Tronsmart Onyx Ace fülhallgató teszt
Kép és a hang, kéz a kézben
A Tronsmmart is kijött a saját Apple Airpods megoldásával, az Onyx Ace TWS fülhallgatóval, aminek a hagyományos füldugós megoldásokat nem kedvelők örülhetnek. Nagy pláne az eszközben az aptX átvitel, a kellően hosszú üzemidő és a meglepően jó beszédminőség. Grátisz, hogy végre nem csúszik a hang a képhez képest, így remekül lehet vele filmeket és videókat is nézni. Magyarországon a Blitzwolf.shoptól beszerezhető termékért a UXJ5QSNT kuponnal 14 500 Ft-ot kérnek, ami a középkategóriába helyezi a terméket, de ez teljesen indokolt a hangminőséget is figyelembe véve.
A töltőbölcső kapcsán ambivalens érzéseim voltak, a fényes fehér-ezüst műanyag láttán felrémlett a rettegett Bakeey D012, ami Toobee kollégám szerint minden idők legrosszabb fülhallgatóinak egyike, de szerencsére itt nem erről van szó. Bár a dizájnt nem találták el különösebben – olcsó hatást kelt -, viszont az anyaghasználat mégis jó, megtévesztő a kinézet. A nyitómechanika például alumínium, imádtam fel-le emelgetni a fedelet, a finom ellenállással csukódó tető összességében meggyőző.
Galéria
Ahogyan az is, hogy Type-C porton keresztül tölthető a készülék, ráadásul elég gyorsan, másfél óra alatt feltölti a bölcsőt, míg a füleseknek 1 óra 20 perc kell a teljességhez, legalábbis a gyári leírás szerint. Ezt a gyakorlatban is hozza, ezen a területen is rendben van az Onyx Ace. Érdekes megoldással éltek a töltéskijelzés terén. Egy négyelemű LED sor jelzi, ha a bölcső éppen tölt, ha pedig a szárak kapnak kraftot, akkor az alsó-felső lámpácskákat gyújtja csak ki, a középső kettő elalszik.
A kialakítás hallójáratba oldalról beforduló, vagyis semi-ear típusú, nem pedig „agyba dugós”, ahol a gumiharang tömíti a területet. Ez a megoldás lehet ismerős az Apple-től és itt is tetten érhető az Almás cégre visszavezethető ihletettség. Ezzel szerintem nincs semmi baj, aki először feltalálta a kereket, az megalkotta a formát, az utána érkezők meg már nem változtattak azon, ami működik. Nagyon díjaztam, hogy a fülhallgatók iszonyatosan könnyűek és a fülkagyló kicsi vájatába szépen belefekszenek. Nekem egyáltalán nem mozogtak, és bár ez nem egy sporteszköz, elmentem vele futni és túrázni – IPX5 szabvány szerint áll ellen az izzadtságotoknak -, és ott is tökéletesen helyén maradt. Cserébe hosszabb távon – 2 óra plusz – hangyányit nyom, de nem az irritáló módon, csak úgy, hogy érzed, hogy van a füledben valami.
Ami annak idején nagyon zavart, hogy a Xiaomi Air 2 egy hatalmas afrikai füldísznek nézett ki. Ezt a Tronsmartnál diszkrétebben oldották meg, hiszen sokkal kisebb a kütyü, így az exhibicionisták máshol keressék a tárgyat, amivel villogni lehet. A fehér felületet ezüst betét töri meg, itt kell tapizni az érintésérzékeny szárat, hogy a működést befolyásoljátok.
Néha azért sikerült belezavarodnom, melyik mit csinál, akkor most kettőt vagy hármat kell nyomni és milyen hosszan? Ezért csináltam nektek egy táblázatot, hogy ne kelljen állandóan magatokkal hordani a papír alapú leírást, lehet kezdeni a memorizálást:
A funkciók szinte kivétel nélkül jól működnek, egyet nem szerettem, ha elrontom a tapizást, és beindul a hangasszisztens – amit csak angol nyelvű telefon beállításokkal tudtok használni -, akkor az kétszer hangosabban szólal meg, mint a zenelejátszó szintje. Kicsit úgy éreztem magam, mint a cirkuszi elefánt, aki kapja a sokkolást, ha nem jól táncol a zenére, szóval ezzel vigyázzatok. Szerencsére nem mindig kell ezeket használni, a töltőbölcső kinyitása például automatikusan bekapcsolja a füleseket és a TWS párosítással sem kell vacakolni, szépen egymásra találnak a darabok.
Találtam viszont egy vicces ergonómiai hibát. Ha csak az egyik szárat használjátok – mert például autóban headsetként veszitek igénybe vagy a másik lemerült -, akkor attól függően, hogy melyik fele aktív, vagy a hangerőt emelni, vagy csökkenteni tudjátok. Itt jön ki az a probléma, hogy nem lehet mind a két száron ugyanazokat a funkciókat állítani.
Headsetként nagyon jól használható, a mikrofon hangminősége remek, és tényleg dolgozik valamilyen zajszűrés – ENC vagyis Enviroment Noise Cancellation – a cuccban, mert SonkaMod kolléga semmit nem hallott a házunk mellett húzódó négysávos autóút zajából. Ráadásul a beszédhang is tiszta volt, nincs bödönszerűség, majdnem mintha telefon mikrofonján keresztül trécseltünk volna. A szélzaj azért betesz neki, de ez minden ilyen fülesre igaz.
Az üzemidőnél az a ritka furcsaság következett be, hogy a gyárilag megadott 5 óránál többet mértem. Nálam szűk 6 órán át bírta az Onyx Ace, viszont csak az egyik oldala húzta ilyen sokáig, a másik kb. 5 óra után ájult el. Ezt elsőre nem nem nagyon értettem, ezért újra feltöltöttem, és nagyjából ugyanezt az eredményt kaptam. A kraft csökkenését egyébként nyomon követhetitek a mobilotok Bluetooth menüjében. A bölcső elvileg 24 óra üzemidőt biztosít összesen a fülespárnak – 4 újratöltésnyi energia van benne -, ami eléggé masszív, főleg a Xiaomi Air 2 szánalmasan alacsony paraméterei után.
A BT menüben látható az is, hogy a kapcsolat milyen protokoll mentén épül fel, valóban tudja az aptX-et a füles, az iOS-t használók pedig az AAC szabvány miatt örvendhetnek. Nem mondom, hogy emiatt szól ilyen szépen, de tényleg nagyon egységes a hangkép egy semi-ear fülhallgatóhoz képest. Azt tudni kell az ilyen kialakítású zajkeltőkhöz, hogy jellemzően basszusszegény a hangkarakterisztika, egyszerűen azért, mert nincs gumibak, ami tömítse a teret, ahol a hullámok rezegni tudnak.
Ez igaz az Onyx Ace-re is, de azt hiszem kihozták a hangmérnökök a maximumot a rendelkezésre álló keretből. Ez nem jelenti azt, hogy nincsenek mélyek, de a divatos V karakterisztikánál kevésbé dübögős, finomabb az összhatás. A frekvenciasávok szépen elválnak egymástól, összességében kellemes zenei élményt nyújtva. Halálom, mikor sziszegős, szúrós magasakkal kínozzák az embert, itt ezt sem tapasztaltam, igen kellemes használni a füleseket.
Van azonban egy másik technológiai sajátossága a vezetéknélküli füleseknek, amit meg kell említenem, ez pedig a képhez képesti hangsáv elcsúszása. És most jön a magic, a Tronsmart Onyx Ace esetében a kép és a hang szinkronban van. Nem tudom, hogy ez a Qualcomm chipjének köszönhető-e, de elég ritkák azok az eszközök, amelyek ezt tudják, így mai tesztalanyunk nemcsak zenehallgatásra, hanem filmnézésre is kiváló.
Összegzés
Eleinte nem tetszett a Tronsmart Onyx Ace, egyszerűen a kinézete valahogy nem jött be, de aztán annyira jól működött, hogy a külcsínen túl nem igazán tudtam másba belekötni. Hosszú az üzemidő, remek a hang aptX átvitellel, jól működik a zajszűrés és kiváló a mikrofon is. De ami a legfontosabb, hogy nem csúszik a hang a képhez képest, így már a filmek nézése sem akadály. Ezek bőven ellentételezik a nem különösebben tetszetős kinézetet, illetve a kezelés apró anomáliáit, de ez utóbbi megszokható.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy az oldalról fülkagylóba forduló fülhallgatók piaca jóval szűkebb, mint a gumibakos kialakításúaké, kevés az alternatíva, ráadásul a Qualcomm chippel szerelt cuccok jellemzően nem az olcsó, gagyi kategóriába pozicionáltak. A termékért, az UXJ5QSNT kuponnal kért 14 500 Ft teljesen reális, ráadásul jelenleg is elérhető a Blitzwolf.shop magyarországi raktáról, kétnapos szállítási határidővel, 18 hónap garancia mellett.
Pro
- Remek hangja van
- AptX átvitel
- Hosszú üzemidő
- Nagyon kis késleltetés, végre lehet vele filmet nézni
- Működő zajcsökkentés
- Érdekes töltéskijelzés
- Jó mikrofon
Kontra
- A kinézetén lenne mit csiszolni
- Hosszabb távon enyhén kényelmetlen
- Mindig elfelejtettem, mennyi és milyen hosszú érintés mit csinál
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.