hirdetés

Doogee S98 strapatelefon teszt

Kínai menedzser teló

teszt
Doogee S98 strapatelefon teszt 1

Forrás: Banggood

Don Kartács
írta: Don Kartács
2022-06-16

Rég nem teszteltünk strapatelefont, de most itt a Doogee S98, ami szokatlan kinézetével rárúgja az ajtót a piacra. A szokásos strapatelefonos képességeken túl olyanokkal is büszkélkedhet, mint a hátlapi másodlagos kijelző, az „éjjellátó” kamera, de említhetném a viszonylag új Helio G96-os központi magot is. Ehhez csaptak még hozzá 8 GB RAM-ot, 256 GB háttértárat, egy rakat kamerát és portot, szóval elvileg minden földi jó a rendelkezésetekre áll. Az árát viszont megkérik, előrendelési akcióban 119 000 Ft-ba kerül, a szállítás további 2300 Ft. Az áfát a Banggood fizeti a termékei után, így a Doogee S98-cal sem lehet ilyen gondotok.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 10
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 7
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 5

7.8

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Az alján egy mono hangszórót és a szilikonajtóval védett Type-C portot találjátok, és ha belekukkantotok a dobozba, előkerül a kábel mellett a töltő is, ami 33 W-ot tud, ennyivel lehet gyorstölteni a telót, ami nem rossz. A 6000 mAh-s akkut így kicsit kevesebb, mint 2 óra alatt tolja tele, és ezzel használattól függően 2-3 napig simán el is lehet lenni. Ami viszont sokkal érdekesebb, hogy tud 15 W-os vezeték nélküli töltést is, ami miatt nem kell állandóan leszedni a szilikon dugót, benyomni jó mélyre a Type-C kábelt, szóval hasznos és praktikus is az ilyesmi egy strapamobilnál.

A dobozban a fent említetteken túl van még egy leírás, egy képernyővédő fólia – amit utálok felrakni, nem tudom miért nem oldja ezt meg a gyártó előre -, törlőkendő, illetve egy célszerszám a fém SIM tálca kinyitásához, ez ugyanis körömmel nem ajánlatos, mert könnyen letörhetitek, mármint a körmötöket. Két darab nano méretű sim kártyát tud fogadni és 1 db micro SD-t, akkora a tálca, mint egy repülőgép leszállópályája, ez ma már nagyon ritka. A jobb oldalán van a hangerőállító és a képernyőfeloldásért felelős gomb, alatta az ujjlenyomat-olvasó, míg az ellenkező oldalon egy paraméterezhető kapcsoló, amire SOS, iránytű, GPS és hasonló funkciók tehetők ki. Talán egyetlen dolog hiányolható, nincs infravörös port, viszont van értesítési LED, és persze sok egyéb érzékelő is.

Mint általában a strapatelefonok, az S98 is tele van mindenféle szenzorral, gyorsulásmérő, iránytű, giroszkóp, lépésszámláló, fényérzékelő, duális WiFi, GPS, NFC, csak hogy a fontosabbakat említsem. Van az S98-nak egy Pro változata is, amiben van hőérzékelő képalkotó szenzor is, ezt a funkciót a sima viszont nem kapta meg. A legérdekesebb mégis a már említett hátlapi kijelző, ami egy többfunkciós kör alakú érintőpanel. Ez leginkább úgy működik, mint egy sportóra panelja, felemelésre feléled és az alábbi funkciók egyikét mutatja, de természetesen okosórásan lapozható a felület:

  • idő, dátum, töltöttség
  • ébresztőóra
  • zenelejátszás
  • bejövő hívások mutatása
  • értesítések (hogy ezt hogy, arra nem jöttem rá)

Őszintén szólva kicsit furcsa a dolgokat innen vezérelni,

kényszeresen feloldottam az első 20 alkalommal a telót, és onnan állítgattam mindent, mert eszembe sem jutott a hátlapról ugyanezt megcsinálni. Szóval szokást igényel, de ezt leszámítva jópofa. Nem mintha lenne bármi értelme innen felvenni a hívást, ha úgy is látjátok a kijelzőn, mint ahogy a zenevezérlést is egyszerűbb megtenni egy fülhallgatóról vagy egy okosóráról, mint kikotorni a zsebből a brutális méretű, és a meglehetősen nehéz, 320 grammot nyomó készüléket. Annak viszont örülök, hogy a piacon egy ilyen lehetőség is van, nem kell, hogy egyforma ízlése legyen a fogyasztóknak mindenben.

 

Doogee S98 strapatelefon – A hardver nem minden, pedig akár lehetne az is

A strapatelefonok kapcsán tipikusan a hardveren szoktak spórolni. Úgyis kap a vásárló mindenféle egyebet, szóval miért ne lehetne meghúzni a nadrágszíjat éppen itt? Meg lehet, ha ez nem megy a sebesség és a használhatóság rovására, és ebben az esetben szerencsére nem, még akkor sem, ha azért nem egy erőműről van szó.

A burkolat alatt az MTK Helio G96-os lapkája dolgozik,

ami technológiailag nem egy nagyon régi megoldás, viszont 12 nanométeres, annak ellenére, hogy a TSM és a Samsung már a 4 nm-rel kísérletezik. Ez az SoC már elég sok mindent tud, de pl. az 5G-t nem támogatja, erről le kell mondanotok. Ez egészül ki 8 GB RAM-mal és 256 GB háttértárral, ami micro SD-vel bővíthető. Nézzük a benchmarkokat, mit mutatnak: Antutu szerint 248 000 pontot szedett össze, GFXBenchen pedig 63 FPS-t, míg az A1 SD sebességtesztjén 465 és 460 Mbps végeredmény született.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

Ezek tisztességes eredmények, de azért inkább a semmi extra kategóriája.

A Redmi Note 11-et még egy kicsivel veri – abban egy SD 680 van – , míg a Poco M4 Pro 5G már könnyedén lenyomja az S98-at. Szóval ez egy gyengébb középkategóriás telefon teljesítménye, azért el lehet rajta játszadozni Asphalttal meg az Ark: Survival-lel, mert ezek a progik már elég jól átskálázzák magukat, de azért így sem lesz egy gamer telefon. A hangja elég gyengus, és mivel csak mono a hangszóró, könnyű eltakarni a kezetekkel a hangforrást. A kijelző szerintem feleslegesen nagy, az 1080*2340 pixeles IPS panel fényereje csak 480 nit, de jobban örültem volna egy Full HD kijelzőnek, magasabb fényerővel. Már csak azért is, mert a plusz pixelek az esetek nagy részében felesleges fekete csíkként jelennek meg a tartalmak alatt és felett.

Az operációs rendszer friss-ropogós Android 12,

ami egy kicsit meglepett, nem szoktak ezek a telefonok ennyire up-to-date-ek lenni. Semmi zavaró nem került rá, van egy-két egyedi app, például a „gyerektér”, a Game Turbo vagy az Outdoor Toolbox, amivel mindenféle strapatelefonos dolgokat – inga, távolság- és szögmérő, zajszint mérő stb. – lehet beállítani. Van továbbá az Easy Launcher, amitől „nagyifónná” változik a telefon, egyszerűsített funkciókkal és hatalmas gombokkal.

Használhattok továbbá FM rádiót, ha bedugtok egy fülest, de mivel nincs jack port, ezt egy Type-C adapterrel kell megtennetek. A legérdekesebb talán az „okos gomb”, amire három különböző funkciót is fel lehet fűzni, nekem a hangfelvétel, a képernyőkép és az elemlámpa lehetőség került ide, utóbbihoz egy dedikált LED áll a rendelkezésetekre a hátlapon. Érdekesség, hogy kesztyű módot nem találtam az oprendszerben, szóval annyira mégsem munkástelefon az S98.

Ami a kamera szekciót illeti, nem ez szokott a strapatelefonok erőssége lenni, de azért a felhozatal így is érdekes:

  • 64 MP-es főszenzor
  • 20 MP-es Sony IMX350 éjjellátó szenzor, 2 db infravörös kiegészítő szenzorral
  • 8 MP-es széleslátó szenzor
  • 16 MP-es szelfi kamera

Két érdekességet fedezhettek fel, egyrészt nincs a tök felesleges makro kamera, a másik, hogy a cég azt állítja, hogy az egyik kamera éjjellátó. Mielőtt ezt behatóbban teszteltem volna, megnéztem, mit tud a szoftver, mert hogy vannak benne érdekességek. Az egyik, hogy van egy „Night Vision” – így, ahogy mondom, a magyar fordítás helyenként hiányzik -, amivel fekete-fehér képeket lehet lőni az infravörös szenzorok és a 20 MP-es egység segítségével. Sajnos videókat nem, amiért kár, viszont van külön magas képminőség – ez használja a 64 MP-es főszenzort – opció, illetve éjszakai fénykép, GIF generátor, Pro mód – amit itt szakmainak hívnak -, szkenner és még egyéb okosságok, szóval jó, hogy eltértek az alap androidos felülettől.

Ami a képek minőségét illeti, finoman szólva sem ájultam el.

Azért itt egy 120 000 Ft-os telefonról beszélünk, ahhoz képest nagyon nem dicsőséges a végeredmény. A 64 MP-es szenzor képei nem rosszak, de hát ebben az ársávban azért már vannak erős konkurensek, akik nemcsak megszorongatják, de agyon is verik az S98-at. A trükk ott van, hogy ha nem a fő szenzort használjátok, hanem hagyományos képeket lődöztök, akkor csak 4:3-as képarányt vagy teljes kijelzőt kitöltő 19:9-es képeket tudtok lőni, de pl. 1:1-est vagy 16:9-et nem. A széleslátószögű  kamera színei eléggé eltérnek a fő szenzorétól, ráadásul a szélei is homályosak, szóval engedjük is el azt a részt, ahol megpróbálom felmagasztalni a kamerás képességeket. Ami viszont meglepett, az az éjjellátó szekció, ami egész jó. A közeli tárgyakat éjszaka tökéletesen lehet látni az infravörös szenzorok segítségével, míg az éjszakai felvételek olyan so-so minőséget hoznak, de általában itt teljesítenek legrosszabbul a kamerák, tehát ebbe konkrétan nem kötnék bele.

A videókat nem tudom máshova sorolni, mint a borzasztó kategóriába.

Először is, nincs 4K, pedig 2 éve, mikor kijött a Poco X3 NFC, akkor az már képes volt ezt a felbontást stabilizálni is, kb. feleennyiért. Az S98 ehhez képest 2K-ban és 1080p-ben képes rögzíteni, de semmilyen EIS/OIS vagy hasonló funkciót ne várjatok, a kép úgy billeg mint egy háromlábú asztal. A hangja egész jó, de folyamatosan a hányinger kerülgetett a remegéstől, miközben néztem a felvételt, szóval ha mozogtok, akkor igencsak gyászos lesz a végeredmény. Állóból még elmegy, a színek nem rosszak, a fókusz sem ráng, de hát ez az „édeskevés” kategória. Azért biztos, ami biztos, az eget rendesen kiégeti, nem mintha bármi másba ne lehetne belekötni.

Összegzés

Érdekes mutáns lett a Doogee S98, ami egy különc strapatelefon. Vannak erényei, de lehet, ezeket jobb lenne furcsaságoknak nevezni. Ami nem tetszett benne, az leginkább az ára, eléggé erős ez a 119 000 Ft, bár pont a cikk írása pillanatában esett történelmi mélypontra a forint a dollárral szemben, szóval min is vagyunk meglepve? A kameraszekció nem túl erős,  de a strapa kategóriában sosem szokott az lenni, illetve a kialakításból fakadóan még pár szenzor és port maradt ki, mint az NFC, a jack és az infra port. Az 5G-t pedig a központi mag nem tudja, szóval ezt is le kell húznotok a kívánság listátokról. A kinézetet nem véleményezném, mindenki döntse el, bejön-e neki vagy sem.

A hardver viszont rendben van, nem nagyon bika, de nem is gyenge, és a kijelző sem rossz, csak egy kisebb, nagyobb fényerejű jobb lett volna. Memóriából és háttértárból rengeteget kaptok, az operációs rendszer friss és stabil, a teló ellenálló, gyorsan tölt, ráadásul kétféle megoldással is, van egy rakat szenzora, a programozható gomb pedig nagyon hasznos. A hátlapi kijelzőnek túl sok értelme nincs, de ez is érdekes, és nem fáj hogy ott van. Az ára viszont igen, soknak érzem ezt a 119 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot, amire még a szállítás további 2300 Ft-ja is rárakódik. Az áfát a Banggood fizeti a termékei után, így a Doogee S98-cal sem lehet ilyen gondotok.

Pro

  • Egész jó hardver
  • Gyors oprendszer
  • Kellemes panel, bár egy Full HD-nak több értelme lett volna
  • Hosszú üzemidő
  • Elég sok egyedi dolga van, ami lehet, hogy megtalál egy ki nem aknázott piaci rést

Kontra

  • Nem egy szépség, és nem is elegáns ez a kamu bőr a hátlapon, a második panelről már nem is beszélve
  • Pár port és szenzor hiányzik: jack, 5G
  • Drága
  • Gyenge kameraszekció
  • A kijelző fényereje lehetne nagyobb

hirdetés