Xiaomi Mijia Seabird akciókamera teszt
A szegény ember GoProja
A Xiaomi Mijia Seabird az akciókamerák között kifejezetten olcsónak számít, ráadásul 4K képes, WiFi-s, amivel élőképet kapunk, és még EIS is került bele. Mindezt 25 000 Ft-ért adják a Geekbuyingon, ráadásul EU raktárbül küldik, ezért nincs gond az ÁFA-val, sem a hosszú szállítási idővel. Kapható hozzá extra akkumulátor, vízálló tok GoPro felfogatással, szelfibot, szóval nem maradunk kiegészítők nélkül, ami nagyon fontos ezeknél az eszközöknél. Mi lehet a buktató? Mi az, ami miatt ennyire olcsón lehet hozzájutni?
Galéria
A 60 grammos Xiaomi Mijia Seabird kompakt, az anyaghasználata az árkategóriájának megfelelő. Kellemesen érdes, izzadt kézzel sem jelentett problémát a használata, a gombok pedig akkorák rajta, amit kesztyűben is gond nélkül lehet nyomogatni. Ezek azért fontos kritériumok, mert sportkamerának is használható. A felsővel indítható a felvétel, az előlapon lévővel pedig választható az üzemmód. Minden más beállítást az applikáción keresztül vagy a képernyőre bökve érhettek el, természetesen ez is kezelhető kesztyűben. A 2 colos IPS panel jól olvasható, a fényereje állítható, ezért szikrázó napsütésben is használható.
Galéria
A Xiaomi Mijia Seabird akciókamera – Milyen használat közben?
Érdemes az applikáció letöltésével kezdeni, amit Seabird néven találtok, az Androidos felhasználók pedig innen tudják letölteni. Ne ijedjetek meg, ha csak hieroglifákat fogtok látni a leírásban, de az app tud angolul. Az első elindítás alkalmával rögtön le is szedi a frissítést a kamerára, utána pedig használható is. A WiFi kód az 12345678, ezt nem verték nagydobra, ezért írom le külön. A Seabird saját WiFi hálózatára csatlakozva VGA vagy 720p felbontású élőképet kapunk, innen pedig minden, de tényleg minden vezérelhető, és sokkal kényelmesebb is a telefonon keresztül állítani, mint a kamera saját menüjéből. Két fontos képjavító eljárás került a gépbe, egyszerre sajnos nem működnek:
- LDC = lens destorition correction, azaz a lencse torzítását korrigálja
- EIS = electronic image stabilization, azaz egy stabilizátor, persze nem olyan jó, mint egy gimbal, de használható.
Az EIS főleg szabadkezes felvételeknél jön jól, a tesztvideót is ezzel vettem fel, de motorozni, kerékpározni azért kevés. Erre mondjuk ott van a GoPro Hero7 Black, ami 120 000 Ft-ba kerül, tehát nem fair összehasonlítani őket. Amennyiben mozgókép készítésre szeretnétek használni, akkor a 12 MP-es Sony szenzorral felvértezett Seabird menüjéből a következő lehetőségek közül tudtok választani:
- 4K 30 FPS
- 2,7K 30 FPS
- 1080P 30 és 60 FPS
- 720P 30, 60, 90 és 120 FPS (ez a SlowMotion)
- 480P 30, 60, 90 és 120 FPS
Galéria
Képet 8, illetve 12 MP felbontásban tudtok készíteni, a TimeLapse felvétel is a képkészítés menüből csalható elő. Egészen sok dolgot lehet állítani az ISO-tól kezdve a szaturáción át a záridőig, ha ezeket nem akarjátok piszkálni, akkor pedig bekapcsolható a HDR, ráadásul RAW anyagokkal is dolgozhattok.
A szelfibottal vagy tripoddal kombinálva a Xiaomi Mijia Seabird igazi belevaló kezdő kamera, tök jó kompozíciókat lehet összehozni, mégis annyira picike, hogy simán befért a zsebembe is, így lehetett velem például egy egész napos bikeparkozás során. Sajnos fejkamerás felvételeket nem sikerült vele készíteni a fent említett GoPro felfogatás hiánya miatt, de szerencsére a vízálló tok orvosolja ezt a problémát. Az appon belül azonnal vissza lehet nézni a videókat, képeket, tehát ami nem lett jó azt törölheted is egyből. Erre 4K felvételek készítésekor lehet szükség, hiszen 60 másodperc 450 MB körül van.
Összegzés
A Xiaomi Mijia Seabird remek alternatívája a drága akciókameráknak, hiszen aki nem használja ki egy 120 000 Ft-os GoPro tudását, az miért fizetne ennyit érte? A Seabird 25 000 Ft-ért vásárolható meg, és ha minden extrát berendeltek hozzá, amit csak kapni lehet hozzá, még akkor is megáll 40 000 Ft alatt a végösszeg. Remekül használható az applikációja, így tényleg jó buli a SlowMotion vagy a TimeLapse felvételek készítése, a vízálló tokkal pedig akár a partól is követhetitek, hogy az aktuális „búvár” mit talált a mélységben. Ennyi pénzért én elégedett vagyok a kapott képminőséggel, ezt meg lehet fejelni egy gimballal is, ha smooth felvételekre vágytok, de a gyári EIS is tűrhető. Tud 4K-ban rögzíteni, bár ha nincs kifejezett igény rá, akkor a 1080p 60 FPS talán egy fokkal jobb megoldás, főleg ha gyors mozgásokat örökítenétek meg.
Pro
- Kiváló applikáció
- SlowMotion és TimeLapse funkció
- 4K képes
- Egyszerű kezelhetőség
- EIS
Kontra
- Akkumulátort csak töltővel együtt lehet vásárolni
- A képminősége feledhető
- Motorra, kerékpárra, testre rögzítve gimbal használata erősen ajánlott
- Semmilyen kiegészítő nem jár hozzá, mindent külön kell megvenni
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.