Oukitel C21 okostelefon teszt
Pörgős tepsi
Manapság már több kínai okostelefon is olyan hardverrel rendelkezik, amiről néhány éve még álmodni sem mertünk. Szerencsére ez igaz az olcsó mobilokra is, ilyen például az Oukitel C21. Persze a maga 32 200 forintos árcédulájával nem a zászlóshajók ellenfeleként látott napvilágot, de árához képest még így is remek „kis” készülékről beszélhetünk: óriási akkumulátor, FHD+ kijelző, pörgős hardver, de vajon hol lehet a bökkenő?
A telefon három színben érhető el, nálunk a Gradient Blue fantázia nevű kék változat járt, de lilában és feketében is megvásárolható. A hátlap fénylős műanyag, ami erősen gyűjti az ujjlenyomatokat. A bal felső sarokban található a kamerasziget, ide helyezték el az ujjlenyomat-olvasót is. A kijelzője egy 6,4 colos, Full HD+ felbontású, IPS LCD panel, aminek bal felső sarkában csücsül a 20 megapixeles szelfi kamera. A káva eszméletlen vékony, egyedül az alsó részen vastagabb, de így is 93%-os kijelző-készüléktest arányt értek el. A telefon alján találjátok a Type-C csatlakozót, jobb oldalt a hangerő és bekapcsoló gombot, bal oldalt pedig a SIM tálcát, ami két SIM fogadására is alkalmas, illetve SD kártyát is tehettek az egyik SIM helyére. A tetején van egy megtévesztő külsejű szenzor, amire először azt hittem, hogy ez egy infra port, így sokáig kerestem a hozzá tartozó appot, mire rájöttem, hogy ez valójában a fény- és távolságérzékelő. Súlyra egyébként nem vészes, 170 grammot nyom a mérlegen, és a 157,3 x 75,7 x 8,75 mm-es méretei sem óriásiak, jó kézben tartani. Zsebben viszont már kevésbé kényelmes, egy szűkebb farmerben lehajoláskor már feszíti a nadrág zsebét, bár 2020-ban ez már megszokott dolog lett.
Galéria
Oukitel C21 – Low budget Villám McQueen
Ha volt, amiben nagyon kellemesen csalódtam, az a telefon fürgesége. Bár maga a hardver nem épp egy erőmű, hiszen csak egy Helio P60-as dolgozik benne, 4 GB RAM társaságában, a grafikus meghajtója pedig egy Mali-G72. Ezek összedolgozva szépen muzsikálnak, egyetlen döccenést, akadást sem tapasztaltam a tesztelés során. Android 10 fut rajta, egyedül az ikonokon változtattak, semmilyen extra app drawer és egyéb baromság nincs, ami visszafogná a teljesítményt. Persze a droidos rendszerek egyik legnagyobb előnye, hogy testreszabhatják a felhasználók a launchert, így, ha a gyári nem tetszene, akkor a Play áruház óriási kínálatából ezt bárki lecserélheti. Kiemelném, hogy rögtön egy frissítéssel indult a tesztelés, ami jó jel, hiszen látszik, hogy a gyártó nem hagyja magára a mobilt.
Galéria
A komolyabb hardverigényű játékokat pöc-röf indította, laggolás nélkül futtatta. Ilyen volt például a CoD is, annyira jó volt vele játszani, hogy fel se tűnt, hogy mennyire magával ragadott a lövöldözés. Persze itt a szoftver erősen lebutított felbontással fut, de ettől függetlenül teljesen élvezhető. Érdekes viszont, hogy az Asphalt 9 nem volt benne a Play áruházban (ahogy a Poco M3-nál sem), pedig azt is ki szerettem volna próbálni. Remélem ez csak ideiglenes probléma, és később erre a készülékre is elérhető lesz.
A megjelenített kép ebben az árkategóriában teljesen rendben van, az 1080×2310 pixeles felbontás kellően éles, a színek élénkek, a betekintési szögek és a fényerő is patika. Az akkuja 4000 mAh-s, komolyabb nyüstölés mellett másfél napot bírt, de szerintem átlag használat mellett a kettő is menne neki.
Szerencsére a Magyarországon is használt B20-as 4G hálózatokkal jóban van a C21, vagyis az ország bármely pontján élvezhetitek a gyors mobilnet adta lehetőségeket. Említést érdemel még, hogy nem csak a GPS, hanem a GLONASS és BEIDOU műholdakkal is kommunikál, a jelet pedig egész gyorsan megtalálja. Az ujjlenyomat-olvasó gyorsan működik, de arcfelismerő is van benne, ha valaki inkább utóbbit preferálná. Amit viszont nagyon hiányoltam a készülékből, az az NFC, pedig ez manapság már eléggé alapelvárás. Viszont örültem a Bluetooth 5.0-nak, valamint, hogy kezeli a 2,4 és az 5 GHz-es WiFi-ket is.
A telefon által készített képek aránylag élesek, a színeket pedig általában jól adja vissza. Viszont gyakran nem tud mit kezdeni a háttérfénnyel, ezzel iszonyatosan fakó képeket rögzít. Ezt manuálisan ugyan lehet állítgatni, de sokszor visszaugrik a fényerő. A makró kamera nem azt hozza, amit kellene, életlenek, hangyásak a képek. Éjszaka pedig teljesen felesleges előkapni a mobilt, esélytelen vele használható pikcsöröket lőni.
Galéria
A videós képességei is hasonlók. Semmilyen stabilizálás nem került bele, emiatt nagyon remeg a kép, illetve nem lehet kiválasztani, hogy milyen fájlformátumban rögzítsen a kamera, csak 3gp-ben tud, bár a profi videósok úgyis komolyabb eszközzel vesznek fel anyagot. Maximum 1080p-ben és 30 fps-ben is képes rögzíteni, de mindezek hiába vannak, hiszen a fényerő ugrál, tele van mikrolaggokkal, de persze nem is lehetne jobbat várni tőle ilyen árcédula mellett.
Összegzés
Az Oukitel C21 igen jó ár/értékkel rendelkezik. Eszméletlenül fürge, sehol egy döccenés, és még a komolyabb játékokkal is megbirkózik. A 4 GB RAM és 64 GB-s belső tárhely pedig egy átlag felhasználónak bőven elegendő, pláne, hogy utóbbi SD kártyával bővíthető. Egyedüli hátrányként a kamerás képességeit tudom megemlíteni, de ebben az árkategóriában nem is várna jobbat az ember.
A Banggoodon 32 000 forintért tudjátok megrendelni, azonban szállítási módként mindenképp az EU Priority Line opciót válasszátok, hogy elkerüljétek az áfa- és vámköltségeket.
Pro
- Olcsó
- Pörgős hardver
- Remek üzemidő
- Dual SIM
- Szilikon tok a dobozban
Kontra
- Nincs NFC
- Gyenge kamerás képességek