Chuwi HiPad Pro tablet teszt
Forrás: Banggood
A Chuwi eddig is a kedvelt kínai tabletmárkák közé tartozott, azonban most emeltek a lécen, és a Xiaomi Pad 5 nyomdokaiba léptek, egy kifejezetten prémium minőségű termékkel. 8 GB RAM, 128 GB háttértár, 4G modem került a 10,8 colos táblagépbe, a központi mag pedig egy igazán izmos Helio G95. Megkérik az árát, 98 000 Ft-ot kell érte leszurkolni még a BGHU2066 kóddal is, de cseh raktárból érkezik, a szállítás pedig ingyenes. Na, de felér a Pad 5 szintjéhez?
A hátlapon helyezkedik el a kicsit kitüremkedő kamerasziget, de jellemzően nem ez a hangsúlyos pontja a tableteknek.
Az élen helyezkedik el a még említésre méltó quad hangszóró rendszer, a 2 db nano SIM-et és micro SD kártyát maximum 128 GB-ig is egyszerre fogadni képes hely, és a Type-C port, amin keresztül tölteni lehet. Itt azért már kiszúrható a tablet egyik nagy hiányossága, hogy semmilyen értelmes gyorstöltéssel nem rendelkezik, nincs jack portja, iránytűje, se videókimenete, illetve hiányoltam az NFC chipet is, bár a nem léte itt kevésbé fájdalmas, mint egy telefon esetében. Említésre méltó még a duális WiFi, a giroszkóp, a GPS és a 4G modem, vagyis a modellel a puszta közepén is lesz net a mobilos átvitelnek köszönhetően.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Azt viszont érdemes megemlítenem, hogy bár a káván nincs ehhez csatlakozó port – POGO portnak is hívják -, de a tablet kezel Bluetooth segítségével külső billentyűzetet, sőt stylus fogadására is felkészítették, tehát aki szeretne egy perifériákkal is ellátott mini számítógépet, az külön megveheti hozzá ezeket a kiegészítőket. A Banggoodon a klaviatúra éppen nem elérhető, míg érintőceruzából a H6-tal és a H7-tel kompatibilis, utóbbi további 16 000 Ft-ba kerül.
A tableteknél szerintem az egyik leglényegesebb elem a kijelző, és ebben nem kell csalódnotok.
A műszaki paraméterek kicsit furák, 2560×1600 pixel a felbontás, a képarány 16:10, a technológia IPS, sokkal inkább örültem volna egy Full HD AMOLED-nek, annak ellenére, hogy a képe ennek is rendben van. A fényerejére nem találtam egyértelmű infókat – egyes források szerint 660 nit, ami meglehetősen sok -, de kellően világos, viszont a felülete tükröződik, szóval elkellene rá egy mattító fólia. Az érintésérzékenység remek, nem találkoztam lagokkal, de nyilván ehhez kell a jó mögöttes hardver is. A káva vastagsága 4,5 mm, nem tolakodó, de a fenti fura felbontás miatt pl. a Youtube levágja az alsó-felső részt, így a sok pixel maximum a hardvert terheli, sokat nem ad hozzá az élvezethez. A képernyőidő 8 órát tett ki – 12%-ot merült 1 órányi 1080p videónézés után -, ez a 7000 mAh-s telepet is figyelembe véve egyáltalán nem rossz, de azért nem is kiemelkedő. Feltölteni viszont tetű lassan lehet csak, ez a 10 W nem sokra elég, több mint 3 óra feltölteni a tabletet.
Kezdtem a szokásos benchmark tesztek lefuttatásával, illetve kezdtem volna, ha az Androbench elérhető lett volna, és ha az Antutu felment volna, de aztán sikerült felszenvednem az utóbbi cuccot. Az elsőt viszont nem, úgyhogy új benchmark után kellett néznem. Az A1 SD szerint a háttértár olvasási-írási sebessége 449/179 MB/másodperc, ez rendben van, nem fogja korlátozni a többi hardvert. Antutun 324 000 pontot ért el – a Xiaomi Pad 5 575K-t -, míg a GFXBench-ben a T-rex 49 FPS-sel– Pad 5 113 FPS-sel – szalad a motoros után. Ezek simán jobbak egy átlagos kínai tabletnél, de azért a Xiaomi termékével nem vetekedhetnek.
Ami a fenti adatokból lényeges, hogy nincs nagyon szűk keresztmetszet a hardver oldalon,
minden folyamatosan futott, nem akadozott semmi, talán a háttértára lehetne gyorsabb, de ennyi. A szoftveres oldal is rendben van, egyrészt egy viszonylag friss Android 11 fut rajta, másrészt hála a kínai isteneknek, egy darab bloatware sincs rajta. Gyakorlatilag egy szűz Androidot kaptok, lehet ezt túl puritánnak nevezni – főleg a MIUI után -, például nincs rajta fájlkezelő sem, de így legalább mindenki személyre szabhatja a saját igényei szerint. Ami kicsit zavart, hogy egy csomó beállítást nekem kellett összenyomkodnom – pl. nem lehet a Google keresősávot eltávolítani a kezdőlapról, illetve ki az, aki nem százalékos felbontásban nézi az akku töltöttséget? -, de ez teljesen belefér egy új eszköz megvétele utáni beállítgatós 1 órába.
Ami az általános használatot illeti, azt kell hogy mondjam, kellemes élmény.
Jó az érintésérzékenység, és bár a hangminőség maximum közepes, ennek ellenére remek játékokra, és ennyi hangszórót kizárt, hogy eltakarjatok a kezetekkel. Nagy előrelépés a korábbi, ugyanilyen nevű modellhez képest, hogy ezen a modellen már Widevine L1 tanúsítvány van, vagyis az összes streaming oldal videója fog menni 1080p-ben, már amennyiben az előfizetésetek nem korlátozza ezt. Ez tipikusan az a dolog, amit el szoktak spórolni a gyártók, de a Chuwi szerintem nagyon helyesen tette, hogy a Netflix, az Amazon Prime és az HBO Go korában figyel az ilyesmire, szerintem ennek minden gyártónál alapnak kéne lennie. Érzékletes adat, hogy 1 órányi filmnézéssel 12%-ot lehet meríteni az akkuján közepes fényerősség mellett, ami egyáltalán nem rossz. És pont erre is való, még az izmosabb játékokat is egész szépen elviszi, filmet nézni meg kifejezetten jó rajta.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
A korábbi verziónál felmerültek kérdések a GPS működése kapcsán, amit külön teszteltem, és minden rendben volt.
Azt nem tudom, hogy a Snapdragon chippel volt-e gond, de az MTK rendben tette a dolgát. Más hardveres hibát sem tapasztaltam, simán neteztem a 4G modemen keresztül, sőt még telefonáltam is, bár ennek túl sok értelme nincs egy ekkora tepsivel. Amit még érdemes megemlíteni az a kamerák, bár ez a legtöbb tablethasználó számára lényegtelen. Elöl egy 5, hátul egy 8 MP-es egység dolgozik, nem különösebben nagy minőséget megtestesítve. A képek homályosak, néha a fókuszt sem találja el a kamera, és azért relatív sok fény is kell neki ahhoz, hogy értékelhető képeket készítsen. Az éjszakai képeket pedig nem nagyon van értelme próbálgatni, mert már ezek sem túl jók, de azért egy Zoom meetinget elég simán le lehet így is hozni vele.
Galéria
Forrás: RendeljKínait
Nem mondom, hogy csak a doki rendelési idejének lefényképezésére jó a két kamera, annál azért többet tud, de sokat nem kell tőle várni, szerencsére ezért nem nagyon szokott senki ez alapján tabletet venni.
Összegzés
A Chuwi HiPad Pro azon ritka kivételek közé tartozik, ami elsőre nem tűnik budget tabletnek, még akkor sem, ha azért vannak hibái. Számomra fájó pont, hogy gyakorlatilag nem tud gyorstöltést, illetve furcsa, hogy nincs benne NFC chip és jack bemenet sem, sőt még az 5G nyelvét sem beszéli, igaz, a 4G-t igen. Sajnos ez a gyártó is beleesett abba a hibába, hogy egy poszteradat kijelzőt vásárolt a beszállítóktól, hiszen a 2560×1600 pixeles méret pont nem jó semmire, egy fasza Full HD AMOLED megjelenítőnek jobban örültem volna, főleg ha matt.
Ettől persze még a fentiek inkább csak „hiányosságok” és nem „hibák”, hiszen maga a tablet amúgy remek darab. Jó az anyaghasználat, szép és nagy fényerejű a kijelző, erős a hardver, gyors és viszonylag friss a rendszer, nincsenek fölösleges alkalmazások és a Widevine L1 tanúsítványnak köszönhetően a streamingszolgáltatókkal sem gyűlik majd meg a bajotok. A 4 db hangszórónak pedig kellemes a hangja, jó vele filmet nézni vagy játszani.
Ettől ez még persze nem egy olcsó darab, 98 000 FtAz árak a webshopok átváltási rátái miatt eltérőek lehetnek különböző pénznemek esetén (pl. ha Ft-ra állítjátok a webshopot, az árak rendszerint magasabbak, mint USD-re állítva). A cikkben feltüntetett árak tájékoztató jellegűek, és minden esetben a webshop felületén USD-ben (vagy EUR-ban, ha nincs USD lehetőség) kijelzett ár forintosított megfelelői (a cikk írásakor érvényes bankközi árfolyam szerint).-ot kérnek érte a BGHU2066 kóddal cseh raktárból, a szállítás pedig ingyenes. Ez azért már nem két fillér, viszont a Xiaomi Pad 5 még sokkal drágább, a legkisebb modell is vagy 30-40 000 Ft-tal többe kerül, igaz többet is tud. Így ezzel szépen elhelyezésre került a tablet univerzumban a Chuwi HiPad Pro, ami nem egy rossz tablet, de azért a Pad 5 jobban kéne, csak annak meg a felárát nem szívesen fizetném ki.
Pro
- Bika hardver
- Jó anyaghasználat
- Nagy fényerejű kijelző
- Elég jól bővíthető SD kártyával, érintőceruzával vagy billentyűzettel
Kontra
- Nincs normális gyorstöltés
- Nincs NFC, jack bemenet, 5G
- Van néhány fura részlet, pl. a nem középre eső Type-C port vagy a karcolódó hátlap
Mennyibe kerül pontosan egy termék?
Az egyszerűség kedvéért cikkeinkben mindig átváltjuk az USD árakat forintra, általában az adott oldal kalkulátora szerint. A valóság azonban az, hogy a bankotok 4-5 forinttal rosszabbul váltja a devizát, mint a bankközi árfolyam, vagyis mindig egy kicsit többe kerül a termék, mint a leírt ár.
Ezen teljesen ingyenes bankkártyák rendelésével segíthettek, a Revolut, a Monese és a Curve is ad ilyet – utóbbira 5 GBP-t ingyen kaptok, appban a D4WGX4ZE kuponkódot használjátok –, illetve felül a menüsáv #fintech címkéjére nyomva olvassátok el a témában írt bejegyzéseinket.