Redmi Note 11 okostelefon teszt
Név útvesztő kis pénzűeknek
Forrás: Goboo
Ha van a telefonok között slágertermék, akkor az a Xiaomi érdekkörébe tartozó Redmi Note széria. Itthon 4 különböző készülék is megjelent, ebből a tesztelt termék a Redmi Note 11 nevet viseli, vagyis ez az alap mobil a szérián belül. Ez a kispénzűek készüléke, ami az ár/érték arány mellett megpróbálja a teló új előnyeit is kidomborítani. A Note 11-ért 57 000 Ft-ot kérnek early bird akció keretében és az oldalon elérhető 20 EUR-s kupon segítségével, a február 17 13:00 és február 19 13:00 közötti időszakban. A Goboo ráadásul ingyenes szállítással küldi a mobilt, és fizeti utána az áfát is.
Van infra, a már említett Type-C, jack, ujjlenyomat-olvasó, sztereó hangszóró, és ha kilökitek a SIM tálcát, akkor egy háromhelyes profil – 2 db micro SIM és egy SD kártya – tárul fel. Így a háttértárnövelés megoldott, ami egy fontos szempont az ilyen olcsó mobilok esetében és egy kicsit „zárójelbe” is teszi a drágább modelleket.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Szemből a DotDisplay típusú – a szelfi kamerát belevágták a panel felső részébe – kijelzőt láthatjátok, az 1080×2400 pixeles megjelenítő már 90 Hz-es AMOLED, 1000 nit fényerővel,
ami eléggé durva ebben a kategóriában. Lassan véget ér az IPS panelek kora? A Xiaomi teljes erőből tolja a technológiát, és én ezt teljes mértékben meg is értem. A képe pengeéles, a színek nagyon szépek, ebbe belekötni nem lehet. A telefon hátlapján egy viszonylag szép kamerasziget trónol, amire mondhatnám, hogy nem lóg ki a szilikon tokból, de hát nem tudom, mert ez „engineering sample” és nem kaptam hozzá. Azt viszont igen, hogy 4 kamera került ide egy vakuval, amik integráns részét képezik a dizájnnak, a képességeiről pedig egy kicsit később fogok beszélni. Ráfordulok a lényegre, a használatra, lássuk, összeáll-e a kép.
A központi mag egy Snapdragon 680 4G,
ebből a lényeg ki is derül. Nem tudja az 5G szolgáltatást és a Snapdragon 678-hoz képest olyan sok előrelépés nem történt, ez a „szív” dobogott a Redmi Note 10-ben is. Vagyis tulajdonképpen ez ugyanaz a központi mag, csak 6 nm-en és nem 11-en, ami a fogyasztásnak jót tesz, de nagyjából ennyi. Antutu pontban kifejezve ez azt jelenti, hogy a mostani központi mag 229 000-et, míg a korábbi 225 000-et teljesített, ez gyakorlatilag nem releváns különbség. GFX Benchen 41 és 47 FPS jött ki, tehát a Note 11 SoC-je szinte semmiben nem jobb, mint az elődmodell.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ellenben a háttértár sokat gyorsult, 880 Mbps olvasási és 507 Mbps írási sebességet produkált az Androbench-en,
ami konkrétan egy másik kategóriába helyezi a telót, és ez a rendszer sebességén is érződik, de pl. játékok esetében azért nem ennyire rózsás a helyzet. A kisebb neveket könnyedén elviszi, a nagyobbaknál sem kezd el nagyon szenvedni, de ettől ez még nem lett egy gamer telefon, pedig a hangja nem rossz a sztereó hangszóróknak köszönhetően, és eltakarni is nehezebb játék közben. A gyors futást 4 vagy 6 GB RAM támogatja, amihez 64 vagy 128 GB méretű háttértár társulhat. A tuti természetesen a 6/128-as modell, de a 4/64-es is vállalható megtoldva egy micro SD-vel, elsősorban az alacsonyabb ár miatt.
Ami egyértelmű előrelépés, az az operációs rendszer, a teló már a MIUI 13-mal érkezik, amihez az Android 11 adja az alapot. Pörgős, gyors a szoftver, van egy rakat előretelepített alkalmazás – Netflix, Office androidos cuccai, egy rakat játék -, ami valakinek jól jöhet, én speciel utálom ezeket, de nem törnék pálcát azok felett, akik pedig szeretik. Az újdonságokat ezen a linken nézhetitek meg, szerintem ezek között semmi egetrengető nincs, de azokat nagyon divatos nevekbe csomagolták, például a rendszer gyorsabb lett – köszönhetően a fragmentációt kiküszöbőlő „Liquid Storage” technológiának és a RAM használatot optimalizáló „Atomized Memory”-nak – , de majd meglátjuk, hogy 1-2 év múlva is ilyen sebes lesz-e. Rakhattok ki továbbá sidebart, amit én a telefonon nem találtam meg, de szerintem a polcokra kerülő verziókban már benne lesz.
Említettem már a látható portokat és csatlakozókat, de nézzük mi bújik meg a „géptető” alatt. NFC például nem, de ez simán lehet a fejlesztői modell sajátossága – Kínában nem az NFC hanem a QR kód olvasás a menő -, Európában jellemzően már a chippel rendelkező modellek érkeznek, és ezt a Redmi Note 11 kapcsán a Goboo meg is erősítette. A WiFi duális ac szabványú, ahogyan a BT 5.0 is az újabb szabványok közé tartozik, míg műholdas rendszerekből kezeli a GPS, a GLONASS, a BDS és a GALILEO hálózatait is.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Ami a kamerás képességeket illeti, rendesen megszórták szenzorokkal a telót, igaz már a Redmi Note 10 is 5 db lencsével rendelkezett. A Redmi Note 11 felhozatala az alábbi, amiből a fő kamera megyegzik a Poco M4 Próéval:
- 50 MP-es főkamera
- 8 MP-es ultraszéles egység 118 fokos látószöggel
- 2 MP-es makró kamera
- 2 MP-es mélységélességért felelős szenzor
- 13 MP-es szelfi kamera
Ez így egy kompakt egésznek néz ki, de mivel ez egy alsó-középkategóriás modell, olyan sokat nem szabad várni tőle. A felület teljesen ugyanaz, mint eddig, van pro, makró és portré mód, illetve a „több” menüpont alá dugták el az éjszakai és az 50 MP-es képkészítési módot, de például dokumentumokat is szkennelhettek vele. A fő kamera hozza az elvárható szintet, szerintem a színek és az élesség teljesen rendben vannak, az ultra pedig arra jó, hogy lesz egy 0,6x-os „negatív zoomotok”, így nem kell a tárgyaktól olyan messzire eltáncolnotok. A 2 megapixeles makrónak szerintem még mindig semmi értelme, de összességében nem rossz pakk ez ennyiért. Az éjszakai képek az elfogadható kategóriába esnek, elég temperás az összhatás, kevés fénynél hatványozottan jobban mosódnak, de kb. minden alsó-közepes telefon ilyen.
Videókat 720 és 1080p-ben képes készíteni, 60 FPS-t egyik mód sem tud, és stabilizálás sincsen,
ami szerintem ciki. Azt még értem, miért nem tudja a 4K felbontást, de ha a kép tele van remegésekkel, akkor bizony ebből használható anyag nem lesz, de pl. az ellenfény is jelentős gondokat okoz neki. Ezzel el is mondtam mindent, amit erről a témáról tudnotok kell, a szerencse az, hogy általában nem emiatt vásárolják a fogyasztók a kategóriában lévő készülékeket.
Összegzés
Lehet-e úgy fejleszteni egy mobilt, hogy valójában korábbi modellek elemeit finomhangolják? A válasz az, hogy ez nézőpont kérdése. Ez egy alsó-közép kategóriás telefon, tehát az emelkedő dollárárfolyam és az infláció miatt már az alacsony ár megtartása is pozitívum. A kijelző pedig sokkal jobb, mint vártam, és ezt nyomkodjátok éjjel-nappal, vagyis a kamerák és az üzemidő mellett – ami szintén nőtt – erre mondhatjátok, hogy „top priority”. Az egy másik kérdés, hogy minden egyéb elem már ismerős lehet a Redmi Note 10-ből, amit egy takarékosabb SoC-vel és az M4 Pro főkamerájával javítottak fel. Vannak még egyéb kérdések is, pl. hogy lesz-e minden kipostázott verzióban NFC, a Goboo szerint az általuk kiküldöttekben van.
Feltételezzük az ideális állapotot, minden klappol, és a telefon befér 70 000 Ft alá – ami kb. a Poco M4 Pro 4/64-es modelljének az ára -, akkor ez egy jó vétel. Már pedig tudjuk, hogy a Note 11-ért 57 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek early bird akció keretében és az oldalon elérhető 20 EUR-s kupon segítségével, a február 17 13:00 és február 19 13:00 közötti időszakban. Ez így bitang olcsónak tűnik egy nagyon kompakt pakkért, ráadásul a Goboo ingyenes szállítással küldi a mobilt, és fizeti utána az áfát is. További bónusz, hogy a 4/128-as variánst rendelők között ingyenes Mi Band 6-eket sorsol ki a Goboo.
Pro
- Pörgős rendszer
- Kiváló összerakottság
- AMOLED kijelző
- Tengernyi port és szenzor
- 33 W-os gyorstöltés
- Meglepően olcsó lett
- Nagyon gyors háttértár
Kontra
- Sok hardver tulajdonképpen az elődmodellből érkezik, csak átfazonírozták
- Egyes modellekben nincs NFC, ami nálam járt, abban sem volt, de amit küldenek, abban már lesz
- A videós képességek gyengék, nincs képstabilizálás
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.