Feiyutech VLOG pocket gimbal teszt
Kisebb, mint a telefonod
A gimbalok egyik nagy problémája, hogy macerás hurcibálni őket, egyszerűen túl nagyok. Ennek a problémának a megoldását tűzte zászlajára a Feiyutech VLOG pocket, amely tökéletesen meg is oldotta a feladatot. Kisebb, mint a mobilotok, szépen stabilizál, hosszú az üzemideje, kellemes a minősége, és nem drágább, mint a legendás Snoppa Atom, ráadásul a VLOG pocketet olcsóbban, nagyjából 30 000 Ft-ért magatokévá tehetitek. Természetesen ennél az eszköznél is játszik az áfa- és vámmentes EU Priority Line szállítás.
További pozitívum, hogy adnak hozzá tripodot, amit a stabilizátor aljába csavarozhattok bele, illetve jár a szokásos micro USB-s tyúkbél is a töltögetéshez. Kaptok még néhány papírt, ebből az angol nyelvű leírás az érdekes.
Galéria
Ami a minőséget illeti, ebben a gyártó a saját termékével veri meg a VLOG pocketet, a Feiyutech Vimble 2-t jobb anyagokból rakták össze, csak az egy rossz termék, de az etalon Zhiyun Smooth 4 is veri ebben a tekintetben. Ettől még tesztalanyunk nem kell, hogy szégyenkezzen, bár a felület, amit fogunk, műanyag, a kar rész és a becsukómechanika alumínium, és mivel kicsi súlyokkal operálunk, alig kapnak terhelést, nem fog itt semmi elfáradni. A méretéből következik még egy dolog, hogy az apró kezű hölgyeknek jobban kézre állnak a kezelőszervek, mint a lapát tenyérrel rendelkező férfiaknak.
Galéria
Ami mindenkinek elsőre fel fog tűnni, hogy nincsen fizikai joystick, ami arra szolgálna, hogy precízen be tudjuk állítani a Feiyutech VLOG pocket gimbalt. Helyette a beépített giroszkópokkal követi a csuklómozgást, már amennyiben ilyen módban vagyunk, de ez sosem lesz olyan precíz, mint a joy. A vicc az, hogy adnak egy virtuális verziót, amit a menü mélyéről túrhattok elő, és az égvilágon semmi értelme nincsen, hiszen ahogy megérintjük a mobilunk kijelzőjét, az egyből elfordul, emiatt kényelmetlen használni. Ha árulnának hozzá távirányítót, itt például remekül lehetne használni, de tudtommal nincs ilyen lehetőség.
A másik gond, hogy ha „lock mode-ban” vagyunk – ilyenkor nem követi a gimbal a kézmozgást, csak tartja a vízszintes síkot -, akkor viszont nincs mivel belőni a megfelelő irányt. Ez volt a termék legidegesítőbb hibája, és ez egyértelműen a miniatürizálásból fakad, mert például a Snoppa Atomon volt joystick. A módváltás egyébként nagyon egyszerű, a felső gomb nyomásával válthattok „lock” és „panning mode” – ilyenkor követi a kézmozgást – között, illetve az előlapon elhelyezkedő ravasz húzásával „follow” módot is aktiválhatjuk, ilyenkor nemcsak tengelyirányba, hanem fel és le is fordul a stabilizátor. Ha a fekvő és az álló orientáció között akartok váltani, akkor a felső gomb dupla clickje a megoldás, ezzel minden nagyjából fontos dolgot elmondtam a kezelésről.
A telefonos appot Feiyu ON-nak hívják, és maradjunk annyiban, hogy nincs túldicsérve a Google Play-en. Ezt a szoftvert használja a cég néhány másik terméke is, és az általános vélemény az, hogy lenne mit javítani rajta. Nekem az egyik gondom a nehézkes kapcsolat volt, de miután felépült, utána már jól működött. A szokásos dolgokat lehet benne állítani, fotó és videó paramétereit és elindítást – ezt egyébként az alsó gomb egyszeri vagy dupla megnyomásával is elérhetitek -, különböző fényképkészítési módok – mint a panoráma, ultraszéles kép, szűrők ráhúzása stb. – használata, időzítés, vaku és hasonlók.
Érdemes bekapcsolni a rácsozást – a gridet -, hiszen ez segít a téma eltalálásában. Azt sem szabad elfelejteni, hogy hiába programoztak le egy lehetőséget az alkalmazásban, ha azt a telefonotok kamerája nem tudja. Érdemes átnyálazni az alapbeállításokat is, hiszen elég buta alapértékeket sikerült beállítani – pl. 720p videó, amit nem is tudtam átállítani – a szoftverben. A követés nekem nem működött, a DJI gimbalokat leszámítva szinte minden más gyártó tracking funkciójával baj van, szóval ez annyira nem lepett meg.
A legégetőbb probléma viszont az, hogy egyszerűen pocsékul kezeli a telefon kameráját, összebarmolja a színeket, nem jeleníti meg jól például a felbontás adatokat, illetve az EIS-t sem tudtam beállítani. Először azt hittem, hogy az öreg Redmi Note 4-gyel van baj, de aztán a teljesen új Xiaomi A3-nál is hasonló hibákat tapasztaltam. Például hova tűntek a színek a mozgóképről? Szerintem ez szarvashiba, és ennek nagyon nem így kellene működnie.
Érdekes még az üzemidő, ami a gyári specifikáció szerint 8 óra aktív használat mellett és 14 standby módban. Ez utóbbit eléggé nehéz értelmezni, maradjunk annyiban, hogy átlagos súlyú telefonnal 7-8 órát kibír, ami azért elég sok még egy városnézéshez is.
Eleinte azt hittem, hogy a gimbal nagyon szépen csillapít, de aztán lementem egy meredek utcán, és szétesett a stabilizáció. Ugyanez igaz arra is, ha hirtelen vagy nagy szögben akartok fordulni. Mivel 360 fokos kört nem tudtok leírni a belógó kar miatt, ezért előfordul, hogy a készülék kényszerből beleránt a felvételbe. Éppen ezért, ha gyorsan mozgatjátok jobbra-balra, akkor bizony igen remegős tartalmakat fogtok létrehozni, de ez ellentételezhető azzal, ha megtanuljátok, meddig képes elfordulni az adott tengelyen a stabi.
Összegzés
A Feiyutech VLOG pocket gimbal a legkisebb stabilizátor, amihez valaha szerencsém volt, viszont azzal, hogy mindent a miniatürizálásnak rendeltek alá, sajnos máshol kellett kompromisszumokat kötnie az alkotóknak. A kezelőszervek közül hiányzik a joystick, ami miatt nehezebb az irányt beállítani, illetve a mozgási tartomány is szűkebb, mint amit megszokhattatok. A Feiyutechek neuralgikus pontja viszont a szoftver, amin most is lenne mit csiszolni.
Ha viszont a méret a fontos, a VLOG pocket mindent visz, és alapvetően a csillapítással és az üzemidővel sincsen baj, tehát aki túrázáshoz vagy városnézéshez veszi, annak tökéletes kütyü 30 000 Ft körül. A gond csak az, hogy a Snoppa Atom még jobb, és majdnem ugyanennyiért kínálják. Bármelyikre is esik a választás, használjátok az EU Priority Line áfa- és vámmentes szállítási módot.
Pro
- Hihetetlenül kicsi, alacsony súly
- Hosszú üzemidő
- Tripoddal kényelmes
Kontra
- Szoftveresen nem a legjobb
- Nincs rajta joystick
- Nem fordul körbe
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.