu és az AliExpress árukészletével valaha nagyobb mértékben átfedésbe kerül. A Sinsay is elérhető magyar nyelven.
Összefoglalva, hogy mi a Sinsay: a Sinsay nem egy platform üzlet, hanem egy gyártó, amely saját termékeit, főleg divatruházatot árul. Árban és minőségben a Temu fölé lehet belőni a kínálatát, rendelkezik saját márkákkal is, ami mögött bolthálózatot tart fent, de természetesen az online térben is jelen van a Sinsay.com webcím segítségével.
AliExpress vagy Vinted
A Vinted egy 2008-ban fejlesztett litván second-hand online ruhaplatform, ami eleinte leginkább Közép-Kelet-Európában volt jelen, így hazánkban is népszerű, de megtalálható például Németországban is Kleiderkreisel néven. Mára a platform az egész világon elterjedt, ugyanúgy elérhető az USA-ban mint Spanyolországban. Ennek is van telefonos appja, de weboldala is, a Vinted.hu
A Vinted is egy platform business, vagyis a cég nem gyártja a saját termékeit, hanem csak a felületet biztosítja a használt ruhák eladásához, alapvetően magánemberek számára. A Vinted tulajdonképpen egy online turkáló, és bár a termékkínálata részben lefedi a Sinsay, a Temu és az AliExpress árukörét, nem igazán versenyeznek egymással, egyszerűen azért, mert ezek nem árulnak használt ruhát. Természetesen a Vinteden sem csak és kizárólag mások által „levetett” cuccok vannak, hanem újak is, amik általában kibontott, de nem használt termékek.
A saját tapasztalatunk az, hogy valójában a Vinteden az AliExpress, a Sinsay és a Temu ruhái is megtalálhatók, hiszen a használtpiacon ezek nem válnak szét, mindenki feltesz mindenfélét a platformra. A minőség és a márkakínálat iszonyatosan széles sávban szór. Előbbi attól függ, hogy az eladók azt milyen állapotban őrizték meg, illetve hogy a kiinduló termék milyen minőségű volt. A márkakínálat pedig bármi lehet az echte kínaitól a csúcs amerikai sportszergyártók termékkínálatáig. Rengeteg spéci cipőt lehet Vinteden behúzni, több jó állapotú mászócsukát vettünk már fél vagy harmadáron, de ezek elég speciális dolgok. Erre tökéletes a Vinted, cserébe folyamatosan figyelni kell az árleszállításokat, ami fárasztó tud lenni, de erről az app értesít.
A Sinsay webáruházához hasonlóan a Vinted kínálatában is megtalálhatók a ruhákon túl egyéb termékek:
- textíliák
- otthon kiegészítők (étkészletek és hasonlók)
- kisállat kiegészítők
Összefoglalva, a Vinted egy online „turi”, ahol mindenféle márka terméke aggregálódik, legyen az európai vagy kínai. Szinte bármilyen ruhatermékbe belefuthattok – így például használt Sinsay ruhákba is -, de a kínálat ezen nem nagyon terjed túl.
AliExpress magyar nyelven – A legfontosabb beállítások és a rendelés menete
Az AliExpress nem egy bonyolult platform, de van néhány dolog, amit érdemes tudni róla. Az első dolog, hogy regisztrálni kell a weboldalukon vagy az applikációjukban, amin képekkel végig fogunk vezetni benneteket.
Ide kapcsolódik az első tippünk: új felhasználóknak mindig van valamilyen extra kedvezmény az AliExpress oldalán. Ők általában más árat is látnak, mint a már létező felhasználók. Szintén igaz ez arra az esetre, ha még nem léptetek be a fiókba, a belépés után sokszor változik az ár.
Az első kérdés, ami a regisztráció előtt mindig felmerül: használható-e az AliExpress magyarul?
AliExpress magyarul
A fentiekkel kapcsolatban szeretnénk néhány tévhitet eloszlatni. Régebben volt egy automatikus fordításokra alapuló rendszer az oldalon, emiatt sokan azt hihették, hogy „tud” az AliExpress magyarul. Ez azonban nem állt másból, mint egy automata fordítóból, ami hellyel-közel magyarra fordította a platformot. Ez gépi fordítást jelent, anyanyelvi beszélőknek ebben nem volt szerepe. Ez a lehetőség mára megszűnt, a jobb felül található nyelvválasztóból kikerült ez a magyar nyelv, helyette a Google oldalfordítóját használhatjátok a böngészőben.
Forrás: AliExpressz képernyőkép
Az AliExpress magyarra fordításának van néhány sarokpontja, amit érdemes tudni:
- az egyszerűbb menüpontokat, termékneveket jól fordítják a fordítók
- vannak azonban olyan esetek, amikor a bonyolultabb vagy ragozott kifejezések félrevezetik a fordítóprogramot, ezért nem lesz értelmes az AliExpress magyarul
Ez általában akkor fordul elő, amikor az úgynevezett „keyword stuffing” jelenséget alkalmazzák az eladók, vagyis mindent megpróbálnak beleírni a termék nevébe. Kedvenc példánk az alábbi:
- az eredeti terméknév: „Security Outdoor Emergency Personal Defense Supplies Self Defense Baseball Bat Led Flashlight Stick Equipments Self Defense”
- az AliExpresst magyarra fordítva ez az alábbit adja ki: „Biztonság kültéri sürgősségi személyi védelmi kellékek önvédelmi baseball ütő LED zseblámpa stick felszerelések önvédelem”
Mint látható, ez a fordítás nem túl értelmes, így az AliExpress magyar nyelven azért nem teljes körűen használható. Mi a megoldás:
- amennyiben az angol – vagy a német/francia – nem jelent nyelvi korlátot, használjátok úgy
- még ha nem is beszéltek tökéletesen angolul, akkor is meg lehet szokni a felületet
Ha pedig minden kötél szakad és mindenképpen magyarul akarjátok az AliExpresst használni, akkor ott a Chrome böngésző a beépített fordító funkcióval.
AliExpress regisztráció
Nyissátok meg az AliExpress.com weboldalt vagy indítsátok el az appot, Androidon ez elérhető a Google Play-ből. Az első dolog, hogy jobb felül állítsátok be a nyelvet, a célországot és a devizanemet.
Forrás: AliExpressz képernyőkép
Ehhez az alábbiak az észrevételeink:
- Szállítási hely (ship to): ez a szállítási ország, ahová a csomag majd megérkezik. Ezt állítsátok Magyarországra, mert lehet, hogy így más árakat kaptok, illetve bizonyos termékeket vagy nem szállítanak ide vagy pedig más feltételekkel, mint például Európán kívülre.
- Nyelv (language): bár egyre kisebb korlát itthon az angol nyelv használata, az AliExpress régebben magyar nyelven is működött gépi fordítás segítségével, viszont ezt a menüt eltávolították. Korábban is azzal a kitétellel működött, hogy voltak benne furcsa félrefordítások, anyanyelvünk speciális szerkezete miatt.
- Pénznem (currency): lehet Ft-ban is használni az oldalt, de mi azt javasoljuk, hagyjátok dollárban, vagyis USD-n. Ez azért fontos, mert az Aliexpress a kiválasztott pénznemben fogja terhelni a bankkártyátokat, viszont az általuk használt árfolyamok számunkra sokkal kedvezőtlenebbek, mint a hazai vagy nemzetközi bankok deviza árfolyamai. Ezért lehetséges az is, hogy az általunk, cikkekben megosztott árak alacsonyabbak, mint amit ti láttok a HUF devizára állított webshopban.
Tapasztalat, hogy régebben az AliExpress oldala néha megőrült és átállította a nyelvet, nekünk jellemzően oroszra, hollandra vagy vitenámira. Akkor is változhatnak a nyelvi beállítások, ha VPN-t használtatok. Ilyenkor a másik országhoz tartozó IP cím alapján automatikusan kikeresheti a nyelvet az oldal, és arra áll rá. Egy ideje kivették a nyelvválasztót, és már csak pár nyelven érhető el az oldal, azóta a fenti jelenséget sem tapasztaltuk.
Forrás: AliExpressz képernyőkép
Jobb felül van egy register fül, itt tudtok fiókot regisztrálni, ahol az email címet és a jelszavatokat kell beírnotok vagy pedig valamelyik szolgáltató – Facebook, Google, X stb. – egyszerűsített regisztrációs felületén keresztül is regisztrálhattok. Korábban ennél részletesebb adatokat is meg kellett adni, ezt azóta áthelyezték az account/settings menüpont alá.
Miután beléptetek a felületre jobb oldalt láthatjátok a kosár tartalmát, amennyiben van benne valami, illetve a fiókotokat, ahol az alábbiakat érdemes kitölteni:
- szállítási cím (shipping address): ahova a csomag érkezni fog, több cím is felvehető.
- fizetés (payment): ide kerülnek a bankkártya adatok. Sokszor felmerül, hogy az AliExpress fizetés biztonságos-e, a válasz igen. Nagyjából úgy működik, mint a PayPal, de ha vannak ezzel kapcsolatban kétségeitek, tegyetek bele egy Revolut kártyát, amit minden vásárlás után letiltotok, vagy egy egyszer használatosat, ami vásárlás után megsemmisül.
- rendeléseim (my orders): ide kerülnek be a rendeléseitek, és itt fogjátok látni a csomagkövetési számokat is.
- my coupons, my coins: ide kerülnek be az ali coinok és az AliExpress kuponok, ha gyűjtöttetek vagy kaptatok ilyet, erről később.
- kedvencek (wish list): ide érdemes elmenteni az érdekes termékeket és nagy fogyasztási ünnepekkor visszanézni, hogy változtak-e az árak.
Pár apróság a fentiekkel kapcsolatban. A kedvencekben az AliExpress kilistázza azokat a termékeket, amiket korábban néztetek, így ha valamit nem találtok, ezt érdemes átfutni. A beállítások/szállítási cím alatt az AliExpress több címet is képes kezelni, de van egy alap cím, amit automatán beállít, ha ti mást nem választotok ki. Ezt mi már néztük be, így tudnak félremenni csomagok, emiatt figyeljetek erre oda a kosárban a fizetéskor.
Az üzenet központ (message center) nem annyira fontos AliExpressen mint gondolnátok, 99%-ban az eladók bombáznak titeket mindenféle akciókkal. De, ha valamilyen problémába futtok bele – például vitát vagy visszatérítést kezdeményeztek -, akkor azok az üzenetek is ide érkeznek, és a nagy tömegben el tudnak veszni, így érdemes figyelni erre.
AliExpress rendelés – A költségek
Talán ez érdekel mindenkit a legjobban, sőt pont ezért tolja a legtöbb vásárló az AliExpress rendeléseket ezerrel, mert az egyik legolcsóbb platform a felsorolt Sinsay, Vinted, Temu, Ebay mellett. Összességében mindig oda jutunk, hogy általánosságban az AliExpress kínálja a legjobb árakat a már értelmes és használható termékekre – mert egyébként talán a Temu a legolcsóbb a low budget kategóriában -, tehát ha tartós fogyasztási cikkeket kerestek, akkor először az AliExpress weboldalára érdemes ellátogatnotok.
Ez a szekció inkább egyfajta ajánló és útmutató lesz, ami a valós tapasztalatainkat írja le, illetve igyekszik elkalauzolni benneteket azon az aknamezőn, amibe bele lehet futni vásárlás közben.
Vásárolj a Revolut kártyájával AliExpressen
Fontos! Akinek vannak aggályai azzal kapcsolatban, hogy esetleg a netes vásárlás veszélyes, és hogy az online csalók megszerzik a bankkártyája adatait, vagy egyéb pénzügyi machináció alanyaivá válnak, az regisztráljon Revolutra. A Revolut kínál azonnal, a vásárlás után megsemmisülő virtuális bankkártyát, amit ingyen lehet létrehozni végtelen mennyiségben. Így még, ha valamiért ki is szivárognának az adataitok, ez akkor is védelmet nyújt ellene.
A másik megoldás, ha kreáltok virtuális, de nem megsemmisülő kártyákat – ez is ingyenes és bármennyi lehet – a Revolut appban, amit felcímkéztek, mondjuk „AliExpress rendelés” címszavakkal és befagyasztjátok a vásárlás után. Így minden platformhoz lehet egy más színű, más névvel ellátott – pl. „AliExpress vásárlás”, „Temu vásárlás”, „Sinsay vásárlás” stb. -, dedikált kártyátok, amit csak akkor kell használnotok, amikor éppen megtetszik egy termék és ki akarjátok az árát fizetni. Ha valaki próbálkozna a kártyaadataitokat használni, akkor is be szokott kerülni egy „declined” bejegyzés a kártya alá. Ez annyit jelent, hogy valamiért a fizetés meghiúsult – pl. mert korábban befagyasztottátok a kártyát -, így látjátok, ha valamilyen esemény történt a tudtotokon kívül.
Forrás: Revolut app képernyőkép
Az AliExpress költségekről részletesen
Az AliExpressen a költségek több dologból tevődnek össze. Nyilvánvalóan mindenkinek az a célja, hogy ezeket a legalacsonyabban tartsa. Ezek nagyjából az alábbiakból állnak:
- a termék ára
- devizaváltási költség (a termékek árát dollárban terheli a platform)
- a szállítási költség
- site-wide kuponok árcsökkentő hatása
- store kuponok árcsökkentő hatása
- bundle termékek és mennyiségi kedvezmény
- AliExpress coin rendszer árcsökkentő hatása
- 27% ÁFA (2024 augusztusában érvényben lévő törvények szerint)
- vám (ha van, nagyrészt nincsen)
- vámolásra eső kezelési költség (Posta és az egyéb futárcégek költségei)
A fentieket egy kicsit részletesebben taglalva látni fogjátok, miért annyira jó használni az AliExpresst, és hogy hogyan lehet brutálisan lenyomni az árakat.
Jogosan teszitek fel a kérdés, mitől olyan olcsó az AliExpress? Alapvetően az alábbi dolgok miatt:
- az AliExpress platformján szereplő boltok többnyire a gyártókat képviselik, így közvetlen tőlük lehet vásárolni
- a kínai állam dotálja az exportot, ezért van olyan sokszor ingyenes szállítás
- egyes termékek a nyugati márkák másolatai, ahol nem kell megfizetnetek a márka erejét, így olcsóbbak a termékek (cserébe kevésbé jó minőségűek lehetnek)
Az AliExpress termékek ára
Ha nem egy adott termékre kerestek AliExpressen akkor mindig az AliExpress ajánlót látjátok a főoldalon a termékek dollár árával, általában kategóriákra bontva. Ha magyar devizával használjátok az AliExpress felületét, akkor a rendszer átváltja a dollár árat forintra. Mi ebből a megfontolásból maradtunk inkább az angol nyelv mellett, mert igazából az USD-s ár a mérvadó (csak ezt a cikkeinkben lefordítjuk a kedvetekért forintra).
Vannak a főoldalon kiemelések, mint a super deals és hasonlók, ezek csak egy adott kategóriát jelölnek, amire az AliExpress valamilyen kampányt futtat. Az ajánló oldalon MINDIG a legalacsonyabb ár szerepel, de ez a valóságban több okból sem szokott teljesülni. Miért nem azt az árat fizetitek, amit az ajánlón láttok:
- Az adott terméklapon, mindig az oda kilistázott termékek közül a legolcsóbb szerepel. Például egy cipő esetében, ha van hozzá talpbetét, akkor annak az árát írják ki (értelemszerűen a cipő sokkal drágább, mint a talpbetét).
- A terméklapon külön látszik a termékár és a szállítási költség. Régi trükk, hogy olcsó termékhez drága szállítás társul.
- A szállítási mód – pl. gyorsabb kézbesítés – kiválasztása is befolyásolja az árat. A gyorsabb vagy a jobb mindig többe kerül!
- Ruhák esetében a keresett méretek drágábbak, a kevésbé keresettek pedig olcsóbbak szoktak lenni. Ugyanez igaz lehet a népszerű és a népszerűtlen színekre.
- Szokott lenni mennyiségi kedvezmény. Például tömegesen rendelhető áruk esetében – pl. tenisz és squash grip – vannak dobozos és hengeres kiszerelések, amik sokkal olcsóbbak, mint egy darabot venni.
Pro tipp: olyan terméket keressetek, ahol a szállítás ingyenes – valójában a termék ára tartalmazza azt -, így nem kell az AliExpress felületén összeadogatni a két összeget.
A termékek USD-ben kifejezett ára a kosárba kerülés után módosulhat több tényezővel is. Szerencsére emiatt nem kell elzarándokolnotok a kosárhoz, hiszen azt az AliExpress rendszere jobb oldalon megjeleníti egy sávban. Itt azonban csak a termékek összesített árát látjátok, nem pedig azt, amit a végén fizetni fogtok.
Egyrészt a már említett devizaváltási költségek módosítják azt, ami a kártyátokon terhelésként megjelenik. Ez sok mindentől függ, többek között a devizaváltási árfolyamtól, így érdemes a felületet dollár árkijelzéssel használnotok és előre leváltatnotok a megfelelő összeget.
AliExpress szállítási módok
A szállítás típusa szintén módosítja az árat. A gyorsabb kézbesítés mindig emeli a szállítási költségeket. A csomagokat alapesetben teherszállításra kitalált repülőgépekkel hozzák Európába, vagy alapból EU-s raktárból kézbesítik. Ez utóbbit az eladó mindig feltünteti a termék mellett. Milyen termékeket nem szállítanak repülővel:
- mindent, ami nagyméretű vagy nagyon nehéz
- ami tűzveszélyes, például akkumulátorokat
- ahol olcsó a szállítás és lassan érkezik meg a termék (például 30 napon túl)
Utóbbi kitétel egyszerűen arra vonatkozik, hogy konténerhajón szállítani valamit sokkal olcsóbb, mint repülőgépen, cserébe sokkal tovább tart. A hajó sokszor 30-60 nap alatt ér Európába, míg repülővel ugyanez 5-7 nap. Bizonyos, nagyon olcsó, kis mütyüröket egyszerűen nem éri meg repülőre rakni, ezért marad a konténerhajó és a hosszú ideig tartó szállítás.
Honnan lehet tudni, hogy melyik szállítási mód ingyenes és melyik cég szállítja ki ezeket? Erről a korábbi AliExpresst taglaló tartalmunkban írtunk, itt megtaláljátok a többi nagy webáruház ingyenes szállítási módjait is.
Ma már AliExpress esetében az esetek 99,99%-ában a rendelés mellé jár csomagkövetési szám – tracking number -, amit a My Orders/Order Details menüpont alatt találtok meg a hamburger menüben. Itt jellemzően a csomag státuszváltozásait – berakodták a hajóba, a hajó elindult, megérkezett a kikötőbe stb. – követhetitek nyomon, angolul. Fontos, hogy minden „shipment”-nek számít, akkor is, ha az repülőn jön, ez senkit ne tévesszen meg, ez a szó nem a járműre utal. Ha tudjátok a követési számot, akkor különböző követő oldalokon is meg tudjátok nézni a státuszt, ezekről itt írtunk.
A RendeljKínait oldala is nyújt ilyen szolgáltatást, ehhez a jobb oldali szerszám ikont kell megnyomnotok, majd a megjelenő ablakba beírni a követési számot.
Pro tipp: ellentétben azzal, amit a többi kínai webáruház kapcsán megszoktatok, az AliExpress EU raktárai NEM minden esetben biztosítanak „vámmentességet”, viszont a szállítás innen sokkal gyorsabb. Honnan lehet akkor ezt tudni? Lásd az „AliExpress vámolás és az ÁFA” szekciót.
AliExpress coupons, vagyis az AliExpress kuponrendszere
Az AliExpress híres arról, hogy minden terméküket rommá lehet kuponozni, amire rá is repültek a kuponozós oldalak. Ezek valójában ritkán kínálnak megoldást – inkább nem működnek, mint igen -, csak azért léteznek, hogy saját magukon áttereljék a forgalmat. Miért ilyen nehéz az AliExpress kuponokat eljuttatni a vásárlókhoz? Igazából nem is olyan nehéz, de az nem véletlen, hogy a RendeljKínait kuponok aloldalán sem találtok AliExpress kuponokat. Ehhez meg kell érteni, hogyan működik az Ali kuponrendszere.
AliExpress „site wide” coupon vagy „store” coupon
Az AliExpress alapvetően kétféle kategóriájú kupont különböztet meg. Vannak:
- site wide coupon kategóriába sorolható kuponok
- store coupon kategóriába sorolható kuponok
A kettő között az a különbség, hogy míg az előbbi a teljes oldalon működik, és egy-két speciális esettől eltekintve bármilyen termékkel együtt felhasználható, addig az utóbbit az adott bolt adja, és csak az ő termékeikkel használható. Öröm az ürömben, hogy a két kuponfajta összekombinálható, vagyis egy termék esetében az AliExpressen használhattok együtt site wide és store kuponokat is, sőt ezeket még AliExpress coinokkal is keverhetitek.
Akkor miért van az, hogy a legtöbb kuponlistázó oldal mégsem tud működő AliExpress kuponokat – mert azt nem állítjuk, hogy mást ne tudnának – adni? Azért, mert a site wide kuponokat adott mennyiségben lehet csak felhasználni, ezek elfogynak, és a mennyiség pedig bizonyos időközönként – általában naponta vagy naponta kétszer – frissül. Például, a nagyobb fogyasztási ünnepek esetében a nap elején mondjuk az első 50 000 vásárló még tudja használni a site wide kupont, míg az 50 001. már nem. Majd délután a számláló nullára áll és újabb 50 000 rendelés esetében lehet a kupont használni, és így tovább. Ezért az, hogy egy site wide kupon éppen működik-e vagy sem, azt senki nem tudja megmondani előre, ki kell próbálnotok. A site wide kuponok jellemzően adott kosárérték mellé adnak valamekkora kedvezményt, például 100 USD fogyasztásra 10 USD-t. Minden nagyobb fogyasztási ünnep – például Húsvét, Szinglik Napja, Black Friday, Cyber Monday stb. – esetében adnak ki új kuponokat, amik az ünnep végéig élnek, néha tovább is. Azért, hogy ezeket ne kelljen vadásznotok, a nagyobb fogyasztási ünnepek előtt a főoldalunkon közzétesszük az összeset.
A store kuponok – szokták select couponnak is hívni – esetében egyszerűbb a helyzet, ezeket a boltok állítják ki, jellemzően egyszerre többet. Általában narancssárga felirat jelöli és a „Get coupons” gombra kell nyomni. Hasonlóan a site wide kuponokhoz, itt is kosárértékhez vagy mennyiséghez kötik a kedvezményeket. A kuponokat „be kell gyűjteni”, vagyis az adott bolt oldalán „le kell clickelni” a kupont, ilyenkor bekerül a profilotok alá a „My coupons” menüpontba. Ez semmilyen kötelezettséggel nem jár, amíg le nem járnak a kuponok, addig láthatjátok őket az aloldalon listába szedve.
Fontos! Ellentétben a coinokkal, a site wide kuponokat fel kell használnotok a kosárban, csak akkor érvényesülnek a kedvezmények, a rendszer nem rakja be őket automatikusan!
AliExpress coin, vagyis az AliExpress saját „pénze”
Az AliExpressnek van egy saját pénzneme, az AliExpress coin, amit vásárlásokhoz automatikusan felhasznál a rendszer. Nektek semmit nem kell tennetek, a kosárban láthatjátok a kedvezményt, ami automatikusan felhasználásra kerül. Kétféle módon lehet őket gyűjteni, az egyik, ha a kosárba tesztek a nagy fogyasztási ünnepek előtt termékeket, akkor azt az oldal coinokkal jutalmazza.
A másik, ha az AliExpress alkalmazásában különböző játékokat játszotok, így nagyon érdemes letölteni az AliExpress appot. Az ilyen típusú game-ek jellemzően úgy működnek, mint minden gyűjtögetős játék, a program az aktivitást jutalmazza. Vagyis, minél többször léptek be egymás után, minél több növényt neveltek a játékban, tesztek be terméket a kosárba, pörgettek szerencsekerekeket és csináltok hasonló dolgokat, annál több pénzérme lesz a jutalmatok.
Galéria
Forrás: AliExpress app kuponvadászat
Szintén vannak az applikációban bundle kedvezmények, ami nem jelent mást, mint azt, hogy több terméket egyszerre rendelve alacsonyabb áron juthattok hozzájuk. Ezeket nem ti válogatjátok össze, hanem az AliExpress rendszere ajánlja fel, de sokszor vannak közöttük jó vételek.
AliExpress vámolás és áfafizetés
2021 július 1. után megszűnt a korábbi gyakorlat, ami a 22 EUR érték alatti csomagokat mentesítette az áfafizetés alól. Az új EU-s áfatörvény alapján minden harmadik országból érkező csomagot értéktől függetlenül áfafizetési kötelezettség terhel, ami Magyarországon 27% többletöltséget jelent, erről korábban itt írtunk. Tehát amikor a köznyelvben „vámolásról” beszélünk, akkor a folyamatot értjük alatta, amiben a legnagyobb költséget nem a vám, hanem az áfafizetés jelenti.
Valójában vámot 150 EUR értékhatár alatt nem kell fizetni, sőt, a tapasztalat azt mutatja, hogy felette is elképesztően ritkán. Ez alól kivételt képeznek egyes műszaki eszközök, mint a telefonok és a táblagépek, de erre a NAV adatbázisa az irányadó. A vámot a csomag belső értéke alapján állapítja meg a NAV, vagyis a szállítás, az áfa, a biztosítás és egyéb költségek általában nem számítanak bele a vámolási értékbe, csak az áru valós vételára. Sok esetben azonban a küldő ezeket nem tűnteti fel, a NAV meg nem fog a kedvetekért nyomozgatni, vagyis ezt a kapott számlával tudjátok igazolni a hatóság felé.
A harmadik költségről sokan megfeledkeznek, ez pedig a vámeljárás lebonyolításának vámügyintézési költsége, vagyis az, hogy helyettetek valaki elvégzi a papírmunkát. Szerencsére ezt ellentétben a korábbi hagyományos vámeljárással, már igyekeznek központilag megoldani, hogy ne az egyszeri vevőnek kelljen ezzel szívnia. Ezt alapvetően két módon oldják meg, az IOSS – az AliExpress ezt használja – vagy az SA rendszer segítségével. Nagyvonalúan idézek saját magunktól, ebből a cikkből:
„IOSS (Import One Stop Shop) rendszer: Az Európai Unión kívüli eladók regisztrálhatnak a rendszerbe, amivel megkönnyítik az áfafizetést a vevő számára. Lényege, hogy a vevő a vásárláskor kifizeti az áfát is az eladónak, amit az eladó továbbít majd annak a tagállamnak, ahol az IOSS rendszerbe bejelentkezett. Tehát, ha a webshopos végösszegben látjuk az adótételt, akkor tudhatjuk, hogy IOSS-t alkalmazó helyről vásárolunk. Az eladónak elég egy tagállamba bejelentkeznie, és oda megfizetni az áfát, a tagállamok vámhatóságai a csomag célországa szerint elosztják azt egymás között. Tehát lehet, hogy egy AliExpresses eladó Lengyelországba jelentkezik csak be a rendszerbe, és nekik fizeti ki az áfát, de a “lengyel NAV” átküldi majd azt a magyar NAV-nak, ha magyarországi címzésű a csomag. IOSS-t használ az AliExpress és az Ebay, illetve az ismertebb kínai webshopok mint a Banggood, a Geekbuying, a Ranvee és még sok másik.
SA (Special Arrangement): A szállítmányozók (pl. Magyar Posta, DHL, DPD stb.) az SA alkalmazásával egyszerűsíthetik az áfafizetést, ha ennek használatát előzetesen bejelentik az adóhivatalnak. Az SA egy különleges megállapodás a szállítmányozó és az adóhivatal között, aminek keretében az áfát a szállítmányozó fogja beszedni a címzettől a csomag kézbesítésekor, majd bizonyos időközönként azt bevallja és megfizeti az adóhivatalnak. Ez csak akkor lehetséges, ha a vámeljárást abban az országban folytatják le, ahol a címzett tartózkodik.”
A fenti iszonyatosan bonyolultnak hangzik, de szerencsére többségében automatikusan történik és ti ebből – normális esetben – semmit nem fogtok észrevenni!
Mivel az AliExpress az IOSS-t használja, ezért amikor a kosárban kifizetitek a termékeket, akkor egy „VAT included” feliratot kell látnotok, ez mutatja, hogy az IOSS szerint az AliExpress beszedi az áfát, amit ti előre kifizettek, majd a hatóság felé az AliExpress továbbküldi azt. Ezért sem vesztek észre semmit a folyamatból.
Forrás: AliExpress képernyőkép
Az ökölszabály itt az, hogy a kínai raktárból küldött csomagok esetén 150 EUR-ig az AliExpress az IOSS-en keresztül intézi az áfafizetést, aminek nincsenek többletköltségei, sőt, a tapasztalat az, hogy az AliExpress EU raktáras termékei kapcsán még ennél magasabb összeg esetében is előre elrendezik (hiszen már az EU-n belül van a termék). Arra azonban figyeljetek, hogyha a kosárban nem szerepel a VAT Included felirat, akkor bizony vámkezelési eljárás elé néztek. Ezt az esetek legnagyobb részében – de nem kizárólagosan – a Magyar Posta végzi el. Ilyenkor nem tartalmazza a kosárban a termék ára az áfát, ezt később kell megfizetnetek.
Ez nagyjából úgy történik, mint korábban, egy csökkentett adattartalmú vámáru nyilatkozati lapot kell kitöltenetek. A folyamat neve: Postai vámügynöki szolgáltatás, a díjait ezen a linken találjátok, és alapvetően a termék árához kötött díjról van szó. Amennyiben nem a Magyar Posta végzi el a vámügynöki szolgáltatást és a vámkezelést, mert például nem ők szállítják ki a csomagot, akkor az adott szállítócég szolgáltatási díjai között kell keresgélnetek. A másik tipikus, vámügyintézést végző cég a DHL, az áraikat ezen a linken éritek el.
Összegzés: a fenti meglehetősen bonyolultnak tűnhet és emiatt sokaknak elmehet a kedve az AliExpress használatától, így pár ökölszabályt érdemes betartani:
- 150 EUR alatti termékek esetében nincs a fenti herce-hurca, ezért sokan ez alatt az összeg alatt rendelnek
- Ha a rendelés összege meghaladja a 150 EUR-t, de a termékek egyenkénti értéke nem, valójában akkor is át szokott menni az IOSS rendszeren a csomag, főleg ha azt különböző eladók, különböző csomagként küldik
- EU raktárak esetében szintén nagyon ritkán van bármi tennivaló a fizetésen kívül
Ez az egyik oka annak, hogy a legtöbben az AliExpresst tipikus kütyüzős oldalnak használják a fenti félelmek miatt, és alacsony árazású termékeket rendelnek, de a gyakorlat általában sokkal egyszerűbb, mint az elmélet, így különösebben nem kell aggódnotok. Leszámítva a vámkezelés párezer forintos többletköltségét, nem szokott probléma lenni a procedúrával.
AliExpress fogyasztási ünnepek
Igazán nagy kedvezményt a minden évben megtartott AliExpress fogyasztási ünnepeken lehet kiharcolni. Ezek ismétlődő események, viszont nem minden évben ugyanarra a napra esnek, sőt a Black Friday kapcsán láthattátok, hogy van ahol „egész évben” Black Friday van. Tehát az időpont változik, de az alaplogika ugyanaz: egy adott időszakon belül a termékeket lényegesen olcsóbban el lehet érni, mint máskor. Ezek kronológiai sorrendben az alábbiak.
Minden hónap első napjai – Choice Day
Az AliExpress tart mini fogyasztási ünnepeket, ami nem más, mint a minden hónap első pár napján megrendezett Choice Day. Jellemzően kisebb akciókról van szó, ezek nem mérhetők a komolyabb fogyasztási ünnepekhez.
Lényege, hogy 3 terméket kell összeválogatnotok, amelyek nagyon olcsón, ingyenes szállítás mellett elhozhatók. Egy adott listából lehet őket összeszedegetni, tehát nem szabadon választhatók a termékek. Emellett ilyenkor kaptok site kuponokat is, amiket az egész oldalon, minden termékre lehet alkalmazni. Hogy néz ki egy tipikus AliExpress Choice Day? Nagyjából így.
03.15. körül – Anniversary Sale
Az AliExpress Anniversary Sale nem más, mint a saját szülinapjuk ünneplése, ami tulajdonképpen egy másik köntösbe csomagolt fogyasztási ünnep. De ez senkit ne zavarjon, a lényeg az akciók tömkelege. Szinte mindig itt vannak a legalacsonyabb árak, meg 11.11-kor. Van warm-up, vagyis bemelegítő szekciója, amikor tele kell pakolni a kosarat minden földi jóval, és amikor elindul a tényleges AliExpress Anniversary Sale, akkor lehet szüretelni a jóárasított termékeket. Idén így nézett ki az alis születésnap.
11.11. – Singles Day (Szinglik napja)
Singles Day, Szinglik napja vagy csak simán 11.11, de már Grand Finale néven is láttam egyes oldalakon. Ez az év legnagyobb kínai fogyasztási ünnepe, nemcsak az AliExpress oldalán, hanem gyakorlatilag minden kínai webáruházban. Simán eltart akár 3 hétig is, itt is van egy komoly warm-up rész, ami általában november elején kezdődik, és nagyjából a Black Friday-ig tart. Szinte minden évben hosszabbak az ilyen alkalmak, tulajdonképpen egyikből megyünk át a másikba az év végének közeledtével.
Ilyenkor szinte mindent leakcióznak, össze-vissza lehet mindenféle AliExpress kuponokat coinokkal vegyíteni, a dealek hegyekben állnak, sőt néha automatikus kedvezményeket is adnak a platformok. Ilyenkor – meg szinte minden nagyobb alkalommal – külön kuponkérős posztot is üzemeltetünk a Facebook csoportunkban, hogy segítsünk nektek a vásárolgatásban.
November valamelyik péntekje – Black Friday
Szerintem senkinek nem kell bemutatni a Black Friday-t, aminek az eredete Amerikából származik és a hálaadás – ami a hónap negyedik csütörtökje az USA-ban – utáni pénteket hívják így. Tehát alapvetően nem kínai ünnep, de persze ahol lehet valamit akciózni, azt a kínaiak is átveszik. Gyakorlatilag a karácsonyi bevásárlás kezdete volt, de mára annyira széthúzták ezt az intervallumot, hogy sokszor hazánkban is hetekig tart. Természetesen az AliExpress platformján is megtartják, és általában összefolyik a Cyber Monday-jel.
November valamelyik hétfője – Cyber Monday
Az év utolsó nagy fogyasztási ünnepe, ami közvetlenül a Black Friday után esedékes, és elsősorban a technológiai dolgok fogyasztási ünnepe. Persze ma már minden technológia, így nehéz lenne azt mondani rá, hogy ez egy extrém specifikus alkalom. Jellemzően azért a háztartási eszközök, hangszórók, fülhallgatók, robotporszívók, telefonok, tabletek, laptopok és hasonló kütyük kerülnek súlyos mínuszba, már ami az árat illeti. Nagyjából ez az utolsó időszak, amikor az EU raktáras rendelésetek még biztosan megérkezik karácsonyig.
Ez is eredetileg amerikai ünnep volt, a hálaadás utáni első hétfőre – tehát Black Friday után – esett a napja, amikor 2005-ben kitalálták. Nyilván ezt is megtaláljátok majd az AliExpressen.
AliExpress tippek-trükkök
Az alábbiak olyan, nem triviális trükköket tartalmaznak, amiket az évek során tapasztaltunk ki. Nem mindig működnek, de érdemes velük próbálkozni. Ezekkel a módszerekkel lett már néhány ingyen cipőnk, 6000 Ft-os Beko fúrógépünk és még sorolhatnánk az egyéb jó vételeket. Egy kis kreativitással és munkával igazi feketeöves AliExpress felhasználóvá tudjátok magatokat képezni, amivel sok esetben a Temu árait is meg lehet verni.
Új AliExpress regisztrációért járó kedvezmény
Az AliExpress platformján újonnan regisztrálók extra kedvezményben részesülnek. Egy új Google fiókot pedig bármikor ingyen tudtok regisztrálni, ha értitek, mire gondolunk.
Légy résen, légy ott időben
A nagy kedvezményeket az AliExpress vásárlási ünnepekkor lehet elérni. Ezeknek az időpontját általában adott hónapra előre lehet tudni, minden évben kicsit máskor vannak. A közös bennük az, hogy mindegyiknek van egy warm-up, vagyis bemelegítő időszaka, általában 1-2 hét. Ilyenkor kell mindent a kosárba rakni, különben nem kaptok érte AliExpress coinokat.
Szintén fontos, hogy mindig van egy időpont egy adott napon, amikor indul az AliExpress fesztivál, ilyenkor a kuponok maximális számban érhetők el, majd a nap folyamán ezek elfogynak. Vagyis, érdemes végiggondolni még a fogyasztási ünnep előtt, mire van szükségetek és gyorsan kifizetni a dolgokat, hogy még minden kedvezmény éljen.
AliExpress coin farm
A coin farm módszer nem áll másból, mint az AliExpress applikáció sűrű nyomkodásából, meg a kosár cuccokkal való telepakolásából áll. Legjobban egyébként az hoz, ha rendszeresen és sűrűn léptek be az appba. Azt viszont érdemes tudnotok, hogy hiába van rengeteg coinotok, végtelen mennyiséget nem enged az AliExpress rendszere egy rendeléshez felhasználni.
Tedd időben kosárba a cuccot, majd töröld
A coin farm egyik válfaja, hogy a kosárba rakásért coinok járnak. Ilyenkor azt szoktuk csinálni, hogy mindent berakunk a kosárba, azt is, ami nem kell, mert azért is jár AliExpress coin. Aztán amikor elindul a fogyasztási ünnep, akkor ezeket lehet törölni, vagy egyszerűen csak bent hagyni. Simán működik az, hogy egy terméket több boltból is betesztek, így egyben láthatjátok, melyik termék ára jön ki olcsóbbra AliExpress coin vagy kupon felhasználásával, illetve a szállítási díjjal egybekötve.
Spóroljatok kép alapú kereséssel
AliExpressen tudtok kép alapján terméket keresni. Ezt elsődlegesen arra találták ki, hogyha lefényképeztek valamit, akkor az ahhoz hasonló termékeket kilistázza a rendszer. Viszont semmi nem gátol meg benneteket abban, hogy egy képernyőkép alapján keressetek. Mentesetek el egy AliExpress terméket, amit meg akartok venni, majd keressetek rá, hol a legolcsóbb. Ez az applikációban egyértelmű helyen van, böngészőből viszont csak úgy éritek el, hogy ha rányomtok a keresés gombra (kis nagyító a keresés box végén), majd a következő oldalon a keresés gomb mellett megjelenő ikonra kattintotok és feltöltitek a képet, ami alapján keresni akartok.
Forrás: AliExpress képernyőkép
A dolognak azért vannak korlátai, mert ez a módszer,
- nem szűri ki a magas szállítási költség problémáját (amikor a termék árának egy részét a szállítási költségben érvényesíti az eladó)
- a kamu, de nagyon hasonló termékeket.
Mindig ellenőrizzétek le saját magatok is a tényleges vásárlás előtt, hogy a találat helyes-e!
Árcsökkentés vagy árnövelés
Számtalan kupon működik úgy, hogy egy adott kosárérték mellett ad valamekkora kedvezményt. Például az egyik legjobb kupon a 100/10-es, ami azt jelenti, hogy 100 dollár elköltése mellett 10 dollár kedvezményt kaptok.
Az AliExpress rendszere úgy működik, hogy coinokat és a begyűjtött store kuponokat automatikusan beteszi a kedvezmények közé, de például a site-wide kuponokat nektek kézzel kell beillesztenetek a megfelelő mezőbe. Használjátok ki ezt a szabályt az alábbiak szerint:
- Ha egy termék ára nem üti meg a megfelelő összeget, keressetek egy picit drágábbat és tegyétek rá a kupont. Például egy 99 USD-sre nem működik, de egy 101 USD-sre igen, amiből az AliExpress kupon kedvezményét levonva 91 USD-t kaptok.
- Ha egy termék ára magasabb, mint a minimum kuponos ár, keressetek egy olcsóbbat, de még olyat, amire jó a kupon. Például egy 110 dolláros és egy 101 dolláros termékre is ugyanaz a kupon megy rá, de a különbség 9 USD lesz.
Ki az AliExpress coinokkal
Az előbbi árcsökkentés/árnövelés egy válfaja, és a fenti coin/kupon működési szabályt használja ki. Ha a coinok a termék árát pont a kuponos küszöbár alá vinnék, érdemes az AliExpress kosárból kiszedni a coinokat, amennyiben a kupon nagyobb kedvezményt ad. Példa a 100/10-es kuponnal:
- a termék ára 101 USD
- a termék ára AliExpress coinnal 99,5 USD (nem megy rá a kupon)
- a coinokat kiütve az ár felpattan 101 USD-re, amiből lejön a kupon: 91 USD lesz a végösszeg
A fentiek szabadon variálhatók a store, a site-wide, meg mindenféle egyéb kuponnal is.
Duplázd meg vagy vegyél többet
Sok termékre már 2 darabtól van mennyiségi kedvezmény. Egyes termékeket megtalálhattok párban is AliExpressen, ilyenek például a TWS képes Bluetooth hangszórók. Ilyenkor az egységár olcsóbb, és ha az ismeretségi körötökben van még egy ember, akinek kell egy, akkor máris olcsóbban jöttök ki. Egyes termékeket 5/10/30/60 darabos kiszerelésben is forgalmaznak, tipikusan ilyenek a kellékanyagok, például squash/tenisz gripek, amikre igen durva mennyiségi kedvezményeket lehet elérni. Másik ilyen kategória a ruhaneműk, például ha legénybúcsúra kell fehér póló, amire nyomtattok, érdemes AliExpressen körülnézni.
Mindig nézd meg az értékeléseket
Az angolul review-nak hívott értékelések számtalan plusz információt nyújtanak. Ezek nagy része nem kamu, sőt, a boltok versengenek a pozitív értkelésekért, elképesztő könyörgéseket tudnak lenyomni, hogy ne kapjanak mondjuk 1 vagy 2 csillagot tőletek, de az emberek sokszor így is odacsördítenek nekik. A leghasznosabbak a képes értékelések, amik sokszor felfedik, ha a termék silány minőségű. Tapasztalataink szerint elég jó közelítést adnak az értékelések arra, mit fogtok a valóságban kapni. A több jobb elvet érdemes követni, a népszerű boltokban mindig rengeteg a képes értékelés.
Tanítsd fel az AliExpress algoritmusát
Az AliExpress alapvetően olyan termékeket ajánl fel számotokra, amiket sokat kerestek az oldalon. Minél többet nézegetitek ezeket, annál nagyobb eséllyel dobja be az oldal coinos kedvezménnyel vagy kerül be a choice részlegre a termék. Ilyenkor még pár extra dollárt le lehet faragni az árból.
„Nem érkezett meg időben” reklamáció (AliExpress dispute)
„Az ígéret szép szó, ha megtartják, úgy jó”, tartja a mondás, amit remekül lehet használni a késő csomagok esetében. Például, ha egy csomagnak 30 nap alatt kell megérkeznie, 31. napon lehet indítani az AliExpress dispute-ot és kicsikarni egy kedvezményt. Fontos: mindig indítsátok meg a dispute-ot, mert az a megnyitástól ketyeg, utána már lehet egyezkedni a visszatérítés ügyében az eladóval. Nekünk többször előfordult az, hogy full refundot – 100% -os AliExpress visszatérítést – kaptunk egy késő termékre, majd pár hétre rá mégiscsak megérkezett a csomag (a német feuchti elosztónál van egy „fekete lyuk”, ami néha elnyel pár hétre ezt-azt). Ilyenkor a lelkiismeretetekre bízzák, hogyan rendezitek ezt az eladóval, elég sokáig elmehettek az ügyben, de ez azért szürke zóna.
Hamis a baba
Ahogyan azt feljebb is írtam, a nyugati márkák brandelt cuccainak hamisítványait is megtaláljátok a felületen. Volt olyan, hogy vettünk ilyen terméket, majd az AliExpress vitarendező bizottságánál – AliExpress refund and return – a végletekig elmentünk visszatérítés ügyben.
Ezek a termékek természetesen közel sem ekvivalens minőséget képviselnek, de néha meglepően jók, nekünk is órákon át kellett nézegetnünk a sajtóanyagot, mire megtaláltuk a különbségeket a hamis és az eredeti között, szóval ki lehet fogni jó darabokat. Persze ez is szürke zóna, olyan, mint a késő csomagok esete.
Akkumulátor Makitához ás Makita szabványt használó szerszámokhoz
Bár hivatalos Makita cuccokat az AliExpress platformján nem forgalmaznak, a Makita akkumulátorok csatlakozószabványát más is használja. Emiatt sok, nem Makita által gyártott elektromos szerszám működik Makita akukkal és egyes Makita cuccok is nem Makita által gyártott telepekkel. Persze ez egy elég nagy lutri, érdemes megnézni ilyenkor a review szekciót, az még jobb, ha vannak képes értékelések is.
Azt viszont tudni, kell, hogy a kínai másolat akkumulátorok sokszor játszanak a kapacitással, vagyis az „utángyártott” termékek nem hozzák azt, amit rájuk írtak, szóval sűrű használat mellé – értsd: ez a hivatásod és dolgozol vele -, mi nem vennék meg ilyeneket. DIY barkácsolgatáshoz viszont okés a dolog.
Gyakran ismételt kérdések
AliExpress magyarul: tud ilyet a platform?
Korábban az AliExpress főoldalán volt egy nyelvválasztó, amiből ki lehetett választani a magyar nyelvet is, de ez mára megszűnt. Soha nem volt ember által magyarra fordítva a platform, gyakorlatilag automata fordítást használtak. Mivel a Google böngészője, a Chrome is tudja az AliExpress felületét szinte bármilyen nyelvre fordítani – főleg, amióta mindenki AI-t használ -, ezért az előbbi funkció okafogyottá vált, használjátok ti is a Google fordítóját. Ezt az egér jobb gombjának megnyomásával majd a „fordítás magyar nyelvre” menü kiválasztásával tehetitek meg.
Van-e AliExpress Hungary?
Az AliExpress oldalát mindig az aliexpress.com oldalon keresztül éritek el, az aliexpress.hu-nak nincs köze az eredeti oldalhoz. Számtalan iterációban regisztráltak be itthon webcímeket, például a magyar kiejtés alapján az AliExpressz különböző változatait, de ezek nem, vagy csak nagyon lazán kapcsolódnak az anyaoldalhoz.
Mi az aliexpress.hu?
Egy magyar webcím, aminek nincs direktben köze az eredeti oldalhoz, ami az aliexpress.com.
Van-e AliExpress tracking? Hol találom az AliExpress nyomkövetést?
A tracking magyarul nyomkövetést vagy csomagkövetést jelent. Ma már szinte az összes AliExpress platformján vásárolt termékhez jár csomagkövetési szám. A csomagokat többféleképpen is tudjátok követni:
- az AliExpress oldalán a my orders/order details menüpont alatt a belső trackinggel
- a RendeljKínait oldalán a jobb oldali szerszám ikon megnyomásával előugró menüben a megfelelő funkció kiválasztásával
- a neten található számtalan tracking oldal segítségével, melyek közül talán a 17track a leghíresebb
Nem kell mást tennetek, mint a megfelelő mezőbe beírni a követési számot.
Mi az AliExpress promo code?
Az AliExpress promo code más néven AliExpress kupon vagy AliExpress coupon. Valójában a promóciós kódok azok a karaktersorozatok, amiket a kedvezmény elérése érdekében, a kosárban a megfelelő mezőbe kell beírnotok. A rendszer néha ezt megteszi helyettetek – az automatikus kódok fogyasztás alapján bekerülnek, például minden 20 USD után 4 USD kedvezmény -, de az a jellemző, hogy kézzel kell a promo code-ot beillesztenetek.
Mi az AliExpress coupon?
Ugyanaz, mint a promo code. Több válfaja van, site wide, vagyis egész oldalra alkalmazható, store, vagyis boltok által adott, és automata. Ez utóbbit az AliExpress rendszere automatikusan hozzáadja a kosárhoz, előbbieket nektek kell kézzel beilleszteni vagy egy listából kiválasztani. Az AliExpress kuponokat a „My Coupons” menüben találjátok meg, ha gyűjtöttetek ilyet.
AliExpress rendelés: megbízható oldalnak számít a platform?
Egy szóval: igen. Pénzügyi oldalon az AliPay a PayPalhez hasonló védelmet nyújt, ennek ellenére extra biztonsági réteg gyanánt érdemes valamilyen online generált, vásárlás után letiltható vagy megsemmisülő bankkártyát használni. Ilyet számtalan Fintech szolgáltató nyújt, legismertebb ilyen a Revolut.
Amire figyelni kell, azok az AliExpress platformján megtalálható boltok. Mindig ellenőrizzétek, hogy mióta létezik, vannak-e értékelések, illetve hogy az árak hihetők-e.
AliExpress vélemények: mit gondolnak az emberek az oldalról?
Az AliExpresst mindenki egyfajta kütyüzős oldalnak tekinti, ahol nem a világmárkákat kell keresni, kivéve, ha azok kínaiak. A másik vonal a kiegészítőzés, a kellékanyagaok és a sportcuccok vásárlása, ezekben nagyon erős az AliExpress. Összességében egy nagyon olcsó, megbízható platform, ami több mint 25 éve veletek van.
Mi az Alibaba és az AliExpress között a különbség?
Az Alibaba a „nagyker”, míg az AliExpress a „kisker”. Előbbi tömeges rendeléseket szolgál ki, inkább vállalkozóknak való B2B oldal, utóbbi az egyéni vásárlókra fókuszál, vagyis B2C.
Mekkora kockázata van annak, hogy az AliExpressen keresztül lopják el a bankkártya adataitokat?
Bár az emberek imádják az összeesküvés elméleteket, a bankkártya csalások jellemzően nem az ilyen platformokon keresztül valósulnak meg, hanem például így, ahogyan azt a társoldalunkon, a Reflekten bemutattuk. Viszonylag egyszerű is ezek ellen védekezni, a feljebb már említett megsemmisülő bankkártyákkal, mint amit a Revolut is nyújt. Mindazonáltal az AliPay – az AliExpress fizetési rendszere – nagyjából PayPal szintű biztonságot kínál.
Milyen becenevei vannak az AliExpress-nek?
Az AliExpress platformját nagyon sokféleképpen becézik a köznyelvben és még többféleképpen írják el a felhasználók. Ali, Aliexpres, Aliex, Alie, AliExpress.com, AliExpressz, ezek mind ugyanazt jelentik. A legismertebb kifejezés az AliExpressen való vásárlásra az „alizás”.
Melyek a legjobb AliExpress termékek?
Nagyon sok jó kategória van az AliExpress weboldalán, ami számításba jöhet, de a közmegegyezés alapján ezeket biztosan érdemes átnézni:
- töltők, kábelek
- LEGO jellegű építőkészletek (pl. Cada, Mould King, Sembo, Cobi, Lepin, Guly, Jiestar)
- telefon, tablet
- álló porszívó, robotporszívó
- autós kiegészítők
- fej- és fülhallgatók, hangszórók
- mini PC-k
- zseblámpák
- power bankek
- telefon és tablet tokok, kijelzővédő fóliák, üvegek
Milyen termékeket kerüljetek a platformon?
Az amerikai, a nyugati és dél-koreai márkás termékeket nem itt forgalmazzák, tehát ha valaki azt ígéri, hogy ezek eredeti termékek, az jó eséllyel nem lesz igaz.
AliExpress vám és áfa: hogyan kell intézni?
Az esetek többségében semmit nem kell tennetek, az AliExpress az IOSS rendszeren keresztül automatikusan elintézi a dolgokat. Ha látjátok a „VAT included” feliratot a kosárban, akkor az áfát kifizeti a rendszer a termékek után.
150 EUR-ig termékenként ez automatikusan megtörténik, fölötte viszont nektek kell ezt egy egyszerűsített vámeljárással bevallanotok, illetve kifizetni a vámeljárás költségét, de ez viszonylag ritka eset. EU raktár esetében szinte mindig az eladó intézi a költségek kifizetését, és ebből semmit nem fogtok észlelni.
Mi az Alipay?
Az AliExpress fizetési rendszere, a PayPalhez hasonló, vitarendezésnél visszafizetik a vételár egy részét vagy akár az egészet, ha valamilyen sérelem ér benneteket.
Vannak-e magyar termékek AliExpressen?
Alapvetően kínai eladókkal találkozhattok, de vannak magyar kultúrához kötődő motívumokat tartalmazó cuccok, ezeket ezen a linken éritek el.
Mi az AliExpress dispute?
A dispute tulajdonképpen vitát jelent, azt a folyamatot értjük alatta, amikor egy termékkel szemben valamilyen kifogást fogalmaztok meg. Ezt a „refund and return” menüpont alatt tudjátok kezdeményezni, ilyenkor jellemzően kialakul a partner és köztetek egy beszélgetés angol nyelven. Az AliExpress a bemutatott bizonyítékok és az érvelés alapján pedig ítéletet hoz, jellemzően inkább a vásárlók javára.
Lehet-e PayPallel fizeteni?
Régebben egyes régiókból lehetett, mára azonban ezt kivezette az AliExpress és helyette az AliPay-t – ami gyakorlatilag ezzel ekvivalens biztonságot nyújt – használhatjátok.
Miben más ez a webáruház, mint a többi kínai webshop?
Először is az AliExpress egy platform – az Ebay-hez és az Amazonhoz hasonlóan – és nem ők adják el az árukat, hanem az ide beregisztráló boltok. Számtalan márkának van hivatalos boltja, amit az „Official Store” szavakkal jeleznek, de figyeljetek oda, mert ennek is szeretik mindenféle formáját használni a másolók.
Másodszor pedig talán az AliExpress kínálata a világon a legszélesebb, szinte minden megtalálható rajta, amit el tudtok képzelni.
Ha esetleg valamelyik kérdésedet nem találtad meg a GY.I.K.-ban, vagy nem volt egyértelmű válaszunk, akkor keress minket az oldalon feltüntett elérhetőségeink egyikén, vagy a Facebookon. Legjobb tudásunk szerint igyekszünk válaszolni minden AliExpressel kapcsolatban felmerülő kérdésre!
Erre figyelj vásárláskor
Kína rengeteg kiemelkedő futócipőt gyárt, de van pár dolog, amire érdemes figyelni: