Cubot X20 Pro okostelefon teszt
Gamer telefon akarok lenni
A Cubot X20 Pro okostelefon hardveres téren olyat ajánl, amit senki, legalábbis nem ennyiért. 6 GB RAM, 128 GB ROM, Helio P60-as SoC, ami Snapdragon 660-at eszik reggelire, jól hangzik ugye? Ráadásul kamerafronton a Huawei és az iPhone nyomdokaiba lép a Cubot – legalábbis darabszámban -, látszólag négy, valójában három szenzorral és egy vakuval operál a mobil. Keressük a hibát, hol lehet? Kicsi az akku? Nem éppen, akkora, mint az új Xiaomi Redmi Note 8-nak. Szóval elsőre nehéz fogást találni a 45 000 Ft-os készüléken, de azért nekem sikerült, mutatom, hogy hol.
Galéria
Az összhatást egy kicsit zavarossá teszi a Karancs 4P-t idéző, gázrózsaszett a hátlapon, amiben a 3 darab kameraszenzort és a vakut ismerhetitek fel. Ezt leszámítva viszont nagyon szép mobilról beszélünk, szerintem a konkurensek 90%-át veri. Van még egy fekete pontot érő dolog az optikák alatt, nincs ujjlenyomat-olvasó, ahogyan a jack dugó is lemaradt, helyette a töltésért felelős Type-C port viszi át a delejt és a hangot, a Xiaomi tulajdonosok pedig az infra portot fogják hiányolni a telóról. Kézbe véve feltűnhet, hogy milyen brutálisan nehéz – 234 gramm – a készülék, ez meglepő, hiszen strapatelefonok szoktak ennyit nyomni.
A kijelző kontúrjai a mostani divatnak megfelelően igen vékonyak, cseppnotch rejti a selfie kamerát, a kinézet egységes, mintha bármelyik nevesebb gyártó termékét forgatnám a kezemben. Ráadásul elég sok extrát találtok majd a dobozban, a gyárilag felapplikált képernyővédő fólia mellé jár a már említett tok, a töltő, Type-C kábel, SIM tű és leírás is, így túl sok plusz költséget jelentő dolgot nem kell beszereznetek a készülék mellé, így teljes a skót starter kit. Azért egy bosszantó dolgot itt is találtam, nincs Type-C-jack átalakító, így mégis a madzagos fülesemmel hogyan hallgassak zenét?
Ezt a szintetikus tesztek eredményei is szépen mutatják, Antutu pontok terén 30 000-rel veri a Cubot a Note 8-at, GFX Benchben elért 39 FPS pedig a Snapdragon 665-höz tartozó GPU chipet utasítja maga mögé. Ráadásul ez az erőfölény a játékok terén is érezhető, tényleg rá merem mondani, hogy az X20 Pro egy olcsó gamer jellegű telefon. Ezt egyébként leginkább az Iron Blade, Asphalt széria, PUBG, Call of Duty vonallal lehet próbálgatni, a lényeg az, hogy a program adjon lehetőséget normális grafikai beállításokra. Mindent maximumra emelve nagyjából minden telót ki lehet nyírni, de a Cubot X20 Pro esetében azért még elég magas beállítások mellett is élvezhetően futnak a game-ek.
Galéria
Itt jegyezném meg, hogy míg az Asphalt 9-et simán tudtam más telefonokra telepíteni, addig a Cubot X20 Pro esetében meg sem jelenik a Play áruházban. Természetesen fel lehet tenni APK fájlból, de attól még fura, hogy ilyen korlátozásba futottam bele. A mobil hűtése egyébként nem rossz, fél óra játék után sem volt zavaró fogni, alig melegedett. Természetesen kipróbáltam a hírhedt Iron Blade Tower Challenge-et is, amikor 50 darabb lény próbálja hidegre tenni a főhőst, tonnányi effekt közepette és alig éreztem szaggatást, ami a meglepően erős hardverről ad tanúbizonyságot.
Amivel viszont nem voltam elégedett, az a 6,3 colos, 1080×2340 pixeles IPS kijelző, aminek sem a fényereje, sem a színei nem az igaziak. Valahogy eltolódik az egész a sötétebb árnyalatok irányába, emiatt a játékok egy részét magasabb fényerőn kellett futtatnom. Ez értelemszerűen az üzemidőre is hatással van. A 4000 mAh-s akkumulátorral el lehet lenni szűk 2 napig, de nyilván nem úgy, hogy orrba-szájba toljuk az autóversenyt meg a lövöldözős játékokat.
Töltési oldalon egy 5 V 2 A-es adapterrel delejezhetitek az akkut, ami azért nem a világ leggyorsabb módszere. A Quick Charge szabványt nem ismeri, a Cubot ezt „fast charge”-nak hívja, kisbetűvel, ami nyilván nem egy bejegyzett védjegy, és csak szerintük gyors. Egy óra alatt közepes fényerőn 8-9%-ot merül a telep, tehát a képernyőidő durván 11 óra.
Ahogyan az Android 9.0 Pie is lehetne olyan gyors, mint a MIUI. Ugyan a rendszer teljes mértékben sallangmentes, nincsenek fölösleges appok, de pont emiatt olyan nagyon nem is optimalizálták a Cubot X20 Pro-hoz. Ettől még nem lassú, csak semmi különöset nem nyújt, ami persze a nem prémium kínai gyártók esetében inkább előny, mint hátrány.
Ami a szenzorait illeti, van néhány meglepő hiányosság, például az említett ujjlenyomat-olvasó nem a repertoár része, de a fényérzékelő szenzor sem, vagyis nincs automatikus fényerőállítás. Xiaomis berkekben alapnak tekinthető infra és pedométer is hiányzik, ahogyan az NFC is A SIM tálca két helyes, igaz az egyik osztozik a micro SD kártyával is. Kaptok duális WiFi-t is, viszont csak az n-es sávot ismeri, ezt egészíti ki a GPS, és szerencsére a B20-as LTE sávot is tudja, így nem kapnak a vidéken élő Vodafone használók netezés helyett agyvérzést.
Galéria
Kamerafronton három Sony szenzort vonultat fel a Cubot X20 Pro, ami ugyan négynek néz ki, de az utolsó csak a LED. Na de miért kell egyáltalán három darab egy telefonra, nem számítva a divatot? Azért, mert a 12 Megapixeles főkamerát egy 20 MP-es, mélységélességért felelős egység, illetve egy 8 Megapixeles széleslátószögű darab egészíti ki, így lehet viszonylag változatosan effektezni – bokeh, bemosás, beauty stb. – a képeket. Természetesen arcalapú feloldást is tud, igaz nem az infrásat, illetve AI is támogatja a képkészítést.
Ezekről azonban teljesen fölösleges beszélni, ugyanis a képek pocsék minőségűek, bármit is csináltok velük. Teljesen mindegy, hogy AI-t vagy bokeh effektet használtok, minden életlen, furák a színek vagy egyszerűen kiégnek, de a szenzorhiba gyanúja is felmerült. Érdemes belenagyítani néhányba, botrányos a részletesség, a Redmi 8 simán veri. Videókat 1080p 30 FPS-ben rögzíthettek, mindennemű stabilizálás nélkül, ráadásul a fókuszt is rángatja, a színek köszönőviszonyban sincsenek a valóssággal. Gondolom, nem kell mondanom, hogy vállalhatatlan az elkészülő eredmény, a Nokia korszakot idézi.
Ennek ellenére azt mondom, hogy ez teljesen rendben van, ha a Cubot X20 Pro koncepcióját nézzük, ez egy olcsó gamer telefon, nem egy fényképezésre és videózásra kihegyezett flagship készülék.
Összegzés
Bizonyos szempontból tökéletes mobil a Cubot X20 Pro. Ha olcsó gamer telefont kerestek, jó választás, erős a hardver, minden programot kellő gyorsasággal futtat, a háttértár szinte fölöslegesen méretes és még jól is néz ki. A célközönséget elsősorban a sokat játszó fiatalok körében látom, akiknek még nincs komolyabb büdzséjük egy csúcsmobilra.
A gond csak az, hogy van egy-két idegesítő tulajdonsága az X20-nak – nincs ujjlenyomat-olvasó, infra port, jack bemenet, de NFC se -, a kijelzőjén is lenne mit csiszolni, a kamerája pedig a legszörnyűbb borzalom, amit az elmúlt 3 évben láttam. Ennek ellenére van a készüléknek létjogosultsága, viszont általános használatra nem javaslom, annál inkább játékra.
Pro
- Kifejezetten erős hardver
- Remek kinézet
- Takarékosan használva 2 nap üzemidő
Kontra
- Nincs ac-s WiFi, NFC, ujjlenyomat-olvasó, infra port
- Botrányos kameraképességek
- Nincs jack csatlakozó
- Kispórolták a dobozból a Type-C-jack átalakítót
- Kicsit sötét kijelző
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.