hirdetés

Oppo Realme 5 Pro okostelefon teszt

Felnőtt a konkurenciához

teszt
Oppo Realme 5 Pro okostelefon teszt 1
Don Kartács
írta: Don Kartács
2020-03-25

A BBK Electronics neve sok embernek nem lesz ismerős, de ha azt mondom OnePlus, egyből mindenki felkapja a fejét. Ugyanennek a konzorciumnak a terméke az Oppo Realme 5 Pro is, ami a Xiaomi Redmi Note 8-cal, mint direkt konkurenssel száll szembe a piacon. Ezt azonban csak erősebb hardverrel – 8 GB RAM, 128 GB ROM és SD 712-es SoC – és hasonló árral teheti meg, különben a szkanderből a kevésbé ismert márka nem kerülhet ki győztesen. A 68 000 Ft nem is tűnik soknak érte, de a Xiaomi nem véletlenül a középkategória királya évek óta.

A rendeljkínait szerint

  • megbízhatóság: 9
  • design és anyagminőség: 10
  • felszereltség, funkciók: 8
  • ergonómia: 9
  • ár/érték arány: 9

9

Népítélet

n/a

Ehhez a termékhez még nem érkezett olvasói értékelés.

Légy te az első

Mondjuk szükség is volt valami egyediségre, mert a többi részlet egy az egyben a Redmi Note 8-ra hajaz, csepp notch felül, viszonylag vékony káva alul, és persze a 4 szenzoros kamera hátul, amit a kiválóan „ujjra álló” ujjlenyomat-olvasó egészít ki. Upgrade a Realme 3 Pro micro USB csatijához képest a töltésért felelős Type-C port, ez a teló is tudja a VOOC Flash Charge-ot, a dobozban lévő 4 A 5 V-os töltő megegyezik az elődmodellel. Ennyi árammal már lehet igyekezni, 30 perc alatt 50%-ig tölti a 4035 mAh-s akkumulátort.

A kijelzővédő fólia és a tok is a Realme 3 Pro öröksége, ez utóbbi brutálisan véd, de a nagy perem miatt úgy gyűjti a széleknél a koszt, mint semmi más, és sokszor az oldalscrollozást is akadályozza. A Type-C ellenére megmaradt a jack csati, van pedométer, de infravörös port továbbra sincsen, emiatt elmorzsoltam egy könnycseppet. Amiatt viszont ujjongtam, hogy a két SIM mellé befért egy TF foglalat is. Így ismét lehet egy kicsit játszani az árral és a háttértár méretével, amennyiben kevesebb ROM-mal szerelt verziót vesztek és a hiányt egy nagyméretű micro SD kártyával pótoljátok.

 

Oppo Realme 5 Pro – Hardverben mindenkit lenyom

Feljebb említettem, hogy a Redmi Note 8 ellenfele a Relme 5 Pro, de ha az árat és a teljesítményt nézzük, akkor a Note 8 Pro és a Mi 9 Lite is képbe kerül, még akkor is, ha azoknak a lelkét MTK lapka adja. Az nem kérdés, hogy a Snapdragon 712 SoC, ami az Ötösben bújik meg, az összes konkurenst veri, főleg, hogy ebből nem átallottak 8/128-as verziót is készíteni, ami a Redmi Note szériában nem létezik.

Hardveres szempontból a Note 8 Pro MTK Helio G90T chipjével kell hadakoznia az SD 712-nek, előbbi erősebb, utóbbi viszont takarékosabb, és én bizony a Snapdragon termékek mellett teszem le a voksomat, annak ellenére, hogy a Mediatek lapkák nagyon sokat fejlődtek az elmúlt pár évben. Pontosan ugyanolyan pörgősen fut a rendszer, a gyakorlatban csak az üzemidő különbség érezhető a 712-es javára. A lenti táblázatban láthatjátok a Benchmark pontokat, a Realme 5 Pro minden alkalmazást – játékokat is, pl. PUBG, Asphalt 9 stb. – tökéletesen futtat. Ráadásul a háttértár is kapott némi „tuningot” már a modern UFS 2.1-es technológiát használja, és a mért értékek is szépek.

Mennyibe kerül pontosan egy termék?

Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.

Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.

A kijelző viszont teljesen ugyanaz, mint a Relme 3 Pro-ban, igaz itt nem is volt különösebben nagy fejlesztésekre szükség. 6,3 inch-es, Full HD+ IPS panel, 450 nit körüli fényerővel és 1080*2340 pixeles felbontással büszkélkedhet, a betekintési szögek is jók, bár egy kicsit hűvös, kékbe hajló árnyalattal dolgozik. Ezen viszont a Color OS-ben lehet állítani, sőt van Dark mode és Night Shield is, előbbi invertálja a fekete-fehér színeket, utóbbi pedig olvasó módba kapcsolja a telefont. Utóbbi időzíthető is, ami nekem kapóra jött, hiszen este általában az ágyban pénzügyi cikkek átböngészésével okosítom magam, ebben a tevékenységben a mobil 22:00 és 7:00 között automatikusan támogatott.

Ami az operációs rendszert illeti, maradt az Android 9-re épülő Color OS 6.0, a Droid 10-re való frissítés ígértével, ami a teszt írásának pillanatában még nem állt rendelkezésre. Ez nem olyan nagy baj, lévén a Színes oprendszer alapból nagyon stabil – már-már MIUI-s -, és tud egy rakat extra funkciót, amit a stock Android nem:

Néhány, érdekesebb extra a szoftveres repertoárból:

  • a kezdőképernyőt balra scrollozva kaptok egy intelligens asszisztenst, ahova gyorshívásokat vehettek fel vagy a sporttevékenységeiteket nézhetitek meg
  • kiegészítő alkalmazások: FM rádió, Aqua Mail levelezés, Opera browser, Game Space játék gyorsindító menü stb.
  • szülői felügyeleti beállítások
  • sötét mód, ami fekete háttéren jelenít meg fehér betűket
  • intelligens vezetés, amivel autós funkciók aktiválhatóak, pl. kihangosítás stb.
  • gesztusvezérlés beállítása

A kiegészítő alkalmazásokat egyből leszedtem, de nincs közöttük vírus vagy bloatware, viszont ezek pont azok a dolgok, amiket bárki fel tud rakni, ha akar. Ahogyan azt a Realme 3 Pro-nál már tapasztaltam, az operációs rendszer magyarítása 99%-os, egy-két furcsa szóhasználaton kívül nem találtam hibát, viszont magyar régiót nem ismer, csak othert. Az Antutut viszont nem találtam meg a Play áruházban, de APK-ból simán feltelepítettem és nagyjából ennyi, amit sirámként fel tudok hozni. Pozitív oldalon viszont ott van a Game Spaces, ami szépen kilövi az összes alkalmazást játék alatt, letiltja az értesítéseket, hogy nyugodtan farolhassátok szét Asphalt 9-ben a betont, szóval egyértelműen több a pozitívum, mint a negatívum.

A szenzorokról túl sok mindent nem tudok elmondani, majdnem mindent tud, amit kell – duális AC WiFi, duális SIM, B20, műholdas pozicionálás – GPS, Galileo, GLONASS, BDS -, leszámítva az infrát és az NFC-t, ez utóbbi hiánya viszont eléggé piti. Ami az üzemidőt illeti, újra abba a hibába estem a nagy home office-ozásban, hogy sokat játszottam a telefonon, így csak egy képernyőidőt mondanék, ami közepes hang- és fényerőn, videók nézésével 20-25 órát jelent, ami nagyon szép eredmény és kísértetiesen hasonlít a Realme 3 Pro eredményire.

Jöjjön a fekete leves, minden telefon egyik legfontosabb paramétere a kamera. Itt jelentős fejlesztésekre volt szükség, mert ez volt a Realme 3 Pro gyenge pontja, így a teljes szettet kicserélték. Már négy kamera áll rendelkezésre, egy 48 megapixeles fő szenzor, egy 8MP-s ultraszéles, egy 2 MP-s makro és egy 2 MP-s mélységélességért felelős egység. A kezelő felület egyszerű, a szakértő mód a máshol manuálisnak hívott, pontosabb beállításra lehetőséget adó mód, itt az ISO, az EV, a fehéregyensúly és hasonlók paraméterezésére van lehetőség.

A Chroma mód maradt, ami megnövelt kontrasztarányt jelent, de szerintem kicsit meseszerűvé, túlszaturálttá teszi a képeket. Egyébként a minőség rendben lenne, kellően nagy a felbontás, de helyenként túlzottan dolgozik a zajszűrő algoritmus, így bemosódnak a képek, például a növényzet nagyobb távolságban egy összemosott folt. A 2 MP-s makro lencse viszont nagyjából semmire nem jó, egyrészt életlenek a képek, másrészt a felbontás a béka segge alatt van, a széles látószögű viszont nagyon hasznos, sokat használtam. Az éjszakai képek magukért beszélnek, inkább hagyjuk is, bűn rosszak. A 48 megapixeles 1:1-es képek készítésének lehetősége pedig azért került fel a palettára, hogy a plakátra ki lehessen írni egy minél nagyobb számot, de még ha downscaleled is 12-re, akkor sem vagy előbbre, mintha csak simán a fő szenzort használtad volna.

A gond az, hogy szerintem alapvetően rosszul válogatták össze a hardvereket. Van 4 lencse, amiből a makró tök fölösleges, viszont a videóknál nincs optikai stabilizálás, ezt a két dolgot simán elcseréltem volna egymással. És ezzel el is érkeztünk ahhoz a problémához, amit a GoPro-nak is 10 évig tartott megoldania: hiába van remek, 4K 30 FPS felbontású, jó minőségű videód, ha az remegéssel párosul, és ez kinyírja az összhatást. Ha felrakod egy állványra a telót és úgy forgatod, akkor szép anyagok készülhetnek, jók a színek is, de csak 4K-ban. Ha viszont 1080p 60 FPS-sel videózol, ahol már van elektronikus stabilizálás, akkor megint csak nem igazán szép a végeredmény az alacsonyabb felbontás miatt. Külön-külön minden paraméter stimmel, már csak össze kéne tenni ezeket egy egésszé, de ez az, ami a Realme 5 Pro kameráinak nem sikerült.

A dolog viszont nem hagyott nyugodni, hiszen Attis kollégám észrevette, hogy a főkamera – Sony IMX586 – specifikációi sokkal drágább telefonokkal is megegyeznek. Ebből arra következtettünk, hogy a gyenge minőség elsősorban szoftveres dolgokra vezethető vissza. Ezért leszedtem a Google Gcamjét és megnéztem, így milyen anyagok készülnek, ezt láthatjátok a fenti galériában. Nos, sokkal jobbak, mint a gyárival, annak ellenére, hogy a segédlencséket nem tudja az alap Gcam használni, nincs Chroma mód, egyedi kezelőfelület, és így tovább. A jó hír viszont az, hogy ha a Realme akarja a problémát orvosolni, akkor későbbi szoftver update-ekkel – pl. a következő Color OS verzióval- ez megvalósítható lesz.

Összegzés

Igazi kihagyott ziccer lett a Realme 5 Pro, hiszen a telefon eljutott a célszalagig, ahol sikeresen nekiszaladt a kapufának, majd hátrafelé eldőlt. Hardveresen agyonveri a Note 8-at, szoftverben teljesen pariban vannak, gyors, jól összerakták, de kamerafronton elvérzik, hiszen a Xiaomi Nyolcasának sokkal összeszedettebbek a képkészítő képességei. Ha pedig nem akartok fényképezni, csak izmozni, akkor pedig ott a Note 8 Pro, az is viszi a gémeket úgy, mint a Realme 5, igaz rövidebb üzemidő mellett.

Ettől persze még egy remek készüléket hozott össze az Oppo, és simán el tudom képzelni, hogy ha szoros árverseny alakul ki, akkor sokatok megveszi majd a Realme 5 Pro-t. Azok, akiket a fényképezés hidegen hagy, szeretnek játszani, ragaszkodnak a hosszú üzemidőhöz és a sokat tudó operációs rendszerhez, nagyon fogják szeretni a készüléket, főleg azért, mert kérhető 8 GB RAM-mal, ami 2-3 évre be tudja betonozni a helyét a tulajdonosánál. A 68 000 Ft nem sok érte, főleg ha EU Priority Line-nal kéritek, ami áfa és vámmentes, de a fényképezést ne erőltessétek vele.

Pro

  • Erős hardver az árhoz képest
  • Van belőle 8/128-as verzió
  • Remekül lehet rajta játszani
  • Jól működő, VOOC gyorstöltés
  • Kiválóan összerakott készülék
  • Hosszú üzemidő
  • Már majdnem Xiaomi szint

Kontra

  • Nincs NFC és infra
  • A kameraképességek nem méltóak a telefonhoz
  • A tok idegesítően magas pereme gyűjti a koszt

hirdetés