Baseus FM transzmitter és kihangosító teszt
Maradt benne fejlesztési potenciál
Eddig nem nagyon volt szerencsém az FM transzmitterekkel kapcsolatban, vagy összeakadtak más jelforrásokkal, vagy recsegtek, esetleg csak nem voltak kompatibilisek az autómmal. Az is hatalmas probléma volt, hogy a mikrofon használatához nagyon mélyre kellett hajolnom, ami kifejezetten veszélyes autózás közben. A Baseus azonban állításuk szerint az összes felmerült problémát megoldotta, vagyis teljesértékű kihangosítóként és zeneátvivő kütyüként is használható a termékük, amiért 3500-4000 Ft-ot kérnek. Vettem hát egyet Black Friday-en, hátha igazat mondanak.
Ezekkel persze nem merült ki a Baseus FM transzmitter tudása, hiszen az alábbi funkciókkal is büszkélkedik:
- BT 5.0 vezetéknélküli átvitel
- autó akkumulátorának feszültségkijelzése
- 2 db USB-A port, QC 3.0 töltési szabvány támogatása
- micro SD kártya bemenet az oldalán (maximu 32 GB-os méretig kezeli őket)
- lejátszik mindenféle zeneformátumot: MP3, FLAC, WAV, APE, VMA stb.
Galéria
A dobozt kibontva semmi extra nem vár benneteket, de azért legszükségesebbek benne vannak. A termék, leírás, egy jack kábel és további sajtóanyagok. A minőségre nem lehet panasz, a Baseus általában véve is kellemes műanyagokat használ, és ez itt sincs másként. Szolid az összerakottság is, annak ellenére, hogy egy 3500 Ft-os termékről beszélünk. Az USB portok maximum 3,1 A-t tudnak leadni, ezt fel is tüntetik a terméken, ha mindkét kimenetet használjátok, akkor ez 2,1+1 A-re redukálódik.
A szivargyújtós adapterből egy ruganyos kábel vezet a kijelzőhöz, ezt érdemes úgy elhelyeznetek a műszerfalon, hogy könnyedén elérjétek a rajta elhelyezett multifunkciós gombokat. Ezzel nemcsak a bejövő hívásokat vehetitek fel vagy utasíthatjátok el, de a hangerőt is szabályozhatjátok, illetve a frekvenciák között lapozgathattok. A baloldali kijelző mutatja az aktuális hullámhosszt, illetve bekapcsoláskor a kijelző az akkumulátor feszültségét, illetve itt helyezték el a mikrofont is, ami elvileg megoldja a kihangosítók tipikus problémáját: hogy a túloldal a menetzaj miatt semmit nem hall a beszélgetésből.
A frekvenciatartományt 87,5 és 109 Mhz között lehet beállítani, ez gyakorlatilag megegyezik az itthon is használt sávval, így minden adót be tudtok fogni. A probléma abból szokott fakadni, hogy ahogy az autótokkal haladtok az autópályán, ezek a frekvenciák változnak, esetleg részlegesen elfedik egymást – interferálnak -, emiatt a vétel romlik, recsegős, zavaros lesz a zene vagy a beszéd. Erre találták ki az AUX kimenetet a Baseus FM transzmitteren, aminek a másik végét az autótok rádiós fejegységébe kell dugni, már amennyiben van ilyen bemenet rajta.
Ez az elmélet, mondom a gyakorlati tapasztalatokat. A szivargyújtóba – Seat Ibiza Mark IV – gond nélkül illeszkedett, vagyis az összes VW konszernes gépjárműbe fog. A kétoldalú tappanccsal nagyon könnyű felragasztani a panelt, de nem minden műszerfal lesz sík, és a rücskös felületen azért annyira könnyen nem tapad meg a kijelző. Eddig nem esett le, de az autóban folyamatosan van rezonancia, tehát azt predesztinálom, hogy ezt hosszabb távon majd megtörténik, ilyenkor a ragadós anyagot cserélni kell. A kijelző fényereje rendben van, de ha süt a nap – amit télen elég bajos kivárni -, akkor szerintem nem lesz jól látható.
Szerencsére fizikai gombos, így könnyen kitapintható.
A fenti egységben helyezkedik el a mikrofon is, ami így közelebb került a szátokhoz, mintha a szivargyújtóhoz kellene beszélnetek. Ez egy fokkal jobb, mint a hagyományos megoldások, de azért ez sem jó.
Mit jelent ez? Álló helyzetben piros lámpánál, városban 50-es tempóig kielégítő a hangminőség, de azért a túloldalnak nagyon kell figyelnie ahhoz, hogy az autóból beszélő szavait értse. Érdekes módon a volán mögött minden tisztán hallatszik, de a túloldal megszenved, mire összerakja a mondanivalót. Az igazi gond az autópálya tempónál kezdődik, ugyanis a menetzaj erőteljesen behallatszik a beszélgetésbe. Itt már gyakorlatilag használhatatlan a Baseus terméke, egy sima headset is sokkal hatékonyabban teszi a dolgát A hívásfelvétel viszont nagyon egyszerű, egyetlen gombnyomással megy, oda sem kell nézni.
Az interferencia a Baseus FM transzmitterénél sem tűnik el teljesen,
ahogy haladtam az országban, a frekvencia változások bizony bele tudtak kavarni az átvitelbe. Ezt viszont megoldja, ha a jack alapú kimenetet összekötitek az autórádiótok bemenetével, már amennyiben van ilyen a gépjárműben. Nálam szerencsére van, de azért 2021-ben, a vezetéknélküli átvitelek korában ez annyira nem magától értetődő.
Összegzés
Az alapproblémát – nincs kihangosító és BT modul az autómban – maradéktalanul a Baseus FM transzmittere sem oldotta meg, de azért javított a helyzeten. A hangkimenet hasznos, ahogyan a plusz kijelző is, amit nyomkodni lehet, a mikrofon is közelebb került a számhoz, de azért a kihangosítás még mindig elég rossz minőségű, és a kétoldalú ragasztó is lehetne jobb. Ezt ellentételezi, hogy már nem kell rádiófrekvencián átvinnem a zenéimet, elég egy jack kábel, és a 3,1A 5V is több, mint amit a legtöbb szivargyújtós töltő tud.
A fentiek ellenére azt gondolom, hogy a ki lehet érte fizetni azt a 3500-4000 Ft-ot, amit kérnek érte, nem rossz vétel ez, de azért nem is akkora bomba, mert a kihangosítás problémáját nem képes orvosolni. Felváltva olcsóbb a termék hol Banggoodon, hol Aliexpressen, mindkettőt linkeltem, ízlés dolga, ki honnan veszi, de Aliról jellemzően ingyenes a szállítás is.
Pro
- Jó anyaghasználat az árhoz képest
- Okos újítások: kijelző, AUX kimenet
- A mikrofon közelebb van a szátokhoz, mint eddig
- Nagyon sok szivargyújtóba jó lesz a Baseus megoldása
Kontra
- Tud ez is interferálni
- Szerintem nem tud QC 3.0 gyorstöltést
- A beszélgetés minősége sokszor vállalhatatlan
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.