hirdetés

Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler kávéfőző teszt

Ennyiért, ilyen tudást máshol nem kapsz

teszt
Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler kávéfőző teszt 1

Forrás: Ranvee

Don Kartács
írta: Don Kartács
2024-10-10

A Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler egy igazi nagyágyú, dupla bojlerrel jeleskedik, állítható rajta a nyomás- és a hőmérséklet érték, van saját őrlője, vendéglátóipari szabványt használ, szóval ez a full full a Hibrew otthoni kínálatában. Az ára elsőre horzsol, vagy mégsem? A TEQ9GD8DM1GT  kuponnal 175 100 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba kerül, ami kifejezetten alacsonynak számít a konkurensek között, ahogyan majd látni fogjátok. A szállítás ingyenes, az áfát az ár már tartalmazza.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 8
  • design és anyagminőség: 8
  • felszereltség, funkciók: 9
  • ergonómia: 10
  • ár/érték arány: 10

9

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Ezen 150-200 000 forintos szinten már nem nagyon aprózzák el a kiegészítők dobozba pakolását, ami azért is fura lenne, mert itt már elvileg komoly szaktudással dolgozó baristák is a képbe kerülhetnek. Így egy kicsit nekik is kedveskedni akar a gyártó az 58 mm-es vendéglátóipari szabványra építkező gép esetében. A felhozatal az alábbi:

  • 1 darab 58 mm-es fém tamper
  • 1 darab 58 mm-es portafilter
  • 1 darab grammos kávémérleg
  • 1 darab szilikon portafilter tartó
  • 1 darab tejhabosító pohár
  • 2 db, nem nyomásfokozós kávékosár
  • 1 db mágneses kávétölcsér (hogy ne hulljon mellé a kávé és így WDT toolozni is könnyebb)

A kiegészítők annyira minőséginek és nehéznek tűntek, hogy gyorsan fel is dobtam a grammos mérlegre, hogy kiderüljön, melyik milyen.

A teljesen fém tamper 412, míg a portafilter 555 gramm, ha a kosarat is beleteszem. Minőségi minden, nem csak a gép, ami egyébként még jól is néz ki, és ami engem a Mc Donald’s-os La Cimballi gépek kicsinyített, egykaros megoldásaira emlékeztet. Van mindenben anyag, spórolásszag nem érződik, de persze bizonyos alkatrészeket nem lehet nem műanyagból elkészíteni. Ilyen a 2,8 literes, brutális űrméretű víztartály, a kávébab tartály és meglepő módon a pohármelegítő tálca is, ami egy kicsit csalódás.

Fontos azt tisztázni, hogy a Hibrew maxi gépéből kétfélét is gyárt:

  • az olcsóbb a Hibrew H7 Barista Pro (egybojleres)
  • a drágább a Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler (ezt érdemes megvenni)

Nálam az utóbbi járt, tehát ettől tényleg a maximumot várhatjátok el, cserébe nektek is kell minimálisan érteni a kávékészítés mesterségéhez.

Mit jelent ez? Azt, hogy tisztában kell lennetek azzal, mit hogyan kell beállítani és miből látszanak a hibák. A Hibrew H7A Barista Pro nemcsak kávét készít, hanem őröl is, így szemből nézve a bal oldali, portafilter tartót is tartalmazó egység egy kónikus őrlő, csak ezt integrálták a karos kávéfőző mellé. Tőle jobbra az 58 mm-es szabványt használó kifolyónyílás és a gőzvető cső található, felfele haladva pedig a vezérlőpanel.

Ez azért is érdekes, mert a Hibrew H7A Barista Pro nagyon ügyesen elrejti ezt, kikapcsolt állapotban. A dizájnba belesimuló érintőpanel akkor éled fel, ha áram alá helyezitek a berendezést, hasonlóan a Hibrew H13A tejhabosítós kávéfőzőhöz. A vezérlést szépen kirendezték balra és jobbra, értelemszerűen baloldalt látjátok az őrlő paramétereit, jobbra a kávéfőzőét. Középen a nyomáskijelző óra az, ami teljessé teszi az összképet. Ami nagyon érződik, hogy bár ez a középkategória csúcsmodellje, azért nem lehet mindent szétállítgatni. Például a bal szekcióban az alábbiak vannak:

  • bekapcsolás
  • őrlés 1 adagra
  • őrlés 2 adagra

Van itt egy számláló, ami mutatja, meddig tart az őrlés, de a Hibrew H7A Dual Boiler nem teljes mértékben engedi a folyamatba avatkozást, mint egy különálló őrlő. Nem válthattok portafilter méretet – ez mondjuk jogos -, nem állíthattok grammot és nincs folyamatos őrlés sem, viszont az őrlési idő szabályozható. A kézikönyv szerint 1 adaghoz 13! – nem ennyi, ahogyan később láthatjátok -, kettőhöz 19 grammot használ, ami teljesen érthetetlen. A sztenderd általában 9 és 18 gramm 51 mm-es portafilter esetén, de olvastam ennél kevesebbről is – népszerű a 7,5 grammos egy adag is -, többről viszont nem nagyon. Szerencsére itt a grammos mérleg, szóval megmérhetitek, csak furcsa, hogy nem lehet rajta direktben állítani, de természetesen az őrlési idővel lehet játszani. Az őrlési finomságot a kávébab tartály forgatásával lehet változtatni, a kónikus őrlő 30 fokozatot képes felvenni, az espresso-hoz 5 alatti érték kell. Van rajta powder blower, vagyis a kávéport kifújására alkalmas pumpa, az őrlési veszteségről nem esik szó, és a tartály sem zár légmentesen, amiért kár.

A jobbra található vezérlőt sem bonyolították túl, egy vagy két adag kávé kivonatolása, illetve a lefolyási idő és a hőmérséklet változtatható 90-96 Celsius fok között. Tehát, összefoglalva a fentieket, a Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler a fontos paramétereket engedi piszkálni, belenyúlhattok a finomságba, a hőmérsékletbe és a nyomásértékekbe is. Úgyhogy belelkesülve kezdtem el „tweakelni” a dolgokat, lássuk, mire jutottam.

Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler – Együtt élni is jó, de külön még jobb

Szakmázzunk egy kicsit, mert jó dolog az tudni, miért kell több mint kétszer annyit fizetnetek, mint a Hibrew H10A eszpresszógép vagy a Hibrew H13A tejes italokat készítő kávéfőző esetében. Bár kifejtve ezeket az információkat „A legjobb kávéfőző – Ezekből válasszatok 2024-ben” cikkünkben találjátok, de azért itt is érdemes beszélni arról, hogy a dupla bojler/dupla pumpa pontosan mit is jelent.

Minden kávéfőzőnek van valamilyen kazánja, amivel a melegvizet és a gőzt előállítja.

Mi a PID szabályzó?

A PID (Proportional-Integral-Derivative) szabályozó arra szolgál, hogy a vízhőmérsékletet pontosan beállítsa, ami kulcsfontosságú a kiváló minőségű eszpresszó elkészítéséhez. A szabályzó a hőmérsékletet stabilan tartja, minimalizálva a kilengéseket, így elkerülhetők a túlmelegedés – megégés – vagy túl alacsony – nem megfelelő extrakció – hőmérséklet okozta hibák. Valójában nemcsak a kávégépek használnak PID szabályzást, hanem például a drónok is a repülésükhöz. Ez egy matematikai modell, ami a P, az I és a D értékeket veszi alapul. Anélkül, hogy jobban belemennék a dologba, a lényeg az, hogy a múltbéli és a tervezett jövőbeli adatokat is alapul veszi a modell és korrigálja a kilengéseket a minél stabilabb hőmérséklettartás érdekében. Ezzel szemben a termosztátok előre beállított hőmérsékleti határok között működnek, vagyis, ha ez az alsó küszöbérték alá esik, akkor bekapcsolnak, ha fölé megy, kikapcsolnak.

A legolcsóbb megoldás a thermo block, 100 000 forintig esélyetek sincsen másmilyent találni. Ennek oka az, hogy minden más meglehetősen drága. A thermo block baja, hogy nem jó a hőtartó képessége, cserébe gyorsan felmelegíti a vizet. Sok más gond is van – például vízfröccsökből állítja elő a gőzt, ezért köpköd a vetőcső – vele, de a legnagyobb az, hogy nehéz ezzel a megoldással egyenletes hőmérsékletet előállítani, amire az olcsó gépek termosztátos kialakítása is rátesz egy lapáttal. A termosztát pont azt csinálja, mint otthon a fűtésvezérlő: egy adott hőmérsékleti ponton bekapcsol, egy másiknál meg kikapcsol.

A Hibrew H7A Barista Pro Dual Boiler NEM thermo blockot és NEM termosztátot, hanem (valószínűleg) 2 darab acél – esetleg alumínium – bojlert és PID szabályzót használ.

A bojlerek tulajdonsága, hogy egyfajta puffertartályként szolgálnak, nemcsak áthalad rajtuk a víz, hanem adott, viszonylag stabil hőmérsékleten tartják a folyadékot, amit egy PID szabályzó vezérel. Miért van két bojler benne? Azért, mert a kávékészítéshez nagyjából 90-95 Celsius fok kell, gőzöléshez meg 120-130, emiatt folyamatosan várnotok kellene, míg a berendezés felfűt, majd visszahűl. A Hibrew H7 Barista Pro egyszerre tud gőzölni és kávét készíteni, ami tipikus nagygépes sajátosság. Persze azért ez is csak a középkategória felső része, mert lehetne még ezt rézbojlerrel, meg még egyéb okosságokkal továbbdurvítani, de ezt már csak a kávézásban feketeövesek tudnák kihasználni.

A fentiek folyománya, hogy így egyszerre két pumpával kell nyomni a vizet, ami lehet pozitívum és negatívum is.

Kiindulva abból, hogy ezekben általában rezgőpumpa van – a vendéglátóipari felhasználásra tervezettek forgószivattyút kapnak -, ez az olcsóbb megoldás és nem is lehet vízkiállásra kötni. Láttatok már olyat, hogy a Mekiben vizet öntenek a gépbe? Nem túl valószínű.

Azért nem, mert vízkiállásra kötik, az ipari felhasználásra szántak mind ilyenek. Azt olvastam korábban, hogy a legsűrűbben tönkre menő részegység a rezgőpumpa, szerencsére a Hibrew-nak van hazánkban is szervíze és árulják is ezt a gépet, szóval azért ez nem akkora para. A lényeg az, hogy elvileg minden adott, hogy búradurrantóan jó kávét főzzetek.

Feltöltöttem a Hibrew H7 Barista Pro Dual Boiler 250 grammos babtartályát kávébabbal, majd a bekapcsolás után észrevettem, hogy amíg a kávéfőző melegszik, a kávéőrlő már aktív, ami egy okos húzás. Feldobtam a mágneses kávétölcsért – angolul dosing funnel -, ami a legjobb dolog a kávékiegészítők között, mert nem engedi, hogy szanaszéjjel hulljon a kávéőrlemény, plusz lehet benne matatni a kávétűvel, imádtam. Beállítottam 3-4-re a finomságot, nagyjából ez kell az eszpresszóhoz, majd leőröltem a gyári mennyiséget. Az megvan, hogy 2500-3000 W-ot – én 2850-at mértem – vesz fel a H7A? Nem kispályásak ezek a komolyabb eszpresszó gépek, ami a teljesítményt illeti.

Belecsattintottam a portafiltert a gépbe, majd letoltam az első kávét, nem hallottam az előáztatás – a pre-infusion – hangját, hmm, nem tudja a gép? A nyomáskijelző meg sem mozdult, a nedű egy rakat kaki lett. Vajon mit rontottam el? Azt kell tudni a Hibrew H7 Barista Pro Dual Boilerről, hogy nincs nyomásfokozós portafilter, így valamennyire érteni kell a kávékészítéshez, vagyis a puck prep – a kávé előkészítésének folyamata – nem lehet akármilyen. Úgy tűnt a letömést rontottam el, így megnéztem a dupla portafilter helyett a szimplát, odafigyeltem a letisztázásra és a letömésre.

hirdetés

És hopp, 9-12 bar közé kúszott fel a nyomásmérő óra mutatója, jó crema, kellemes aroma, megy ez.

Aztán újra elrontottam valamit a dupla kávékosárral és megint nem lett jó a nedű. Szóval azt találtam ki, hogy megfeleztem az őrlés mennyiségét és félúton is letömöm, jobb is lett az eredmény.

Ami feltűnt, hogy a Hibrew H7 Barista Pro Dual Boilerből csepeg a kávé az extrakció után, tehát nincs szolenoid szelep,

amit háromutasnak is hívnak, ez egy kicsit csalódás. Szerencsére OPV igen, vagyis nyomáskiegyenlítő, a biztonság jegyében. Aztán előkerült a mérleg, elkezdtem kimérni, mennyit őröl a daráló, 1 adagra 16,5! gramm – teljesen érthetetlen, ráadásul a kézikönyv 13 grammot ad meg -, 2 adagara 22! gramm jött ki a gyári 19 helyett. Éreztem is, majd kigurik a szívem az espresso helyett doppio-vá magasztosult single shottól. Reseteltem a beállításokat, de a dolog nem változott, így elkezdtem az őrlési idővel kísérletezni, hogy feloldjam a dolgokat. Mit lehet tenni? A 9 és a 13 másodperces őrlési időt vissza kell venni kb. 6-ra és 10-re és máris minden jó lesz.

Végül megtaláltam a nekem tetsző beállításokat, kellő mennyiségű őrült kávé, végre stabilan 9-15 bar között tudtam tartani a nyomást, jó volt az íz, és a lefőzött nedű állaga is,

jöhetett a barista tejhelyettesítők gőzölése. Gondoltam, megbuktatom a kávéfőzőt, kinyitottam a gőzcsapot és nyomattam a kávét is egyszerre, ÉS TUDTA mindkettőt egyszerre. Tehát tényleg két bojler van benne, mehetünk tovább.

Forrás: Ranvee

Masszív, egyenletes gőz tört elő a Hibrew H7 Barista Pro Dual Boiler gőzvetőjéből, nem úgy pötyögtetett, mint a thermo blockos kávéfőzők, akik úgy adagolják a gőzt, mint a prosztatagyulladással pisilő öreg bácsik. Még mindig nem vagyok egy keze-kész ember, ami a latte artot illeti, viszont a The Bridge féle barista zabital úgy habosodott, mint az álom. Próbáltam nektek szép fenyőfákat rajzolni, de maradjunk annyiban, hogy jobb, ha nem látjátok a végeredményt, mert nekem maximum fatuskók jöttek össze.

A Hibrew H7 Barista Pro Dual Boiler mindent tud, amit kell, nem rajta múlik az eredmény, hanem azon aki használja, viszont nem is segít nektek, a minimális tudás itt egy kötelezően elvárt elem.

Végül nézzük meg az árakat, hiszen a Hibrew H7A Barista Pro azért már egy olyan masina, amit érdemes néhány, hazánkban is kapható komolyabb cuccal összehasonlítani. Arra figyeljetek, hogy egy csomó modell dupla bojleresnek hirdeti magát, de ezek általában vagy thermo blockosak vagy csak 1 darab alumínium bojler és 1 darab thermo block van bennük. Ez alól egyébként a Hibrew egyes modelljei sem kivételek, lásd a Hibrew H13A tesztünket, ahol a „dual boiler” két thermo blockot jelent. Nézzünk néhány példát az Árukeresőről:

A sort még sokáig lehetne folytatni, de valódi, duális bojlerrel semmit nem találtam, ami annyira olcsó lenne, mint a Hibrew H7A Barista Pro. EZ NEM azt jelenti, hogy csak ez számít, és hogy akkor a H7A agyonveri a teljes piacot, sőt, de ez egy jó szűrő a válogatáshoz. Mint mindig, a kevésbé ismert kínai márkák többet adnak a pénzetekért, a megbízhatóságot pedig majd eldönti az idő.

Összegzés

Örülök, hogy kipróbálhattam a Hibrew H7 Barista Pro Dual Boiler nevű modellt, viszont egy kicsit azt éreztem, hogy folyamatosan fel kell nőnöm a gép tudásához. Amit sajnáltam, hogy nincs benne szolenoid szelep, és így összecsöpögteti a saját tálcáját, ennyiért meg azért megúsztam volna a takarítást. Nincs pre-infusion, ami meglepett, ahogyan nyomásfokozós kávékosár sem, a gép nem segít nektek a jó kávé elkészítésében. Pedig tudja, De a Roger Federerrel való teniszmeccs sem úgy kezdődik, hogy Frédi elmagyarázza nektek, hogy kell ütni, nem igaz?

Technológiai oldalon majdnem mindent megkaptok, amire szükségetek lehet, dupla bojler, kávéőrlő, remek vezérlés, 2,8 literes, soha ki nem fogyó víztartály, nagyon jó tamper, tejhabosító, és még sorolhatnám. Ráadásul a konkurenciát árban agyonveri, de sok embernek mégsem lesz rá szüksége. A Hibrew H10A egy sokkal „kezdőbarátabb” gép, majdnem ilyen tudással, és a kávéőrlő összességében többet ad a jó minőséghez, mint maga a kávéfőző, viszont nem biztos, hogy ezek egybeépítése a jó megoldás. De nem akarom elvenni a Hibrew H7 Barista Pro Dual Boiler érdemeit, majdnem mindent tud, amit kell, csak nektek is tudásban utána kell mennetek.

A TEQ9GD8DM1GT  kuponnal 184 300 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ba kerül, ez nagyon kevés a tudásához képest, így aki egy kompakt, őrlőt és eszpresszó kávéfőzőt is magában foglaló, remek minőségű kiegészítőkkel dolgozó gépet keres, annak itt a lehetőség. A termék ingyenes szállítás mellett, EU raktárból érkezik, többletköltségek nélkül.

Pro

  • Remek vezérlés
  • Valódi, dupla bojleres megoldás
  • 58 mm-es vendéglátóipari szabvány
  • Elég sok mindenbe enged belenyúlást
  • A konkurensekhez képest nagyon olcsó

Kontra

  • Nincs szolenoid szelep és pre-infusion
  • Több beállíthatóságot kínál egy különálló őrlő
  • Anomáliák a kávémennyiségek körül, nem jó alapbeállítások
  • Bár ez nem hiba, de ezen a szinten már érteni kell a kávékészítéshez

hirdetés